نامه رئیس سازمان نظام دامپزشکی به منظور جلوگیری از پذیرش بی‌رویه و خارج از ظرفیت قانونی رشته دکترای عمومی دامپزشکی خطاب به رییس مجلس منتشر شد

وت پارس - نامه رئیس سازمان نظام دامپزشکی به منظور جلوگیری از پذیرش بی‌رویه و خارج از ظرفیت قانونی رشته دکترای عمومی دامپزشکی خطاب به رییس مجلس منتشر شد.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی ایران

نامه دکتر محمد رضا صفری رئیس سازمان نظام دامپزشکی به دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص پیگیری اجرایی شدن بهینه ماده 21 قانون افزایش افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی به منظور جلوگیری از پذیرش بی‌رویه و خارج از ظرفیت قانونی رشته دکترای عمومی دامپزشکی منتشر شد. به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی این سازمان متن این نامه به شرح زیر است :

نامه رئیس سازمان نظام دامپزشکی به منظور جلوگیری از پذیرش بی‌رویه و خارج از ظرفیت قانونی رشته دکترای عمومی دامپزشکی خطاب به رییس مجلس منتشر شد

 مطالعه ادامه مطلب

نامه تشکل های طیور به روحانی : مسئولیت عدم تامین نهاده‌ها و به تبع آن توقف تولید متوجه مسئولان امر می‌باشد

وت پارس - جمعی از تشکل‌های بخش طیور کشور با ارسال نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهور کشورمان با اشاره به مشکلات تامین خوراک دام درباره قطع شدن احتمالی تولید مرغ و تخم مرغ در آینده نزدیک هشدار دادند.

افزایش تعرفه واردات خوراک طیور با توصیه روحانی لغو شد

به گزارش وت پارس ، جمعی از تشکل‌های بخش طیور کشور با ارسال نامه‌ای سرگشاده به حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور ایران با اشاره به مشکلات تامین خوراک دام درباره قطع شدن احتمالی تولید مرغ و تخم مرغ در آینده نزدیک هشدار دادند.در نامه مشترک انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه اتحادیه مرغداران میهن، انجمن ملی شرکتهای زنجیره‌ای تولید گوشت مرغ و اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی آمده است:

جناب آقای دکتر روحانی

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

 مطالعه ادامه مطلب

دفاع قاطع وزیر بهداشت : ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم پزشکی به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد

وت پارس - سیدحسن هاشمی به اتفاق اخیر دانشگاه آزاد و اشتباهی که در میزان پذیرش دانشجو اتفاق افتاد اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت به هیچ عنوان نمی‌تواند مقررات را زیر پا بگذارد و ظرفیت‌های اعلام شده به این دانشگاه در حوزه پذیرش دانشجو قابل تغییر نخواهد بود و میزان ظرفیت برای پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم پزشکی همان ظرفیتی است که به این دانشگاه اعلام شده است.

وزیر بهداشت : عده ای سعی در بدنام کردن پزشکان دارند!

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد، گفت: اتفاق اخیر دانشگاه آزاد در زمینه جذب دانشجو در رشته‌های پزشکی باعث نخواهد شد وزارت بهداشت مقررات را زیر پا بگذارد، بنابراین ظرفیت‌ها برای پذیرش دانشجو همانی است که در ابتدا به این دانشگاه اعلام شده و قابل تغییر نخواهد بود.
به گزارش وت پارس و به نقل از  ایسنا ، دکتر سیدحسن هاشمی امروز در اجلاس معاونین آموزشی دانشگاه‌های پزشکی کشور که در کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال برگزاری است، کارنامه وزارت بهداشت در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را کارنامه موفق ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۲۰۰ هزار دانشجو در ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور در حوزه‌های مختلف تحصیل می‌کنند و خوشبختانه اکنون که در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم با کارنامه درخشان در عرصه علوم پزشکی مواجه هستیم.
وی در ادامه به جایگاه رشته‌های علوم پزشکی در کشور و میزان بالا بودن متقاضی برای ورود به این رشته‌ها در جامعه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر آموزشکده‌های خصوصی بسیاری در کشور برای آماده کردن دانش آموزان به منظور ورود به دانشگاه‌ها تلاش می‌کنند، اما آموزشکده‌هایی که در عرصه پزشکی فعالیت کند بسیار محدود و ناچیز است. در واقع بخشی از دلایل گرایش داوطلبان به رشته‌های علوم پزشکی به اقتصاد و بخشی دیگر نیز به اعتبار اجتماعی این رشته‌ها برمی‌گردد و خوشبختانه معاونت آموزشی وزارت بهداشت در طول پنج سال گذشته اقدامات بسیار ارزشمندی برای اعتبار و ارتقای جایگاه رشته‌های پزشکی در جامعه انجام داده است.
وزیر بهداشت همچنین به برنامه تحول در آموزش پزشکی اشاره کرد و گفت: اجرای این برنامه توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت خوشبختانه توانسته به بحث کیفیت رشته‌های پزشکی و کاهش کمی‌گرایی توجه اساسی داشته باشد و اجرای این برنامه تحول و پیشرفت بسیاری را در رشته‌های پزشکی ایجاد کرده است که البته بخشی از زمینه تدوین این برنامه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شد و ما براساس این برنامه ۱۰ منطقه در کشور تشکیل دادیم و برنامه‌های آموزشی ما براساس این ۱۰ منطقه شکل گرفت.

توقف رشد کمی‌گرایی در رشته‌های علوم پزشکی از مهم‌ترین دستاوردهای وزارت بهداشت

 مطالعه ادامه مطلب

خبر روز : جزئیات دومین ویرایش سیاست‌ها و ضوابط تاسیس داروخانه دامپزشکی و شیوه‌نامه نظارتی ابلاغ شد

وت پارس - رییس سازمان دامپزشکی کشور دومین ویرایش سیاست ها و ضوابط تاسیس داروخانه دامپزشکی را به همراه شیوه نامه نظارت بر صدور مجوز تاسیس درمانگاه ها، مجتمع های درمانی، بیمارستان ها، داروخانه ها، آزمایشگاه ها و مراکز مایه کوبی و نظارت بر انطباق عملکرد مراکز فوق الذکر بر سیاست ها و ضوابط حاکمیتی اعلامی را جهت اجرا به سازمان نظام دامپزشکی کشور ابلاغ کرد.

خرید و فروش دارو در داروخانه های دامپزشکی بدون نسخه اکیدا ممنوع!

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور ، دکتر علیرضا رفیعی پور رئیس این سازمان گفت : همان طور که در نشست اخیر خبری با خبرنگاران وعده داده شده بود، با ابلاغ این سیاست ها و شیوه نامه نظارتی گامی بلند در راستای واگذاری بخشی از عملکردها به تشکل بخش خصوصی برداشته شد تا از این پس فصل تازه ای در مناسبات مراکز یاد شده با اجرای سازمان نظام دامپزشکی و نظارت سازمان دامپزشکی کشور برداشته شود.
بنابراین گزارش، این اقدام سازمان دامپزشکی کشور، در راستای اجرای بند (ج) ماده 2 قانون افزایش بهره وری و منابع طبیعی و با عنایت به گذشت بیش از 2 سال از ابلاغ نخستین ویرایش سیاست ها و ضوابط تاسیس داروخانه دامپزشکی با کد (94/17/IVO) و ضرورت بازنگری و اصلاح مفاد آن صورت گرفته است. کما اینکه در نامه دکتر رفیعی پور، رییس سازمان دامپزشکی کشور به دکتر صفری، رییس سازمان نظام دامپزشکی کشور با اشاره به این که اصلاحیه ابلاغ شده از تاریخ ابلاغ جایگزین مفاد سیاست ها و ضوابط ابلاغی سازمان دامپزشکی کشور طی نامه شماره 94/10/47641 - 94/6/21 شده، آن را لازم الاجرا دانسته است.
لازم به ذکر است در بخشی از ابلاغیه رییس سازمان دامپزشکی کشور خطاب به ریاست سازمان نظام دامپزشکی کشور، یادآوری شده است که متن کامل دومین ویرایش سیاست ها و ضوابط تاسیس داروخانه دامپزشکی با کد (97/17/IVO) و شیوه نامه نظارت بر صدور مجوز تاسیس درمانگاه ها، مجتمع های درمانی، بیمارستان ها، داروخانه ها، آزمایشگاه ها و مراکز مایه کوبی و نظارت بر انطباق عملکرد مراکز فوق الذکر برسیاست ها و ضوابط حاکمیتی اعلامی با کد (97/18/IVO)  در سامانه اطلاع رسانی دفتر فناوری فناوری اطلاعات و ارتباطات و تحول اداری به نشانی OLDIT.IVO.IR  قسمت بخشنامه ها و دستورالعمل ها، بخش شیوه نامه های داخلی نیز قابل دسترس است.برای دانلود متن دستورالعمل این لینک و متن شیوه نامه این لینک را کلیک نمایید.

 مطالعه ادامه مطلب

یکی از معترضان به نحوه پذیرش رشته پزشکی دانشگاه آزاد : رییس مرکز به من گفت به جای پزشکی در دامپزشکی تحصیل کنید!

وت پارس - جمعی از دانشجویان علوم پزشکی واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی در اعتراض به اشتباهات ایجاد شده در پذیرش دانشجویان ورودی سال 97 این دانشگاه مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی تجمع کردند.

یکی از معترضان به نحوه پذیرش رشته پزشکی دانشگاه آزاد : رییس مرکز به من گفت به جای پزشکی در دامپزشکی تحصیل کنید!

به گزارش وت پارس و به نقل از ایسنا ، جمعی از دانشجویان پذیرفته شده در برخی واحدهای علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی که به عنوان ذخیره در واحدهای این دانشگاه پذیرفته شده‌اند، اما بعد از ثبت نام، پرداخت شهریه و دریافت کارت دانشجویی به علت اختلال در روند پذیرش در این دانشگاه، به آنان اعلام شده که امکان تحصیل آنان میسر نیست، مقابل ساختمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند.
این درحالی است که به گفته این افراد، در دومین هفته از مهرماه سال جاری پیامکی مبنی بر پذیرفته‌شدن در دانشگاه آزاد به عنوان دانشجوی ذخیره از سوی دانشگاه به آنان ارسال شده است.برخی از این افراد علی‌رغم اینکه در دانشگاه‌های سراسری در رشته‌ای مشغول به تحصیل بوده‌اند، از تحصیل در دانشگاه سراسری انصراف داده و با هدف تحصیل در رشته‌ای بهتر، در دانشگاه آزاد ثبت‌نام کرده‌اند.
یکی از این افراد در حالی که با نا امیدی مدارک مربوط به ثبت نامش در دانشگاه آزاد را در دست داشت، گفت: در رشته پرستاری در دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته و مشغول به تحصیل شدم، اما اواسط مهرماه به من اطلاع داده شد که در رشته پزشکی واحد علوم پزشکی ساری پذیرفته شدم، به همین خاطر از دانشگاه سراسری انصراف دادم و در رشته پزشکی ثبت نام کردم، اما هفته گذشته به من و چهار نفر دیگر از هم کلاسی‌هایم گفته شد اشتباهی رخ داده و ما نمی‌توانیم در این دانشگاه تحصیل کنیم.
پدر یکی دیگر از این دانشجویان با گلایه از وضعیت پیش آمده در پذیرش این دانشگاه می‌گوید: قبل از اینکه دانشگاه با دخترم تماس بگیرد، فرزندم در حال آماده کردن خود برای شرکت در کنکور سال بعد بود. اما بعد از اعلام پذیرفته شدن در دانشگاه آزاد به عنوان دانشجوی ذخیره، دخترم با خوشحالی هرچه تمام، کتاب‌های رشته پرستاری را تهیه و با شوق در کلاس‌ها شرکت کرد، حالا با وضعیت پیش آمده دخترم شرایط روحی سختی را می‌گذراند.
یکی دیگر از این معترضان می‌گوید: من بعد از شنیدن خبر پذیرفته‌شدن در رشته پزشکی دانشگاه آزاد، از دانشگاه سراسری انصراف داده‌ام، حالا اگر امکان ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را نداشته باشم، باید به خدمت سربازی بروم.
مادر یکی دیگر از این دانشجویان با بیان اینکه برای فرزندش کارت دانشجویی صادر شده، می‌گوید: به ما می‌گویند که واحدها اشتباه کرده‌اند و به جای ثبت نام موقت داوطلبان ذخیره، آنها را ثبت‌نام قطعی کرده‌اند، مگر واحدها می‌توانند بدون اطلاع سازمان مرکزی چنین کاری کنند؟

 مطالعه ادامه مطلب

تاکید مجدد وزارت علوم و سازمان نظام دامپزشکی در اطلاعیه سوم : واحد بافت باید منحل شود

وت پارس - اطلاعیه شماره ۳ سازمان نظام دامپزشکی در خصوص پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت منتشر شد.

کلینیک دامپزشکی واحد بافت تا پایان سال راه‌اندازی خواهد شد

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام دامپزشکی کشور ، پیرو اطلاعیه‌های شماره ۱ و ۲ سازمان نظام دامپزشکی در خصوص عدم امکان عضویت دانش آموختگان احتمالی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت در این سازمان، به اطلاع می‌رساند؛
از آن جایی که رئیس سازمان نظام دامپزشکی به‌عنوان عضو حقوقی گروه تخصصی دامپزشکی وزارت عتف و عضو شورای راهبری ماده ۲۱ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی در تمامی جلسات  مرتبط گروه و شورای یاد شده در وزارتخانه‌های متبوع حضور دارد، تمامی موارد اعلامی در اطلاعیه‌های شماره ۱و۲ و نیز این اطلاعیه و اطلاعیه‌های بعدی دارای مستندات قانونی می‌باشد.                                                                                                                                                                                                       پیرو مکاتبه شماره 63596 مورخ 96/07/15 سازمان نظام دامپزشکی ج.ا.ا با سرپرست محترم وقت وزارت عتف در خصوص توقف پذیرش دانشجو در مقطع دکترای عمومی دامپزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت، نمایندگان گروه تخصصی دامپزشکی وزارت عتف در تاریخ 96/07/16  از دانشگاه یاد شده بازدید و به دنبال آن در تاریخ 1396/08/16 هیأتی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت با رئیس محترم کمیسیون برنامه‌ریزی و گسترش دامپزشکی وزارت عتف و نماینده سازمان نظام دامپزشکی ج.ا.ا در محل دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران ملاقات نموده و متعاقباً موضوع در جلسه 96/09/29 کمیسیون مطرح و مخالفت صریح کمیسیون برنامه‌ریزی و گسترش دامپزشکی وزارت عتف با راه‌اندازی یک مرکز آموزش عالی دامپزشکی جدید در استان کرمان برای مقطع دکترای عمومی دامپزشکی اعلام شد.
مدیرکل محترم وقت دفتر گسترش آموزش عالی نیز طی مکاتبه‌ای رسمی در  96/10/20 ضرورتی به ادامه فعالیت دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت ندیده و در اسرع وقت خواستار انحلال آن واحد و انتقال دانشجویان به سایر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در رشته دکترای عمومی دامپزشکی شد.
ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع دکترای عمومی دامپزشکی برای دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت در سال 1397 توسط مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت عتف به عنوان بالاترین مرجع تصمیم‌گیری پذیرش دانشجو صفر اعلام شده است.
همچنین ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع یاد شده برای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی کازرون (35)، بابل (30)، سنندج (30)، شبستر (25)، شوشتر (25)، کرج (50)، گرمسار (50)، علوم و تحقیقات تهران (50)، ارومیه (30)، تبریز (30) و شهرکرد (30) اعلام شده است که پیگیری‌های این سازمان برای پذیرش دانشجو در واحد بافت و پذیرش مازاد بر ظرفیت اعلام شده در سایر واحدها به صورت ویژه ادامه خواهد داشت.
سازمان نظام دامپزشکی ضمن درک دغدغه‌ها و نگرانی‌های دانشجویان عزیز و خانواده‌های محترم آنان، وظیفه خود می‌داند ضمن پیگیری حقوق دانشجویان، نسبت به مخاطرات جدی پذیرش بی‌رویه و خارج از ظرفیت اعلام شده هشدار جدی دهد و همان‌گونه که در اطلاعیه‌های قبلی تأکید شد بر حسب وظیفه قانونی خود از پذیرش عضویت دانش‌آموختگان احتمالی دانشکده‌هایی که مورد تأیید وزارت عتف نیستند، معذور خواهد بود.

 مطالعه ادامه مطلب

اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس : حقوق مسئولین فنی و ناظرین بهداشتی دامپزشکی باید بر اساس ضرایب اشاره شده در تصویب نامه هیئت وزیران پرداخت شود

وت پارس - اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در نامه ای به انجمن صنفی کارگری مسئولین فنی بهداشتی دامپزشکی استان فارس خواستار پرداخت حقوق و مزایای مسئولین فنی بهداشتی دامپزشکی این استان طبق ضوابط و برابر با ضرایب مورد اشاره در تصویب نامه هیات وزیران شد.

اتهام بزرگ تابناک به مجموعه دامپزشکی : فروش سلامت مردم و دریافت رشوه توسط ماموران دامپزشکی!

به گزارش وت پارس ، می توان گفت که این نامه ها که در تمامی استان ها در حال انتشار هستند می تواند قدم های اولیه برای احقاق حق واقعی مسئولان فنی بهداشتی کل کشو باشد.در متن این نامه آمده است :

اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس : حقوق مسئولین فنی و ناظرین بهداشتی دامپزشکی باید بر اساس ضرایب اشاره شده در تصویب نامه هیئت وزیران پرداخت شود

 مطالعه ادامه مطلب

پاسخ سازمان محیط زیست به گفتگوی یک دامپزشک : کمبود نیروی متخصص و دامپزشک از دغدغه‌های مدیران محیط زیست است

وت پارس - سازمان محیط زیست در پاسخ به خبر منتشر شده مبنی بر کمبود متخصص و دامپزشک حیات وحش در این سازمان گفت : کمبود نیروی متخصص بخصوص دامپزشک یکی از دغدغه‌های مسئولین و مدیران سازمان بوده است.

یک مقام مسئول در محیط زیست نظر تخصصی سازمان دامپزشکی را رد می کند!

به گزارش وت پارس ، مدیرکل دفتر حیات‌وحش سازمان محیط زیست در جوابیه‌ای که روابط عمومی این سازمان برای خبرگزاری مهر ارسال کرده در پاسخ به خبر «حیات‌وحش نیازمند متخصص است/محیط طبیعی اولویت سازمان محیط‌زیست نیست»  گفته: اقدامات مربوط به زنده‌گیری، پیشگیری و کنترل بیماری‌ها باید با نظارت دکتر دامپزشک صورت گیرد ولی به علت کمبود دامپزشک شاغل در برخی از استان‌ها مشکلاتی وجود دارد و این مسئله یعنی کمبود نیروی متخصص بخصوص دامپزشک یکی از دغدغه‌های مسئولین و مدیران سازمان بوده است.
سعید یوسف‌پور، دامپزشک  و کارشناس محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به تلف شدن پنج گور ایرانی در عملیات زنده‌گیری و جا به جایی گفته بود: حیات وحش ایران نیازمند متخصص بیهوشی دامپزشکی حیات وحش و متخصص زنده گیری و جابجایی حیات وحش است.  راه برون رفت از شرایط موجود تقویت بنیه مالی و ساختاری معاونت محیط طبیعی سازمان و آموزش و تربیت کارشناسان متخصص درون سازمانی است.متن کامل این جوابیه که بیشتر تاییدیه‌ای بر گفتگوی منتشر شده در خبرگزاری مهر به نظر می‌رسد تا پاسخ به آن، در ادامه نقل می‌شود:

کاستی‌ها موجب نشده تا سازمان محیط‌زیست از اهداف اصلی خود در محیط‌زیست طبیعی دور بماند

یکی از اهداف سازمان حفاظت محیط‌زیست در بخش محیط‌زیست طبیعی، رفع مشکلات و چالش‌های موجود با ارائه برنامه‌های مدون به‌ویژه برای گونه‌های جانوری در معرض خطر انقراض است.

 مطالعه ادامه مطلب

رئیس گروه بیماری‌های حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ادعا کرد : آنفلوانزای فوق‌حاد دام و طیور به انسان سرایت نمی‌کند!

وت پارس - رئیس گروه بیماری‌های حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بیماری آنفلوآنزای‌ فوق حاد دام و طیور به انسان سرایت نمی‌کند و تنها موجب تلف شدن حیات وحش و طیور می‌شود.

رئیس گروه بیماری‌های حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ادعا کرد : آنفلوانزای فوق‌حاد دام و طیور به انسان سرایت نمی‌کند!

به گزارش وت پارس و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، دکتر سیامک‌ مسعودی رئیس گروه بیماری‌های حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با شیوع آنفلوآنزا‌ی فوق حاد و بیماری نیوکاسل‌ فوق حاد در بین طیور و حیات وحش اظهار کرد: زمانی که پرندگان و طیور به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد مبتلا می‌شوند، لاشه‌های این پرندگان را در کوره‌های مخصوصی در دامداری‌ها و دامپزشکی‌ها می‌سوزانند.وی افزود: در برخی از مرغداری‌ها به علت فقدان کوره‌های مخصوص، لاشه‌های پرندگان مبتلا به بیماری آنفلوآنزا را در محیط آزاد رها کرده و همین موضوع باعث انتقال بیماری به حیات وحش می‌شود.
مسعودی گفت: سازمان دامپزشکی کشور برای نظارت بر بیماری‌های طیور و حیات وحش اقدامات لازم را انجام داده و دام‌ها و پرندگان تلف شده بر اثر بیماری را در مکانی مجهز به امکانات لازم معدوم می‌کند.
رئیس گروه بیماری‌های حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: برخی از پرندگان مانند مرغ، خروس و کبوترها که در منازل نگهداری می‌شوند، باید توسط دامپزشکی آن منطقه مورد بازرسی و واکسیناسیون‌ قرار گیرند.وی افزود: جهاد کشاورزی در گذشته برای افرادی که به تکثیر برخی از پرندگان اقدام می‌کردند، دوره‌های آموزشی از جمله شناخت بیماری و نحوه نگهداری از پرندگان را برگزار می‌کرد.مسعودی گفت: سازمان دامپزشکی کشور در صورت اطلاع یافتن از شیوع بیماری در میان پرندگان و حیوانات، سریعاً نسبت به معدوم سازی و واکسیناسیون آن‌ها اقدام می‌کند.
رئیس گروه بیماری‌های حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه بیان کرد: بیماری نیوکَسِل‌ میان حیوان و انسان مشترک نیست، اما افرادی که در آزمایشگاه‌ها مشغول به کار هستند، اگر به طور مکرر با این بیماری برخورد کنند، ممکن است از نظر بینایی دچار مشکل شوند.وی افزود: آنفلوآنزای‌ فوق حاد بیماری‌ای نیست که به انسان سرایت کند، اما این بیماری باعث تلف شدن طیور و حیات وحشی می‌شود که درگیر این بیماری شده‌اند، به طوری که تلفات این بیماری در بین حیوانات بسیار زیاد است.
مسعودی گفت: طی 10 سال اخیر سازمان دامپزشکی کشور نسبت به استفاده از طیور مبتلا به بیماری آنفلوآنزا هشدارهای لازم را به شهروندان داده است، به این صورت که اگر کسی بخواهد گوشت پرنده و دامی را مصرف کند باید آن را در حرارت مستقیم قرار دهد و یا اینکه آن را از فروشگاه‌ها و مراکز خرید مطمئن و تحت نظارت سازمان دامپزشکی کشور تهیه و خریداری کند.

 مطالعه ادامه مطلب

یک توصیه صحیح : پت شاپ ها نباید در حوزه درمان حیوانات خانگی مداخله کنند

وت پارس - سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان کرمانشاه گفت: فروشگاه های عرضه لوازم جانبی حیوانات خانگی در درمان آنها مداخله نکنند.

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرنگار مهر ، صیاد غلامی امروز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: فروشگاه های عرضه لوازم جانبی حیوانات خانگی تنها مجاز به عرضه لوازم جانبی هستند و مجوز فروش دارو و انجام امور درمانی حیوانات را ندارند.وی هرگونه ارائه مشاوره دارویی و درمانی، فروش دارو، تزریق واکسن و انجام فعالیت های درمانی حیوانات کوچک در این فروشگاه ها را غیرقانونی و تخلف دانست و گفت: دامپزشکی با متخلفان به صورت قانونی برخورد می کند.
سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان کرمانشاه با بیان اینکه در شهر کرمانشاه چهار فروشگاه عرضه لوازم جانبی حیوانات خانگی فعالیت دارد، گفت: این فروشگاه ها تنها در حوزه کاری خود مجاز به فعالیت هستند و نباید وارد حیطه فعالیت های دامپزشکی شوند.وی با بیان اینکه اکنون یک بیمارستان دامپزشکی و چهار درمانگاه اختصاصی دام کوچک در شهرستان کرمانشاه فعال است از دارندگان حیوانات خانگی خواست امور دارویی و درمانی حیوانات خود را از طریق این مراکز دامپزشکی انجام دهند.
غلامی افزود: در بازدید از فروشگاه های عرضه لوازم جانبی حیوانات خانگی در زمینه عدم ورود به مسائل حوزه دامپزشکی هشدار دادیم و توصیه کردیم که تنها در حوزه کاری خود فعالیت کنند.سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان کرمانشاه تصریح کرد: در استان کرمانشاه ۵۷ درمانگاه و مرکز مایه کوبی، چهار درمانگاه اختصاصی دام کوچک، ۱۱ شرکت پخش استانی دارو و واکسن، ۵۵ واحد داروخانه دامپزشکی و چهار آزمایشگاه فعال است.

 مطالعه ادامه مطلب