دکتر پیام محبی : پس از نظر غیرکارشناسی وزیر بهداشت میزان شیوع تب مالت افزایش یافت

وت پارس - رئیس هیات مدیره جامعه دامپزشکان معتقد است دلیل افزایش 20 درصدی تب مالت در کشور اظهارات وزیر بهداشت درباره وجود پالم در لبنیات صنعتی بود که مردم را به سمت مصرف لبنیات سنتی سوق داد.

روایت متفاوت رسانه ها از گفته های دکتر محبی در خصوص اجاره مهرهای دامپزشکی!

به گزارش وت پارس ، دکتر پیام محبی رئیس هیات مدیره جامعه دامپزشکان ، در خصوص افزایش بیماری تب مالت و مصرف لبنیات سنتی گفت : پس از صحبت‌های وزیر بهداشت در 4 سال گذشته شیوع تب مالت 20 درصد افزایش یافت که نظر وزیر، بسیار غیر کارشناسی بود.
وی افزود: هنگامی که اعلام می شود شیر پرچرب پالم دارد در حالی که این موضوع صحت ندارد خیلی از افراد به دنبال محصولی می‌روند که به زعمشان روغن پالم نداشته باشد در حالی که لبنیات غیر پاستوریزه سلولز، باقی مانده فلزات سنگین، آنتی بیوتیک و روغن پالم می‌توانند داشته باشند که خطرناک‌تر است.
محبی در ادامه تصریح کرد: بر خلاف واقعیت‌های اقتصادی و به جای کار کردن بر روی فرهنگ پاستوریزاسیون طولانی که در کشور وجود داشت و ایجاد اعتماد به صنایع و سازمان دامپزشکی کشور، مردم را به سمت لبنیاتی سوق دادیم که فاقد هرگونه مارک و شناسنامه بود.
بر اساس این گزارش از وت پارس دکتر محبی در رابطه با استفاده از لبنیات شناسنامه دار خاطر نشان کرد: مردم اگر از لبنیات شناسنامه دار استفاده کنند در صورت بروز هرگونه مشکلی می توانند موضوع را از طریق دستگاه های نظارتی و بهداشتی پیگیری کنند اما هنگامی که شیر را در کیسه فریزر دریافت می کنند امکان شکایت از هیچ برند و شرکتی وجود ندارد.

 مطالعه ادامه مطلب

رییس سازمان دامپزشکی : هنوز یک سوم کشتار دام ها در خارج از کشتارگاه ها انجام می شود

وت پارس - رئیس سازمان دامپزشکی گفت: ابتلا انسانی و مرگ و میر ناشی از بیماری تب کریمه کنگو در سطح کشور در پی اقدامات پیشگیرانه رو به کاهش است.

آخرین روایت رییس سازمان دامپزشکی از آنفلونزای پرندگان : هفده میلیون تلفات در پانزده استان

به گزارش وت پارس ، علیرضا رفیعی پور روز دوشنبه در حاشیه همایش تقدیر از دست اندرکاران دامپزشکی خراسان رضوی طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مشهد افزود: از ابتدای پارسال تاکنون پنج نفر بر اثر ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در سطح کشور جان خود را از دست داده اند.وی ادامه داد: امسال نیز یک زن ساکن در استان کرمان به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شد و درگذشت.
رئیس سازمان دامپزشکی گفت: در شرایط کنونی کشتار دام در معابر و خیابانها، گزش و تماس با کنه های آلوده دو عامل مهم در انتقال بیماری تب کریمه کنگو در ایران هستند و بر همین اساس مبارزه با کشتار دام در خارج از کشتارگاهها و سمپاشی دامها و جایگاههای آنها برای مقابله با این بیماری دنبال می شود. وی افزود: هم اینک 70 درصد دامها در سطح کشور تحت نظارت کشتارگاهها ذبح می شوند اما همچنان یک سوم کشتارها در خارج از کشتارگاهها صورت می گیرد.
رفیعی پور ادامه داد: انتقال بیماری تب کریمه کنگو در طول سال وجود دارد اما انتقال این بیماری از طریق کنه آلوده بیشتر در فصل بهار که زمان تکثیر پشه ها است گزارش می شود.

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر فرزاد طلاکش : در زمان آنفلونزای پرندگان نیز نیازی به واردات تخم مرغ نبود!

وت پارس - امسال قیمت تمام شده تخم مرغ به دلایل بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و درگیری واحدهای مرغ مادر تخم‌گذار، افزایش قیمت جوجه یک روزه، افزایش نرخ نهاده‌های طیور رشد داشته است به طوری که سال گذشته به طور میانگین کیلویی ۱۲۰۰ تومان بود اما امروز ۱۶۰۰ تومان خریداری می‌شود.

واکسن آنفلوانزا بیشتر جنبه تجاری دارد / دلسوزی های دولت غیرکارشناسی است!

به گزارش وت پارس ، دبیرکل کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار از کاهش قیمت تخم مرغ از خردادماه امسال خبر داد و گفت: نیاز کشور بویژه در ماه مبارک رمضان از محل تولیدات داخلی تامین است و واردات آن متوقف شد.
«سید فرزاد طلاکش» درباره وضعیت تولید تخم مرغ کشور و عرضه آن در ماه مبارک رمضان افزود: با شروع ماه مبارک رمضان همزمان با فصل گرما و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها از خردادماه، مصرف این محصول و قیمت آن شهریورماه روند کاهشی می‌یابد.وی ادامه داد: با توجه به تشدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اواخر سال گذشته و درگیری واحدهای مرغ تخمگذار مادر، قیمت تخم مرغ به دلیل عدم توازن در توزیع در استان‌های بزرگ همچون تهران افزایش یافت در حالی که در بحران بیماری آنفلوانزای مرغی نیز در خرده فروشی‌ها تخم مرغ تولید داخل عرضه می‌شد و در همان زمان نیز نیازی به واردات نداشتیم.
به گفته وی، تنها آن بخش از تولیدات تخم مرغ کاهش یاقت که برای افزایش سرانه مصرف و صادرات در نظر گرفته شده بود.وی براین باوراست اگر در اواخر سال گذشته با مدیریت تولید تخم مرغ استان‌های همچون خراسان رضوی، اصفهان، یزد و فارس، آن را به بازار تهران سوق دهیم، هیچ شوک قیمتی در این زمینه رخ نمی‌داد.
دبیرکل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار پیش بینی کرد: در صورت بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال ۹۷، با مدیریت بازار و عرضه تخم مرغ به میزان حداقل ۲۰۰ تن از یک پایانه و رونق بسته بندی اقتصادی این محصول (درج قیمت روی بسته بندی تخم مرغ) به طور حتم با مشکلی مواجه نمی‌شویم.
قیمت منطقی هرکیلوگرم تخم مرغ ۵۷۰۰ تومان است
طلاکش گفت: امسال قیمت تمام شده تخم مرغ به دلایل بروز بیماری آنفلوانزای فوق حادپرندگان و درگیری واحدهای مرغ مادر تخمگذار، افزایش قیمت جوجه یک روزه، افزایش نرخ نهاده‌های طیور رشد داشته است به طوری که سال گذشته به طور میانگین کیلویی ۱۲۰۰ تومان بود اما امروز ۱۶۰۰ تومان خریداری می‌شود.وی افزود امروز قیمت تمام شده و منطقی هرکیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری ۵۷۰۰ تومان است تا مرغداران متضرر نشوند.وی یادآورشد: سال گذشته قیمت کارشناسی هرکیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری ۴۷۰۰ تومان برآورد شده بود.

 مطالعه ادامه مطلب

بیل گیتس درباره شیوع یک بیماری همه‌گیر پاندمیک همانند آنفلونزای خوکی و مرس هشدار داد

وت پارس - بیل گیتس ، میلیاردر بشردوست در مورد یک بیماری همه‌گیر در آینده که در صورت عارض شدن ، نزدیک به 33 میلیون نفر از انسان‌های روی کره‌زمین را از بین خواهد برد ، هشدار داد.

بیل گیتس درباره شیوع یک بیماری همه‌گیر پاندمیک همانند آنفلونزای خوکی و مرس هشدار داد

به گزارش وت پارس ، دنیا با پیشرفت تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت و توسعه است، اما همچنان در برابر بیماری‌های واگیر و همه‌گیر(پاندمیک) ضعیف است. این همان چیزی است که بیل گیتس به آن معتقد است.وی معتقد است احتمال زیادی وجود دارد که یک آنفلوانزای جدید شایع شود که جوامع برای رویارویی با آن آماده نیستند.
گیتس در مباحثه درباره بیماری‌های همه‌گیر که توسط انجمن پزشکی ماساچوست و مجله پزشکی "نیوانگلند" برگزار شد، گفت که جهان و به ویژه ایالات متحده، آمادگی وقوع یک بیماری همه‌گیر جدید را ندارد.وی در مورد احتمال شیوع آنفلوانزای جدید صحبت کرد که می‌تواند جان بیش از 30 میلیون نفر را تنها در عرض 6 ماه بگیرد.
گیتس گفت که بسیار خوش‌بین و معتقد است که زندگی برای اکثر مردم جهان از طریق ایمن‌سازی و راه‌های معالجه جدید که در ریشه‌کن کردن بیماری‌هایی مانند فلج اطفال و مالاریا کمک کردند، بهتر می‌شود.وی افزود: با این حال، یک حوزه وجود دارد که جهان در آن پیشرفت زیادی نکرده است و آن آمادگی برای مواجهه با یک بیماری همه‌گیر جهانی جدید است.
گیتس خاطرنشان کرد، خطر ابتلا به بیماری همه‌گیر آتی، نمونه‌ای از شیوع آنفلوانزای خوکی در سال 2009 و شیوع بیماری ابولا است، جایی که ایالات متحده آمریکا و جهان برای مقابله با آن دیر به پا خاستند.
بنیانگذار مایکروسافت هشدار می‌دهد که با پیشرفت توسعه سلاح‌های بیولوژیکی با قدرت تخریب انبوه، جهان در معرض خطر حملات بیولوژیکی قرار دارد.
گیتس با نمایش نمونه شبیه‌سازی شده توسط "موسسه مدل‌سازی بیماری‌ها"، پیش‌بینی کرد که آنفلوانزای جدید مشابه بیماری همه‌گیر در سال 1918 است که 50 میلیون نفر را از صحنه روزگار محو کرد و اکنون می‌تواند تنها طی شش ماه، نزدیک به 33 میلیون نفر را در سراسر جهان از بین ببرد.

 مطالعه ادامه مطلب

ناظرین وزارت بهداشت در مورد گوشت‌های تازه ذبح شده نظارت کافی را انجام ‌می‌دهند!

وت پارس - سخنگوی وزارت بهداشت درباره تعرفه‌های پزشکی گفت: بعد از تصویب شورای عالی بیمه، مصوبه با تایید سازمان برنامه و بودجه به هیات دولت می‌رود و دولت با توجه به محدودیت منابع، سبد افزایش تعرفه را تا ۵ درصد تعریف کرده است و این سبد در هر کدام از بسته‌ها تفاوت دارد.

با تعرفه های قبلی پزشکان کارگر ساختمانی هم کار نمی کرد!

به گزارش وت پارس و به نقل از وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی درباره کاهش ۲۵ درصدی تعرفه بیهوشی، گفت: تعدادی از متخصصین بیهوشی شکایتی به دیوان عدالت اداری ارائه کردند و قضات دیوان عدالت اداری با حدود ۷۴ درصد، این شکایت را رد کردند.وی با تاکید بر این که تعرفه‌گذاری جزو ابزار سیاستگذاری است، افزود: وزارت بهداشت، شورای عالی بیمه،وزارت رفاه ، دولت و مجموعه عوامل اجرایی با توجه به سیاست‌گذاری‌هایی که دارند در مورد این‌که چه خدماتی با چه قیمتی عرضه شود، تعرفه ها را تعیین می‌کنند.
دکتر حریرچی در ادامه درباره مصوبه دیوان عدالت اداری مبنی بر ممنوعیت دریافت حق فنی توسط داروخانه‌ها گفت: از این مصوبه اطلاع داریم و می دانیم که مصوبه ابلاغ شده، اما مراحل اجرایی آن طول می‌کشد.وی افزود: همکاران داروساز درباره این مصوبه مباحثی دارند که باید با دیوان عدالت اداری و نحوه ابلاغ آن بررسی‌هایی انجام شود.
سخنگوی وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: ما تجربیات خوبی در کاهش تصدی گری داریم و در حال حاضر در حاشیه شهرها خدمات رایگان ارائه می شود، یعنی با استفاده از توان بخش خصوصی، خرید خدمت می کنیم و این به معنی برون سپاری و خرید خدمت از بخش خصوصی است.
دکتر حریرچی در ادامه درباره اقدامات لازم برای مناطق زلزله زده گفت: عملکرد وزارت بهداشت برای ارائه خدمات درمانی و بهداشتی در این مناطق خوب بوده است و خدمات واکسیناسیون هم انجام شده، اما یکسری بیماری ها مثل عقرب زدگی و مار گزیدگی در آن مناطق وجود دارد که ارتباطی با زلزله و اسکان موقت هم ندارد و یا بیماری سالک که درمان آن دردناک است.
وی با بیان این که برخی بیماری ها ناشی از زلزله است، گفت: برای مثال، در بیماری سالک که عامل انتقال آن در نخاله های ساختمانی است و به نحوه دفع زباله و نخاله و دفع فاضلاب ارتباط دارد، وزارت بهداشت مسئولیت مستقیم نداشته و ضمن دادن هشدار در این زمینه، اقدامات خوبی انجام داده است، اما باید کارهای بیشتری انجام شود. پیگیر هستیم که بیماری های ناشی از شرایط موجود در این مناطق به حداقل برسد.
دکتر حریرچی همچنین درباره تب کریمه کنگو گفت: در این رابطه نگرانی زیادی وجود ندارد و موارد ابتلا در حد انگشتان یک دست است و توصیه اصلی این است که مردم گوشت را از مراکز شناخته شده خریداری کنند. البته سازمان دامپزشکی و ناظرین وزارت بهداشت در مورد گوشت‌های تازه ذبح شده نیز، نظارت کافی! را انجام ‌می‌دهند.

 مطالعه ادامه مطلب

مصادیق سرقت معنوی در مقالات پزشکی اعلام شد

وت پارس - راهنمای اخلاق در انتشار آثار پژوهشی گروه علوم پزشکی بازنگری و به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد.

جزییات انتخاب پژوهشگر برتر سال اعلام شد

به گزارش وت پارس و به نقل از مهر، راهنمای بازنگری شده اخلاق در انتشار آثار پژوهشی به امضای وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسید و از ۲۶ فروردین ماه ۹۷ توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به دانشگاه ها ابلاغ شد.مفاد این راهنما معیار عمل و رسیدگی به اختلافات و شکایات احتمالی در خصوص انتشار نتایج پژوهش­ های انجام­ شده خواهد بود.هرگونه تخطی از استانداردهای اعلام شده در این راهنما مصداق تخلف پژوهشی محسوب می شود و کمیته هایی که بر اساس «دستورالعمل رسیدگی به تخلفات پژوهشی» ابلاغ شده و در شهریور ۹۴ و قانون «پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» مصوب ۳۱ مرداد ۹۶ مجلس شورای اسلامی مجاز به رسیدگی به سوءرفتارهای پژوهشی هستند.

فصل ۱: شرایط نویسندگی مقالات و آثار علمی

ماده ۱: فردی نویسنده یک مقاله محسوب می شود که چهار شرط زیر را به طور همزمان دارا باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

خبر روز : موافقت اولیه از محمود حجتی برای شهرداری تهران و خروج از دولت گرفته شد

وت پارس - خزانه‌دار شورای شهر تهران گفت : محمود حجتی رضایت خود را برای کاندیدایی شهرداری تهران اعلام کرد.

محمود حجتی

به گزاش وت پارس خزانه‌دار شورای شهر تهران گفت: محمود حجتی رضایت خود را برای کاندیدایی شهرداری تهران اعلام کرد.
حسن رسولی در جریان بازدید از خبرگزاری مهر که به مناسبت روز شوراها انجام شد، با بیان اینکه صبح امروز دیداری با محمود حجتی، یکی از هفت گزینه شهرداری تهران داشتیم که وی اعلام آمادگی کرد تا به عنوان یکی از گزینه‌ها ارائه برنامه کند، گفت: شورا از رئیس‌جمهور انتظار دارد به عنوان شورایی که از نظر نگاه و اعتقاد سیاسی به دولت اعتدال نزدیک است، در صورت رأی‌آوری از خروج وی از دولت موافقت کند.وی در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه گفته می‌شود حجتی دارای بیماری قلبی است، گفت: وی بیماری قلبی ندارد.

همچنین در خبری دیگر مربوط به این موضوع رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه تا این لحظه هیچ‌یک از گزینه‌های شهرداری تهران انصراف نداده‌اند، گفت: طی روزهای گذشته مذاکراتی با گزینه‌ها انجام شده است.
 به گزارش وت پارس محمد علیخانی در حاشیه برگزاری جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه هیچ یک از گزینه‌های هفت‌نفره تا به این لحظه انصراف نداده‌اند اظهار کرد: هفت گزینه برای شهرداری تهران از سوی شورا پیشنهاد شده است و طبق زمانبندی صورت‌گرفته این هفت نفر با ارائه برنامه‌های خود رقابت خود را آغاز خواهند کرد.وی تصریح کرد: کمیته 5نفره‌ای از سوی شورا تعیین شده است که طی روزهای گذشته با تعدادی از گزینه‌ها صحبت کرده است و با مابقی آنها نیز در روزهای آینده صحبت خواهد شد.
علیخانی اضافه کرد: تمام گزینه‌ها شرایط یکسانی را دارند ضمن اینکه با آقای حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز صحبت شده و موافقت اولیه وی برای خروج از دولت گرفته شده است. البته امیدواریم دولت نیز با این موضوع موافق باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

به دلیل حذف لاشه مبتلا به بیماری انگلی ناظرین بهداشتی کشتارگاه با چاقو تهدید شدند

وت پارس - دکتر سید علی‌اکبر حسینی اظهار کرد : به دلیل حذف لاشه مبتلا به بیماری انگلی، قصاب متخلف با ناظرین بهداشتی کشتارگاه سنتی شهر دهدشت درگیر شد.

اتهام بزرگ تابناک به مجموعه دامپزشکی : فروش سلامت مردم و دریافت رشوه توسط ماموران دامپزشکی!

به گزارش وت پارس ، دکتر سید علی‌اکبر حسینی گفت: به دنبال تذکر ناظرین بهداشتی کشتارگاه دام دهدشت به قصاب متخلف که لاشه دام آن به دلیل بیماری انگلی حذف شده بود، مبنی بر رعایت ضوابط بهداشتی و نظم عمومی کشتارگاه ، پس از هتاکی و فحاشی اقدام به ایجاد جنجال و برهم ریختن وسایل دفتر تیم نظارتی بهداشتی، با چاقو اقدام به تهدید عوامل دامپزشکی کرد.
حسینی افزود: که به دنبال این اقدام خشونت بار، با حضور عوامل نیروی انتظامی، موارد صورت جلسه و با تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع داده شد.وی گفت: با توجه به اینکه ناظرین بهداشتی بر اساس ضوابط سازمان دامپزشکی کشوربازوان نظارتی ادارات دامپزشکی در راستای تامین امنیت غذایی و بهداشت عمومی جامعه هستند ، این اداره ضمن محکوم نمودن چنین اقداماتی خواهان همکاری و مساعدت همه دستگاه‌های اجرایی و همکار دراین زمینه است.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کهگیلویه افزود: با چنین اقداماتی هیچ خللی در اراده جمعی کارکنان دامپزشکی در بخش های مختلف اعم از عملیاتی و نظارتی ایجاد نخواهد شدو علی رغم شرایط سخت و مخاطره آمیز، حفظ سلامت عمومی و تامین امنیت غذایی مردم از وظایف و اولویت های اصلی مجموعه دامپزشکی خواهد بود.
شهرستان کهگیلویه به مرکزیت شهر دهدشت دارای یک باب کشتارگاه سنتی دام بوده که روزانه بطور میانگین ۸۰ راس دام سبک و تعداد یک راس دام سنگین کشتار و گوشت مورد نیاز شهرهای دهدشت ، چرام ، سرفاریاب ، قلعه رئیسی و … را تامین می‌کند.

 مطالعه ادامه مطلب

بدون پنهان کاری در سازمان دامپزشکی متخلفان را به مردم معرفی خواهیم کرد

وت پارس - رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت : در سازمان دامپزشکی پنهان‌کاری نداریم و متخلفان در صنعت دام، طیور و زنبورستان ‌های کشور را از هر بخش و گروهی که باشند، به مردم معرفی می کنیم.

آخرین روایت رییس سازمان دامپزشکی از آنفلونزای پرندگان : هفده میلیون تلفات در پانزده استان

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرنگار مهر ، علیرضا رفیعی‌پور ظهر یکشنبه در نشست صمیمی با کارکنان دامپزشکی استان زنجان، افزود: در مقطع فعلی در جنگ تمام عیار با دشمن در عرصه اقتصادی هستیم و باید در مقابله با توطئه های دشمنان هوشیار باشیم.وی با تاکید بر اینکه حوزه تولید بخش حساس و تاثیرگذار در اقتصاد هر جامعه است، اظهار کرد: دشمن به راحتی می‌تواند از طریق تولید به کشور ضربه زدن به کشور وارد کند و در این میان اگر تولید دچار مشکل شود کل کشور متضرر خواهد شد.
رئیس سازمان دامپزشکی  کشور حوزه تولیدات دامی را یکی از بخش های مهم در زمینه تولید عنوان کرد و افزود: باید در حوزه تولید منفی‌بافی و اینکه ما نمی‌توانیم را کنار بگذاریم و سازمان دامپزشکی هم که ارتباط مستقیم با  تولید در حوزه‌های مختلف دامی دارد باید بیشتر از قبل برای خنثی سازی اهداف دشمنان نظام و انقلاب تلاش کند.
رفیعی با بیان اینکه  چند روز پیش تولید کنندگان دارو گفتند که برای ترخیص ما مشکل داریم و مواد اولیه ما در بندرعباس مانده است، گفت: ما تصمیم گرفتیم که اینها می‌توانند علاوه بر بندرعباس در تهران و استان‌های دیگر نیز درخواست دهند و دارو را ترخیص کنند.وی گفت: متخلفان به صنعت دام، طیور و زنبورستان های کشور را از هر بخش و گروهی که باشند، به مردم معرفی خواهم کرد.
رفیعی پور گفت:  در صورتی که متخلفان در حوزه‌های مختلف دام و طیور معرفی نشوند، افکار عمومی سازمان دامپزشکی را مقصر دانسته و ما بی‌گناه قربانی خواهیم شد.
وی با اشاره به اینکه بحث بیماری تب کریمه کنگو نیز یکی از دغدغه‌ها در برهه کنونی به‌شمار می‌رود، ادامه داد: در این رابطه نیز باید اظهار کرد که قطعاً در هر جای کشور اگر کسی به این بیماری مبتلا شود، از طریق دانشگاه علوم‌پزشکی به دامپزشکی اعلام شده و دامپزشکی نیز به محل اعزام و سم‌پاشی و مراقبت‌های بهداشتی را انجام می‌دهد.
رفیعی پور همچنین با یادآوری اینکه آلودگی به ویروس تب کریمه کنگو از طریق کنه یا گوشت آلوده به ویروس منتقل می‌شود، تصریح کرد: امسال در نخستین مورد، یک نفر در کرمان بر اثر تب کریمه کنگو جان خود را از دست داد، لذا امیدواریم مردم به توصیه‌های دامپزشکی عمل کرده و هیچ دامی را در غیر کشتارگاه ذبح نکنند.

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر پیام محبی : نقش دامپزشکان در بهداشت جامعه دیده نشده است

وت پارس - دکتر پیام محبی رئیس هیات مدیره جامعه دامپزشکان ایران گفت : نقش دامپزشکان در بهداشت و سلامت عمومی جامعه دیده نشده است.

دکتر پیام محبی

به گزارش وت پارس ، رئیس جامعه دامپزشکان ایران با تاکید بر اینکه ساختار بهداشت کشور نیازمند بازنگری است گفت: با وجود حساس بودن فعالیت دامپزشکان، نقش آنان در بهداشت و سلامت عمومی جامعه آنگونه که باید، دیده نشده است.
دکتر «پیام محبی» روز شنبه در حاشیه مراسم بزرگداشت روز جهانی دامپزشکی که در محل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد در جمع خبرنگاران افزود: رویکرد بهداشت جهانی تغییر کرده و بخاطر این تغییر ما باید بازنگری در ساختار بهداشت کشور داشته باشیم که این امر نیازمند اعتباربخش سلامت را می طلبد.
2500 میلیارد تومان ضرر مرغداری ها ناشی از آنفلوانزای فوق حادپرندگان
وی درباره تولید واکسن دام و طیور در کشور اظهار داشت: خسارت هایی که اکنون در زمینه دام رخ می دهد، به مسائل متعددی از جمله تغییر اقلیم، بیماری های نوپدید و بازپدید و استفاده نکردن از دانش دامپزشکی در کشور برمی گردد که در نتیجه آن خسارت های اقتصاد هنگفتی به کشور وارد می شود.
محبی زیان ناشی از شیوع آنفلوانزای پرندگان در سال گذشته را 2500 میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: البته همه خسارت ها به این مسائل به واکسن برنمی گردد، زیرا ایران در مسیر کوچ پرندگان مهاجر قرار دارد که همانند بمب افکن ویروس ها را می توانند به کشور ما منتقل کنند، بنابراین این موضوع باید در سطح مدیریتی مرتفع شود.
وی گفت: در بروز بیماری هایی چون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان باید در ابتدا به مدیریت و کنترل بیماری بیندیشیم و در مراحل بعدی واکسیناسیون طیور انجام شود.

 مطالعه ادامه مطلب