یک نماینده مجلس از ممنوعیت افزایش تعرفه خدمات دامپزشکی در سال آیند خبر داد!

وت پارس - سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ از مصوبه این کمیسیون برای ممنوعیت افزایش تعرفه و خدمات بخش دولتی در سال ۹۷ خبر داد.سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ از مصوبه این کمیسیون برای ممنوعیت افزایش تعرفه و خدمات بخش دولتی در سال ۹۷ خبر داد .

علی‌اصغر یوسف‌نژاد

به گزارش وت پارس و به نقل از ایسنا، علی‌اصغر یوسف‌نژاد در تشریح مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ گفت: به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق، دستگاه های موضوع پنج قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۲۹ قانون برنامه ششم و شوراهای شهر و روستا مکلفند به گونه ای اقدام و نظارت کنند که در سال ۹۷ تعرفه و عوارض بهای خدمات از جمله تعرفه و ارزش خدمات بهداشتی و درمانی و دریافتی پزشکان و مهندسان نظام مهندسی ساختمان و کشاورزی و وکلا و کارشناسان دادگستری و  نظام پزشکی و دامپزشکی و امثال آن غیر از موارد مطرح در این قانون افزایش نیابد .
به گفته وی به موجب این مصوبه افزایش هرگونه تعرفه عوارض و بهای خدمات توسط دستگاه های فوق به هر نحو ممنوع است. همچنین تعرفه و خدماتی که توسط بخش خصوصی به استثنای موارد فوق ارائه می شود، مشمول این قانون نیست و تعرفه و مالیات آن براساس تورم اعلامی سال ۹۶ توسط بانک مرکزی قابل اعمال است.یوسف‌نژاد همچنین با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق برای حذف اعتبارات هزینه‌ای نهادهای ذیل جدول ۱۷ بودجه اظهار کرد: به موجب این مصوبه ردیف هزینه‌ای موسسات فرهنگی و آموزشی که قبلا در جدول ۱۷ بوده و بعدا دولت ردیف آنها در لایحه آنها را در ذیل برخی وزارتخانه ها قرار داده بود، حذف شد .
به گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق از مجموع اعتبارات حذف شده که ۲۰۰ میلیارد تومان بوده ۸۰ درصد آن به ایثارگران برای یارانه تسهیلاتی که گرفتند و ۲۰ درصد برای گرفتن وام مسکن معلولین اختصاص می یابد .
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق گفت:  دولت موظف شد برای حمایت از  تولید محصولات کشاورزی در قالب جبران بخشی از یارانه سود و کارمزد تسهیلات بانکی و کمک‌های بلاعوض و پرداخت یارانه ها و سایر مشوق‌ها از محل طرح‌های کمک‌های فنی و اعتباری بخش کشاورزی و منابع طبیعی اختصاص دهد .وی افزود: همچنین دولت مکلف شد بخشی از خدمات دارویی بیماران ناباروری یا نازایی را مشمول بیمه سلامت قرار دهد و بخشی از هزینه های بیماران متابولیک، ام اس، بال پروانه‌ای و اوتیسم را همانند بیماران خاص محاسبه و پرداخت کند .
به گفته وی طبق مصوبه کمیسیون تلفیق پرداخت‌های سازمان‌های بیمه گر درمانی پایه باید برای خدمات سرپایی تخصصی حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از تحویل اسناد در شهرهای زیر صدهزار نفر اجرایی شود و به ارائه کنندگان خدمات در سطوح مختلف در مناطق فوق در اولویت قرار گیرد .

 مطالعه ادامه مطلب

گفتگوی صریح و تفصیلی فارس با رییس سازمان دامپزشکی : هیچگاه آنفلونزا را کتمان نکردم!

وت پارس - رئیس سازمان دامپزشکی می‌گوید: واحدهای مرغداری در ۱۰ استان پرخطر باید پراکنده‌تر شود و در کنار آن بهسازی بهداشتی مرغداری‌ها و تزریق واکسن آنفلوانزای پرندگان هم نسخه کوتاه مدت سازمان دامپزشکی برای پیشگیری از این بیماری است.

آخرین روایت رییس سازمان دامپزشکی از آنفلونزای پرندگان : هفده میلیون تلفات در پانزده استان

به گزارش وت پارس و به نقل از فارس ، شاید خیلی‌ از مردم عادی ندانند که صدور مجوز و نظارت بر الف تا یای تولید، توزیع و واردات دام و طیور، آبزیان و محصولات گوشتی برعهده سازمان دامپزشکی کشور است، اما با بروز آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که منجر به از بین رفتن 30 درصد مرغ‌های تخم‌گذار در کشور شده، دیگر همه خوب می‌دانند که علت گران شدن تخم‌مرغ چیست.
ویروس آنفلوانزای پرندگان امسال هم کار خود را کرد و در سایه آنچه که برخی آن را بی تدبیری و یا سهل انگاری مسئولان و کمبود بودجه می‌نامند، 2500 میلیارد تومان خسارت روی دست تولیدکنندگان صنعت طیور گذاشت.
اگرچه سازمان دامپزشکی به عنوان متولی نظارت و پیشگیری از این بیماری ترجیح داد، در اعلام زود هنگام یا به هنگام آنفلوانزای پرندگان سکوت رسانه‌ای را در پیش بگیرد، اما پس از آنکه همه دنیا سخن از آنفلوانزای پرندگان در ایران به میان آوردند، سازمان دامپزشکی در نشست خبری و به طور رسمی مهر تأییدی بر این موضوع زد.
حالا علیرضا رفیعی پور رئیس جدید این سازمان که در کارنامه کاری‌‌اش سابقه فعالیت در بخش‌های مختلف دامپزشکی را دارد، معتقد است، اطلاع‌رسانی طبق اصول و تصمیمات ستاد کشوری آنفلوانزای پرندگان به ذی‌نفعان انجام شده است.
پس از پیگیری‌ بسیار موفق شدیم 10 دقیقه‌ای را برای این همه سوال بی پاسخ و مصاحبه با رفیعی‌پور رئیس این سازمان بگیریم که البته سوالاتمان سبب شد که او مایل باشد تا نیم ساعتی را در دفتر کارش و در ساعت اوج کاری به خبرگزاری فارس برای توضیحات بیشتر در مورد راهکارهای این سازمان برای تکرار نشدن داستان غم‌انگیز آنفلوانزا اختصاص دهد.
فارس: سیاست شما در سازمان دامپزشکی برای اعلام و مهار زودهنگام بیماری‌هایی همچون آنفلوانزای پرندگان که در کشور رخ می‌دهد، چیست؟ چون آنچه تاکنون نشان داده این است که شما یا سکوت رسانه‌ای در پیش می‌گیرید یا موضوع را تکذیب می‌کنید و پس از آنکه همه جا سخن از آنفلوانزا و عدد و ارقام آن پیچید، موضوع را تأیید می‌کنید. چند روز گذشته هم رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران اعلام کرده که 2500 میلیارد تومان خسارت بر اثر وقوع آنفلوانزای پرندگان به مرغداری‌های وارد شده است، شما از این به بعد برای اینکه سناریوی دو سال اخیر تکرار نشود، چه سیاست سخت‌گیرانه‌ای را در پیش گرفته‌اید؟

 مطالعه ادامه مطلب

پیام تبریک رئیس سازمان نظام دامپزشکی به رئیس جدید مؤسسه رازی / تاکید قاطع بر نقش دامپزشکی

وت پارس - دکتر صفری رئیس سازمان نظام دامپزشکی در پیامی انتصاب دکتر اسحاقی را به ریاست مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تبریک گفت.

بیانیه جامعه دامپزشکان ایران درباره توقف ماده 19 منتشر شد

به گزارش وت پارس و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران متن این پیام بدین شرح است :
بسمه تعالی
جناب آقای دکتر علی اسحاقی
رئیس محترم مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی
سلام علیکم؛
احتراماً انتصاب جناب عالی به عنوان «رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی»  را تبریک و تهنیت عرض نموده، موفقیت روزافزون و توفیق خدمتگزاری مستمر را  با بهره‌گیری از توان علمی و تخصصی همکاران شریف، خدوم و زحمتکش ستادی و شعب وابسته برای آن جناب از درگاه ایزد منان

 مطالعه ادامه مطلب

همایش ملی آنفلوانزای حاد پرندگان در موسسه رازی برگزار خواهد شد

وت پارس - معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از برگزاری همایش ملی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در بهمن ماه به میزبانی موسسه رازی خبر داد.

به گزارش وت پارس و به نقل از ایسنا ، دکتر مجتبی محرمی اظهار کرد: در پی شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی استان‌های کشور، ستاد پیشگیری از این بیماری در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شد تا اقدامات لازم به منظور ارتقای آگاهی مرغداران، کلینیسین‌ها، بهره برداران و سایر مردم برای کنترل بیماری انجام شود. وی افزود: با ابلاغ مصوبات این ستاد، مقرر شد همایشی یک روزه با هماهنگی معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی برگزار شود. محرمی با بیان اینکه موسسه رازی مسئولیت ستاد اجرایی و علمی همایش را بر عهده دارد، گفت: همایش ملی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، روز یکشنبه 8 بهمن ماه در محل موسسه رازی برگزار می‌شود و مدعوینی از سازمان دامپزشکی، وزارت بهداشت، ادارات کل دامپزشکی استان‌ها، رئیس سازمان نظام دامپزشکی، رئیس جامعه دامپزشکان ایران، اساتید دانشکده‌های دامپزشکی، سازمان محیط زیست و روسای اصناف جوجه یک روزه و تخم‌گذار حضور خواهند داشت. به گفته وی، شرکت در این همایش دارای امتیاز بازآموزی است و گواهی حضور در این برنامه با هماهنگی سازمان نظام دامپزشکی در پایان همایش به شرکت کنندگان اهدا می شود.

 مطالعه ادامه مطلب

صادرات دام سبک به صورت مشروط آزاد اعلام شد

وت پارس - معاون وزیر جهاد کشاورزی با ارسال نامه‌ای به رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران، صادرات دام سبک را به صورت مشروط آزاد اعلام کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی

به گزارش وت پارس و به نقل از مهر ، در متن این نامه آمده است: با توجه به درخواست‌های متعدد بخش‌خصوصی برای حفظ بازار صادراتی دام زنده در کشورهای هدف به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس از یک طرف و ضرورت تنظیم بازار گوشت گوسفندی و کنترل قیمت آن در کشور از طرف دیگر و هماهنگی های به عمل آمده با کارگروه تنظیم بازار، بدین وسیله به استحضار می رساند از تاریخ صدور این نامه در ازای واردات هر یک کیلوگرم لاشه گوشت گوسفندی، صادرات یک کیلوگرم دام زنده سبک (گوسفند و بز) با رعایت مقررات و ضوابط قرنطینه «دامپزشکی تا اطلاع ثانوی مجاز اعلام می گردد.

 مطالعه ادامه مطلب

طرح امنیت زیستی آنفلوانزای پرندگان در ایالات متحده اجرا شد

وت پارس - شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان در آمریکا در سال ۲۰۱۷، نیاز به برنامه های امنیت زیستی ویژه را برای مزرعه های پرورش طیور این کشور با برنامه های واکنش سریع و اضطراری تقویت کرد.

 آنفلوانزای پرندگان در ایالات متحده

به گزارش وت پارس ، اگنا به نقل از سایت  wattagnet نوشت :
دکتر چارلز هچر، دامپزشک دولتی وزارت کشاورزی در ایالت تنسی امریکا در سمینار تولید و رفاه  ۲۰۱۷ که در نَشویل مرکز این ایالت برگزار شد، گفت: هیچ مزرعه پرورش طیوری در برابر شیوع آنفلوانزای پرندگان ایمن نیست.وی اظهار کرد: بنابراین، داشتن یک طرح برای مقابله با چنین وضعیتی بسیار مهم است و در چنین شرایطی نمی توانیم برنامه ریزی مطلوب و مناسبی انجام دهیم.
این گزارش می افزاید: لغزش در امنیت زیستی محتمل ترین روش برای ورود ویروس به مزارع پرورش طیور است. هر فرضیه ای باید برنامه خاص خود را  داشته باشد و حسابرسی داخلی از امکانات و شیوه های خود را به طور منظم انجام دهد.
بر همین اساس، مقامات مربوط در ایالت تنسی، تولیدکنندگان را ملزم کردند یک طرح امنیت زیستی سازگار با برنامه بهبود طیور ملی (NPIP)  را به مار گیرند.
شیوع در جنوب امریکا
اولین مورد سویه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H7N9 در ۵ مارس در جنوب امریکا اعلام شد که در گله های پرورش جوجه گوشتی در  لینکلن گزارش شده بود.

 مطالعه ادامه مطلب

حجتی : سازمان دامپزشکی با جدیت مقابله با آنفلونزا را پیگیری می کند

وت پارس - به دلیل شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان سال گذشته حدود ۱۷ میلیون قطعه مرغ تخمگذار معدوم و امسال نیز تقریبا همین میزان معدوم شده است.

محمود حجتی : مصرف خمیر مرغ راهکار می خواهد!

به گزارش وت پارس ، محمود حجتی در برنامه زنده گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به تمهیدات دولت برای تامین منابع خرید تضمینی گندم در بودجه سال آینده اظهار داشت:بخشی از بودجه خرید تضمینی گندم از طریق اوراق اسناد خزانه تامین می شود.حجتی با اشاره به این که سازمان دامپزشکی با جدیت مقابله با این بیماری را دنبال می کند،اذعان داشت:برای جلوگیری از کاهش تولید،ظرفیت های خالی واحدهای تولیدی فعال شده و از آنجا که دوره رشد مرغ تخم گذار حدود چهار ماه طول می کشد،کسری نیاز جامعه از خارج تامین می شود.وی اضافه کرد:هم اکنون تخم مرغ با قیمت هر کیلوگرم ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان در میادین میوه و تره بار توزیع می شود.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که دولت توجه ویژه ای به مقابله با بیماری آنفلوانزای پرندگان دارد و تاکنون دو جلسه به ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل شده،خاطرنشان کرد:حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان از خسارت سال گذشته بیماری آنفلوانزای پرندگان به مرغدارای ها از طریق بیمه پرداخت شده و پرداخت خسارت سال جاری در حال پیگیری است.

 مطالعه ادامه مطلب

ناصر نبی پور : دیگر مرغی نداریم که بخواهد درگیر آنفلونزا شود!

وت پارس - رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: دراستان های اصلی که درگیر آنفولانزا بودند دیگر مرغی نداریم که بخواهد به بیماری مبتلا شود و این نشان از مهار بیماری نیست.

دکتر ناصر نبی پور

به گزارش وت پارس ، ناصر نبی‌پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران، در خصوص آخرین وضعیت تولیدکنندگان مرغ مادر پس از ورود دولت برای حل مشکل آنفولانزای فوق حاد پرندگان اظهار کرد: همچنان آنفولانزا با تمام توان ادامه دارد و هیچ تغییری در شرایط تولیدکنندگان به وجود نیامده است. تعداد بی‌شماری از مرغداری‌های ما مرغ‌هایشان به صورت کامل معدوم شده است.وی در واکنش به اظهارات دامپزشکی مبنی بر حل مشکل آنفولانزا در ۸ استان کشور، خاطرنشان کرد: این ۸ استان که مدنظر دامپزشکی است کدام استان‌ها است؟ استان‌های درگیر و اصلی آذربایجان شرقی، البرز، قزوین و قم بودند که مشکلشان هنوز پابرجاست. ما در این استان‌ها دیگر مرغی نداریم که بخواهند درگیر بیماری باشند.
نبی‌پور در ادامه تصریح کرد: استانی که به جای ۹ میلیون، ۷۰۰ هزارتا مرغ دارد و تنها ۱۰ درصد مرغ برایش مانده که دیگر مرغداری محسوب نمی‌شود.رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در رابطه با پرداخت خسارات توسط دولت و بیمه تشریح کرد: در مورد بیمه به ما گفته شده که باید مورد بررسی قرار بگیرد تا به مشمولان خسارت تعلق بگیرد. مرغداری‌هایی که ۳ ماه پیش درگیر شده‌اند هم هنوز پولی دریافت نکرده‌اند. میزان واریزی مربوط به سال ۹۵ و شش ماهه اول سال ۹۶ است و ربطی به خسارات ماه مهر تا به امروز ندارد.وی افزود: برای ۶ ماهه دوم ۹۶ هنوز هیچ پولی برای خسارت واریز نشده است و هرچه پرداخت شده مربوط به گذشته است.
نبی‌پور اظهار کرد: مرغداری ما هم از یک ماه پیش درگیر بیماری شده و به صورت کامل تعطیل شده است. تعدادی از کارگران را در اختیار وزارت کار گذاشته‌ایم و تعدادی هم در حال پاک سازی مرغداری هستند. اگر این بیماری ادامه پیدا کند دیگر نمی‌شود به این صنعت ادامه داد. قیمت تخم مرغ هم در حال حاضر در درب مرغداری به ۵۳۰۰ تومان رسیده است. حل این مشکل سخت است اما نشدنی نیست، اگر مسئولین بخواهند می‌توانند مانند تمام دنیا این مشکل را حل کنند اما هنوز در این ۹ سال که نخواستند اقدامی کنند.

 مطالعه ادامه مطلب

مخالفت گسترده فعالان صنعت طیور با ورود واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به ایران

وت پارس - وزارت جهاد کشاورزی تصمیم دارد که برای مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، واکسن به کشور وارد کند.

مخالفت گسترده فعالان صنعت طیور با ورود واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به ایران

به گزارش وت پارس و به نقل از روزنامه شرق ، این مسئله با اعتراض گسترده فعالان صنعت طیور به دلیل مخاطرات گسترده این بیماری روبه‌رو شده است. برخی شرکت‌های فعال در این حوزه نحوه ثبت‌نام برای واردات واکسن را نیز شائبه‌دار توصیف می‌کنند و معتقدند از‌آنجا‌که در روز چهارشنبه اعلام شده است که شرکت‌های علاقه‌مند به واردات واکسن در سایت مربوطه ثبت‌نام کنند و شنبه مهلت ثبت‌نام به پایان رسیده است، احتمال زدوبند در زمینه واردات واکسن وجود دارد. سید‌فرزاد طلاکش، دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار، درباره وجود احتمال این زدوبندها برای واردات واکسن، می‌گوید: وزارت جهاد کشاورزی به یکی از شرکت‌های تابعه خود که کاملا غیرتخصصی است، اعلام کرده واکسن به کشور وارد کند.
واردکنندگان داروهای طیور خبر می‌دهند که به دنبال تصمیم وزارت جهاد کشاورزی برای خرید واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان برای مقابله با این بیماری که منجر به معدوم‌شدن بیش از ١٤‌ میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار در کشور شده است و تخم‌مرغ را به کالایی کمیاب تبدیل کرده است، فقط چند ساعت فرصت ثبت‌نام داشتند. آنها مدعی هستند که بعدازظهر روز چهارشنبه فراخوان ثبت‌نام در سایت مربوطه صادر شده و بعد از دو روز تعطیلی ادارات دولتی، در روز شنبه، مهلت ثبت‌نام و اعلام آمادگی شرکت‌ها برای مشارکت در امر واردات به پایان رسیده است. در نتیجه این شائبه ایجاد شده که رانت خاصی در واردات واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وجود دارد. طلاکش که با اصل واکسیناسیون طیور علیه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مخالف است، در گفت‌وگو با «شرق» درباره این رفتار سازمان دامپزشکی می‌گوید: حقیقت این است که شاید این فراخوان فقط ظاهر قضیه بوده است. وزارت جهاد به یکی از شرکت‌های تابعه خود که یک شرکت کاملا غیرتخصصی است، اعلام کرده واکسن به کشور وارد کند. او تأکید می‌کند: مجموعه متخصصان کشور با واکسیناسیون طیور موافق نیستند. حتی دفتر تخصصی طیور سازمان دامپزشکی نیز به صراحت نظر خود را به رئیس سازمان دامپزشکی ارائه داده است؛ ولی متأسفانه رئیس و معاون سازمان دامپزشکی، شخصا موافق این کار هستند.
اعلام نظر قطعی متخصصان، چهارشنبه آینده
به گفته طلاکش در حاشیه جلسه ١٧ دی ستاد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که با حضور معاون‌اول رئیس‌جمهور برگزار شد، اعضای صنف طیور مخالفت خود را با اجرای طرح واکسیناسیون مزارع پرورشی اعلام کردند. در این جلسه به وزیر جهاد کشاورزی هم اعلام شد که چهارشنبه آینده جلسه تخصصی در‌این‌باره تشکیل می‌شود و نظر نهایی اعضای این صنعت به او اعلام خواهد شد. به‌همین‌دلیل بهتر است از هرگونه شتاب‌زدگی در زمینه تصمیم‌سازی برای واردات واکسن خودداری شود.  او اضافه می‌کند: موضوع اینکه چه کسی واکسن به کشور وارد کند، فعلا منتفی است تا وزیر تصمیم بگیرد که آیا واکسیناسیون به صلاح کشور هست یا نه. در ورود واکسن و تصمیم برای واردات حتما نیازمند نظر وزارت بهداشت هستیم؛ زیرا بحث جنبه‌های بهداشت انسانی نیز مطرح است. دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار می‌گوید: در کشور ما که امکانات کافی برای مبارزه، کنترل و پیشگیری آنفلوانزا وجود ندارد و شرایط کشور در مقایسه با گذشته بدتر شده است، استفاده از واکسن به‌ صلاح نیست. او ادامه می‌دهد: با تزریق واکسن به طیور، امکان فعالیت بیشتر به ویروس این بیماری داده می‌شود و در صورت جهش‌یافتن ویروس، احتمال انتقال آن به انسان و تبدیل‌شدن به فاجعه انسانی هم وجود خواهد داشت.
نبود آزمایشگاه مجهز عامل مخالفت
امیرعلی امیری نایب‌رئیس جامعه دامپزشکان و دبیر کمیته تخصصی طیور نیز در گفت‌وگو با «شرق» درباره احتمال جهش‌یافتن ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و ایجاد سویه جدیدی که قابل انتقال به انسان است، هشدار می‌دهد. او اضافه می‌کند: آنفلوانزا بیماری‌اي است که باید سازمان بهداشت جهانی در جریان اقدامات کشورها در رابطه با آن قرار بگیرد. این بیماری باید در کشور ریشه‌کن شود. اگر نتوانیم ریشه‌کنی انجام دهیم، در برنامه‌های دیگر هم موفق نخواهیم بود. به گفته امیری، در شرایطی که ایران نتوانسته دام‌های بیمار را به درستی معدوم کند، واکسن‌زدن منجر به تولید سویه‌های جدیدی خواهد شد که نمی‌دانیم برای کنترل آن از چه واکسنی باید استفاده کنیم. او ادامه می‌دهد: در صورت استفاده از واکسن وقتی ویروس به گله‌ای زده می‌شود، انتشار ویروس و دفع آن زیاد می‌شود اما این ویروس علائمی از خود نشان نمی‌دهد یا علائم را دیرتر نشان می‌دهد. بنابراین چگونه می‌توانيم مرغ سالم را از مریض در مرحله اول تشخیص دهیم؟ این مسئله به ویروس اجازه پیشرفت می‌دهد. به اعتقاد نایب‌رئیس جامعه دامپزشکان به محض خرید واکسن، سازمان بهداشت جهانی دام، جلوی تمام صادرات کشور را می‌گیرد. ایران زیر ذره‌بین شدید می‌رود. محصول تخم‌مرغ و مرغ ایرانی را نمی‌توانیم به کشورهای دیگر صادر کنیم. او اضافه می‌کند: در صورت استفاده از واکسن، آزمایشگاه لازم برای تشخیص گله‌های بیمار و گله‌های واکسن‌خورده را نداریم. بنابراین دچار مشکلات عدیده خواهیم شد. امیری تأکید می‌کند: درحال‌حاضر ١٧ استان کشور درگیر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است. اما قرار است برنامه واکسیناسیون را برای هفت استان اجرا کنیم. در چنین شرایطی چگونه نقل‌وانتقالات به هفت استان را می‌توانیم محدود کنیم. بنا بر این دلایل، جامعه تخصصی کشور با مصرف واکسن مخالف است.

 مطالعه ادامه مطلب

یازده دلیل نمایندگان مجلس برای استیضاح حجتی منتشر شد / عدم استفاده از مدیران باسابقه در سازمان دامپزشکی

وت پارس - رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس دلایل بیش از ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس برای استیضاح حجتی وزیر جهاد کشاورزی را منتشر کرد.

 استیضاح حجتی

به گزارش وت پارس و به نقل از تسنیم، «مهندس علی اکبری» با ارسال تصویر نامه بیش از 100 نفر از نمایندگان مجلس در کانال فضای مجازی خود، دلایل مجلس برای درخواست استیضاح حجتی وزیر جهاد کشاورزی را منتشر کرد.
متن درخواست استیضاح حجتی به شرح زیر است:
هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی
سلام‌علیکم
احتراما به استناد بند یکم اصل اصل هشت قانون اساسی و ماده 222 آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و حدیث نبوی که می‌فرماید: «از دری که فقر آید از در دیگر آن ایمان می‌رود» و با تاکید بر اینکه به فرمایش رهبر کبیر انقلاب اسلامی که می‌فرماید کشاورزی محور استقلال کشور است و امنیت غذایی پایه امنیت ملی کشور است، اینجانبان نمایندگام مردم در مجلس به دلایل ذیل تقاضای استیضاح وزیر جهاد کشاورزی را اعلام می‌داریم.
1- عدم توانایی در تنظیم بازار محصولات کشاورزی به علت واردات بی‌رویه و متضرر شدن کشاورزان و عدم توانایی ایجاد بازارهای صادراتی

 مطالعه ادامه مطلب