پنج شیوه شگفت انگیز تولیدمثل در ماهیان

بدون شک تمامی عالم جانواران سرشار از شگفتی هاست و در این بین دنیای زیر آب همیشه برای انسان جذابیت خاصی داشته است. یکی از زیبا ترین  بخش های زندگی ماهیان مربوط به تولید مثل آنهاست. در این مطلب به ۵ مورد از شگفت انگیز ترین شیوه های تولید مثل در ماهیان آب های شیرین می پردازیم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.ماهی آروانا یکی از قدیمی ترین ماهیان جهان است و در بسیاری از منابع از آن به عنوان فسیل زنده یاد می شود. این ماهیان دارای نژاد ها و گونه های متنوعی می باشند که بزرگترین شان ماهی آراپایما می باشد که وزن آن تا حدود ۲۰۰ کیلوگرم می رسد و به عنوان بزرگ ترین ماهی آب شیرین شناخته می شود. آروانا هایی که در آکواریوم نگهداری می شوند حدکثر تا ۹۰ سانتی متر رشد می کنند. این ماهیان همان طور که گفته شد از نظر تکاملی نسبت به اجداد خود تغییرات زیادی را متحمل نشده اند. این ماهیان دارای کیسه هوایی پر مویرگ هستند که با گلویشان در ارتباط است و برای شان نقش ریه را بازی می کند. آین ماهیان بخاطر ارزش بالایشان در تجارت ماهیان آکواریومی بیرویه از طبیعت صید می شدند که این امر سبب شد که تعدادشان در طبیعت به شکل نگران کننده ای کاهش یابد. خطر انقراض این ماهیان ارزشمند و دوست داشتنی تکثیر کنندگان ماهیان زینتی در کشور های آسیای جنوب شرقی را بر آن داشت تا بر روی شیوه های تکثیر این ماهیان در آثارت تحقیقات زیادی را آنجام دهند. خوشبختانه امروزه تعداد ماهیان صید شده از طبیعت در تجارت جهانی این ماهی به صفر رسیده است و تمامی ماهیان تکثیر شده به شیوه های رایج باید برای ورود به بازار دارای چیپ های علامت دار که نشان دهنده عدم صید آنها از طبیعت است باشند.
اما آنچه ماهیان آروانا را در بین دیگر ماهیان آب شیرین تا این حد متفاوت کرده است فقط چهره متفاوت و اندازه بزرگ شان نیست. این ماهیان یکی از متفاوت ترین شیوه های تولید مثل و تخمریزی را در بین ماهیان آب شیرین دارند. این ماهیان در ابتدا به سختی و دقت تمام جفت خود را انتخاب می کنند و سپس بعد از مدتی رفتار های جفت گیری و تخمریزی در آنها دیده می شود. در هنگام تخمریزی دو ماهی در کنار هم پهلو به پهلو شنا می کنند و ماهی ماده تخم های بزرگ خود را که معمولا بین ۸-۱۵ عدد است تخلیه می کند و در همین هنگام نر هم تخم ها را بارور می کند. پس از اینکه تخمریزی پایان یافت نر تخم ها را در چند مرحله در دهان خود جمع می کند. تخم ها به مدت ۴۵ روز بدون وقفه در دهان ماهی نر نگهداری می شوند. در روز هفتم پوسته تخم ها باز می شود و نر این این پوست ها را از دهان خوود به بیرون می ریزد. از روز ۴۵ تا ۵۹ رشد لاروها ادامه می یابد تا اینکه نوزادان بتوانند مدت های کوتاهی از دهان پدر خارج شوند. سرانجام در روز ۶۶ ام بچه ماهی ها کاملا از دهان پدر بیرون می آیند و دیگر به دهان او باز نمی گردند این روز زمانی است که ماهی نر پس از تقریبا دو ماه دوباره غذا می خورد. لاروها در هنگام خروج نهایی از دهان آروانای نر در حدود ۷-۸ سانت طول دارند.

 مطالعه ادامه مطلب

نژاد شناسی جامع ماهیان زینتی جهان (قسمت اول ماهیان آب شیرین)

ماهیان زینتی در تمام جهان جزوه محبوب ترین حیوانات خانگی (Pet) دسته بندی می شوند و تنوع زیاد آنها در اشکال و رنگ ها سبب شده است که این محبوبیت روز به روز نیز بیشتر شود.این مطلب پاسخی است به جواب سوالات شما در مورد گونه های مختلف ماهیان زینتی و شرایط نگهداری آنها.شما چه میزان با این گونه ها آشنایی دارید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

 همان طور كه میدانید مي توان آبزيان را از نظر ارزش اقتصادي به دو دسته ي خوراكي و زينتي تقسيم بندي نمود كه اين تقسيم بندي تا حد زيادي نسبي بوده و بستگي به شرايط اقليمي و جغرافيايي دارد. به طور مثال شايد برخي ماهيان در بعضي مناطق مصرف خوراكي داشته باشند در حالي كه ميتواند همان نوع ماهي در منطقه اي ديگر ارزش زينتي داشته باشد. به طور كلي مي توان آبزيان زيتتي را به دو گروه ابزيان ابشور (Salt water) و اب هاي شيرين(Fresh water) تقسيم كرد. البته در حال حاضر گونه های اختصاصی آب های لب شور نیز برای تانک های لب شور (Brackish Water) رواج زیادی پیدا کرده اند. هركدام از اين سه گروه خود به دو گروه آبزيان گرم ابي يا ماهيان مناطق گرمسيري(tropical) و آبزيان سرد آبي تقسيم مي شوند.كه البته بيشتر آبزيان زينتي در جهان مربوط به مناطق گرمسیری يا (tropical) ميباشد كه اين موضوع تا حد زیادی تحت تاثیر تنوع رنگ و زيبايي آبزيان اين مناطق مي باشد.در ادامه به بررسي انواع این آبزیان و گونه های آنان در بخش های مختلف می پردازیم.

توضیحات: آنچه در ادامه به شما عزیزان تقدیم می شود چکیده ای از مطالب کتاب Encyclopedia of Aquarium & pond fish نوشته David Alderton می باشد که به صورت اختصاصی ترجمه شده و با مجموعه ای از عکس های جدید همراه گشته تا بتواند پاسخگوی سوالات شما باشد. برخی گونه هایی که در بازار ماهی های زینتی ایران کمیاب تر اند حذف شده اند و با ماهیانی که در بازار ایران بیشتر رایج هستند و در کتاب نیامده اند جایگزین شده اند. اما در مواردی ماهیانی که جای خالی آنها در بازار احساس می شود نیز معرفی شده اند تا شاید وارد کنندگان ضمن آشنایی با این ماهیان به واردات آنها نیز اقدام کنند. بخش ها خاکستری رنگ به مرور کامل شده و بر روی سایت قرار خواهد گرفت. این مطلب اولین مجموعه از سری جدید مطالب نژادشناسی آبزیان است که به صورت دوره ای بروز می شود و به صورت کامل از این صفحه قابل دسترسی است.برای آشنایی و دریافت اطلاعان در خصوص هر کدام از موارد زیر بر روی آیکون مورد نظر کلیک نمایید.این مطلب جامع به طور مداوم به روز رسانی خواهد شد.

 

   

   

   

   

 مطالعه ادامه مطلب

میراث آمانو (نگاهی به زندگی و آثار تاکاشی آمانو)

 
زندگی نامه
تاکاشی آمانو در سال ۱۹۵۴ در شهر نیگاتا-شی ( مکی-ماچی سابق) ژاپن متولد شد. او توانست اکوسیستم و عناصر جدیدی را در طبیعت گیاهان آبی و طراحی آنها بیابد و سبک بی همتای خود را با نام “ اکواریوم های طبیعی” به وجود آورد. در سال ۱۹۸۲ آمانو شرکت خود با نام Aqua design Amano را به وجود آورد. این شرکت با تکیه بر کیفیت و طراحی محصولاتش توانست توجه بیشتری را به آکواریوم های طبیعی و وسایل و ملزومات مورد نیاز آن که توسط این شرکت تولید می شد جذب کند. در سال ۱۹۹۲ آمانو مجموعه عکسی را با نام (Glass no Naka no Daishizen) به چاپ رساند. این کتاب به هفت زبان زنده ی دنیا ترجمه شده است. در حال حاضر در جهان طرفداران آکواریوم های طبیعی هر روز در حال افزایش اند. تاکاشی آمانو در کنار فعالیت هایش به عنوان یک طراح اکواریوم های طبیعی و یک کارآفرین برای گرفتن مجموعه عکس هایی با عنوان “ طبیعت دست نخورده” به بزرگترین جنگل های بارانی استوایی جهان در آمازون، بورنئو و غرب آفریقا و جنگل های بکر ژاپن سفر کرد و نتیجه این سفر ها تصاویری با تاکید بر طبیعت بکر این مناطق است که به وسیله ی دوربین های قطع بزرگ او ثبت شده اند. او لحظاتی بکر از طبیعت را بر روی فیلم های فوق بزرگش ثبت کرد(اندازه فیلم ها تا ۸x۲۰ اینچ). کارهای آمانو در ضمینه عکاسی در نشریات و نمایشگاه های بین المللی بار ها مورد ستایش و قدر دانی قرار گرفته است. در طی سال های اخیر آمانو تعداد متعددی سخنرانی در کشور های مختلف نظیر آلمان، ایتالیا، پرتغال، لهستان، روسیه، ایالات متحده آمریکا، چین، هند و مالزی در مورد تجارب نابش از طبیعت انجام داده است و از اهمیت برنامه های کاشت درخت برای محافظت از محیط زیست دفاع کرده است. یکی از کارهای مهم برای آمانو برقراری ارتباط بین علاقه مندان به آکواریوم های طبیعی و برگذاری سخنرانی های پر انرژی برای نشان دادن چگونگی و دانش آکواریوم های طبیعی با تاکید بر ایجاد فرهنگ جهانی این نوع از آکواریوم ها بوده است. در سمینار های جهانی آمانو مفاهیم و فلسفه آکواریوم های طبیعی توسط اسلاید هایی برای مخاطبان توضیح داده می شود. این اسلایدها در مورد درک انواع آکواریوم های طبیعی با توجه به مناظر طبیعی از آمازون، بورنئو و غرب آفریقا و همچنین ژاپن صحبت می کنند و همچنین اهمیت آموختن از طبیعت برای ساخت طبیعت.
· رئیس انجمن عکاسان بین المللی محیط زیست

 مطالعه ادامه مطلب

راهنمای جامع تکثیر ماهی کوی + ویدیو و اینفووت

ماهی کوی یکی ار شناخته شده ترین و ارزشمند ترین ماهیان زینتی در جهان است. خاستگاه این ماهیان زیبا کشور ژاپن است. پرورش و تکثیر این ماهیان شگفت انگیز در زادگاهشان به عنوان یک هنر و سنت شناخته می شود که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود.در خصوص تکثیر این ماهیان چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

مطالبی که در ادامه مطالعه خواهید نمود راهنمای جامع و دقیق تکثیر ماهیان کوی می باشد که امروز در زمره زیباترین و ارزشمندترین ماهیان زینتی قرار دارند. برای درک بهتر مفاهیم گفته شده در این متن ، از ویدیوهای آموزشی و اینفوگراف های آموزشی سایت وت پارس با عنوان اینفووت استفاده شده است.


زمان بلوغ در ماهی نر و ماده متفاوت است در ماهی نر این زمان در حدود ۲-۳ سالگی در آب هوای معتدل است این در حالی است ماهی ماده حداقل با فاصله ۶ ماه الی یک سال با ماهی نر بالغ می شود. حال اگر ماهیان شما بالغ هستند شما به راحتی می توانید از روی شکل بدنی انها جنسیت انها را تعیین کنید برای این کار ماهی ها را از اب خارج کرده ودر ظرفی مناسب قرار دهید از بالا به انها نگاه کنید بدن ماهی ماده از بالا گرد تر و عمیق تر دیده می شود در حالی که بدن ماهی نر کشیده تر است. البته ماهی کوی دارای برخی صفات جنسی دیگر نیز می باشد که فقط می توان انها را در فصل تخم ریزی مشاهده نمود به طور مثال ظهور دانه های سفید رنگ و جوش مانند بر روی سر و ابشش ماهی و یا بیرون زدگی مجرای تخم ریزی ماهی ماده در فصل امادگی برای تخم ریزی.حال که با روش تشخیص بالغ بودن و جنسیت ماهیانتان اشنا شدید باید بدانید که فصل و زمان تخمریزی در ماهیان کوی چه زمانی است. فصل تولیدمثل در ماهی کوی اواخر فصل بهار است. ماهی کوی بر اساس تغییرات دمایی ایجاد شده در محیط و همچنین تغییرات طول روز زمان مناسب برای تولید مثل خود را انتخاب می کند در نتیجه زمان تخمریزی این ماهیان می تواند تا اوایل فصل تابستان در مناطق سردسیر و تا اوایل بهار در مناطق گرمسیر متغییر باشد.
البته روش بهتر برای درک زمان درست تخمریزی این است شما از طریق رفتار ماهیانتان متوجه ان بشود که دقیق تر است. در نزدیکی زمان تخمریزی ماهی نر رفتار هایی مثل حرکت گروهی در گوشه های استخر یا تعقیب ماهیان ماده را از خود بروز می دهد و همچنین ماهی ماده نیز در شروع این دوره از ماهیان نر بیشتر غذا خواهند خورد و در مناطق کم عمق اب شنا می کنند و بدن انها متورم دیده خواهد شد.
پس از اینکه ماهیان شما مراحل فوق را گذراندند نوبت این است که منتظر تخمریزی ماهیانتان باشید. برای اینکه ماهی های کوی تخمریزی کنند می توان از دو روش استفاده کرد:

در تخم ریزی طبیعی تمام فرایند تخم ریزی توسط ماهی ها و به صورت طبیعی و بدون دخالت انسان صورت می گیرد. در این روش ماهی نر و ماده ابتدا در سطح آب شروع به شنا می کنند و نر ماهی ماده ر ا دنبال می کنند. ماهی های کوی علاقه دارند که تخم ریزی را در مناطق کم عمق اب در بین ریشه یا برگ های ریخته شده درختان انجام دهند.

 مطالعه ادامه مطلب

همه چیز در مورد آرگولوس (Argulus) یا شپشک ماهی + فایل PDF

آرگولوس یا شپشک ماهی نوعی انگل سخت پوست ماهیان آب شور و شیرین است.این انگل در ماهیان سرد آبی یا استخری مانند کپور ماهیان و آزاد ماهیان بسیار رایج است و به ندرت در آکواریوم مشاهده می شود. تمام دانستنی ها در خصوص این انگل در قالب یک فایل PDF تهیه شده است. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

همه چیز در مورد آرگولوس (Argulus) یا شپشک ماهی + فایل PDF

گلد فیش ها و کوی هایی که در استخر ها پرورش داده می شوند به همراه گیاهان آکواریومی و استفاده از غذای زنده عوامل اصلی انتقال این سخت پوست به مغازه های آکواریومی و تانک های خانگی هستند.انگل آرگولوس به شیوه تخم گذاری در تانک تکثیر می شود و مثل بیشتر سخت پوستان به روش پوست اندازی رشد می کند و تقریبا بیشتر ماهیان استخر یا تانک آلوده به آن دچار می شوند.انگل آرگولوس یکی از بزرگترین انگل ها محسوب می شود و با چشم غیر مسلح قابل رویت است.شیوه تغذیه این انگل از بدن ماهی بسیار دردناک است.آرگولوس با زائده ای خنجر مانند بدن ماهی را سوراخ کرده و .... تمامی دانستنی های لازم در خصوص این انگل در قالب یک فایل PDF تهیه شده است که شما می توانید آن را با کلیک بر روی آیکون زیر دریافت نمایید.

در ادامه می توانید این ویدیوی جالب را هم از حرکات انگل آرگولوس مشاهده نمایید.

دانلود کتاب بیماری های کپور ماهیان زینتی

سعید سیری

 مطالعه ادامه مطلب

دانلود کتاب بیماری های کپور ماهیان زینتی

آنچه در این مطلب برای شما عزیزان آماده شده حاصل تلاش های گروه علمی تیم های کوی ایران و وت پارس است که در قالب کتابی با موضوع بیماری های کپور ماهیان زینتی منتشر می شود. این کتاب کوشیده است تا به توضیح خلاصه و سریع مهم ترین بیماری های کپور ماهیان زینتی از جمله کپور کوی و گلدفیش بپردازد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

این نسخه از کتاب بیماری های کپور ماهیان زینتی به زبان انگلیسی و با حجم حدود 60 مگابایت و در قالب PDF می باشد. این کتاب حاصل کار تیمی سایت های کوی ایران و وت پارس می باشد و برای نخستین بار در ایران ، از طریق این دو سایت منتشر می گردد.

برای دانلود این کتاب ارزشمند ، اینجا و یا روی آیکون زیر کلیک نمایید.

.................................................

تهیه و تالیف کتاب از بهرام ایمان طلب

تهیه و تنظیم پست از سعید سیری

 مطالعه ادامه مطلب

ماهی زبرا ( معرفی به همراه تصاویر و ویدیو)

بدون شک ماهی زیبرا دانیو جزوه معروف ترین ماهیان زینتی در جهان است. این ماهیان به دلیل سایز کوچک و احتیاجات اندک شان معمولا جزوه اولین ماهیانی هستند که در اکواریوم های کوچک اب شیرین مستقر می شوند.راحت بودن تکثیر انها در اکواریوم سبب شده است به عنوان گونه ای مناسب برای انجام انواع ازمایشات زیستی مورد توجه قرار بگیرد.ماهی های اِین جنس اکثرا بومی شرقِی بوده و خاستگاه عده ای از آنها هندوستان می باشد. این ماهی ها از نظر نگهدارِی در آکوآریوم از محبوبیت و معروفیت خاصی برخوردار می باشند .وت پارس شما را به مشاهده ی این مطلب در ادامه مطلب دعوت میکند.

--------------------------------------

 

ماهی زبرا

نام ماهیان : زبرا دانیو

طول حداکثر: 5 سانتی متر

سطح شنا: تمام سطوح آب

مکانهای جاگیری : میان تخته سنگها،گیاهان

نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب

 مطالعه ادامه مطلب

چرخه نیتروژن در آکواریوم ها به زبان ساده (پوستر آموزشی)

مهم ترین مواد الوده کنند آب را مواد دفعی ماهی ها تشکیل می دهند این مواد مقادیر زیادی از ترکیبات نیتروژن دار را به داخل اب وارد می کنند. ترکیبات نیتروژن دار مهم ترین پارامتر برای اندازگیری کیفیت اب در هر نوع اکواریومی می باشد.از چرخه نیتروژن در آکواریوم ها چه می دانید؟ وت پارس شما را برای درک بهتر این موضوع به مشاهده پوستر آموزشی در ادامه مطلب دعوت می کند.

مهم ترین مواد الوده کنند اب را مواد دفعی ماهی ها تشکیل می دهند این مواد مقادیر زیادی از ترکیبات نیتروژن دار را به داخل اب وارد می کنند. ترکیبات نیتروژن دار مهم ترین پارامتر برای اندازگیری کیفیت اب در هر نوع اکواریومی می باشد. هرچند مواد نیتروژن دار می تواند از راه های دیگری مانند غذادهی بیش از اندازه و یا تخریب بافت های گیاهی و جانوری در اکواریوم ایجاد گردد ولی اصلی ترین عامل ایجاد ان مواد دفعی ابزیان است. نخستین ترکیب نیتروژن دار که به اب وارد می شود امونیاک است ماهی ها می توانند امونیاک را از راه ابشش خود دفع کنند. البته امونیاک در اثر تجزیه مواد الی دیگر هم در اکواریوم ساخته می شود.

امونیاک سمی ترین و خطر ناک ترین ماده نتیروژن دار در هر اکواریوم است و اگر مقدار ان از حد مجاز (نزدیک صفر) بالاتر رود باعث ایجاد مشکل در ماهی ها و تلفات خواهد شد. هرچند امونیاک ماده ی بسیار خطرناکی به نظر می رسد ولی سرعت تجزیه ان هم بسیار بالاست. وظیفه تجزیه سریع امونیاک در هر چرخه نیتروژن بر عهده یکسری از باکتری هاست به نام باکتر های نیتروزموناس این باکتری ها در هر اکواریومی وجود دارند ولی باید توجه داشت که تعداد انها در هنگام شروع به کار اکواریوم جدید بسیار کم است در نتیجه مقدار امونیاک در اکواریوم بالا رفته و باعث ایجاد تلفات در ماهی ها می شود به چنین شرایطی در اصطلاح سندرم اکواریوم جدید(The new aquarium Syndrome) می گویند. پس از انجام فرایند های فوق توسط باکتر یهای نیتروزموناس امونیاک را به ماده ی کم خطر تری به نام نیتریت تبدیل می شود. هرچند نیتریت ترکیب کم خطر تری نسبت به امونیاک است ولی همچنان برای ماهی ها بسیار خطر ناک و کشنده است. این ترکیب نیز توسط گروهی دیگر از باکتری ها به نام نیتروباکتر ها اکسیده خواهد شد.

نکته مهم این است که این ترکیب هم در سندرم اکواریوم جدید می تواند نقش داشته باشد که برای جلوگیری بهتر است از ترکیبات استارتر اب تحاری دارای پرگنه این دو باکتری استفاده کنید. نیترو باکتر ها نیتریت را به نیترات تبدیل می کند که نسبت به دو ماده ی فوق بسیار کم خطر تر است و ماهی ها می توانند مقادیر بالای ان را تا ۱۲ میلی گرم در لیتر را تحمل کنند. نیترات همان ترکیب نیتروژن داری است که گیاهان اکواریومی برای تولید پروتیین های گیاهی به ان نیاز دارند در نتیجه گیاهان نیز با جذب و استفاده از این ماده اب را از وجود این ماده الاینده پاک می کنند. انچه تا اینجا گفته شد چرخه ترکیبات نیتروژن دار به شکل ساده بود. البته این چرخ بسیار پیچیده تر از انچه در اینحا گفته شد می باشد. در ادامه تصویری کامل تر از چرخه نیتروژن در اکواریوم برای شما اماده شده است.

 

 مطالعه ادامه مطلب

صادرات ماهیان زینتی به جای واردات

جمهوری اسلامی ایران با افزایش تعداد واحدهای تولیدی آبزیان زینتی از 40 به 180 واحد، قصد دارد تا بخشی از گردش مالی بازارهای جهانی را از آن خود کند.در راستای سیاست‌های کلان وزارت جهاد کشاورزی و توسعه بخش کشاورزی، توسعه صادرات غیرنفتی ازجمله آبزیان زینتی در دستور کار قرار گرفت. در سال جاری حدود 300 هزار قطعه ماهی زینتی صادر شده است . وت پارس شما را به مطالعه کامل این گزارش در ادامه مطلب دعوت می کند.

معاون فنی اداره‌کل دامپزشکی استان تهران با اعلام این مطلب در حاشیه نخستین کارگاه آموزشی تخصصی بهداشت و بیماری‌های آبزیان زینتی گفت: در راستای سیاست‌های کلان وزارت جهاد کشاورزی و توسعه بخش کشاورزی، توسعه صادرات غیرنفتی ازجمله آبزیان زینتی در دستور کار قرار گرفت.

دکتر داریوش جهان‌پیما افزود: تولید آبزیان زینتی می‌تواند سهم بزرگی از تولید ملی را به خود اختصاص دهد و با توجه به رشد این صنعت، صادرات آن می‌تواند سهم قابل توجهی سودآوری را نصیب کشور کند.

وی خاطرنشان کرد: تا چند سال گذشته، جمهوری اسلامی ایران یکی از واردکنندگان بزرگ ماهیان زینتی در جهان بود، اما در حال حاضر توانسته‌ایم با افزایش تعداد واحدهای تولیدکننده، از 40 به 180 واحد تولیدی صادرات هم داشته باشیم.

صادرات 300 هزار قطعه ماهی زینتی در سال جاری

این مقام مسئول ادامه داد: در سال جاری حدود 300 هزار قطعه ماهی زینتی صادر شد که امید است بتوانیم با افزایش این مقدار، گردش مالی مناسبی را داشته باشیم.

جهان‌پیما تصریح کرد: آبزیان می‌توانند علاوه بر تأمین غذای جامعه انسانی، برای تزئینات نیز به کار روند که در این راستا توسعه این صنعت و تولید گونه‌های نادر که در شرایط خاص کشورمان رشد می‌کند، می‌تواند اثرگذار باشد.

وی گردش جهانی آبزی‌پروری ماهیان تزئینی را حدود 180 میلیارد دلار برشمرد و یادآور شد: باید سعی کنیم که هرچه بیشتر از این سهم را به کشور اختصاص دهیم.

تلفات 25 درصدی آبزیان در کشور

 مطالعه ادامه مطلب

جیره غذایی در ماهیان زینتی

ماهیان زینتی همان طور که از نامشان پیداست موجوداتی هستند که به صرف زیبایشان و نه برای مصارف دیگر نگهداری می شوند. این موجودات برای اینکه همیشه به بهترین شکل و در زیبا ترین حالت خود دیده شوند نیازمند به جیره غذایی خاص خود هستند. در ادامه مطلب با وت پارس همراه باشید تا شما را با انواع غذاهای مصرفی در ماهیان زینتی و ارزش هر کدام از انها اشنا کنیم.

لینک دانلود مطلب به صورت pdf

 مطالعه ادامه مطلب