سرخط خبرهای مهم دامپزشکی و حیوانات

- رئيس شبكه دامپزشكي سربيشه گفت:طي 10 سال اخير موردي از بيماري شاربن در جمعيت دامي شهرستان مشاهده نشده است.سيدحميد محمدي به هم مرز بودن شهرستان با كشور افغانستان اشاره كرد و افزود:تردد غيرمجاز دام ها از كشور همسايه به شهرستان كنترل و پيشگيري از بيماري ها را با مشكل مواجه مي كند،وي تصريح كرد:در راستاي مبارزه و پيشگيري از بيماري شاربن طي سالجاري تعداد 150 هزار و 500 راس دام سبك،يكهزار و 725 راس دام سنگين و تعداد 556 راس تك سمي عليه اين بيماري واكسينه شده است.

- مديركل دامپزشكي جنوب كرمان گفت: در فاز دوم واكسيناسيون تب برفكي امسال در جنوب كرمان مايه‌كوبي بيش از 100 هزار رأس دام سنگين انجام و بيش از يك‌ميليون و 600 هزار رأس دام سبك نيز مايه‌كوبي مي‌شوند.

 مطالعه ادامه مطلب

رشد 30 درصدی صادرات داروی دام ایران

رئيس سازمان دامپزشكي كشور گفت: صادرات داروي دام از كشور در سال جاري نسبت به سال گذشته رشد 30 درصدي را از نظر ارزي نشان مي‌دهد.دكتر سيد محسن دستور افزود: در سال جاري 60 قلم دارو به عراق و كشورهاي آسيايه ميانه صادر شده است.وي همچنين ميزان توليد گوشت قرمز كشور در سالجاري را، بالغ بر 950 هزار تن اعلام كرد و گفت: 35 هزار راس دام زنده نيز از كشور ارمنستان وارد و در مرز كشتار شد. وت پارس شما را به مطالعه مشروح این خبر در ادامه مطلب دعوت می کند.

دكتر دستور افزود: از مرزهاي شرقي كشور نيز دام زنده وارد مي شود كه بعد از نگهداري در قرنطينه و انجام مراحل مراقبتهاي بهداشتي و انجام واكسناسيون، ذبح شرعي و بهداشتي صورت مي گيرد. وي در خصوص آزمايشگاه هاي مرجع گفت: در هر يك از مراكز استانها بايد يك آزمايشگاه مرجع داير شود كه در فاز نخست 10 استان نشانه گذاري شده و هم اكنون در هفت استان داير گرديده است. دستور افزود: در خراسان جنوبي ايجاد آزمايشگاه مرجع از مصوبات سفر هيات دولت مي باشد كه در سال90 يك ميليارد ريال به آن اختصاص يافت و امسال سه ميليارد و 500 ميليون ريال براي آن درنظر گرفته شد كه از اين ميزان سه ميليارد ريال تخصيص يافته است. وي با بيان اينكه زمين آزمايشگاه در سايت اداري بيرجند به مساحت دو هزار مترمربع جانمايي شده و نقشه آن تهيه شده است، گفت: اين آزمايشگاه در مرحله انعقاد قرارداد مناقصه است و ظرف سه سال آينده به بهره برداري مي رسد. وي به بازديد خود از مناطق زلزله‌زده زهان اشاره كرد و افزود: دامپزشكي خراسان جنوبي تاكنون در اين مناطق فعاليت‌هاي گسترده‌اي را داشته و كمك‌ها و بازديد‌هايي نيز از سوي سازمان دامپزشكي كشور صورت گرفته است.

 مطالعه ادامه مطلب

آزمایشات پایه ای درآزمایشگاه های صنایع شیر

شیر از ابتدای شکل گیری صنعت دامپروری یکی از مهم ترین فراورده های دامی محسوب می شده است که ماده اصلی برای تولید بسیاری از محصولات دامی دیگر است.یکی از مهم ترین آزمایشات که بر روی تمام شیرها در کارخانه ها صورت می گیرد ، تست مقدار چربی شیر است.شما در این خصوص چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

شیر از ابتدای شکل گیری صنعت دامپروری یکی از مهم ترین فراورده های دامی محسوب می شده است که ماده اصلی برای تولید بسیاری از محصولات دامی دیگر است.امروزه با گسترش صنایع وابسته به شیر نیاز است که پیش از استفاده شیر در هر بخش از این صنعت ، ویژگی های کلی آن را دانسته و کیفیت آن را مشخص کنیم. در این راستا آزمایشات زیادی در آزمایشگاه های صنایع شیر بر روی شیر های وروی به کارخانه ها صورت می گیرد تا کیفیت و محصولی که از شیر ورودی قابل برداشت است مشخص شود. یکی از مهم ترین آزمایشات که بر روی تمام شیر ها در کارخانه ها صورت می گیرد ، آزمایش تست مقدار چربی شیر است که در این پست آموزشی به صورت مرحله به مرحله و آموزش تصویری به آن خواهیم پرداخت.

برای آزمایش اندازه گیری چربی شیر از روش های زیادی استفاده می شود که معروف ترین آنها آزمایش تست چربی شیر به روش ژربر (GERBER) می باشد. در این روش نیاز به وسایلی است که در زیر به آنها می پردازیم:

۱. بوتیرومتر مخصوص شیر

۲. اسید سولفوریک ژربر (۹۱-۹۲ درصد) 10cc

۳. الکل امیلیک 1cc

۴. شیر 11cc

روش آزمایش

در ابتدا باید ۱۱ سی سی شیر را در داخل بوتیرومتر ریخته و سپس اسید سولفوریک را به آرامی و به طوری که با شیر مخلوط نشود به داخل بوتیرومتر می ریزیم و در انتها الکل امیلیک را نیز به آرامی به مجموعه اضافه می کنیم. سپس درب بوتیرومتر را روی آن قرار داده و با استفاده از یک دستمال بوتیرومتر را در دست گرفته و مواد را با هم مخلوط می کنیم در طول زمان مخلوط کردن مواد گرمای زیادی تولید می شود. بعد از اینکه شیر با مواد دیگر به خوبی مخلوط شد ، محلول سیاه رنگی به وجود می آید. سپس باید بوتیرومتر را داخل سانتریفیوژ مخصوص ژربر قرار داد. سپس باید سانترفیوژ را به مدت ۵ دقیقه بر روی ۱۱۰۰ دور بر دقیقه تنظیم و دمای آن را نیز برروی ۶۵ درجه سلیسیوس تنظیم نمود. پس از ۵ دقیقه با نگاه به بوتیرومتر لایه شفاف و زیتونی رنگ در قسمت مدرج به وجود آمده است که نشان دهنده مقدار چربی شیر است.

 مطالعه ادامه مطلب

پارک ملی لوانگو ، آخرین بهشت آفریقا

پارک ملی لوانگو در غرب کشور گابن در آفریقا به جرات یکی از بکر ترین و زیبا ترین پارک های حفاظت شده ملی در آفریقا است. این پارک با داشتن ۲۲۰ کیلومتر مربع مساحت و موقعیت بسیار خاصش تنوع جالبی از انواع اقلیم های زندگی جانوری را داراست. این پارک شامل ۱۵۵۰ کیلومتر ساوانا و جنگل های آبی درختان مانگرو است. از جذابیت های منحصر به فرد این پارک که آن را در نزد زیست شناسان و دامپزشکان تا این حد محبوب کرده است وجود تنوع بالای گونه های ساکن در آن است که در نوع خود بی نظیر است. شما می توانید گونه های مختلف پستانداران از فیل و بوفالو و اسب دریایی تا یوزپلنگ های معروف آفریقا را در این پارک ببینید. همچنین اگر از ساحل لوانگو چند کیلومتری به سمت داخل اقیانوس حرکت کنید انواع دلفین ها و نهنگ ها و اگر خوش شانس باشید می توانید چند نهنگ قاتل زیبا را نیز ملاقات کنید. تمام این ویژگی ها باعث شده است که پارک لوانگو به عنوان آخرین بهشت آفریقا شناخته شود. آنچه در ادامه آماده شده است مجموعه ای است از عکس ها و پوستر هایی از حیوانات و طبیعت بی نظیر این پارک که امیدواریم نظر شما را جلب کند.

 


 

 

پوستر جامع حیوانات پارک ملی لوانگو

 مطالعه ادامه مطلب

پیشنهادات ما

قصد داريم در مجموعه های با عنوان پيشنهادها‍ ی يك دامپزشك مطالب جالب و پيشنهادهايی مناسب و آموزنده از لحاظ ديدن ، شنيدن ، خواندن و...برای شما عرضه كنيم. اين مجموعه بی نظير شامل بهترين كتاب ها،فيلم ها و ...است كه هر عاشق حيوانات و دامپزشكی بايد آنها را تجربه كند. اين مجموعه برای اولين بار در سايت های دامپزشكی و مربوط به حيوانات در قالب اين مجموعه منظم و كامل از طريق وت پارس خدمت شما دامپزشكان و عاشق حيوانات عرضه می شود .اين مجموعه شامل پيشنهادهايی است كه برخی از آنها در خاطر شما ماندگار خواهد بود. شما نيز اگر پيشنهادی برای خوانندگان داريد برای ما از طريق e-mail ارسال كنيد تا با نام خود در اين بخش قرار دهيم.

 مطالعه ادامه مطلب

صفحه اصلی آبزیان

مطالب این بخش در شاخه های مختلف دسته بندی شده اند.برای مشاهده مقالات مورد نظر خود در زمینه هر کدام از زیرشاخه ها روی آنها کلیک نمایید.مقالاتی که در دسته بندی خاصی قرار نمی گیرند را نیز از ستون سمت چپ سایت با عنوان مطالب مرتبط بیابید.

 مطالعه ادامه مطلب