تراژدی کشتار حیوانات خانگی در جنگ جهانی دوم (یک قصه ناگفته)

جنگ هیچ چیز نمی شناسد.نه خودی و غیر خودی.هنگامی که سیل ویران گر جنگ می آید همه را می برد.یکی از سهمگین ترین کشتارهای تاریخ در جنگ جهانی دوم به وقوع پیوست.اما تنها انسان ها قربانیان این جنگ خانم سوز نبودند.اسنادی منتشر شده است که روی دیگری از برخورد پدیده جنگ با حیوانات را عیان می سازد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

تراژدی کشتار حیوانات خانگی در جنگ جهانی دوم (یک قصه ناگفته)

صحبت از یک سند است. یک سند ویژه که یک بار افشا شد ، اما موجی به راه نینداخت.شاید این انقدر میزان کشتار انسان های بی گناه زیاد و غیر قابل شمارش بود که مابقی موارد قابل مشاهده نبودند.البته دور از انصاف هم نبود.در آغاز جنگ جهانی دوم دولت بریتانیا جزوه‌ای را منتشر کرد که باعث کشتار گسترده حیوانات خانگی در این کشور شد. ظرف تنها یک هفته حدود ۷۵۰ هزار حیوان خانگی در بریتانیا کشته شدند. در مورد این موضوع زیاد صحبت نشده، اما کتابی که به تازگی منتشر شده به صورت جامع به آن می‌پردازد.کشتار در نتیجه یک کارزار اطلاع‌رسانی عمومی اتفاق افتاد که واکنش شدید بریتانیایی‌های نگران را در پی داشت. در تابستان ۱۹۳۹، یعنی درست پیش از شروع جنگ، کمیته حیوانات ستاد ملی هوشیاری در مقابل حملات هوایی (NARPAC) تشکیل شد. آنها اطلاعیه‌ای بنام توصیه به صاحبان حیوانات تهیه کردند. در این جزوه آمده بود: در صورت امکان، پیش از وقوع شرایط اضطراری حیوانات خانگی خود را به خارج شهر ببرید. در پایان اطلاعیه آمده بود: اگر نمی‌توانید آنها را به همسایگانتان بسپارید، واقعا بهتر است آنها را از بین ببرید.این توصیه تقریبا در همه روزنامه‌ها چاپ شد و رادیو بی‌بی‌سی هم آن را اعلام کرد. کلر کمبل، نویسنده کتاب جنگ بانزو: حیوانات زیر آتش ۱۹۴۵-۱۹۳۹ که به تازگی منتشر شده، می‌گوید: یک تراژدی ملی در حال شکل گرفتن بود.
خانم کمبل داستانی از عمویش را به یاد می‌آورد: کمی پس از حمله آلمان به لهستان در رادیو اعلام شد که ممکن است مواد غذایی کمیاب شود. عمویم گفت که پدی، سگ خانواده، باید روز بعد از بین برده شود. پس از اعلان جنگ در روز ۳ سپتامبر ۱۹۳۹ (۱۱ شهریور ۱۳۱۸)، صاحبان حیوانات خانگی به دامپزشکان و محل‌های نگهداری حیوانات هجوم بردند.

علامت خطر بزرگ

آغاز یک تراژی ملی

هیلدا کین، کارشناس تاریخ، می‌گوید: موسسات خیریه حیوانات، درمانگاه مردمی حیوانات بیمار (PDSA)، انجمن سلطنتی پیشگیری از ستم به حیوانات (RSPCA) و دامپزشکان همگی با کشتن حیوانات مخالف بودند و از اینکه با شروع جنگ مردم حیواناتشان را جلوی در خانه‌هایشان رها می‌کردند، بسیار نگران بودند.خانه سگ‌ها و گربه‌های بترسی در سال ۱۸۶۰ افتتاح شد و از هر دو جنگ جهانی هم جان سالم بدر برد. یکی از سخنگویان این موسسه می‌گوید: بعد از شروع جنگ، بسیاری از مردم در تماس با ما خواهان کشتن حیواناتشان از سر ترحم بودند. صاحبان این حیوانات یا عازم جبهه‌های جنگ بودند، یا هدف بمباران قرار گرفته بودند، و یا در دوران جیره‌بندی غذایی دیگر توان نگاه داشتن حیواناتشان را نداشتند. موسسه بترسی توصیه می‌کرد چنین اقدامات سفت و سختی انجام نشود و ادوارد هیلی- تات، مدیر وقت موسسه، با مردم مکاتبه می‌کرد و از آنها می‌خواست خیلی شتاب‌زده عمل نکنند.اما خانم کمبل نقل قولی از آرتور بنکس، از مسوولان RSPCA، می‌آورد که با اظهار تأسف گفته بود: وظیفه اصلی ما نابود کردن حیوانات شده است.در روزهای اول جنگ بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های PDSA مملو از صاحبان حیواناتی بود که آنها را برای از بین بردن آورده بودند. ماریا دیکین، بنیان‌گذار PDSA، در گزارشی گفت: مسوولان فنی ما که باید این وظیفه ناخوشایند را انجام می‌دادند، هیچگاه اتفاقات غم‌انگیز آن روزها را فراموش نخواهند کرد.
کم‌کم آگهی‌های یادبودی در مطبوعات ظاهر شد. در یکی از این آگهی‌ها که در مجله تیل‌وگر (Tail-Wagger) چاپ شد، آمده بود: به یاد خاطرات خوش یولا، دوست شیرین و باوفا که روز ۴ سپتامبر به خواب رفت تا از رنج کشیدن در دوران جنگ در امان باشد. زندگی کوتاه ولی شادی داشت – ۲ سال و ۱۲ هفته. رفیق کوچولو ما را ببخش.بعد از اولین موج بمباران لندن در سپتامبر ۱۹۴۰ (شهریور ۱۳۱۹)، افراد بیشتری تصمیم به از بین بردن حیوانات خانگی‌شان گرفتند. خیلی‌ها دست‌پاچه شدند، اما برخی دیگر هم سعی در آرام کردن فضا داشتند. سوزان دی در روزنامه دیلی میرور نوشت: به خواب ابدی فرستادن حیوانات خاگی تصمیم بسیار غم‌انگیزی است. فقط در صورتی این کار را بکنید که واقعا ضروری باشد.اما جزوه دولت کار خودش را کرده بود. کریستی کمبل که در نوشتن کتاب جنگ بانزو به نویسنده آن کمک کرده، می‌گوید: به مردم گفته شده بود که حیوانات خانگی‌شان را بکشند، و آنها هم این کار را کردند. ظرف یک هفته ۷۵۰ هزار حیوان خانگی کشته شدند. یک تراژدی واقعی و یک فاجعه تمام و کمال بود.

تراژدی کشتار حیوانات خانگی در جنگ جهانی دوم (یک قصه ناگفته)

هیلدا کین، کارشناس تاریخ، می‌گوید که آنچه اتفاق افتاد راه دیگری برای اعلام شروع جنگ بود: وقتی خبر پخش شد، همه مردم یک سری کارها را انجام دادند؛ خارج کردن بچه‌ها، نصب پرده‌های سیاه و کلفت، کشتن گربه. در دوران جنگ آنچه بیش از هر چیز حیوانات خانگی را تهدید می‌کرد، نه بمب‌ها، که کمبود غذا بود. برای سگ‌ها و گربه‌ها هیچ جیره غذایی در نظر گرفته نشده بود.اما بسیاری از صاحبان حیوانات از عهده شرایط بر آمدند. پالین کاتن در آن موقع تنها ۵ سال داشت و در داگنام زندگی می‌کرد. او به یاد دارد که با خانواده‌اش در بازار بلکس در منطقه بارکینگ صف می‌بست تا برای سیر کردن گربه خانگی‌شان گوشت اسب بخرد. موسسه بترسی با آنکه تنها چهار کارمند داشت، توانست در جریان جنگ به ۱۴۵ هزار سگ غذا بدهد و از آنها نگهداری کند.در میان هیاهوی کشتار حیوانات خانگی عده‌ای نهایت تلاش خود را کردند که مانع این کار شوند. دوشس همیلتون، فعال نامدار حقوق حیوانات که بانویی ثروتمند و علاقمند به گربه‌ها بود، با عجله از اسکاتلند به لندن آمد تا بیانیه‌ای را در رادیو بی‌بی‌سی بخواند.او در این بیانیه گفت: در کشور فورا به خانه‌هایی برای نگهداری سگ و گربه نیاز است. در غیر این صورت این حیوانات از گرسنگی خواهند مرد و یا با گلوله کشته خواهند شد.

 مطالعه ادامه مطلب

بیماری های لثه در سگ ها و گربه ها با تاکید بر التهاب (Gingivitis) / ویدیوهای آموزشی

بیماری های دهان و دندان در موجودات زنده به خصوص در حیوانات خانگی بسیار می توانند مهم باشند.ژنژیویت یا ژینژیویت یکی از بیماری های بافت‌ لثه در اطراف دندان است که موجب التهاب و بروز عفونت در این بافت می‌شود و آن را تخریب می‌کند.شما در خصوص این بیماری های و روش های پیشگیری از آنها چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

بیماری های لثه در سگ ها و گربه ها با تاکید بر التهاب (Gingivitis)

ژینژیویت یکی از بیماری های بافت‌ لثه در اطراف دندان است که موجب التهاب و بروز عفونت در این بافت می‌شود و آن را تخریب می‌کند.اگر پلاک دندان به خوبی تمیز نشود ، به مرور سفت‌تر شده و ماده‌ای غیرقابل برداشت به نام جرم یا رسوب دندانی را ایجاد می‌کند.در صورتی که پلاک و جرم به زیر خط لثه گسترش پیدا کند، بیماری ژنژیویت مزمن خواهد شد.با تحریک مزمن باکتریایی، نسج لثه به تدریج از دندان‌ها جدا می‌شود و حفره‌هایی ایجاد می‌شود که در آنجا چرک تجمع پیدا می‌کند.با گسترش پلاک و جرم و تداوم تحریک بافت لثه، فرایند کنده شدن لثه‌ها بیش از پیش ادامه پیدا می‌کند. به این حالت پریودونتیت یا پیوره می‌گویند.عفونت باکتریایی بافت اطراف دندانی سبب التهاب لثه ها و استخوان های اطرافی می گردد. چنانچه بیماری لثه (پریودنتال) درمان نشود متعاقب از بین رفتن بافت های حمایت کننده دندان میتواند باعث از دست دادن دندان ها گردد.بطوریکه اصلی ترین دلیل از دست دادن دندان ها در سگ نیز همین مورد می باشد.بیماری لثه بر اثر تجمع باکتری های دهانی (پلاک های دندانی) در زیر لثه (محلی که فاقد بهداشت دهانی مناسب می باشد) اتفاق می افتد. از دیگر فاکتور های تاثیر گذار می توان به نژاد، ژنتیک، سن و جیره غذایی حیوان اشاره کرد. همزمان با افزایش تعداد باکتری های زیر حاشیه لثه، باکتری ها موادی مانند سولفید هیدروژن، آمونیاک، اسید ها و دیگر ترکیبات مضر را تولید و به بافت ها آسیب وارد می کنند.دو شکل از بیماری های لثه، ژنژویت و التهاب بافت اطراف دندانی می باشد.
التهاب لثه (Gingivitis)
در التهاب لثه به علت پلاک باکتریایی، لثه ملتهب می شود ولی لیگامنت ها و استخوان آلوئولی هنوز تحت تاثیر قرار نگرفته است. رنگ لثه از صورتی به قرمز و یا ارغوانی تغییر رنگ پیدا می کند و لبه های لثه متورم می باشد و لمس آن باعث خونریزی لثه می گردد.التهاب لثه می تواند با تمیز کردن مناسب دندان ها بهبود یابد ولی چنانچه درمان نشود ممکن است منجر به التهاب بافت اطراف دندانی(Periodontitis) گردد. التهاب لثه معمولاً می تواند با تمیز کردن تخصصی و به طور کامل دندان ها درمان شود. که این تمیز کردن بایستی شامل تمیز کردن زیر شیار لثه نیز باشد. اگر التهاب لثه پیشرفت نکند حتما باید دندان های سگ از نظر نیاز به جرم گیری به طور مرتب مورد معاینه قرار گیرد. زمانی که اجرام از روی دندانها برداشته شد، ممکن است دامپزشک از روکش هایی جهت جلوگیری از رشد باکتری ها و تسریع در روند بهبودی استفاده کند . سگ هایی که به درمان پاسخ نمی دهند می باید از نظر بیماری هایی نظیر مشکلات سیستم ایمنی و دیابت مورد ارزیابی قرار گیرند. اگر همواره دندان ها تمیز و عاری از جرم نماند ، می تواند سبب عود مجدد التهاب لثه گردد. بنابراین رعایت 2 نکته حائز اهمیت است:
1- انجام روش های بهداشت دهان و دندان (مانند مسواک زدن) توسط صاحب حیوان
2- جرم زدایی دوره ای توسط دامپزشک

بیماری های لثه در سگ ها و گربه ها با تاکید بر التهاب (Gingivitis) / ویدیوهای آموزشی

بیماری های لثه در سگ ها و گربه ها با تاکید بر التهاب (Gingivitis) / ویدیوهای آموزشی

بیماری های لثه در سگ ها و گربه ها با تاکید بر التهاب (Gingivitis) / ویدیوهای آموزشی

 مطالعه ادامه مطلب

نژادشناسی و آشنایی کلی با انواع نژادهای زنبور

زنبور عسل همانند مورچه ها جانورانی اجتماعی هستند که در درون کندوی خود کارها را تقسیم می کنند، یک گروه از زنبورهای عسل که در یک کندو زندگی می کنند.زنبورهای عسل نیز همانند موجودات دیگر به نژادهای مختلفی تقسیم بندی می شنوند.شما چه میزان با نژادهای مختلف زنبورها آشنایی دارید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

نژادشناسی و آشنایی کلی با انواع زنبور

زنبورهای عسل حشراتی هستند که یک تغیرات کلی را در طول تکامل شان متحمل شده اند. در بهترین توصیف مراحل مختلف رشد به مراحل: تخم، دوره های مختلف لاروی ، شفیرگی و در نهایت زنبور بالغ تقسیم میشوند. در این سیر تکاملی زنبورها از یکی از راه های استانداردی که در دگردیسی حشرات وجود دارد تبعیت می کند.زنبور عسل همانند مورچه ها جانورانی اجتماعی هستند که در درون کندوی خود کارها را تقسیم می کنند، یک گروه از زنبورهای عسل که در یک کندو زندگی می کنند شامل یک ملکه (ماده)، تعدادی زنبور نر و تعداد بیشتری زنبورهای کارگر هستند.

تنفس آنها با لوله‌های نای منشعب و شاخه شاخه است. دفع به کمک لوله‌های مالپیگی صورت می‌گیرد. مغز در این جانوران از عقده‌های مجتمع تشکیل شده و لقاح داخلی و جنس نر و ماده جداست. تخم گذارند و رشد تخم تدریجی با دگردیسی است. حشرات را به دو زیر رده بی‌بالان یا بی‌دگردیسان و زیر رده بال‌داران یا حشرات بال‌دار تقسیم می‌کنند. حشرات بال‌دار به چندین راسته تقسیم می‌کنند که راسته زنبورها جزء بال‌داران نازک می‌باشد.زنبورها همانند موجودات دیگر خود به نژادهای مختلفی تقسیم بندی می شوند که هر کدام از این نژادها دارای خصوصیات متمایز و ویژه ای می باشند.برای آشنایی بیشتر با این موجودات ، یک فایل آموزشی با فرمت PDF در 140 اسلاید تهیه شده است که توسط آن می توانید به طور کامل با نژادهای مختلف زنبورها آشنا شوید.برای دریافت و مطالعه این فایل از اینجا و یا با کلیک بر روی گزینه دریافت فایل اقدام نمایید.

زنبور عسل ، پرورش و زنبورداری

ژل شاهانه و اهمیت آن در تغذیه زنبور

سعید سیری

 مطالعه ادامه مطلب

اطلاعاتی جامع در مورد خرگوش ( یک پرونده کامل )

در حال‌ حاضر از نژادهای مختلف‌ آن‌ به‌ منظورهاي‌ گوناگون‌ از جمله‌ توليدپشم‌ و گوشت‌،انجام‌ تحقيقات‌ بيولوژيكي‌ و بعنوان‌ حيوانات‌ خانگي‌ استفاده‌ مي‌شود.رفتار غير تهاجمي‌ و آرام‌ خرگوش‌ را بعنوان‌ يك‌ حيوان‌ خانگي‌ ايده‌آل‌مطرح‌ نموده‌ است‌.با اين‌ وجود جهت‌ نگهداري‌ مناسب‌ آن‌، آشنائي‌ با خصوصيات‌آناتوميكی، فيزيولوژيكی و رفتاری اين‌ حيوان‌ ضروری است‌. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

ويژگي های كالبد شناسي‌ و فيزيولوژيكي‌

سر: مهمترين‌ ويژگي‌آناتوميكي‌ حيوان‌ در سر، گوش ها مي‌باشند. بخش‌ خارجي‌ گوشها يعني‌ لاله‌ گوش‌خصوصيت‌برجسته‌ اين‌ حيوان‌ بوده‌ و علاوه‌ بر نقش‌ آن‌ در شنوائي‌، به‌ لحاظ وجود شبكه‌وسيع‌ عروقي‌ در زير پوست‌اين‌ ناحيه‌، تأثير مهمي‌ درتنظيم‌ حرارت‌ بدن‌ دارند. لاله‌هاي‌گوش‌ نرم‌ و بسيار حساس‌ مي‌باشند و نبايد از آنها براي‌گرفتن‌ و مقيد كردن‌ حيوان‌استفاده‌ نمود. چشم هابه‌ نسبت‌ اندازه‌ سر بزرگ‌ و داراي‌ زاويه‌ ديدي‌ حدود 190 درجه‌ مي‌باشند.مردمكها قدرت‌ اتساع‌زيادي‌ دارند و بدين‌ علت‌ حساسيت‌ بينائي‌ حيوان‌ به‌ نور رادر مقايسه‌ با انسان‌ 8 برابر افزايش‌ مي‌دهند. پلك‌ سوم‌ دراين‌ حيوانات‌ رشدقابل‌ ملاحظه‌اي‌ دارد كه‌ در هنگام‌ خواب‌ از گوشه‌ داخلي‌ چشم‌ حركت‌ نموده‌ وسطح‌ قرنيه‌ رامي‌پوشاند. 

دندانهاي‌ خرگوش‌ رشد دائمی دارند، بعنوان‌ مثال‌ دندانهاي‌ پيشين‌ در طول‌سال‌ بيش‌ از 10-12 سانتيمتر رشدمي‌نمايد بنابراين‌ بيماريهاي‌ دنداني‌ نظير رشدبيش‌ از حد دندانها و يا وجود دندانهاي‌ نابجا و بد شكل‌ از موارد متداول‌درخرگوشها مي‌باشند. 

قفسه‌ صدری:حجم‌ قفسه‌ صدري‌ درمقايسه‌ با گنجايش‌ محوطه‌ خيلي‌ كوچك‌ است‌. قلب‌ نيز كوچك‌ است‌ وبر خلاف‌ ساير پستانداران‌ دريچه‌ دهليزي‌ - بطني‌ سمت‌ راست‌ سه‌ لتي‌(Tricuspid) نبوده‌ و دو لتي(‌Bicuspid)است‌. 

محوطه‌ بطني‌

طول‌ روده‌ها حدود 10برابر طول‌ بدن‌ است‌ و بخش‌ مهمي‌ از آن‌ را (از نظر گنجايش‌ و عملكرد)روده‌كور (Cecum)تشكيل‌ مي‌دهد كه‌باقيمانده‌ هضم‌ نشده‌ مواد غذائي‌ پس‌ از عبور از روده‌ باريك‌ وارد آن‌ شده‌وتوسط ميكروفلور موجود در آن‌ مورد تجزيه‌ قرار مي‌گيرند و تركيبي‌ غني‌ ازپروتئين‌ و ويتامين‌ را ايجاد مي‌كنند. خرگوش‌بطور طبيعي‌ و غريزي‌ رفتاري‌ تحت‌ عنوان‌ مدفوع‌ خواري‌ دارد. اين‌ حيوانات‌ دونوع‌ مدفوع‌ توليدمي‌كنند كه‌ يك‌ نوع‌ آن‌ بشكل‌ دانه‌اي‌ و نوع‌ ديگر بحالت‌خميري‌ است‌. نوع‌ دوم‌ غني‌ از تركيبات‌ پروتئيني‌ و ويتاميني‌است‌ و حيوان‌ فقطاين‌ نوع‌ مدفوع‌ را مورد تغذيه‌ قرار مي‌دهد. اين‌ عمل‌ معمولا صبح‌ زود انجام‌مي‌شود و حيوان‌مدفوع‌ را مستقيما از مخرج‌ خود مي‌گيرد و بدين‌ ترتيب‌ بخشي‌ ازنياز بدن‌ به‌ پروتئين‌ و تركيبات‌ ويتاميني‌ را تامين‌مي‌نمايد. 

 مطالعه ادامه مطلب

مضرات دود سیگار برای حیوانات خانگی

آیا دود سیگار برای حیوان خانگی خطرناک است؟ قطعاً پاسخ این سؤال مثبت است. دود سیگار حاوی بیش از 4000 نوع ترکیب شیمیایی است که در 43 مورد آن سرطانزایی کاملاً به اثبات رسیده است.مطالعاتی روی حیوانات خانگی انجام شده که با ابتلای حیوانات به انواع امراض همراه بوده است.وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

 

تحقیقاتی که در دانشگاه کلرادو آمریکا انجام شده است نشان می دهد که استنشاق دود سیگار مصرف شده توسط انسان تأثیرات واضحی بر روی سگ ها دارد. این تحقیقات نشان می دهد که سگهای در معرض دود سیگار از شانس بسیار بیشتری برای ابتلا به انواع سرطان ها برخوردارند. نکته مهم در این زمینه آنکه سگ هایی که بینی بلند و بزرگی دارند از شانس بیشتری نسبت به سایرین برخوردار هستند تا به سرطانهای بینی و سینوس مبتلا شوند و دلیل آنهم مواجهه سطح بیشتری از بینی آنها با دود سیگار و مواد سرطان زا است.

این تحقیقات همچنین مشخص نموده که تغییرات و ناهنجاریهای ایجاد شده در سگ ها بر اثر دود سیگار مدت زمانی طولانی باقی می ماند و مدتها حیوان را آزار می دهد و به هیچ وجه مقطعی نیست. گواه این ادعا وجود ترکیبات مضر شیمیایی دود سیگار در بدن این حیوانات تا مدتها بعد از مواجهه است. به عبارت دیگر یافتن این ترکیبات مضر و سرطانزا در مو یا ادرار سگ ماه ها بعد از مواجهه با دود سیگار نشانه مقطعی نبودن تأثیرات مضر دود سیگار است.

تحقیقات دیگری هم در دانشگاه تافتز نشان داده است که گربه هایی هم که در معرض دود سیگار انسان قرار می گیرند شانس بالایی برای ابتلا به سرطان دهان مشابه انسان از نوع کارسینومای سلولهای سنگفرشی دارند. شاید علت این باشد که این مواد کارسینوژن قادرند در میان موهای گربه لانه گزینی کنند و گربه ها در حین تمیز کردن خود آنها را به دهان منتقل می کنند.

حتی اگر حیوانات خانگی در اثر دود سیگار به سرطان هم مبتلا نشوند اما نسبت به دود سیگار شدیداً واکنش نشان می دهند. عفونت های تنفسی ، التهاب ریوی و آسم از جمله این واکنش ها است. 


 اصول تربیت سگ (قسمت اول)
اصول تربیت سگ (قسمت دوم)

 مطالعه ادامه مطلب

ايگوانا ، موجودی دوست داشتنی (پرونده ای كامل در باره ی ايگوانا )

ایگوانا ( Iguana) یک جنس (خانواده Iguanidae) از مارمولک است که زیستگاه آن نواحی استوایی مرکزی و جنوبی قاره آمریکا و حوزه دریای کارائیب است.نام ایگوانا از واژه اسپانیایی ایوانا گرفته شده است. گونه‌های کمیابی از این جانور در جزایر گالاپاگوس زندگی می‌کنند.اكنون پرونده اي كامل در مورد اين حيوان بسيار دوست داشتني آماده كرده ايم.وت پارس شما را به مشاهده این مطلب در ادامه مطلب دعوت مي كند.

 

همه ساله نام تعدادی از گونه‌های ایگوانا در فهرست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست منتشر می‌شود.

فرمانرو:     جانوران

شاخه:     طنابداران
بالارده:     چهاراندامان
رده:     سوسماریان
راسته:     پولک‌داران

زیرراسته:     ایگوانیا

                                                                                                                                                       

 مطالعه ادامه مطلب

صفحه اصلی پت

مطالب این بخش در شاخه های مختلف دسته بندی شده اند.برای مشاهده مقالات مورد نظر خود در زمینه هر کدام از زیرشاخه ها روی آنها کلیک نمایید.مقالاتی که در دسته بندی خاصی قرار نمی گیرند را نیز از ستون سمت چپ سایت با عنوان مطالب مرتبط بیابید.

 مطالعه ادامه مطلب