دکتر فرزاد طلاکش : رویکرد دولت برای کمک به سازمان دامپزشکی و تخصیص بودجه نسبت به گذشته بدتر شده است

وت پارس - دبیرکل کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخمگذار با بیان اینکه پیشگیری از شیوع آنفلوانزا روی کاغذ وظیفه سازمان دامپزشکی است، اما اختیار و اعتبارات مالی به این سازمان اختصاص نمی یابد، گفت: تجربه سال گذشته در زمینه شیوع آنفلوانزا را امسال نیز خواهیم داشت.

واکسن آنفلوانزا بیشتر جنبه تجاری دارد / دلسوزی های دولت غیرکارشناسی است!

به گزارش وت پارس ، فرزاد طلاکش در گفت و گو با اگنا ، درباره رویکرد سازمان دامپزشکی نسبت به موضوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال گذشته، گفت: عملکرد یک دستگاه را باید زمانی ارزیابی کرد که همه ابزار و امکانات لازم را در اختیار داشته باشد.وی افزود: سازمان دامپزشکی از دیدگاه کارشناسی رویکرد درستی به موضوع آنفلوانزا دارد، اما حمایت نمی شود.
طلاکش با بیان اینکه باید برای قرنطینه، پایش، کار ستادی و غیره، اعتبارات لازم به سازمان دامپزشکی تخصیص یابد، افزود: این در حالی است که ریالی در اختیار این سازمان قرار نگرفته است.
دبیرکل کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخمگذار، نگرفتن بودجه را ضعف سازمان دامپزشکی ندانست و تصریح کرد: در حالی که سازمان دامپزشکی تلاش می کند، اما رویکرد دولت برای کمک به این سازمان نه تنها بهتر نشده، بلکه نسبت به سال گذشته به مراتب بدتر شده است.
 
درصد تلفات به اندازه سال گذشته خواهد بود

 مطالعه ادامه مطلب

با گذشت چهل روز از برگزاری آزمون جامع پیش درمانگاهی رشته دامپزشکی هنوز خبری از اعلام نتایج نیست!

وت پارس - شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب دکتر طهرانچی، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، با انتقاد از مسائل پیش آمده در خصوص نحوه پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی، پیراپزشکی و دامپزشکی ، خواستار شفاف سازی در این خصوص و برخورد با مسببان و دلجویی از دانشجویان متضرر شدند.

نحوه محاسبه سهم ایثارگران و شرکت‌کنندگان آزاد برای رشته دامپزشکی و سایر رشته ها اعلام شد

به گزارش وت پارس ، شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون در این نامه آورده است:

اخیراً در دانشگاه آزاد اسلامی شاهد برخی عملکرد ها و سوء مدیریت ها بوده ایم که باعث گلایه دانشجویان این دانشگاه شده است؛ متأسفانه بعد از گذشت حدود 40 روز از برگزاری آزمون جامع پیش درمانگاهی رشته دامپزشکی هنوز خبری از اعلام نتایج نیست و این در حالی است که اعلام نتایج همین آزمون در سال گذشته تنها دو هفته پس از برگزاری آزمون به طول انجامید!.
این نامه می افزاید: دیگر موضوع قابل ذکر عدم عدالت در تخصیص برخی از رشته های تحصیلات تکمیلی به دانشگاه ها با وجود داشتن مجوز از وزارت علوم می باشد؛ توضیح آن که در برخی از واحد های دانشگاهی با وجود داشتن رشته مورد نظر اما مجوز پذیرش دانشجو صادر نمی گردد که به عنوان مثال می توان به رشته پزشکی دانشگاه آزاد کازرون اشاره کرد سازمان مرکزی پذیرش دانشجویان این رشته در واحد کازرون ممانعت به عمل آورد.
در این نامه تصریح شده است:  مسئله ای که این روزها دانشجویان و خانواده های برخی از واحدها مثل کازرون را دچار سردرگمی فراوان و و نارضایتی عمیق کرده است، نحوه پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی، پیراپزشکی و دامپزشکی است و قطعاً این نارضایتی به دلیل سوء مدیریت و سوءتدبیر در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد می باشد.
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کازرون در پایان این نامه خطاب به سرپرست دانشگاه آزاد آورده است: به نمایندگی از دانشجویان این واحد دانشگاهی از جنابعالی می خواهد است در اسرع وقت نسبت به شفاف سازی اتفاقات پیش آمده اقدام کرده و برخود قاطع با مسببان و دلجویی از دانشجویانی که متضرر شده اند را در دستور کار خود قرار دهید.

 مطالعه ادامه مطلب

اوج بدسلیقگی سازمان دامپزشکی در طراحی و رونمایی از لباس فرم متحدالشکل مسئولین بهداشتی دامپزشکی! / تصاویر

وت پارس - در پایان نشست خبری رئیس و معاونان سازمان دامپزشکی کشور از لباس فرم مسئولین بهداشتی دامپزشکی رونمایی شد.لباسی که می توان گفت در اوج بدسلیقگی و بدون نظرخواهی و نظرسنجی از جامعه دامپزشکی کشور طراحی و رونمایی شده است.

اوج بدسلیقگی سازمان دامپزشکی کشور در طراحی و رونمایی از لباس فرم متحدالشکل مسئولین بهداشتی دامپزشکی!

به گزارش وت پارس ، روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور در توضیح این خبر آورده است :
رئیس سازمان پیش از رونمایی در اشاره به اهمیت متحدالشکل کردن لباس مسوولان بهداشتی سازمان گفت: این اقدام با این هدف انجام می گیرد که مردم با مشاهده حضور مستمر و میدانی ناظران بهداشتی این سازمان قوت قلب بگیرند و خیال آن ها از بابت حضور سربازان خط مقدم بهداشت عمومی جامعه آسوده باشد.
طراحی های این لباس را می توانید در دو تصویر زیر مشاهده کنید.طرح کلی لباس متحدالشکل بسیار اقدام پسندیده ای است که می توان گفت با این طراحی ضعیف و سطح پایین به هدر رفته است.

اوج بدسلیقگی سازمان دامپزشکی کشور در طراحی و رونمایی از لباس فرم متحدالشکل مسئولین بهداشتی دامپزشکی!

 مطالعه ادامه مطلب

براساس تفاهم نامه میان سازمان دامپزشکی و یک شرکت قطری کشتارگاه و مرکز قرنطینه دام های وارداتی از استرالیا احداث خواهد شد

وت پارس - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت : براساس تفاهم نامه امضا شده میان سازمان دامپزشکی کشور و یک شرکت قطری ، کشتارگاه و مرکز قرنطینه دام های وارداتی از استرالیا در بوشهر احداث می شود.

به گزارش وت پارس ، محمد تقی منوچهری در گفت و گو با ایرنا افزود: براساس این تفاهم نامه سرمایه گذاران قطری دام ها را از استرالیا وارد و پس از قرنطینه و کشتار در بوشهر در سراسر ایران توزیع می کنند.وی اضافه کرد: مکان قرنطینه ای برای نگهداری دام های وارداتی اطراف روستای احمدی (شهرستان بوشهر) و کشتارگاه آن نیز واقع در محدوده چاه کوتاه این شهرستان احداث خواهد شد.
منوچهری ادامه داد: مدت زمان اجرا این تفاهم نامه 10 سال و هدف آن تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور است.وی بیان کرد: پیش بینی شده در هر مرحله که بازه زمانی آن مشخص نشده 100هزار راس دام وارد و کشتار شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: با توجه به اینکه فرصت های اشتغال این تفاهم نامه برای نیروهای ایرانی است، پیش بینی شده این مهم در موضوع اشتغالزایی بتواند نقش مطلوبی در منطقه ایفا کند.
منوچهری یادآور شد: سفر هیات تجاری استان بوشهر به قطر دستاوردهای مطلوبی داشته که از عمده آن می توان به تفاهم نامه یاد شده برای واردات دام زنده از استرالیا و کشتار آن در بوشهر اشاره کرد.وی ادامه داد: با توجه به اینکه در ارتباط با میگوی پرورشی تاکنون اقدامی در قطر صورت نگرفته به طرف های قطری پیشنهاد واگذاری زمین و تسهیلات برای پرورش دهندگان میگو ارائه شده است.
منوچهری اظهار داشت: کشور قطر با توجه به شرایط خاص اقلیمی به انواع و اقسام محصولات نیازمند است زیرا توان تولید انواع و اقسام محصولات در این کشور وجود ندارد.وی گفت: در این ارتباط مقرر شده نمایشگاه محصولات با قابلیت صادرات نیمه جنوبی کشور در بوشهر برای سرمایه گذاران قطری برپا شود.منوچهری ادامه داد: برپایی این نمایشگاه می تواند کمک شایانی به رونق صادرات محصولات ایرانی به کشور قطر داشته باشد که پیش بینی برگزاری این نمایشگاه در اواخر پاییز است.
هیات تجاری از استان بوشهر متشکل از فعالان بخش خصوصی و دولتی هفته گذشته به کشور قطر سفر کردند و در قالب این سفر نشست هایی را با هدف تسهیل در زمینه فعالیت تاجران بوشهری و قطری با مسئولان آن کشور برگزار کردند.

 مطالعه ادامه مطلب

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس : تنها دلیل کمبود دان مرغ عدم بارگیری محموله‌ها در بنادر است

وت پارس - عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: کمبود دان در کشور وجود ندارد و تنها دلیل آن عدم بارگیری محموله‌ها در بنادر است و به دلیل در اختیار نبودن دان مرغ مرغداران و پرورش دهندگان مرغ گوشتی زودتر از موعد مرغ‌ها را به کشتارگاه می‌فرستند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس : تنها دلیل کمبود دان مرغ عدم بارگیری محموله‌ها در بنادر است

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرگزاری خانه ملت ، نظر افضلی در خصوص خبرهای مطرح شده در مورد کمبود دان مرغ در کشور، اظهار داشت: نهاده‌های دامی و دان مرغ کافی و مورد نیاز تولید کنندگان مرغ و تخم مرغ به میزان کافی در کشور وجود دارد و واردات آنها نیز صورت گرفته است.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیشتر نهاده‌های دامی و خوراک طیور وارداتی هستند، گفت: در بنادر بندعباس و بوشهر محموله‌های وارداتی دان مرغ و نهاده‌های دامی به دلیل اعتصاب کامیوتداران کشور تخلیه نمی‌شود با رفع مشکل کامیونداران مشکل کمبود دان مرغ نیز برطرف می‌شود.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کمبود دان در کشور وجود ندارد و تنها دلیل آن عدمم بارگیری محموله‌ها در بنادر است، ادامه داد: به دلیل در اختیار نبودن دان مرغ مرغداران و پرورش دهندگان مرغ گوشتی زودتر از موعد مرغ‌ها را به کشتارگاه می‌فرستند.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید وضعیت حمل و نقل کشور را ساماندهی کنند تا مشکلات تولید کنندگان تخم مرغ و پرورش دهندگان مرغ گوشتی برطرف شود، عنوان کرد: پرورش دهندگان مرغ گوشتی این امکان را دارند تا زودتر از موعد محصولات تولیدی خود را به کشتارگاه بفرستند اما تولیدکنندگان تخم مرغ با مشکلات بیشتری روبه‌رو شده‌اند.

 مطالعه ادامه مطلب

وزیر جهاد کشاورزی : مدعی نیستیم که هرآنچه فکر می کنیم درست و آنچه انجام می دهیم بی عیب و نقص است!

وت پارس - وزیر جهادکشاورزی درباره ممنوعیت ناگهانی صادرات محصولات کشاورزی طی هفته های گذشته گفت : عکس العمل ما نادرست و عجولانه بوده است؛ این مساله را قبول داریم اما نمی توانستیم نسبت به صادرات گسترده محصولات کشاورزی که منجر به افزایش قیمت محصولات در بازار داخل شد، بی تفاوت باشیم.

محمود حجتی

به گزارش وت پارس و به نقل از مهر ، محمود حجتی در جلسه صبحانه کاری با اعضای اتاق بازرگانی ایران، در واکنش به مباحث مطرح شده در این جلسه، مبنی بر اینکه ممنوعیت ناگهانی صادرات محصولات کشاورزی طی هفته های گذشته اقدام درستی نبوده است، اظهارداشت: ما ۵ میلیون تن تولید گوجه فرنگی در کشور داریم که امسال طی دو الی سه ماه نزدیک به یک میلیون تن گوجه و رب آن از کشور صادر شد، آیا این اتفاق نیازمند عکس العمل بود یا خیر؟
وی افزود: شما می گویید عکس العمل ما نادرست و عجولانه بوده؛ این مساله را قبول داریم اما بهرحال این مساله نیازمند واکنش بود چراکه ما نمی توانستیم شرایط را رها کنیم، ما مسئول هستیم. اگر این روند ادامه می یافت اتفاقات خوبی رخ نمی داد. در این صورت رسانه های داخلی، خارجی، مجازی و غیرمجازی ایجاد وحشت می کردند و روان مردم را بهم می ریختند.
حجتی با بیان اینکه وضعیت ذخایر کالاهای استراتژیک خوب است و مشکلی نداریم، گفت: ٨٠ میلیون نفر می خواهند از محصول گوجه استفاده کنند، البته عده ای از این تصمیم(ممنوعیت صادرات) آسیب دیدند ولی حتی اگر تصمیم درست هم می گرفتیم باز عده ای آسیب می دیدند.

ادعا نمی‌کنیم اقدامات‌مان بی‌عیب و نقص است

 مطالعه ادامه مطلب

دکتر ماکنعلی : امیدوارم با اجرای اقدامات چهارده گانه به طغیان بیماری آنفلونزای پرندگان دچار نشویم

وت پارس - معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی: در دوماه گذشته ۱۰ کانون آلوده به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شناسایی شده است.

مدیریت کنترل بیماری تب برفکی دام در ایران براساس معیارهای روز دنیا انجام می شود

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرنگار خبرگزاری صداوسیما علی اصغر ماکنعلی در جلسه خبری امروز با اشاره به اینکه اقدامات پیشگیرانه سرعت شیوع بیماری را کنترل کرده است افزود: براساس گزارش های موجود در دو ماه گذشته دو کانون بومی و 8 کانون صنعتی به ویروس بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان آلوده شده است.وی گفت: در سال گذشته 748 کانون آلوده به بیماری آنفلوانزای پرندگان گزارش شد که امیدواریم امسال با اجرای اقدامات چهارده گانه و اجرای واکسیناسیون هدفمند در مرغداری های تخم گذار با طغیان بیماری مواجه نشویم.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور افزود: ​براساس برآوردهای کارشناسی در خرداد امسال در مقایسه با خرداد سال گذشته تعداد کانون های آلوده به بیماری آنفلوانزای پرندگان 95 درصد کاهش داشته است.
ماکنعلی گفت: درعملیات سال گذشته 20 میلیون مرغ تخم گذار معدوم و در مدت 45 روز 20 میلیون دیگر جایگزین شدند این اقدام سبب شد میزان تولید تخم مرغ در کشور فقط یک و نیم درصد کاهش یابد.وی افزود: ​کل واردات تخم مرغ به کشور حدود 15 هزار تن بود که در مقایسه با تولید 950 هزار تن عدد قابل توجهی نیست.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از افزایش مراکز تخصصی بررسی آزمایشگاهی شیوع بیماری خبر داد و گفت: در مهرماه سال گذشته فقط دو مرکز تشخیصی در کشور وجود داشت و امسال به 15 مرکز افزایش یافته است.
ماکنعلی درباره چگونگی مدیریت کانون اکوسیستم زاینده رود افزود: این منطقه تا شعاع 20 کیلومتری زاینده رود در استان های چهارمحل و بختیاری و اصفهان تحت کنترل و نظارت واحدهای پایش و نظارت قرار دارد و مشخص شده انتقال بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این مناطق از گنجشک سانان منتقل شده است.وی گفت: در پی اجرای طرح های چهارده گانه کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان این بیماری در بیش از 50 درصد کانون ها مدیریت شده است.

 مطالعه ادامه مطلب

آمار یک استان دیگر : ۱۵۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان رشته دامپزشکی در آذربایجان غربی بیکار هستند

وت پارس - مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی با اشاره به پوشش بیش از 90 درصدی ارائه خدمات دامپزشکی در استان گفت: مدت زمان دسترسی روستاییان و دامداران به خدمات دامپزشکی در استان به کمتر از یک ساعت رسیده است.

آمار یک استان دیگر :  ۱۵۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان رشته دامپزشکی در آذربایجان غربی بیکار هستند

به گزارش وت پارس و به نقل از ایرنا ، دکتر کامیار داهیم روز دوشنبه در آیین گرامیداشت هفته دامپزشکی در تکاب افزود: هم اینک به ازای هر سه روستا یک مرکز خدمات دامپزشکی در آذربایجان غربی فعالیت می کند و پوشش خدمات دامپزشکی در دامداری های صنعتی 100 درصد و در دامداری های سنتی و روستایی 70 تا 90 درصد است.وی بیان کرد: دامپزشکان و فعالان عرصه دامپزشکی سالانه هفت بار به دامداری های و واحدهای دامی و مراکز مرتبط با این عرصه مراجعه و بر فرآیند تولید، توزیع و عرضه فرآورده های پروتئینی نظارت می کنند.
وی با بیان اینکه هم اکنون سه هزار نفر در رده های مختلف دامپزشکی در آذربایجان غربی فعالیت می کنند، ادامه داد: هم اینک یکهزار و 500 نفر از فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی در آذربایجان غربی بیکار هستند.
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی اضافه کرد: سالانه یک میلیون تن انواع فرآورده های دامی در استان تولید و 700 هزار تن از آن به مصرف داخل استان می رسد.وی گفت: سازمان دامپزشکی در رویکرد جدید و نگاه ویژه خود به ارتقای سطح تولیدات دامی، علاوه بر تامین امنیت بهداشتی فرآورده ها و سلامت غذایی خانواده ها، به دنبال تضمین کیفیت محصولات دامی است.

 مطالعه ادامه مطلب

رییس سازمان دامپزشکی از واگذاری صدور ­مجوز مراکز درمانی و داروخانه های دامپزشکی به سازمان نظام دامپزشکی خبر داد

وت پارس - عملیات صدور مجوز تأسیس درمانگاه ها، مجتمع های درمانی، بیمارستان ها و داروخانه های دامپزشکی به سازمان نظام دامپزشکی واگذار شد.

رییس سازمان دامپزشکی

به گزارش وت پارس و به نقل از خبرنگار خبرگزاری صداوسیما علیرضا رفیعی پور در جلسه خبری امروز با اشاره به اینکه شیوه نامه صدور مجوز تأسیس واحدهای درمانی و آزمایشگاهی بعد از سال ها تلاش بررسی، اصلاح و ابلاغ شد افزود: با اصلاح این روش از این پس روند صدور مجوزهای احداث داروخانه های دامپزشکی ، مراکز درمانی، مایه کوبی به سازمان نظام دامپزشکی و بخش خصوصی واگذار می شود و با اصلاح این قانون شغل های جدید ایجاد خواهد شد.
وی گفت: دستورالعمل جدید برای اجرا به سازمان نظام دامپزشکی از امروز ابلاغ شد.رئیس سازمان دامپزشکی کشور تأکید کرد: این سازمان از این پس در چگونگی اجرا و عملکرد مراکز بیمارستانی و درمانی، داروخانه ها و مراکز مایه کوبی نظارت دارد.
رفیعی پور کنترل بیماری های دام و طیور، جلوگیری از کشتار غیرمجاز ، نظارت بهداشتی در تولید و عرضه فرآورده های خام دامی، تأمین واکسن های مناسب و استاندارد و ارتقای ایمن سازی دام و وطیور در حوزه وظایف سازمان دامپزشکی کشور است.وی گفت: سازمان دامپزشکی کشور در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و بین المللی در زمینه بیماری های دام و طیور و بیماری های مشترک انسانی و ارتقای بهداشت و سلامت فرآورده های خام دامی پاسخگو است و به علت مسئولیت های خطیری که برعهده دارد اعتبار محور است و باید اعتبارات مورد نیاز تأمین شود.رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: این سازمان تضمین کننده بهداشت و سلامت جامعه است و اعتبارات مورد نیاز باید تأمین شود.
رفیعی پور گفت: اگر اعتبارات مورد نیاز برای تأمین تجهیزات آزمایشگاهی تشخیص بیماری تب مالت تأمین می شد آمار مبتلایان به این بیماری نباید 17 تا 20 هزار نفر باشد و باید این آمار مطابق با استاندارد جهانی 3 تا 7 هزار نفر باشد.
وی همچنین از غفلت تاریخی در زمینه تأمین واکسن های مورد نیاز دام و طیور انتقاد کرد و افزود: اگر در زمینه تأمین بذرها، واکسن دام و طیور در سال های گذشته اقدام کرده بودیم امروز دیگر نگران تأمین هیچ واکسنی برای مقابله با بیماری ها نبودیم بنابراین باید از این غفلت تاریخی خارج شویم.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور در این جلسه از کاهش کانون های بیماری های خطرناک آبله ، تب برفکی، طاعون نشخوارکنندگان کوچک، تب مالت، سل بروسلوز در واحدهای دامی کشور خبر داد و گفت: از 4 سال گذشته تاکنون آمار کانون های بیماری آبله از 419 به 111 کانون کاهش یافته و تعداد کانون های آلوده به بیماری تب برفکی نیز از 1150 مورد در سال 92 به 950 کانون در سال گذشته رسیده است.

 مطالعه ادامه مطلب

ادعای مدیر کل دامپزشکی استان گلستان : دانش آموخته دامپزشکی بیکار در گلستان نداریم!

وت پارس - مدیرکل دامپزشکی گلستان گفت: تمامی یک هزار و چهارصد دانش آموخته دامپزشکی استان از مقطع کارشناسی تا دکترا به طور مستقیم در حوزه ارایه خدمات این بخش مشغول بکار شده اند.

ادعای مدیر کل دامپزشکی استان گلستان : دانش آموخته دامپزشکی بیکار در گلستان نداریم!

به گزارش وت پارس ، محمودرضا وفایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت : بیشتر این دانش آموختگان در 160 درمانگاه، داروخانه، واحدهای مایه کوبی دام و بیمارستان دامپزشکی بخش خصوصی در استان و با نظارت این اداره کل فعالیت می کنند.به گفته وی، تاکنون 80 درصد از اختیارات و وظیفه مندی اداره کل دامپزشکی استان به بخش خصوصی واگذار شده است.
طبق گزارش دامپزشکی گلستان در این استان علاوه بر پرورش طیور بومی، حدود یکهزار واحد مرغداری، 50 واحد پرورش مرغ مادرگوشتی و 19 واحد مرغ تخم گذار فعال بوده و بیش از سه میلیون واحد دامی سبک و سنگین، حدود 17هزار راس اسب، هفت هزار و 500 نفر شتر وجود دارد.

 مطالعه ادامه مطلب