در حال و هوای اسارت (نقدی بر وضعیت پرندگان زینتی)

بسیاری از موجودات زنده در زندگی خود شرایط بسیار سختی را تحمل می کنند.شاید در سر لیست این موجودات پرندگان زینتی قرار داشته باشند.از دست به دست شدن های متوالی تا حضور در محیط غیربهداشتی ، بی وجود تغذیه و آب برای نوشیدن. این مطلب نگاهی دارد به تحلیل شرایط بد برخی از این موجودات. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

در حال و هوای اسارت پرندگان

در کودکیم به من اینگونه آموزش دادند که پرنده عاشق پرواز است و بزرگترین عذاب برایش چیدن بال ها و نگهداریش در چارچوبی به نام قفس است، مفهوم ساده ای که مدت هاست به خاطر خودخواهی و امیال انسان نادیده گرفته می شود.هرچه پرنده ای زیباتر باشد میل ما به زندانی کردنش نیز بیشتر می شود و اگر فاکتورهای هوش و ذکاوت، قدرت تقلید صدا و سخن وری را هم به آن اضافه کنیم دلایل ما برای حمایت از قاچاق پرندگان و نگهداری آنها در قفس تکمیل می شود! بزرگتر که شدم از اکثر آنهایی که پرندگان را در خانه نگه می داشتند جمله ای با این مضمون می شنیدم : "پرنده در قفس خوشبخت تر است چون هر آنچه که احتیاج داشته باشد بدون کوچکترین تلاشی در اختیارش قرار می گیرد!" و من سال ها هرجا پرنده ای در قفس می دیدم به خاطر خوشبختی اش شادمان می شدم و در دل آرزو می کردم کاش مردم گنجشک ها را نیز در قفس نگه می داشتند تا آنها هم شاد و خوشبخت باشند!!
زمان گذشت و من در کتاب های نگهداری پرندگان زینتی خواندم که احتیاجات پرندگان با دادن تخم آفتابگردان و یا ارزن رفع نمی شود، فهمیدم که آنها هم همانند سایر حیوانات به مواد غذایی مختلفی نظیر میوه ها و سبزیجات برای تامین نیاز های بدنشان احتیاج دارند. من فهمیدم که هیچ پرنده ای از بستر کثیف و خوردن آب مانده ظروف قفسش لذت نمی برد. آنها نه تنها هرگز نمی توانند بال بگشایند بلکه پاهایشان هم از ساعت ها نشستن بر روی میله های غیر استاندارد آسیب می بیند و سرانجام دریافتم که پرنده در قفس خوشبخت نیست!اما در پرنده فروشی ها وضع طور دیگریست، پرندگان آنجا بسته به مرام مغازه دار ممکن است ساعت ها تشنه و گرسنه بمانند یا در تراکم جمعیتی که در قفس چپانده شدند دایماً در استرس باشند و حتی زیر دست و پا له شوند! بامرام تر ها حتی برای پرندگان بیمار نیز کاری نمی کنند و این پرندگان گاهی در سلول های انفرادی آنقدر درد می کشند تا بمیرند و بعضی دیگر که حتی از پرندگان سالم نیز جدا نشدند نه تنها با درد و رنج مضاعف می میرند بلکه با انتقال دادن بیماری خود به دیگران ناخواسته این سیکل دردآور را ادامه می دهند!

ولی این فجایع تنها بخش کوچکی از آن چیزی است که وجود دارد و ما می توانیم آن را ببینیم قطعاً شرایط نگهداری از پرندگانی که مجوز فروشی برای آنها وجود ندارد و بصورت غیر مجاز شکار شده و به طور مخفیانه نگهداری می شوند تا به قیمت های نجومی به فروش برسند به مراتب بدتر و منزجر کننده تر است. و من اکنون هرگاه می خواهم جهنم پرندگان را ببینم به پرنده فروشی ها سر می زنم!سالهاست که اکثر کسانی که به پرنده فروشی رقت و آمد دارند به این شرایط عادت کردند و پذیرفتند که وضع همین است و قرار نیست چیزی تغییر کند! در حالی که با یک نظارت معمولی و فراهم ساختن حداقل های مورد نیاز بسیاری از این پرندگان از این وضع اسفناک نجات میابند!اما سوال اینجاست که وظیفه نظارت بر این مکان ها بر عهده ی چه ارگانیست؟ دامپزشکی و یا حوزه ی خدمات شهری شهرداری؟ یا سازمان محیط زیست و سایر سمن های حمایتی و زیست محیطی؟

اغلب این پرنده ها به شکل زنده حمل می شوند

هرچند که اطمینان دارم که این دامپزشکان هستند که باید از این موجودات بی دفاع حمایت کنند و موضوعات اساسی و بدیهی ای مانند عدم نگهداری توام پرندگان سالم و بیمار، درمان پرندگان بیمار، تغذیه درست و فراهم نمودن بستر و آبخوری تمیز را به متولیان این امر گوشزد کنند.هرچند که شهرداری هم باید بر روی این مکان ها نظارت داشته باشد و اجازه ندهد که هر دخمه ای تبدیل به پرنده فروشی گردد یا پرنده فروشی ها تبدیل به چرنده فروشی و یا مراکز فروش حیات وحش و سایر گونه های بومی یا قاچاق گردد!از طرفی از آنجایی که بسیاری از این پرندگان از طبیعت و بطور غیر مجاز شکار شده اند و یا به صورت قاچاق به کشور وارد شده اند از سازمان محیط زیست انتظار می رود که نظارت جدی و مدونی بر این مراکز داشته باشند و با ضبط موارد گزارش شده و جریمه قانون شکنان از تکرار هزاران باره ی این جنایات جلوگیری کنند.
و در نهایت اگر همواره با شرایط بد پرنده فروشی ها و مراکز پرورش و فروش حیوانات مواجه می شوید به آن عادت نکنید و از یاد نبرید که این حیوانات کوچکترین توانی برای تغییر شرایطی که در آن گرفتارند ندارند و اگر ماهم سکوت کنیم آنها هیچ فریادرسی نخواهند داشت. همه ی ما در برابر چیزی که می بینیم و یا نگه می داریم مسئولیم! اسارت به اندازه ی کافی درد بزرگیست دیگر قفس را برایشان جهنم نکنیم... .

 مطالعه ادامه مطلب

همه چیز در مورد آنفلوآنزای مرغی (پوستر آموزشی)

ژوئیهٔ سال ۲۰۰۵ میلادی گزارش‌های رسمی از مسئولین دولتی چندین کشور در مورد همه‌گیری ویروسی به نام H5N1 در مرز برخی کشورها به OIE داده شد.پس از آن بود که سایه شوم یک بیماری خطرناک بیش از پیش در جهان احساس شد.تمام دانستنی های مهم در خصوص این بیماری را در یک پوستر آموزشی جمع آوری کرده ایم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

آنفلونزای حاد طیور

بسیاری از موارد کوچک و بزرگ علمی و یا حتی غیرعلمی را می توان با روش های مختلفی منتشر کرد تا خواننده درک بهتری از موضوع داشته باشد.یکی از این راه های آموزشی مناسب استفاده از پوسترهای آموزشی و اینفوگراف هاست. موردی که سایت وت پارس در آن در کشور ایران پیشتاز است و به عنوان نخستین سایت در این زمینه ، به انتشار پوسترهای آموزشی و اینفوگراف های علمی در خصوص علم دامپزشکی و علوم حیوانات در قالب طرحی با عنوان اینفووت (InfoVet) می پردازد.در این پوستر آموزشی راهنمایی جامع و کامل در خصوص معرفی کامل بیماری آنفلوآنزای مرغی را برای شما تدوین و تهیه کرده ایم.برای بزرگ نمایی بر روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر را در سایز اصلی مشاهده نمایید.در این پوستر شما با چرخه این بیماری ، راه های انتقال و علائم تشخیصی بیماری آنفلونزای مرغی آشنا خواهید شد.

بیماری آنفلونزای مرغی

برای بزرگ نمایی روی تصویر کلیک نمایید 

لینک دانلود این تصویر در کیفیت خارق العاده جهت پرینت و تهیه پوستر : اینجا

موارد ابتلای انسان به بیماری آنفلونزای مرغی یا آنفلونزای طیور ، تنها در چهار کشور ویتنام، تایلند، اندونزی و کامبوج مشاهده شده‌است. همچنین موارد معدودی از انتقال انسان به انسان ثبت شده‌است. شیوع ویروس H5N1 در ژاپن، مالزی و جمهوری کره بطور کامل کنترل شد.پرندگان آبزی وحشی به‌عنوان منابع طبیعی ویروس آنفلوآنزای نوع A شناخته شده‌اند. پرندگان مهاجر می‌توانند فرم ضعیف این ویروس را برای مسافتهای طولانی با خود حمل کنند بدون اینکه علائمی را از خود نشان دهند و یا در تعداد بالایی دچار مرگ و میر شوند. در این پرندگان همچنین فرم قوی ویروس آنفلوآنزای طیور بندرت جدا شده‌است. بنابر این نقش این پرندگان در پخش آنفلوآنزای طیور با قدرت بیماری زایی قوی ناشناخته باقی می‌ماند.کنترل کامل رشد ویروس H5N1 در طیور و مقایسه سریع آن با نتایج قبلی برای ارزیابی میزان ریسک آلودگی این ویروس در جهان ضروری می‌باشد.

شما نیز نظرات خود را در مورد این پوستر با ما در میان بگذارید. نظر شما در این مورد چیست؟

بخش ویژه اینفووت در وت پارس

 مطالعه ادامه مطلب

آناتومی و بیماری های ویروسی و باکتریایی طیور (پوسترآموزشی)

شما تا چه میزان با بیماری های ویروسی و باکتریایی طیور آشنایی دارید؟آیا نشانه های کالبدگشایی آنها را می دانید؟تا چه حد با آناتومی طیور آشنایید؟ حضور هر دوی این مطالب در یک پوستر آموزشی ایده بسیار معرکه ای برای آموزش بهتر آنها خواهد بود. این طور نیست؟تمامی سوالات شما را در این اینفووت پاسخ داده ایم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

چقدر راحت می توان دروس و مطالب مهم علمی و آموزشی را دریافت و درک کرد ، وقتی به راحتی نیز آموزش داده شوند.یکی از این راه های آموزشی مناسب استفاده از پوسترهای آموزشی و اینفوگراف هاست. موردی که سایت وت پارس در آن در کشور ایران پیشتاز است و به عنوان نخستین سایت در این زمینه ، به انتشار پوسترهای آموزشی و اینفوگراف های علمی در خصوص علم دامپزشکی و علوم حیوانات در قالب طرحی با عنوان اینفووت (InfoVet) می پردازد. در این پوستر آموزشی دو موضوع بسیار مهم و جالب در زمینه طیور را ادغام کرده ایم. بیماری های ویروسی و باکتریایی و آناتومی طیور.هر دو موضوع در قالب یک پوستر که بسیار برای دامپزشکان و علاقمندان طیور می تواند فوق العاده باشد.شما نیز اگر ایده ای در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید تا روی پوسترهای بعدی پیاده نماییم.

برای بزرگ نمایی روی تصویر کلیک نمایید 

لینک دانلود این تصویر در کیفیت خارق العاده جهت پرینت و تهیه پوستر : اینجا

شما نیز نظرات خود را در مورد این پوستر با ما در میان بگذارید. نظر شما در این مورد چیست؟

بخش ویژه اینفووت در وت پارس

تهیه ، ترجمه و طراحی پوستر از بهرام ایمان طلب

 مطالعه ادامه مطلب

تصاویری کاربردی از آناتومی طیور (صنعتی) + ویدیو

برای یادگیری دروس علوم پایه از راه های مختلفی می توان استفاه کرد ، مانند کتاب های مرجع. اما شاید جستجوی مطلب مورد نظر در این کتب زمان بر باشد. برای آشنایی بهتر با درس آناتومی ، تصاویر حیوان مورد نظر شما را به صورت مجزا قرار داده ایم. برای مشاهده و یاد گیری آناتومی طیور ، وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

این پست آموزشی به دلیل اینکه در برخی از مناطق دانشگاهای دامپزشکی قادر به تهیه طیور برای تشریح در درس جانور شناسی یا دروس دیگر نیستند و همچنین در راستای کاهش احتیاج به شکار این حیوان از زیستگاه های طبیعی آن برای تشریح برای شما دانشجویان و دوستان عزیز اماده گردیده است . امید است این مطلب مورد استفاده شما دوستان قرار گیرد.

نکته مهم : به دلیل گستردگی بحث طیور در حوزه دامپزشکی ، در این بخش به انتشار آناتومی طیور صنعتی و نماینده آنها مرغ می پردازیم و در قسمت های مجزا و جدا به آناتومی طیور زینتی و سایر حیوانات این حوزه خواهیم پرداخت

تذکر : تصاویر آناتومی طیور برای قرار گیری منظم در سایت اندکی کوچکتر شده اند. برای دیدن واضح تر نوشته ها و تصویر ، روی تصاویر کلیک نمایید.

 مطالعه ادامه مطلب

فریم به فریم از مراحل به وجود آمدن یک جوجه / تصویری

وت پارس - در این مطلب تصاویر زیبایی از مراحل به وجود آمدن این جوجه را فریم به فریم مشاهده می کنیم.

.................................

 مطالعه ادامه مطلب

ویدیو وت پارس : بیرون کشیدن بز از دهان آناکوندا

گروهی از کشاورزان هندی مار غول پیکری را به دام انداختند که بز یکی از آنان را بلعیده بود. این مار غولپیکر از نوع آناکوندا است. مار آناکُوندا سمی نیست ولی قربانیان خود را با پیچیدن به دور آنها می کشد و سپس می بلعد. طول این خزنده هشت تا یازده متر است. وت پارس شما را برای مشاهده این ویدیو به ادامه مطلب دعوت می کند.

.......................................

وت پارس تقدیم می کند

.......................................

مطالب مرتبط

ویدیو وت پارس : روش شگفت انگیز شکار کردن مار در صحرا

منبع : العالم

 مطالعه ادامه مطلب

شیلا در گوش سندباد چه می گفت؟ + ویدیوی کوتاه از کلاغی باهوش

شاید برای شما هم سوال بود که شیلا در داستان های سندباد چگونه سخن می گفت؟ کلاغ ها در جایگاه خود موجوداتی بسیار باهوش می باشند که شاید توانایی نهفته ای در یادگیری زبان و حل مسائل داشته باشند. آیا وجود استعداد وسیع در تقلید کلمات مختلف، خود نشانگر استعداد یادگیری زبان نیست؟ اصلاً اگر استعداد یادگیری زبان در پرندگان وجود ندارد، چرا استعداد تقلید آن را دارند؟ وت پارس با طرح این سوال شما را به مشاهده ویدیویی کوتاه در ادامه مطلب دعوت می کند.

وت پارس تقدیم می کند

............................................

............................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

seery@vetpars.com

 مطالعه ادامه مطلب

تصاویری زیبا از موجودی زیبا ، طاووس

طاووس نام دو گونه از پرندگان است که جنس نر آن پرهای بسیار زیبایی دارد.طاووس هندی با نام علمی (Pavo cristatus) و طاووس سبز Pavo muticus.طاووس هندی بومی هند، پاکستان و سری‌لانکا است و پرندهٔ ملی هند به‌شمار می‌رود. و طاووس سبز پرنده‌ای در معرض انقراض است بومی شرق میانمار تا جاوه است.پرهایش را برای زیبایی خود می‌گستراند تا در مقابل ماده خود که خودنمایی کند.در این پست تعدادی عکس از طاووس هایی بسیار زیبا را که عکاسانی مشهور گرفته اند، برای شما آماده کرده ایم. وت پارس شما را برای مشاهده این تصاویر و مطالعه بیشتر در زمینه طاووس به ادامه مطلب دعوت می کند.

.............................

وت پارس با افتخار این تصاویر زیبا را تقدیم می کند

 مطالعه ادامه مطلب

بهترین تصاویر دنیای پرندگان در سال 2012 انتخاب شدند

بهترین تصاویر از دنیای پرندگان در سال 2012 از سوی انجمن جهانی این موسسه ، یعنی جایزه تصویر سال پرندگان معرفی شدند. این تصاویر در بخش های مختلف عناوین گوناگون را دریافت کرده اند. این تصاویر زیبا از طریق سایت رسمی این موسسه امروز منتشر شدند. شما می توانید این تصاویر هم اکنون از طریق وت پارس ، در بخش ادامه مطلب مشاهده نمایید.تمامی تصاویر برگزیده در این جایزه معتبر جهانی ، در بخش ادامه مطلب این پست برای استفاده شما عزیزان تهیه شده است. امیدواریم که تهیه و مشاهده این تصاویر مورد رضایت همه شما خوانندگان عزیز قرار بگیرد. وت پارس ، تفکر نوین دامپزشک پارسی ، تقدیم می کند.

..........................................................

تصاویر برگزیده جایزه تصویر برتر سال دنیای پرندگان

...............................................

...............................................

...............................................

 مطالعه ادامه مطلب