ویدیو وت پارس : گربه ها نصفه شب کجا می روند؟

برای بسیاری سوال است که گربه ها نصفه شب کجا می روند؟ هنوز هم مطالعه در خصوص رفتارهای متفاوت گربه ها ادامه دارد. برنامه افق بی بی سی با کمک گروهی پژوهشگر به دنبال پاسخ این سوال ها رفته است . آنها ۵۰ گربه را بیست و چهار ساعته در دهکده ای نزدیک لندن زیر نظر گرفته اند. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

هنوز هم بسیاری از رفتارهای حیوانات و چرایی وجود این رفتارها برای ما به صورت یک مسئله بدون جواب باقی است. به همین دلیل مطاله بر روی حیوانات و رفتارهای آنها با دقت خاصی در حال انجام است. مانند همین آزمایشی که در ویدیوی زیر مشاهده خواهید کرد. بررسی ای که به بهانه دریافتن اینکه گربه ها شب کجا می روند؟ آغاز شد ، اما اهداف بزرگ تر و مهم تری را دنبال می کند.

نکات بهداشتی و تربیتی گربه (قسمت اول)
نکات بهداشتی و تربیتی گربه (قسمت دوم)
نحوه ی خوراندن قرص به گربه + آموزش تصویری
ایدز در گربه ها ( همه چیز در مورد FIV)
تصاویری کاربردی از آناتومی گربه

 مطالعه ادامه مطلب

زندگی درازترین گربه جهان پایان یافت

«استووی» که عنوان درازترین گربه جهان را در کتاب رکوردهای گینس داشت به دلیل ابتلا به بیماری سرطان تلف شد. درازای «استووی» از نوک بینی تا انتهای دمش در حدود 1.23 متر بود و در سال 2010 میلادی توانست به این رکورد دست پیدا کند.  مالک درازترین گربه جهان گفت: «استووی» مدت یک سال بود که به بیماری سرطان مبتلا شده و هنگام تلف شدنش هشت سال داشت.

 مطالعه ادامه مطلب

لوکمی در گربه ها (FeLV)

عامل بیماری لوکمی گربه ها یک ویروس RNA است.در مناطقی که حیوانات با ریسک بالا وجود دارند شانس ابتلا به این بیماری نیز بیشتر خواهد بود.معمولا در سنین زیر 4 سال بیشتر این بیماری گریبان حیوانات را می گیرد اما ممکن است که حیوانات بالغ را نیز درگیر کند.شما در خصوص این بیماری چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

لوکمی یا لوسمی در گربه ها (FeLV)

Feline Leukemia Virus یا به اختصار FeLV یک بیماری ویروسی با عامل رتروویروس (Retrovirus) می باشد که دارای ژنوم RNA و انکوژن است.انتقال عمودی(جفت و شیر) و افقی (cat to cat) دارد.

ساختار ویروس
هسته ویروس RNA و دارای آنزیم ReverseTranscriptase می باشد.یک پروتئین به نام P27 دارد که یک آنتی ژن بوده و Core Protein می باشد (تمام خانواده FeLV این پروتئین هسته ای را دارند) و توسط ایمیونوکروماتوگرافی (IC) و ELISA قابل ردیابی می باشد.گلیکوپروتئین غشا با نام GP70 دارد که زیرگروه های آنتی ژنی A,B,C را شناسایی می کند و A از همه بیماریزا تر می باشد. پروتئین غشا،آنتی ژن P15e می باشد که واسطه ایمیونودفیشنسی این ویروس است.شیوع در نقاط مختلف دنیا متفاوت است ولی طبق بررسی ها در جاهایی که حیوانات High Risk وجود دارند شانس ابتلا بیشتر است.همچنین با افزایش سن،مقاومت نیز افزایش می یابد و در سنین زیر ۴ سال بیشتر رخ می دهد ، اگرچه گربه سالم و بالغ هم ممکن است بیمار شود.

لوکمی یا لوسمی در گربه ها (FeLV)

برنامه های بهداشتی
آنهایی که واکسینه نشوند و با نمونه های FeLV+ ارتباط دارند High Risk می باشند.تغذیه نامناسب و عفونت انگلی نیز ریسک را افزایش می دهد.به طور کلی شیوع در مکان های پرورش نژادهای اصیل زیر ۰٫۱% ، در گربه های خانگی که به شکل منفرد نگهداری می شوند کمتر از ۱% ، در گربه های ولگرد بین ۴-۱% و در مکان های اندمیک و در کلنی های افرادی که به نگهداری تعداد زیادی گربه علاقه دارند ۷۰-۳۰% آلودگی وجود دارد.
انتقال بیماری
متعاقب ارتباط مداوم و طولانی مدت گربه سالم با بزاق و با احتمال کمتر مدفوع،ادرار و سایر ترشحات ،گربه مبتلا می شود.مثلا استفاده از یک ظرف آب و غذا ، انتقال از طریق کک (Flea) هم ممکن است.همینطور زخم های ناشی از گاز گرفتگی (مبتلا ، سالم را گاز بگیرد) ، انتقال از طریق جفت و بویژه شیر وجود دارد.رفتار لیس زدن (Grooming) نیز در انتقال موثر است.به طور کلی ، تماس مستقیم Oronasal با بزاق آلوده و یا ظرف آب و غذای مشترک ، زخم های گازگرفتگی ، از طریق جفت ، شیر ،عوامل ایاتروژنیک منتقل می شود.ویروس حساس می باشد و در دمای اتاق در مدت ۴۸ ساعت از بین می رود و به خشکی و مواد شوینده (دترجنت) بسیار حساس می باشد.پس از ورود آلودگی از طریق oronasal و یا پوست ، ویروس وارد گره های لنفاوی ناحیه شده و تکثیر را شروع می کند.در این مرحله در حیواناتی که ایمنی دارند و یا سن بالایی دارند و آنتی بادی می سازند و یا وراثتی مقاوم اند ، بدن بیماری را محدود کرده و از پیشرفت آن جلوگیری می کند ولی اگر پاسخ سیستم ایمنی بدن مناسب نباشد بیماری پیشرفت می کند و طحال و تیموس را فرا می گیرد. به این مرحله که ویروس اولیه می باشد Antigenamia گویند و بهترین شیوه ی تشخیص ELISA و IC می باشد.

 مطالعه ادامه مطلب

ایدز در گربه ها ( همه چیز در مورد FIV)

FIV ... اولین بار در یک گربه دانی در کالیفرنیا جدا شد.عامل آن یک لنتی ویروس (Lentivirus) از زیر خانواده رتروویروس ها (Retrovirus) می باشد.این ویروس قرابت آنتی ژنی با HIV ندارد و در انسان بیماری ایجاد نمی‌کند و از نظر بهداشت عمومی نگران کننده نیست.یک عفونت پیش رونده است که برای تمام عمر در بدن باقی خواهد ماند. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

پاتوژنز

در نهایت عامل بیماری باعث ضعف کامل سیستم ایمنی بدن می‌شود و متعاقب آن کاهش وزن،عفونت های مزمن،عفونت های فرصت طلب ، افزایش ریسک سرطان و در نهایت مرگ رخ می‌دهد که مرگ ممکن است در ادامه روند بیماری باشد و یا اینکه در اثر ابتلا به بیماری‌های ثانویه رخ دهد.

شیوع ایدز در گربه ها

در تمام دنیا گسترده می باشد.در حیواناتی که در منزل نگهداری می‌شوند و یا آن‌ها که تنها زندگی می‌کنند و به‌خصوص در نرهای اخته شده (عقیم شده) کمتر دیده می شود.در محل نگهداری گربه ها و جاهایی که مکان های بهداشتی دارند نیز شیوع کم می باشد.شیوع در حیوانات ولگرد و در کشور هایی که تعداد حیوانات ولگرد کنترل شده می‌باشند (مثل آمریکا) ۴ تا ۲۴ درصد و در کشورهایی که جمعیت حیوانات ولگرد کنترل شده نیست (مثل ایتالیا و ایران) ۲۵ تا ۳۵ درصد می باشد.
در نر های بالغ شایع تر می‌باشد چرا که مهمترین راه انتقال از طریق زخم های ناشی از گاز گرفتن است که در گربه ها بسیار شایع است. (۱۵% از گربه هایی که به دلایل مختلف به بیمارستان مراجعه می‌کنند +FIV هستند).هنگامی که گربه های نر بالغ برای تعیین قلمرو نزاع می‌کنند بر روی بدن زخم ایجاد می‌شود که حیوان برای التیام آن زخم را میلیسد و بدین ترتیب محیط برای رشد باکتری های بی هوازی و باکتری پاستورلا (Pasteurella) که حزو فلور طبیعی بزاق جاندار است فراهم می‌شود و عفونت در فضای زیر جلد منتشر می شود.

 مطالعه ادامه مطلب

پنلوکوپنی در گربه ها (Feline Panleukopenia) + ویدیو

تقریبا می توان گفت که بالای هشتاد درصد گربه ها حتما به بیماری پنلوکوپنی گرفتار خواهند شد.عامل این بیماری ویروسی یک ویروس DNA تک رشته ای است که در تمام دنیا شیوع دارد.این بیماری دارای اشکال متفات از کشنده تا تحت کلینیکی است.شما در خصوص این بیماری چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

پنلوکوپنی در گربه ها (Feline Panleukopenia)

عامل بیماری یک ویروس DNA تک رشته ای از خانواده پاروو ویریده (Parvoviridae) می‌باشد که گروهی کوچک ولی در عین حال مقاوم اند زیرا غشا ندارند.در تمام دنیا شیوع دارد و می‌تواند روند کشنده و یا اشکال تحت کلینیکی داشته باشد.در بیرون از بدن حیوان و فومایتFomite (وسایل نگهداری حیوان) تا ۲ سال می‌تواند زنده بماند.تنها راه مؤثر ترکیبات هیپوکلریدسدیم (وایتکس) و شعله دادن می باشند. تقریباً ۹۰% گربه ها در یکسال اول زندگی به پنلوکوپنی مبتلا می‌شوند که برخی روند حاد و کلینیکی و برخی تحت کلینیکی دارند.واکسیناسیون امروزه باعث محدود شدن بیماری شده است.حیوان بهبود یافته تا آخر زندگی ایمن می‌باشد. در بچه گربه های زیر ۶ ماه بیماری اغلب عوارض سیستمیک و عصبی و در بالغین عمدتا انتریت و لکوپنی دارد.
نحوه انتقال بیماری
از طریق ادرار و مدفوع دفع می‌شود و انتقال از طریق Oronasal می باشد.همچنین از طریق تنفس و گوارشی وارد بدن حیوان سالم شده و در ناحیه گره‌های لنفاوی اوروفارینژیال (Oropharyngial) تکثیر اولیه انجام می‌دهد و ویرمی رخ می دهد.متعاقب آن در بافت هایی که در آن‌ها تکثیر میتوز زیاد است مانند مغزاستخوان،کریپت های روده ، بافت لنفاوی و … وارد شده و اثرات سایتوپاتیک دارد و سلول را از بین می‌برد و شاهد انتریت و ضعف سیستم ایمنی خواهیم بود.در بچه گربه ها سیستمیک است چون اغلب سلول‌ها تقسیم میتوز دائمی دارند.بعد از بهبود بالینی ممکن است بیمار تا ۶ هفته ناقل باشد (دفع کننده باشد) و عامل را انقال دهد.پس از ورود عامل بیماری در بیماران مقاوم و دارای سیستم ایمنی قوی،بیماری به شکل تحت کلینیکی رخ می دهد.

پنلوکوپنی در گربه ها (Feline Panleukopenia)

علایم بالینی
بچه گربه های بین ۳ تا ۵ ماه بیشتر دچار می شوند.شدت و علایم به برخی فاکتورها بستگی دارد:
سن
میزان ویروس

 مطالعه ادامه مطلب

بیماری ویروسی تنفسی فوقانی گربه (FCV)

این بیماری از طریق تماس مستقیم با ترشحات عفونی به‌ خصوص در تراکم بالا و فضای کوچک منتقل می شود و بچه گربه هایی که به شکل حاد مبتلا می‌شوند می توانند ماه ها تا سال‌ها حامل آلودگی ها باشند.شما در خصوص بیماری ویروسی تنفسی فوقانی گربه ها چه می دانید؟چه میزان با این بیماری آشنایید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

گربه سانان از قدیمی ترین پستانداران کره زمین هستند و تقریبا تمام بیماری هایشان یکسان می باشد.بیماری FURD یک کامپلکس شایع می‌باشد که در برخی از منابع به عنوان بیماری و سندرم هم نام برده می شود.عامل اصلی FHV-1 ، FCV و آلودگی ثانویه با کلامیدیا می باشد.
FHV-1 (هرپس ویروس تیپ ۱) یک DNA ویروس دو رشته ای بسیار حساس به شرایط محیط است و در خارج بدن میزبان فقط چند ساعت زنده می‌ماند و بوسیله تمیز کننده ها و دترجنت ها به سادگی نابود می‌شود.تنها یک سویه دارد و حدت بیماری زایی آن ثابت می باشد.
هرپس ویروس توانایی جایگزینی در غلاف عصبی را دارد (به صورت نهفته) و از سیستم ایمنی بدن فرار می‌کند و احتمال عود عفونت پس از درمان زیاد می باشد.با این تفاوت که در دفعات بعدی شدت بیماری تخفیف یافته و در بدن آنتی بادی علیه آن ساخته شده است.آلودگی به این ویروس در تمام طول عمر باقی خواهد ماند و در اثر استرس و کورتون تراپی (دگزامتازون ، بتامتازون و …) عود خواهد کرد.(عامل تبخال در انسان نیز هرپس ویروس است).

بیماری ویروسی تنفسی فوقانی گربه (FCV)

به بیماری هرپس ویروس گربه ناشی از هرپس ویروس تیپ۱ (FHV-1) رینوتراکئیت (Rhinotracheitis) گفته می شود. کلسی ویروس در گربه ها (FCV) باعث بیماری FMD گربه ها شده که با نام Feline Hardpad معروف است.یک RNA ویروس تک رشته ای که بر خلاف هرپس ویروس، بسیار مقاوم می‌باشد و در شرایط خارج بدن میزبان هم زنده می‌ماند و چندین سویه با حدت های متفاوت دارد.نکته قابل توجه این است که با وجود واکسیناسیون ، شایع ترین بیماری تنفسی گربه کمپلکس هرپس ویروس-کلسی ویروس (FHV1 – FCV) است که ۹۰٪ گربه ها در زیر ۶ ماهگی تیتر آنتی بادی دارند.

انتقال

از طریق تماس مستقیم با ترشحات عفونی به‌ خصوص در تراکم بالا و فضای کوچک منتقل می شود.بچه گربه هایی که به شکل حاد مبتلا می‌شوند میتوانند ماه ها تا سال‌ها حامل آلودگی باشند.مهمترین شکل انتقال این‌گونه است که مادری در زمان بچگی اش به هرپس ویروس مبتلا شده و وقتی باردار می‌شود ، استرس بارداری و زایمان و شیرواری و از شیرگرفتن بچه (که نهایت استرس است) ، در این مراحل ویروس را دفع می‌کند و این دقیقاً زمانی است که ایمنی مادری بچه گربه ها هم کاهش یافته است ( ۲ تا ۳ ماهگی) و بیماری رخ میدهد. (در مورد سگ و گربه انقال آنتی بادی و ایمونوگلوبولین های مادری از طریق جفت در زمان بارداری صورت میگیرد).

بیماری ویروسی تنفسی فوقانی گربه (FCV)

 مطالعه ادامه مطلب

گربه همدست زندانیان در برزیل دستگیر شد

مقامات زندانی در برزیل گربه ای را دستگیر کرده اند که ابزاری برای فرار از زندان با نوارچسب به بدنش وصل شده بود.به گفته مقامات، زندانیان از این ابزارها برای فرار و یا ارتباط برقرار کردن با جنایتکاران در خارج از زندان استفاده می‌کردند.گفته شده که این گربه سفید به هنگام عبور از در اصلی زندان به دام نیروهای امنیتی افتاد.مقامات امنیتی پس از کشف این اشیا، این گربه را به یک مرکز محلی حیوانات سپردند. وت پارس شما را به مطالعه کامل این خبر در ادامه مطلب دعوت می کند.

این حادثه در زندانی در شهر اراپیراکا در ۲۵۰ کیلومتری جنوب برزیل اتفاق افتاد.از جمله ابزارهایی که به بدن این گربه وصل شده بود، تعدادی سرمته، سوهان ، یک موبایل و شارژر، و هدفون بود.زندانی که این گربه در آن به دام افتاده است حدود ۲۶۳ زندانی دارد.یکی از روزنامه های محلی به نقل از سخنگوی این زندان گفته است: "بسیار دشوار است که بفهمیم چه کسانی این کار را کرده‌اند.در تصویر زیر مواردی که هماره این گربه بود را می توانید مشاهده کنید.

...........................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

seery@vetpars.com

منبع

 مطالعه ادامه مطلب

ترس گربه های پایتخت از موش

یک متخصص بهداشت محیط گفت: متأسفانه موش‌های پایتخت چاق و چله شده‌اند به طوری که حتی گربه ها هم از آنها می ترسند.احمد عامری در گفت وگو با  تسنیم ، در خصوص موش‌های موجود در خیابان‌های پایتخت اظهار داشت: موش‌ها مانند آدم‌ها هستند که نیاز به مسکن، آب، غذا و هوا دارند که همه این 4 گزینه را می توانند در زباله‌ها به دست آورند.وی با بیان اینکه زباله‌ها به نوعی زایشگاه آنها نیز محسوب می‌شود گفت: جوی‌های فاضلاب و محل زباله‌ها مکان خوبی برای رشد و نمو این موجودات محسوب می‌شود. وت پارس شما را به مطالعه کامل این خبر در ادامه مطلب دعوت می کند.

عامری با بیان اینکه مبارزه مکانیکی و شیمیایی با موشها فقط مُسکن محسوب می‌شود و راه حل نهایی نیست گفت: باید جایگاه زندگی موش‌‌ها یعنی فاضلاب‌ها و زباله‌ها را به نوعی اصلاح کرد به طوری که  جمع‌آوری، حمل و نقل و دفن زباله‌ها صحیح انجام شود. 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: تحقیقات نشان داده است اگر به طور ناگهانی تمام موشها را از بین ببریم آنها نیز یکدفعه تولید مثل می‌کنند و تعدادشان در مدت کوتاهی به میزان اولیه برمی‌گردد. لذا با روش‌های موجود می‌توان تا یک مدت کوتاه جمعیت آنها را پائین آورد اما راه اصلی این نیست. 

این متخصص بهداشت یادآور شد: نکته دیگر این است که ما گربه‌ها را بدعادت کرده‌ایم و به آنها گوشت و مقدار زیادی مواد غذایی می‌دهیم که این موضوع اشتباه است و با این وجود گربه‌ها دیگر به دنبال موش نمی‌روند چرا که شکار کردن سخت است.

وی ادامه داد: همچنین اگر موش‌ها طعمه گربه‌ها شوند وضعیت موجود اصلاح خواهد شد اما ما انسانها سیکل طبیعت را دگرگون کرده‌ایم. برخی موش‌های پایتخت به قدری چاق و چله شده‌اند که گربه‌ها از آنها می‌ترسند.

عامری گفت: بر اساس مطالعات جانورشناسی، اگر دندان‌های موش‌ها به هم نخورد ظرف چند سال 16 متر می‌شود.

 مطالعه ادامه مطلب

خروپف گربه ها (دانلود فایل صدای خروپف گربه ها)

خروپف (خر خر) درگربه ها در زمان تنفس (دم و بازدم) ایجاد می شود از سوی دیگر صدای گربه یعنی همان “میو میو” در زمان بازدم ایجاد می شود. دانشمندان هنوز از مکانیسم عجیب خروپف گربه ها متعجب هستند. وت پارس شما را برای مطالعه این مطلب به ادامه مطلب دعوت می کند. برای درک بهتر این مطلب فایل صدای خروپف گربه ها جهت دانلود قرار داده شده است.

 

خروپف (خر خر) درگربه ها در زمان تنفس (دم و بازدم) ایجاد می شود از سوی دیگر صدای گربه یعنی همان “میو میو” در زمان بازدم ایجاد می شود. دانشمندان هنوز از مکانیسم عجیب خروپف گربه ها متعجب هستند اما قابل قبول ترین ایده که بیشتر از همه مورد قبول دانشمندان است این می باشد که منطقه ای از مغز گربه ها از عضلاتی تشکیل یافته که جعبه صدا را تشکیل می دهند.این عضلات به حنجره دستور ارتعاش می دهند و همزمان عمل دم و بازدم جریان هوایی را از طریق تارهای صوتی ارسال می کند. این دو عمل با یکدیگر عاملی برای ارتعاش تار های صوتی گربه می شوند.

برای درک بهتر

برای دانلود صدای خر و پف گربه ها اینجا را کلیک نمایید

.....................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

منبع : سایت علمی دنوج

 مطالعه ادامه مطلب

تصاویری کاربردی از آناتومی گربه

برای یادگیری دروس علوم پایه از راه های مختلفی می توان استفاه کرد ، مانند کتاب های مرجع. اما شاید جستجوی مطلب مورد نظر در این کتب زمان بر باشد. برای آشنایی بهتر با درس آناتومی ، تصاویر حیوان مورد نظر شما را به صورت مجزا قرار داده ایم. برای مشاهده و یاد گیری آناتومی گربه ، وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

تذکر : تصاویر آناتومی گربه برای قرار گیری منظم در سایت اندکی کوچکتر شده اند. برای دیدن واضح تر نوشته ها و تصویر ، روی تصاویر کلیک نمایید

تصاویر کاربردی آناتومی گربه

 

 مطالعه ادامه مطلب