شناخت و اصلاح ناهنجاری های رفتاری در همستر

در تمامی حیوانات خانگی ناهنجاری های رفتاری مخصوص بسته به نژاد و گونه وجود دارد و همسترها نیز از این قاعده مستثنی نیستند.برطرف کردن هر کدام از این ناهنجاری ها نیازمند وقت گذاشتن و صبر و تمرین است. آیا شما با این ناهنجاری های رفتاری در همسترها آشنایی دارید؟آیا با روش های از بین بردن آنها آشنایید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

دو دسته اصلی ناهنجاری رفتاری که اغلب در همستر های خانگی دیده می شوند و مورد سوال بسیاری از کسانی است که آنها را نگه میدارند را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم:جوندگان همانطورکه از اسمشان مشخص است علاقه زیاد و غریزی به جویدن اشیای اطراف خود دارند .به طور عمده دو نوع گاز گرفتن مورد بحث در این مقاله می باشد.
1-گاز گرفتن دست(در حین معاینه و لمس)
2-گاز گرفتن میله های قفس
گاز گرفتن دست:این رفتار از پر تکرار ترین رفتار های جوندگان از جمله در همستر است که ناشی از ترس حیوان و عدم حس امنیت در مکان موجود(مکان جدید) می باشد. برطرف کردن این مشکل به صبر و بردباری نیازمند بوده و چند ترفند برای بهبود این مشکل برایتان در نظر گرفتیم که یک به یک به آنها میپردازیم:
1-عادت به محل جدید
2- جایگزین کردن طرز غذا دادن و محل غذای حیوان
عادت به محل جدید

 مطالعه ادامه مطلب

بیماری های گوارشی همستر

منابع بسیاری برای آشنایی با همسترها و محیط زندگی و غذایشان وجود دارد اما منابع بسیار اندکی از بیماری های همستر سخن گفته اند. در چندین قسمت به صورت سریالی قصد داریم به معرفی مهم ترین بیماری های همستر بپرداریم. در قسمت نخست بیماری های گوارشی را مورد بررسی قرار داده ایم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

این سری مطالب در مورد بیماری های همستر در چندین قسمت تهیه شده است که قسمت نخست آن به معرفی شایع ترین بیماری های گوارشی می پردازد. در روزهای آتی قسمت های بعدی این سری بیماری ها منتشر خواهد شد.

Digestive system

فیزیولوژی:

مدفوع خواری از رفتار های نرمال غذایی در جوندگان خصوصا همستر است این کار همستر را قادر می سازد تا ویتامین B ای که توسط یک باکتری که در قسمت سکوم وجود دارد دوباره بدست آید و به گونه ای از خروج این باکتری از سکوم خود جلو گیری میکند تا با کمبود ویتامین B مواجه نشود. معده همستر از 2 قسمت تشکیل شده : یک قسمت به نام معده ی پیشین(که هم ارز شکمبه یا سیرابی در نشخوار کنندگان است)که در آن به نوعی تخمیر گاستریکی صورت میگیرد. و قسمت دیگر معده پسین می باشد.

شکم و روده - دلایل اسهال و مشگلات گوارشی:

این قسمت یکی از مهمترین قسمت هایی ست که برای اکثر کسانی که همستر نگهداری می کنند پیش می آید و در اغلب موارد هم همستر با گرفتن اسهال شدید طی مدت کوتاهی می میرد و در این قسمت مهمترین علتی که در بوجود آمدن مشگلات گوارشی در حیوان می شود ، تغییر در رژیم غذایی ست.

Clinical signs:

 مطالعه ادامه مطلب

آشنایی با نژاد های همستر + به همراه روش تعیین جنسیت همسترها

همستر یکی از محبوب ترین حیوانات برای نگهداری در خانه است.تنوع گونه های همستر بالاست و بیش از ۱۵ گونه تا به حال شناسائی شده و بر خلاف تصور عموم مردم ، ۶ گونه همستر به عنوان حیوان خانگی در دنیا وجود دارد که اغلب مردم فقط دو گونه از این همسترها را به عنوان حیوان خانگی می شناسند. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

همستر سوری(Syrian Hamsters) یا golden hamster: معمول ترین گونه همستر موجود در ایران است چراکه بیشترین سازگاری را با شرایط آب و هوائی ما دارد.تشخیص این گونه بسیار راحت است.کشیده تر و لاغرتر از همتایان دیگر خود است و همچنین چشمان ریزتری دارد.(در بخش مقایسه نژادهای مختلف گونه های مختلف همستر را از هر جهت مقایسه خواهیم کرد و تشخیص آنها از هم در آن بخش آسانتر خواهد بود).این گونه به سه دسته کلی تقسیم می شود.این نژاد همچنین به همستر طلایی هم معروف است و از آنجایی که به اعتقاد خیلی‌ها وی مناسب‌ترین همستر برای کودکان محسوب می‌شود، بیش از سایر نژادها به عنوان حیوان خانگی مطرح گشته است. همستر سوری بسیار منزوی است. طول آن تا 20 سانتیمتر نیز می‌رسد. از سایر ویژگی‌های ظاهری حیوان می‌توان به پاهای بدون موی آن، جیب‌های گونه‌ای حجیم و تنوع رنگی زیادش اشاره کرد. همستر سوریه‌ای به راحتی اهلی و رام گشته و حداکثر تا 5/2 سال عمر می کند.

الف)مو کوتاه(Short Hair): تعداد زیادی از آن را در اینجا دیده ایم.

این دسته تنوع رنگی زیادی دره و در رنگهای سفید،کرم،مشکی،خاکستری،طلائی،قهوه ای و یا ترکیبی از این رنگها موجودست.
ب)مو بلند(Long Hair): این گونه از همستر سوری هم خوشبختانه در اینجا کمیاب نیست.
ج)فری و پشمالو(Rex): حجم موهایش بسیار بیشتر از همستر سوری مو بلند است و ظاهری آشفته دارد که به ندرت اینگونه را در ایران دیده ام.


 مطالعه ادامه مطلب