تکنولوژی در خدمت حمایت از حفظ حیات وحش

در عصری قرار داریم که همه چیز تکنولوژی محور است.هیچ کس در درستی این جمله حتی شک هم ندارد.تکنولوژی ای که روزی با قلب باتری دار انسانی را نجات می دهد و روزی دیگر با پهباد و سنسورهای ضد شکار حیوانی را از دست شکارچیان.در ادامه با تعدادی از این تکنولوژی ها که به کمک حیات وحش شتافته اند آشنا خواهید شد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

تکنولوژی در خدمت حمایت از حفظ حیات وحش

حتماً تا به حال خبرهای مربوط به شکار غیر قانونی حیوانات در خطر انقراض در رسانه‌ها را خوانده‌اید. حیوانات بیگناهی که برای عاج، شاخ یا پوست خود شکار می‌شوند. در میان تلاش‌های صورت گرفته برای حفظ جان این موجودات دوست داشتنی، استفاده از تکنولوژی یکی از موثرترین اقدامات بوده است. با وت پارس در پستی به نقل از زمیت همراه باشید تا با چند مورد از این تکنولوژی‌ها آشنا شویم.بیشتر راه حل‌های ارائه شده برای محافظت از حیات وحش روی ردیابی حرکت حیوانات و دفع خطرهای احتمالی تمرکز دارند. اما حامیان بی‌باک حیاط وحش به این میزان راضی نبوده و با استفاده از روش‌های مختلف، از پرینت ۳ بعدی (پیش از این در پستی جامع در خصوص فواید استفاده از پرینترهای سه بعدی در علم روز دامپزشکی صحبت کرده ایم ) گرفته تا رنگ صورتی سمی، برای دفع شکارچیان استفاده می‌کنند.در ادامه با تعدادی از این تکنولوژی ها که می‌توانند از این موجودات باشکوه محافظت کنند ، آشنا خواهیم شد.

- توضیح تصویر ابتدای مطلب : حیوانات خودرو نیستند که قابل تعمیر باشند!

استفاده از پهپاد

هواپیماهای بدون سرنشین در حال تبدیل شدن به یک فناوری مفید برای طیف وسیعی از مقاصد هستند و حفاظت از حیات وحش در برابر شکارچیان هم یکی از آن‌ها است. صندوق جهانی حفاظت از حیوانات (WWF) پروژه‌ی "تکنولوژی جرایم حیات وحش" را به پیش می‌برد. این پروژه با استفاده از پهپادها به ردیابی مسیر حرکت شکارچیانی می‌پردازد که معمولاً بعد از غروب خورشید و با استفاده از دوربین دید در شب و دیگر تجهیزات با تکنولوژی بالا به شکار می‌پردازند.این پروژه در سال ۲۰۱۳ با دو پهپاد کار خود را آغاز کرد. تا پایان سال ۲۰۱۵ هم قرار بود چهار جفت پهپاد در آسمان منطقه در حال پرواز باشند. جالب است بدانید کمک ۵ میلیون دلاری از سوی گوگل بودجه‌ی برنامه را تامین می‌کند. این بودجه در حال حاضر به رنجرهای پارک ملی اتوشا در نامبیا کمک می‌کند تا رد شکارچیان فیل، زرافه و کرگدن را در این مناطق محافظت شده گرفته و با آن‌ها برخورد کنند.

تکنولوژی در خدمت حمایت از حفظ حیات وحش

گوشی‌های بازیافتی

شرکت ارتباطات جنگل‌های بارانی (RFCx) از تلفن‌های بازیافتی برای ساخت سیستمی استفاده می‌کند که می‌تواند با دو مشکل عمده‌ی محیط زیستی مبارزه ‌کند؛ شکار غیر قانونی و جنگل زدایی. شرکت سرمایه‌گذاری که سرمایه خود را از طریق کیک‌استارتر جمع کرده و در کالیفرنیا مستقر است، تلفن‌های بلا استفاده را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را به آرایه‌ی هوشمندی از سنسورها که قادر به تشخیص فعالیت‌های غیر قانونی است تبدیل می‌کند. RFCx با اتصال تلفن‌ها به پنل‌های خورشیدی آن‌ها را به دستگاه‌های شنوایی تبدیل می‌کند. این دستگاه‌ها در مناطقی که احتمال فعالیت‌های غیر قانونی در آن می‌رود نصب می‌شوند. صدای اره برقی و شلیک گلوله به راحتی در میان سکوت جنگل‌های انبوه استوایی آفریقا قابل تشخیص است.

تکنولوژی در خدمت حمایت از حفظ حیات وحش

 مطالعه ادامه مطلب

چالش های یک علم جدید در ایران! (مصاحبه دیجی کالا با دکتر ایمان معماریان)

در دنیای علم که تخصص همیشه حرف اول را می‌زند، بیهوشی را می‌توان یکی از تخصصی‌ترین رشته‌ها قلمداد کرد چرا که طیف وسیع کاربرد آن نه‌ تنها انسان بلکه حتی انواع گونه‌های جانوری را هم در بر می‌گیرد.دامپزشکی حیات وحش در ایران بسیار نوپاست و پتانسیل پیشرفت بسیار بالایی را در آن می توان حس کرد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

چالش های یک علم جدید در ایران! (مصاحبه دیجی کالا با دکتر ایمان معماریان)

دامپزشکی حیات‌وحش در ایران به راستی نوپاست، در اینجا قصد داریم تا شما را با یک تخصص کمتر شناخته‌شده آشنا کنیم: بیهوشی حیات‌وحش. در دنیای علم که تخصص همیشه حرف اول را می‌زند، بیهوشی را می‌توان یکی از تخصصی‌ترین رشته‌ها قلمداد کرد چرا که طیف وسیع کاربرد آن نه‌تنها انسان بلکه حتی انواع گونه‌های جانوری را هم دربرمی‌گیرد. تفاوت‌های ملموس بیهوشی در گونه‌های مختلف جانوری از خزندگان گرفته تا پرندگان و پستانداران را می‌توان دلیلی بر اهمیت این رشته‌ی تخصصی عنوان کرد.متاسفانه در مقابل اندک تجارب مثبتی که در این زمینه توسط دامپزشکان حرفه‌ای در ایران رقم خورده، هر ساله شاهد تجارب تلخ متعددی نیز هستیم. تلفات تامل‌برانگیز گونه‌های در معرض خطر انقراض در حین زنده‌گیری، بیهوشی و جابجایی نظیر مورد پلنگ بمو که در اسفندماه سال گذشته رخ داد یا تلف شدن یک راس گوزن زرد ایرانی (زیرگونه منحصربفرد و بومی ایران) در خلال جابجایی از کرمانشاه به خوزستان در شهریور سال ۹۴ یادآور می‌شود که این رشته‌ی تخصصی هنوز آن‌طور که باید و شاید در ایران جدی گرفته نمی‌شود.
آن‌چه در ادامه می‌خوانید، گزارشی از مصاحبه‌ی اختصاصی دیجی‌کالا مگ با دکتر ایمان معماریان فارغ‌­التحصیل رشته‌ی دامپزشکی دانشگاه تهران و فلوشیپ‌های بیهوشی، مقیدسازی و بیماری‌های حیات­‌وحش از کشور­های نامیبیا، هلند و اسپانیا است.دکتر معماریان علاوه بر اینکه پشتوانه‌ی سال‌ها تحقیق و تجربه را نه‌تنها در جراحی‌های اختصاصی حیات‌وحش مانند جراحی بر روی دندان ریکا پلنگ ایرانی با سابقه‌ی ۴ بار جراحی بالای ۸ ساعت و جراحی لمینکتومی لورا پلنگ ایرانی ماده (تنها جراحی موفق بر روی ستون مهره ­های پلنگ در خاورمیانه) در کارنامه‌ی خود دارند بلکه در عین حال در پروژه‌هایی همچون پروژه‌ی تحقیقاتی پلنگ برفی در قرقیزستان، پروژه‌ی تحقیقاتی گرگ خاکستری در همدان، مطالعه در زمینه‌ی شرایط تکثیر در اسارت پلنگ ایرانی و یوز آسیایی، معرفی قواعد و تکنیک‌های جدید برای بیهوش کردن حیواناتی نظیر گور آسیایی- گرگ‌های خاکستری و کفتارهای راه­راه نیز دستاوردهای قابل‌توجهی داشته‌اند.
بیهوشی، درب تازه‌ای بر روی مدیریت حیات‌وحش
بیهوشی در حیات‌وحش از بسیاری جهات با بیهوشی در انسان‌ها تفاوت دارد. بدیهی است که معاینه‌ی خیلی از حیوانات وحشی تنها از طریق بیهوشی آن‌ها امکان‌پذیر است. یک حیوان وحشی مثل انسان نیست که پزشک را در مراحل درمانی یاری رساند. البته بیهوشی حیوانات وحشی می‌تواند دلایل عدیده‌ی دیگری هم داشته باشد که از آن جمله می‌توان به نمونه‌گیری از حیوان، تجهیز حیوان به ردیاب‌های خاص ماهواره‌ای جهت پروژه‌های خاص مطالعاتی و موارد مشابه دیگر اشاره کرد.
دکتر معماریان اساس تفاوت در بیهوشی انسان با حیات‌وحش را این‌طور تشریح می‌کند: «مهمترین فرق آن را می‌توان در تفاوت‌های فیزیولوژیکی و آناتومیکی که نه‌تنها بین خانواده‌های مختلف بلکه حتی میان گونه‌های مختلف و یا جلوتر از آن در بین افراد یک گونه نیز وجود دارد، جستجو کرد. از طرف دیگر قابلیت دسترسی به انسان یکی دیگر از مواردی است که این تفاوت را معنادار ساخته است. شما می‌توانید از یک انسان بخواهید که در مرحله‌ی اول یعنی پذیرش بیهوشی با شما همکاری کند، در حالیکه این وضعیت طبیعتاً در مورد حیوانات مصداق ندارد. همین تفاوت ظاهراً ساده باعث می‌شود داروهایی که برای القاء بیهوشی (مرحله‌ی اول بیهوشی) در انسان‌ها کاربرد دارند، در مورد حیوانات کاربردی نباشد چرا که یک حیوان نه اجازه می‌دهد که برایش ماسک بگذارید و نه می‌توانید از طریق تزریق وریدی داروهایی مثل تیوپنتال سدیم (یک نوع باربیتورات) یا فرضاً پروپوفول (از دسته‌ی باربیتورات­ها نیست اما مثل آن‌ها باید داخل ورید تزریق شود) را برایش استفاده کنید. داروهای بیهوشی حیات‌وحش معمولاً از راه دور و با استفاده از ابزار و تجهیزاتی نظیر دارت و اسلحه‌ی مخصوص بیهوشی به حیوان تزریق می‌شوند. در نتیجه‌ی این نوع تزریق که تزریق عضلانی است، شما را ملزم به استفاده از یکسری داروهای خاص می‌کند.»

بیهوشی در حیوانات وحشی چگونه و چطور اتفاق می‌افتد؟
دکتر معماریان مراحل بیهوشی را در حیوانات بدین شرح توصیف می‌کند: ۴ مرحله بیهوشی در حیوانات به ترتیب عبارت است از مرحله‌ی اول که حیوان در آن سرپا است فقط اصطلاحاً یک مقدار (Dissociate) یا از محیط جدا شده. مرحله دوم که حیوان دیگر توانایی ایستادن را ندارد، چشمانش این سمت آن سمت می‌رود اما کماکان هم حس درد و هم قابلیت تحرک دارد. مرحله سوم که در آن حیوان دیگر توان تحرک ندارد، خود سه پلان دیگر دارد که در مرحله‌ی سه و پلان سه تازه می‌توان جراحی را بر روی حیوان آغاز کرد. از مرحله‌ی سه و پلان سه به بعد حیوان بیهوش دیگر به سمت کما یا اصطلاحاً (Overdose) می‌رود یعنی اگر حیوان به مرحله چهار برسد، در حقیقت به مرحله اغماء رسیده و به سمت مرگ می‌رود.

 مطالعه ادامه مطلب

منشایابی شیرها در آزمایشگاه ها : افسانه یا حقیقت؟

انجام آزمایش های ژنتیک روی شیرهای زنده و نمونه هایی از بقایای این جانوران که در موزه ها نگهداری می شوند، نشان می دهد که اجداد مشترک شیرهای امروزی حدود ۱۲۴ هزار سال پیش زندگی می کردند. کشفیات اخیر در زمینه شیرها واقعیت دارد یا یک تحریف تاریخی است؟. وت پارس شما را به مطالعه ادامه مطلب دعوت می کند.

انجام آزمایش های ژنتیک روی شیرهای زنده و نمونه هایی از بقایای این جانوران که در موزه ها نگهداری می شوند، نشان می دهد که اجداد مشترک شیرهای امروزی حدود ۱۲۴ هزار سال پیش زندگی می کردند.

گونه شیرهای امروزی به مرور به دو گروه جداگانه تقسیم شده است. یکی شیرهای ساکن هند و نواحی مرکزی و غربی آفریقا و دیگری شامل شیرهای نواحی شرقی و جنوبی قاره آفریقاست.

نسل گروه اول اکنون در معرض خطر قرار دارد و معنای آن این است که نیمی از تنوع گونه های امروزی این جانور رو به نابودی است. جزییات این تحقیقات که ممکن است به حفظ نسل شیرهای امروزی کمک موثری کند در نشریه علمی کلیک بی ام سی، زیست شناسی تکاملی منتشر شده است.

کشف تاریخچه زندگی و تکامل شیرهای امروزی کار ساده ای نبوده چون معمولا از جانوران ساکن مناطق گرمسیر آثار فسیلی بسیار کمی به جا می ماند. در عین حال شیرها در دهه های اخیر به شدت با خطر نابودی روبرو بوده و تحت تاثیر گسترش دامنه فعالیت انسان به زیستگاه طبیعی این جانوران شمار زیادی از آنها نابود شده اند.

محدودیت دسترسی به باقی مانده های فسیلی و نحوه پراکندگی این جانوران در نقاط مختلف، باعث شده که بازسازی تاریخ زندگی شیرها بسیار دشوار شود. به همین خاطر یک گروه بین المللی از پژوهشگران برای انجام تحقیقات خود به آزمایش دی ان ای کهن این جانوران که نمونه های موجود آن در موزه ها نگهداری می شوند، روی آوردند.

بخش بریتانیایی این تحقیقات که ریاست آن برعهده دکتر راس بارنت از دانشگاه دارام است، نمونه های دی ان ای میتوکندری را از نقاط مختلف جمع آوری کرده اند. آنها توانسته اند حتی نمونه ژنتیک گونه های منقرض شده مثل شیر بربری شمال آفریقا، شیر ایرانی و شیرهای مناطق مرکزی و غربی آفریقا را از روی نمونه های موجود در موزه ها به دست بیاورند.

پژوهشگران نتایج این آزمایش ها را با نمونه برداری ژنتیک از گونه هایی که در حال حاضر در آسیا و یا نقاط مختلف قاره آفریقا زندگی می کنند مقایسه کرده و بعد تشخیص دادند که زیر مجموعه هر یک از گونه های مختلف این جانور به چه شکلی تحول پیدا کرده است. این پژوهش نشان داد که گونه امروزی شیر که هنوز هم به بقاء خود ادامه می دهد و در اصطلاح علمی با نام "پانترا لئو" شناخته می شود، ابتدا در شرق و جنوب آفریقا ظاهر شده است که با نتایج مطالعات قبلی در این زمینه انطباق دارد.

 مطالعه ادامه مطلب

چرخ دنده های طبیعی در کالبد یک موجود

برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌ها در هم چفت می‌شدند و دو سطح هنگام دوران، می‌توانستند باعث حرکت هم شوند، این وسیله همان چرخ‌دنده بود که اختراع آن کمک زیادی به پیشرفت تمدن بشری کرد.اما ما غافل از این مطلب بودیم که مادر طبیعت، پیش از ما چنین چیزی را در کالبد یک موجود بسیار کوچک نهاده بود. وت پارس شما را به مطالعه این مطلب دعوت می کند.

گمان می‌رود که ۳۰۰ سال پیش از میلاد میسح، یک مکانیک یونانی که در اسکندریه زندگی می‌کرد، با هوش سرشار خود دو سطح مکانیکی دوار را طراحی کرد که هر یک برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌هایی روی سطح خود داشتند، این برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌ها در هم چقت می‌شدند و دو سطح هنگام دوران، می‌توانستند باعث حرکت هم شوند، این وسیله همان چرخ‌دنده بود که اختراع ان کمک زیادی به پیشرفت تمدن بشری کرد و هنوز هم در انواع وسایل و ابزارهای ما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما ما غافل از این مطلب بودیم که مادر طبیعت، پیش از ما چنین چیزی را در کالبد یک موجود بسیار کوچک نهاده بود!

به تازگی دو زیست‌شناس به نام‌های مالکوم باروز و گرگوری ساتن، یک حشره کوچک سه میلیمتری با نام Issus coleoptratus را مورد بررسی قرار داده‌اند.

این دو محقق دانشگاه کمبریج بریتانیا متوجه چیز عجیبی شدند: این جاندار در قسمت بالای پاهای عقبی خود، یک سیستم چرخ‌دنده دارد!

نتایج یافته آنها در نشریه معتبر ساینس به چاپ رسیده است و گمان می‌رود که این دو، نخستین سیستم عملکردی مبتنی بر چرخ‌دنده را در طبیعت کشف کرده باشند.

 مطالعه ادامه مطلب

تشخیص حیوانات توسط دوربین های دید در شب مرسدس

خودروهای مرسدس بنز مدت‌هاست که به امکاناتی نظیر دوربین دید در شب و قابلیت تشخیص خودکار اشیاء مجهزند و حالا خبر می‌رسد که این شرکت از ابتدای سال ۲۰۱۴ خودروهای کلاسS خود را به قابلیت تشخیص جانداران زنده از روی تنفس آنها مجهز خواهد کرد. وت پارس شما را به مطالعه کامل این مطلب در ادامه مطلب دعوت می کند.

بنابر اعلام این شرکت، کار طراحی و توسعه این فناوری ۵ سال به طول انجامیده  و این مدت زمان زیاد به دلیل آن است که قابلیت تشخیص انسان از حیوان به این قابلیت اضافه شود چرا که در هر حال یک انسان کمتر از یک حیوان ممکن است رفتار مخاطره‌آمیزی مانند پریدن به وسط بزرگراه و خیابان را انجام دهد.

پس از آزمودن این سیستم با نشان دادن تصاویر صدها حیوان از سراسر دنیا به‌نظر می‌رسد افزودن یک جفت دوربین مادون قرمز به خودروها سرانجام می‌تواند اعتماد به نفس بیشتری به راننده‌ها مخصوصا در جاده‌های ناشناس و تاریک پیش‌رو بدهد.

استفاده از این قابلیت در اروپا به عنوان یک استاندارد به تصویب رسیده اما این قابلیت هنوز در ایلات متحده به عنوان یک استاندارد مجوز لازم را دریافت نکرده است.

چه جوری کار می کنه؟

......................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

seery@vetpars.com

 مطالعه ادامه مطلب

ویدیو وت پارس : بازگشت کرکس های شاخدار به طبیعت

بیش از ده کرکس شاخدار، پس از مداوا به طبیعت بازگردانده شدند. کرکس ها را چند هفته پیش در نزدیکی پایتخت شیلی پیدا کردند در حالی که مسموم شده بودند. این پرندگان که فاصله نوک دو بال بازشان به سه متر می رسد، جایی در ارتفاعات «آند» در شیلی رها کردند. وت پارس شما را به مشاهده این گزارش ویدیویی دعوت می کند.

.......................................

وت پارس تقدیم می کند

.......................................

مطالب مرتبط

و چرا در قفس هیچکسی ، کرکس نیست ؟ ( مطالبی در مورد یک موجود گمنام : کرکس )

تهیه و تنظیم از سعید سیری

seery@vetpars.com

 مطالعه ادامه مطلب

گردش در بزرگترین باغ وحش های دنیا به کمک گوگل

باغ وحش های ایران معمولا شامل چند شیر خسته می شود اما واقعیت این است که باغ وحش های دیگر نقاط جهان، از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار هستند و حیواناتی که در آن ها نگه داری می شوند، تنوع بسیار بالایی دارند.گوگل چندین باغ وحش بزرگ دنیا را به مجموعه سرویس نمای خیابانی خود اضافه کرده است. وت پارس شما را به مطاعه کامل این خبر در ادامه مطلب دعوت می کند.

جذابیت برخی از باغ وحش های معروف در سراسر جهان، آن ها را تبدیل به یکی از مراکز توریستی کرده است. مراکزی که بازدید از آن ها احتیاج به صرف هزینه های بسیاری دارد. اما اگر خیلی دوست دارید تا محیط این باغ وحش ها را از نزدیک ببینید، می توانید بدون هیچ هزینه ای از گوگل کمک بگیرید.

این کمپانی به تازگی اعلام کرده است که برخی از برترین باغ وحش های جهان و حیوانات آن ها را به بخش Street View گوگل مپ می آورد. از این طریق شما می توانید از وجب به وجب این باغ وحش ها بازدید کنید و از محیط آن ها لذت ببرید.

توجه داشته باشید که سرویس Street View شامل تصاویر ثابت به هم پیوسته است و شما قرار نیست تا از طریق آن به تماشای ویدیویی باغ وحش ها بپردازید. اگر به حیوانات علاقه دارید و دوست دارید گردشی مفرح در بهترین باغ وحش های دنیا داشته باشید، می توانید با مراجعه به این لینک در سرویس نقشه گوگل سفر خود را آغاز کنید.

با اضافه شدن تصاویر این باغ وحش‌ها کاربران در واقع می‌توانند یک بازدید مجازی از این باغ وحش‌ها داشته باشند و با حیوانات گوناگون در نژادهای مختلف آشنا شوند! شرکت گوگل این مطلب را در مطلبی در ویلاگ خود در روز چهارشنبه اعلام کرده و از آن به عنوان راهی برای دیدن حیات وحش کمیاب “دقیقا از محل زندگی شما” یاد کرده است.

در میان تصاویر اضافه شده می‌توان به تصاویر مرکز تحقیقاتی چنگدو به عنوان پایگاه پرورش و محل زندگی ۳۰ درصد از پانداهای عظیم‌الجثه در حال انقراض و باغ وحش سن‌دیگو کالیفرنیا اشاره کرد. از دیگر مکان‌های اضافه شده ایالات متحده می‌توان از باغ‌وحش‌های آتلانتا، شیکاگو، هاستون و دیگر پارک‌های حیات وحش و باغ وحش‌های اروپا و آسیای جنوبی و ژاپن یاد کرد. این باغ وحش‌ها البته به پارک‌های حیات وحش قبلی اضافه می‌شوند که پیش از این در سرویس استریت ویو گوگل و از میان آن‌ها می‌توان به آکواریوم باغ وحش مادرید اسپانیا و پارک حیات وحش زولوژیک (Parc Zoologic) بارسلونا اشاره کرد.

.................................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

 مطالعه ادامه مطلب

فاجعه برای محیط زیست ایران : شکار سومین پلنگ در 5 ماه !!!

مدیرکل محیط زیست استان لرستان ازشکار یک قلاده پلنگ در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع هشتاد پهلو خبر داد. محمد حسین بازگیر با بیان این مطلب افزود: بار دیگر با کشتار یک گونه کمیاب و در معرض انقراض فاجعه دیگری برای محیط زیست کشور رقم خورد.

به گفته وی، چند روز قبل یک قلاده پلنگ ایرانی در جنوب غربی استان لرستان در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع هشتاد پهلو با شلیک گلوله یک شکارچی متخلف کشته شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان اظهار داشت: به دنبال دریافت گزارشی از همیاران محیط زیست مبنی بر کشتار یک پلنگ در منطقه هشتاد پهلو، نیروهای یگان محیط زیست به منطقه اعزام و پس از بررسی و جستجو، لاشه پلنگ را که توسط گلوله کشته شده بود، یافتند.

بازگیر تصریح کرد: در حال حاضر فردی متخلف که از عشایر دامدار منطقه است شناسایی، دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده است. وی افزود: این درحالی است که بررسی ها نشان می دهد هیچ موردی از حمله پلنگ به دام های اهلی در این منطقه گزارش نشده است.

بازگیر یاد آور شد: در سال های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ در استان لرستان ۹ مورد مستند و دو مورد غیر رسمی از کشتار پلنگ ایرانی گزارش شده است اما از سال ۱۳۸۹ تاکنون این اولین مورد از شکار پلنگ در این استان است یعنی در واقع این دهمین موردی از شکار این گونه در معرض خطر در استان لرستان است.

 مطالعه ادامه مطلب

بیانیه « روز ملی حفاظت از یوزپلنگ»

انجمن یوزپلنگ ایرانی در روزهای 7 و 8 شهریور سال جاری هفتمین جشنواره روز ملی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی را با شعار سرنوشت یوزپلنگ ایرانی در دست ایرانیان در باغ وحش تهران برگزار خواهد کرد که به همین مناسبت بیانیه ای صادر نموده است. وت پارس شما را به مطالعه متن کامل این بیانیه در ادامه مطلب دعوت می کند.

انجمن یوزپلنگ ایرانی در روزهای 7 و 8 شهریور سالجاری هفتمین جشنواره روز ملی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی را با شعار «سرنوشت یوزپلنگ آسیایی در دست ایرانیان» در محل باغوحش تهران برگزار خواهد نمود که به همین مناسبت بیانیه ای به شرح ذیل صادر نموده است: 

 9 شهریور، روز حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، یادآور سابقه درخشان، همت بلند و مسئولیت سنگین ما ایرانیان است.
 9 شهریور به یادمان می آورد که ایران تنها کشور قاره کهن است که توانسته نسل یوزپلنگ آسیایی را زنده نگه دارد. 
9 شهریور یادآور عهدیست که برای حفاظت از آخرین بازمانده های این گونه ارزشمند با یکدیگر بستیم.
 9 شهریور به ما یادآوری می کند که برای حفظ این میراث طبیعی چه مسئولیت سنگینی در قبال خالق هستی و در قبال جهانیان داریم.
 9 شهریور وعده ما برای دست به دست هم دادن، هم قسم شدن و یکی شدن برای حفاظت از نسل یوزپلنگ است. 
ما معتقدیم که بزرگترین عامل تهدید نسل یوزپلنگ آسیایی (ایرانی) عدم آگاهی کافی در مورد آن است. چرا که اگر آگاهی وجود داشت شاهد کشته شدن یوزپلنگ به دست مردم نبودیم. اگر آگاهی وجود داشت شاهد تجزیه و تخریب زیستگاه یوزپلنگ بوسیله جاده، معدن، چرای بی رویه دام و … نبودیم. پس مهمترین وظیفه ما بعد از حفاظت از زیستگاه های یوزپلنگ، نشر آگاهی در مورد آن است. ما در این روز بار دیگر هم پیمان می شویم تا:
1-    در زیستگاه یوزپلنگ به هیچ وجه شکار نکنیم.

 مطالعه ادامه مطلب

پس از ۳۲ سال اولین تصویر پلنگ ایرانی در اصفهان + تصویر

پس از ۳۲ سال در استان اصفهان فیلم استثنایی از پلنگ ایرانی به عنوان بزرگترین گربه سان و یکی از شاخص ترین گونه از حیات وحش کشور، در دل ارتفاعات چوپانان در پناهگاه حیات وحش عباس آباد شهرستان نایین به دست آمد. وت پارس شما را به مشاهده تصویر و مطالعه ادامه خبر دعوت می کند.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان اصفهان، پس از ۳۲ سال در این استان با به ثمر نشستن تلاش های حفاظتی و تحقیقاتی برنامه محور و مستمر، عکس و فیلم استثنایی از پلنگ ایرانی به عنوان بزرگترین گربه سان و یکی از شاخص ترین گونه از حیات وحش کشور، در دل ارتفاعات چوپانان در پناهگاه حیات وحش عباس آباد شهرستان نایین به دست آمد. این رویداد منحصر بفرد از طبیعت ایران که یک قلاده پلنگ را در کمین یک دسته قوچ وحشی به تصویر می کشد در نوع خود به عنوان یک رکورد علمی و موفقیت بزرگ زیست محیطی در کویر مرکزی ایران به شمار می آید که دارای اهمیت ملی و جهانی است.

محمد رضا حلوانی محیط بان شاغل در سر محیط بانی چوپانان از فاصله ۵۰۰ متری دقایقی قبل از طلوع آفتاب با سرعت عمل و با استفاده از یک دوربین معمولی این تصویر را ثبت نموده است.

پلنگ ایرانی جانوری در حال انقراض بوده و وجود آن به عنوان گونه ای کلیدی، معرف پویایی و ارزش بسیار بالای حفاظتی یک زیستگاه طبیعی محسوب می شود .

این حیوان گوشتخوار در عمق ارتفاعات صخره ای و یا نواحی جنگلی زندگی کرده و قوچ و میش، کل و بز، و گراز طعمه های اصلی آن می باشند.

 مطالعه ادامه مطلب