آشنایی با نژادهای سگ (قسمت سوم : باکسر)

05 تير 1391, ارسال شده توسط: saeedseery

سگ های دارای نژادهای مختلفی می باشند که هر کدام از این نژادها نیز دارای ویژگی های مخصوصی بوده که این ویژگی ها دلیل استفاده و نیاز صاحب سگ به آنها می باشد.در سری مقالاتی هر کدام از نژادهای سگ ها را معرفی و این ویژگی ها را شرح خواهیم داد.نژاد مورد بحث در این پست باکسر می باشد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

نژاد باکسر

از اطفال و بانوان سرسختانه حمايت و دفاع مي كند.خيلي باوفاست و هيچ موقع در مقابل صاحبش خشونت نشان نمي دهد. عاقل و هوشيار و فرمانبردار و با محبت و حق شناس است. در مقابل بيگانگان خشن و سرسخت است و به همين جهت بايد افراد ناشناس را از آن ها برحذر داشت.در نزاع با سگان ديگر خيلي شجاع است ولي هيچ موقع به سگ هاي ضعيف تر از خود حمله نمي كند.تا سه سالگي ميل مفرطي به بازي و بازيگوشی دارد ولي بعد از اين مدت آرام مي شود.هميشه شاداب است و براي اظهار محبت با تمام بدن دم را تكان مي دهد البته بدون اينكه دمي داشته باشد زيرا سگ هاي باكسر از انواع سگ هايي است كه بايد دم و گوش آن ها را قطع نمود.به قدري جست و خيز و دوندگي مي كند كه انسان خيال مي كند از خستگي نزديك به هلاك شدن است.

از سال 1896 ميلادي اين نژاد خيلي مورد توجه واقع گرديد و در ابتدا به دليل قيافه منحصر به فردش مورد تمسخر واقع مي شد ولي از سال 1925 طرفداران اين نژاد بيشتر شد و فوق العاده مورد توجه قرار گرفت.باكسر براي شكار مناسب نيست و بهتر است از تولگي آن را تهيه نمود زيرا در اين صورت انس و الفت او با صاحبش زيادتر مي شود.در مرتبه اول كه انسان با او روبه رو مي شود به علت قيافه ترسناكش از او دچار ترس و وحشت مي شود.وفاداري و حساسيت فوق العاده كه در آن ها وجود دارد در كمتر نژاد ديگري يافت مي شود.

نژاد باکسر

ظاهر عمومی

بهترين باكسر سگي است با اندازه متوسط  اندام هاي قوي موي كوتاه و عضلات پرورش يافته اي است كه از زير پوست جلب توجه مي كنند. گام هاي او محكم ارتجاعي و آزادانه است. اين سگ اصولا به منظور حفاظت و نگهباني و به دليل شكل بدني و رفتار خاص به عنوان يك حيوان خانگي نگهداري مي شود. سر زيبايي سر به ميزان هماهنگي بين پوزه و جمجمه بستگي دارد.پوزه مسطح آن در حدود طول سر از ناحيه نوك بيني تا پس سر و پهناي جمجمه باشد. سر نيز نبايد داراي چين هاي عميق باشد. اين چين خوردگي ها در دو طرف پوزه قرار گرفته اند.چشم ها داراي رنگ قهوه اي تيره و داراي موقعيت نرمالي هستند.براقي چشم ها همراه با چين خوردگي هاي جلوي صورت به سر باكسر ويژگي هاي خاصي مي دهد.
گوش ها
در بالاترين نقطه جمجمه قرار گرفته و در هنگام جلب توجه حالت افراشته پيدا مي كند. جمجمه قله جمجمه كمي منحني است.گرد نيست و چندان هم پهن نمي باشد.گونه ها نسبتا پهن بوده و برآمده نيست. بيني پهن و سياه است.فك بالا در محلي كه به جمجمه انتقال مي يابد پهن است.لب ها حالت پوزه را تكميل مي كنند به طوري كه سطح جلويي پوزه حالت پهني پيدا مي كنند. گردن گرد طويل و عضلاني است. پوست آن حالت آويزان ندارد.خط پشت يكنواخت و تا حدودي شيب دار است. سينه نسبتا پهن است.جلوي سينه به خوبي رشد كرده و از پهلو قابل مشاهده است.سينه عميق است و تا ناحيه آرنج ادامه مي يابد.عمق بدن در پايين ترين نقطه سينه برابر با نصف ارتفاع بدن در ناحيه كتف ها است. كمر كوتاه و عضلاني است. دم بالا نگه داشته مي شود.لگن طويل وبه خصوص در سگ هاي ماده پهن است.

نژاد باکسر

دست ها                           

كتف طويل و شيب دار است. بازو طويل و نسبت به تيغه كتف عمودي است. آرنج ها نبايد چسبيده به سينه باشد. ساعد ها طويل عمودي و نسبتا عضلاني هستند و هنگامي كه از جلو به حيوان نگاه شود بايد موازي باشند. پنجه ها متراكم هستند. به خارج يا داخل چرخش ندارند. انگشتان داراي انحناي خوبي مي باشند.
پاها
داراي عضلات قوي مي باشند. ران ها پهن و داراي انحنا مي باشند. پاها در ناحيه پس زانو زاويه دار است.اما پايين مچ كاملا عمود بر زمين قرار مي گيرند.

مو

كوتاه – براق – نرم و چسبيده به بدن

رنگ

عبارت از حنايي و راه راه در درجات مختلف... رنگ اصلی در این نژاد رنگ حنایی و یا والر حنایی با خطوط سیاه است. رنگ حنایی در این نژاد بسیار متنوع است و از حنایی روشن تا قهوه‌ای مایل به قرمز دیده می‌شود و فاصله خطوط و وضوح رنگ سیاه نیز متغیر می‌باشد. و در صورت، سینه و پاها لکه‌های سفید دیده می‌شود. و بدن پوشیده از موهای کوتاه صاف و براق است.

نژاد باکسر

اندازه
بلندي سگ هاي نر 57-63 سانتي متر ار ناحيه كتف و بلندي سگ هاي ماده 52-58 سانتي متر از ناحيه كتف.سگ های نر که قد آنها حدود۶۰ سانتیمتر است وزنشان بیشتر از ۳۰ کیلوگرم می‌باشد و در سگهای ماده که قد آنها تقریبا ۵۶ سانتیمتر است ، وزنشان در حدود ۲۵ کیلوگرم می‌باشد.
بيماری
این نژاد مستعد بیماری روماتيسم است و با اینکه علاقه زیادی به تحرک دارد نباید در هوای سرد و بارانی برای پیاده روی برده شود. برخی از بیماریها مانند سرطان ، مشکلات لگن و صرع قابل ذکر می باشد. برخی از سن 8 سالگی به بعد دچار تومور می شوند که این بیماری در مقایسه با سایر نژادها بیشتر می باشد. آلرژی ، مشکلات قلبی و مشکل گرفتگی بینی و خر خر کردن نیز در این نژاد مشاهده می شود. برخی از باکسِرهای سفید ممکن است ناشنوا باشند.

نژاد باکسر

خلق و خو
بهترین نوع باکسِر سگی است با اندازه متوسط ، اندامهای قوی ، موهای کوتاه و عضلات پرورش یافته که از زیر پوست جلب توجه می کنند. گام های او محکم ، ارتجاعی و آزادانه است. این سگ اصولاً به منظور حفاظت و نگهبانی و بدلیل شکل بدنی و رفتار خاص بعنوان یک حیوان خانگی نگهداری می شود. زیبایی سر بستگی به میزان هماهنگی بین پوزه و جمجمه دارد. پوزه مسطح آن باید در حدود یک سوم طول سر از ناحیه نوک بینی تا پس سر و دو سوم پهنای جمجمه باشد. سر نباید دارای چین های عمیق باشد. موها کوتاه ، براق ، نرم و چسیبده به بدن است.باکسِر سگی شجاع ، باهوش ، خوشحال ، بازیگوش و پر انرژی است. هوشی سرشار و اشتیاق زیادی به آموختن دارد ، البته گاهی اوقات لجباز می شود. بسیار مهربان و باوفا نسبت به اعضای خانواده. باکسِر بدلیل رفتار مهربانش با کودکان شهرت دارد. اگر به خوبی اجتماعی شود رابطه خوبی با سایر سگ ها و حیوانات خانگی خواهد داشت.
باکسِرهای ماده معمولاً حالت سلطه گری و تهاجمی نسبت به سایر ماده ها دارند. نام این نژاد از نحوه جنگیدن آن گرفته شده است. در زمان جنگیدن این سگ درست شبیه به ورزش بوکس و مشت زنی در انسان از پنجه های جلویی خود بهره می گیرد. باکسِر به همراهی صاحبش نیاز دارد و باید در سنین پایین به او آموخت تا بر روی افراد نپرد. چراکه این کار مورد علاقه او می باشد. شجاعت و هوشیاریش او را به یک محافط و سگ پلیس عالی تبدیل کرده است. همچنین دیدبان خوبی است و از ورود مزاحمین همانند بولداگ جلوگیری می کند.گروه این سگ ، دسته سگ های کاری می باشد.

ویدیوی آموزشی

در این ویدیوی آموزشی شما به طور خلاصه با این نژاد محبوب بیشتر آشنا خواهید شد.

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت اول : جرمن شپرد)

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت دوم :دوبرمن)
 اصول تربیت سگ (قسمت اول)
اصول تربیت سگ (قسمت دوم)
اصول تربیت سگ (قسمت سوم)
اصول تربیت سگ (قسمت چهارم)

اصول تربیت سگ (قسمت پنجم)
پوستر معرفی نژادهای سگ
پوستر معرفی نژادهای سگ ( قسمت دوم )

.....................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image