تاریخچه نگهداری ازماهیان زینتی

06 اسفند 1390, ارسال شده توسط: bahram

میلیون ها نفر از مردم در اطراف جهان ماهیان اکواریومی را به عنوان سرگرمی و از روی علاقه نگهداری می کنند.آنچه قابل توجه و چشمگیر است این نکته می باشد که بسیاری از این افراد این سرگرمی را با نگهداری یک ماهی گلدفیش (carassius auratus) شروع کرده اند.ماهی ای که قدمت آن تا چین باستان به عقب باز می گردد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

در ابتدای این پست از شما دعوت می کنیم اگر دوست دارید در خصوص ماهی های قرمز بیشتر بدانید پوستر آموزشی جامع وت پارس را در این خصوص از دست ندهید. این پوستر را از اینجا مشاهده و مطالعه نمایید.آنچه در ادامه می آید توضیحی است در مورد منشا و چگونگی گسترش ماهی های گلدفیش در سرتاسر جهان.

بدون شک گلدفیش عمومی ترین ماهی خانگی در جهان است که اجتماعش با انسان تا ۱۶۰۰ سال به عقب باز می گردد.در آن زمان گلدفیش کپور بی رنگ و بی روح تر از آنچه اکنون می بینیم بود. طی سلسه چین (۲۶۵-۴۲۰سال پس از میلاد ) تکثیر کنندگان چینی متوجه تولید گهگاهی نوزادانی با فلس های قرمز و جذاب توسط برخی کپور های محلی که تا اندازه سبز خرمایی بودند شدند.نهایتا پس آزمایشات تکثیری که با شکیبایی و مشقت های تمام انجام شد ، آنها موفق به تولید ماهیانی با رنگ آمیزی بسیار جذاب تری شدند.

در زیر چگونگی تکامل این ماهی به شکل امروزی ، چگونگی به وجود آمدن نژاد های آن و چگونگی گسترش آن در جهان به صورت فهرست وار و خلاصه امده است:

سال های ۱۲۰۰-۱۳۰۰ : ماهیان نقره ای و سیاه و طلایی و حتی لکه لکه

طی ۱۵۰۰ سال بعد: گوناگونی شکل باله مثل دم بادبزنی و دم دستمالی .در همین سال ها گلدفیش به ژاپن راه یافت.

۲۰۰ سال بعد: تکثر نژاد های بسیار جذابی همچون گلدفیش های کله شیری ، کالیکو فلس ایینه ای ، شابونکن و ...

طی قرن ۱۷: معرفی به بسیاری از کشورهای شرق دور

طی سال های ۱۷۰۰ یه شاید کمی زودتر: معرفی نخستین گلدفیش به بریتانیا و شروع تکثیر آن توسط انگلیسی ها و معرفی آن ها به اروپا و سپس به روسیه

قرن ۱۸: معرفی گلدفیش به امریکا شمالی و تاسیس یک مزرعه پرورش گلدفیش در مرینلند امریکا

امروزه سالانه میلیون ها گلدفیش در مزارع پرورشی ماهی در آمریکای شمالی و اروپا و شرق دور برای صادرات ، جهت نگهداری ماهی در اقصی نقاط جهان تکثیر می یابند.این ماهی در کشور چین  به عنوان Chin-yuدر ژاپن King-yo در فرانسه Poisson rouge و در المان Goldfish شناخته شده است.

راهنمای جامع تکثیر ماهی کوی + ویدیو و اینفووت

دانلود کتاب بیماری های کپور ماهیان زینتی

صفحه ویژه آبزیان در سایت وت پارس

.........................................

تهیه و تنظیم از بهرام ایمان طلب

نظرات

roxana در تاریخ 01 اسفند 1393
کارتون عالیه به من خیلی کمک کرد ازتون ممنونم
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image