آشنایی با نژادهای سگ (قسمت چهارم : سیبرین هاسکی)

18 آذر 1394, ارسال شده توسط: saeedseery

سگ های دارای نژادهای مختلفی می باشند که هر کدام از این نژادها نیز دارای ویژگی های مخصوصی بوده که این ویژگی ها دلیل استفاده و نیاز صاحب سگ به آنها می باشد.در سری مقالاتی هر کدام از نژادهای سگ ها را معرفی و این ویژگی ها را شرح خواهیم داد.نژاد مورد بحث در این پست سیبرین هاسکی می باشد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت چهارم : سیبرین هاسکی)

زادگاه اصلی نژاد هاسکی سیبری می‌باشد.در سال 1909 به آلاسکا برده شد. برای قرن های متوالی از هاسکی بعنوان سگ سورتمه و چوپان استفاده می‌شد. سگ های فوق العاده‌ای برای کار کردن در شرایط آب و هوایی سخت و سرد سیبری می‌باشند. هاسکی سگی است سبک وزن و پر استقامت. هنگامی که به آمریکا وارد شد بدلیل داشتن سرعت زیاد از او بعنوان سگ مسابقه استفاده می‌کردند. امروزه هاسکی یک دوست و همراه خوب برای افرادی است که این نژاد را به خوبی می‌شناسند.بی شک از نگاه بسیاری از صاحب نظران نژاد هاسکی یکی از بهترین و شاخص ترین نژاد ها در سطح جهان است شهرت این نژاد را بیشتر از شکل زیبا و با ابهت رفتار آرام و صمیمی و هوش سرشارش می دانند.

سگ هاسکی در گروه سگ های کاری قرار دارد ، یعنی سگ هایی که برای نگهبانی از خانه و یا چهارپایان در قدیم استفاده می شدند و هاسکی هم مانند بقیه اعضای این گروه دارای نیروی کافی استقامت مناسب در برابر سرمای شدید و حمله می باشد ویژگی مهم در مورد هاسکی این است که برای افرادی که برای اولین بار تصمیم به نگه داری سگ دارند مناسب نمی باشد زیرا این حیوان از زمان تولگی نیاز به تربیت دقیق دارند تا خود رای نشوند.
حالت خاص هاسکی این نژاد را در دسته بهترین و محبوب ترین نژاد های سگ آمریکایی مثل سنت برنارد ، روتوایلر ، ساموید ، نیو فاندلند ، قرار داده است . این نژاد بر خلاف خلق و خوی بسیار آرامی که دارد اگر به خوبی تربیت شود به راحتی می تواند به عنوان یک سگ گارد استفاده شود در گذشته این سگ برای کشیدن سورتمه ها استفاده می شد و نباید فراموش کرد که هوش و استقامت کافی برای کیلومتر ها حرکت سورتمه جزء ویژگی های خاص نژادی این گونه است.یک نکته در مورد سگ های کاری بسیار پر اهمیت است در این سگ ها بیماری (Dysplasia) بسیار شایع است که عبارت از عدم رشد کامل و درست اندام ها خصوصاً اندام های حرکتی می باشد.

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت چهارم : سیبرین هاسکی)

گونه های هاسکی
نژاد هاسکی را به دو گونه مهم تقسیم می کنند که عبارتند از :
1- سیبرین هاسکی (Siberian husky) که مهم تر و قابل توجه تر است.
2- هاسکی آلاسکای (Alakan husky)
نژاد هاسکی ، همان طور که ذکر شد در اصل ریشه سیبری را دارد اما بعد از مدتی به ناحیه آلاسکا برده شده و بعد از مدت ها تغییراتی در حالت این نژاد داده شده و گونه هاسکی آلاسکایی به وجود آمده است.ولی هاسکی آلاسکایی بیشتر به عنوان یک سگ کاری تربیت شده است و ویژگی این حیوان لذت بردن از کشیدن سورتمه است .تشخیص دقیق و تفکیک گونه های سیبرین و آلاسکایی ساده نیست اما یک سری نشانه هایی برای این کار وجود دارد.سگ هاسکی آلاسکایی معمولاً دارای سر کاملاً سفید و یک دست از نظر رنگ است ، در حالی که در گونه سیبرین روی سر بین چشم خوط و طرح های زیبایی وجود دارد و گاهی به شکل خط هایی دور چشم است که یک نشانه بارز برای خالص بودن حیوان و موثر روی قیمت آن می باشد.از دیگر نشانه ها می توان به ارتفاع کمر از زمین اشاره کرد. ارتفاع کمر هاسکی آلاسکایی کمی بلندتر از سیبرین هاسکی می باشد ، هاسکی الاسکایی از سیبرین لاغرتر است . نکته دیگر درباره رنگ چشم ها می باشد هاسکی سیبرین معمولاً چشم های آبی و یا ترکیب آبی و قهوه ای دارد اما در هاسکی آلاسکایی بیشتر رنگ های تیره در چشم ها دیده می شود . هر دو این نژاد ها در CKCو AKC ثبت شده اند.البته نژاد هیبرید آلاسکایی و سیبرین هم وجود دارد که تشخیص آن فوق العاده مشکل است.

ظاهر عمومی هاسکی
سگ هاسکی دارای بدنی کشیده پنجه های پهن که در بین آن ها مو هایی دیده می شود و حرکت در برف را راحت می سازد پوزه و صورت کشیده گوش های رو به بالا می باشد و در رنگ های سیاه یکدست تا سفید یافت می شود.معمولاً بصورت دو رنگ سیاه وسفید ، طوسی و سفید ، قرمز و سفید و نارنجی و سفید می باشند و بیشتر زیر شکم آن ها سفید می باشد.

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت چهارم : سیبرین هاسکی)

چشم ها
چشم ها در سگ هاسکی به دو رنگ آبی و قهوه ای دیده می شود حالت هتروکرومیا (Heterochoromia) که در سگ ها شایع است در نژاد هاسکی بسیار زیاد دیده می شود به این صورت که یک چشم حیوان به رنگ قهوه ای و یک چشم به رنگ آبی می باشد چشم های این حیوان قدری کشیده می باشد و در برخی تقسیم بندی ها رنگ آبی چشم هاسکی را به آبی پر رنگ و کم رنگ دسته بندی می کنند .
موها
قسمت های بالایی موهای این حیوان زیر و کمی خشن و قسمت های پایینی آن نرم می باشد این ویژگی هاسکی را قادر می سازد که در دماهای -50 تا -60 در جه به راحتی زندگی کند موها تمام بدن را می پوشانند و دو بار در سال ریزش دارند.
بینی
در بعضی از موارد در سیبرین هاسکی حالتی دیده می شود که آن را اصطلاحاً Snow Nose یا Winter Nose می گویند که در اصطلاح طب دامپزشکی یک نشانه بد از دید گاه ارزشمندی حیوان می باشد. سطح بینی در هاسکی می تواند نقطه نقطه یا یک دست و مسطح باشد و رنگ آن بین مشکی تا خاکستری متغیر می باشد.

خلق و خو

هاسکی ، سگی آرام و بازیگوش می‌باشد. مشتاق و گاهی اوقات لجباز. به اعضای خانواده‌ای که در آن بزرگ می‌شود بسیار علاقه‌مند است. باهوش، اجتماعی و با محبت می‌باشد.اگرچه انرژی زیادی خصوصاً در تولگی دارد اما سگ سر براه و مطیعی می‌باشد. رابطه خوبی با کودکان دارد. بسیار کم واق واق می‌کند بنابراین دیدبان خوبی نمی‌باشد. استعداد خوبی در آموختن دارد اما این کار را باید با صبر و حوصله انجام داد چرا که هاسکی می‌تواند گاهی اوقات لجباز شود. اگر بیکار بماند خیلی زود حوصله اش سر می‌رود. از تنهایی بیزار است بنابراین اگر ساعات زیادی را بیرون از خانه سپری می‌کنید حتماً یک جفت و هم بازی برای سگ خود پیدا کنید.به غذای کمتری نسبت به آنچه به نظرمی رسد نیاز دارد. اگر از سنین پایین اجتماعی شود با سایر حیوانات مشکلی ندارد سگی واقعاً بازیگوش که میتوان آن را اموزش داد.

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت چهارم : سیبرین هاسکی)

وزن - ارتفاع

وزن در نرها : (۲۰-۲۷) کیلوگرم، در ماده‌ها: (۱۶-۲۲) کیلوگرم ارتفاع در نرها: (۵۳-۶۰) سانتی‌متر، در ماده‌ها: (۵۱-۵۶) سانتی‌متر

- طول عمر حدود ۱۲- ۱۵ سال می باشد.

- این سگ‌ها خود را وقف خانواده می‌کنند، اما میزبان‌های بسیار خوبی هم هستند، هنگامی که مهمان دارید، به ندرت رفتارهای نامتعارف از خود نشان می‌دهند و پارس نمی‌کنند. با این همه، صدای آن‌ها بیشتر شبیه به زوزه‌یِ گرگ است.نژاد سیبیرین هاسکی از نژاد یک سگ‌ سخت‌کوش و پرکار آمده است. بدون تمرین‌ها و فعالیت‌های کافی بدنی آن‌ها سریع کسل می‌شوند. با این حال در آب و هوای گرم نمی‌توانند زیاد فعالیت بدنی داشته‌ باشند.ریزش موی این نژاد یکی از مشکل‌های اساسی ‌شان است.در فصول دیگر که ریزش مو ندارد گاه گاهی باید آن‌ها را آراسته کنید اما در فصول ریزش (بهار و پاییز) هرروز با یک برس آهنی آنها را شانه بزنید تا ریزش به تمام بدنش سرایت نکند.همراهان ایده‌ال این سگ افراد مجرد، خانوادگان بدون فرزند خردسال، افراد فعال و ورزش‌کار، و افرادی که در جاهای سرد زندگی می‌کنند.

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت چهارم : سیبرین هاسکی)

مشکلات و بیماری ها

سگ هاسکی به نسبت گونه های هم رده اش سگ بسیار سالمی می باشد و مشکلات ژنتیک در آن بسیار کم دیده می شود بیماری های چشمی مثل آب مروارید در این سگ دیده می شود.(برای آشنایی با مشکلات و بیماری های چشم در سگ ها اینجا را مطالعه نمایید). گاهی نیز ورم پوستی خاصی که ناشی از کمبود روی (zinc) می باشد.اما در عین حال باید گفت بیماری های بسیار شایع گوشتخواران مثل بیماری های چشمیکه عبارتند از نقص ژنتیک در قرنیه چشم و موجب نابینایی می شود و بیماری بسیار شایع چشمی در مورد Dysplasia که در سگ های کاری شایع است و بیشتر در ناحیه لگن حیوان می باشد باید گفت این بیماری هم در سگ هاسکی کمتر از دیگر هم گروهان این رده می باشد.طبق آمار جهانی سازمان که روی مشکلات ارتوپدی حیوانات تحقیق می کند امتیاز سگ هاسکی در بین حیوانات 141 می باشد این در حالی است که این سازمان حیوانات دارای امتیاز 150 به بالا را در خطر Dysplasia استخوان hip می داند.

ویدیوی آموزشی

در این ویدیوی آموزشی شما به طور خلاصه با این نژاد محبوب بیشتر آشنا خواهید شد.

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت اول : جرمن شپرد)

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت دوم :دوبرمن)

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت سوم : باکسر)
 اصول تربیت سگ (قسمت اول)
اصول تربیت سگ (قسمت دوم)
اصول تربیت سگ (قسمت سوم)
اصول تربیت سگ (قسمت چهارم)

اصول تربیت سگ (قسمت پنجم)

سعید سیری

منابع : ویکی پدیا - انیمال پلنت - باشگاه حیوانات خانگی - آک

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image