همه چیز در خصوص نگهداری و مراقبت از سگ ها در سرمای زمستان

08 دی 1394, ارسال شده توسط: saeedseery

فصل زمستان و سرمای آن برای بسیاری از موجودات بی زبان که قادر به تکلم نیستند و نمی توانند از سختی خود بگویند طاقت فرسا می باشد.سگ ها هم از این قاعده مستثنی نیستند و شرایط نگهداری از آن ها در این فصل متفاوت با سایر فصول است.شما از نگهداری و شرایط مراقبت از سگ ها در زمستان چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

همه چیز در خصوص نگهداری و مراقبت از سگ ها در سرمای زمستان

در ابتدای این پست باید این نکته را ذکر نماییم که اگر به مطالب آموزشی در خصوص سگ ها علاقه دارید از صفحه ویژه سگ ها در وت پارس دیدن کنید و انواع پست های آموزشی را دریافت نمایید.در این پست شما با اصول اولیه و نکات کلیدی در مراقبت و نگهداری از سگ ها در فصل زمستان آشنا می شوید.

وقتی دمای هوا برای انسان پائین می آید، باید ایمنی حیوانات خود را در نظر داشته باشیم، آنها نیز مانند انسان ها از هیپوترمی (افت دمای بدن) و سرمازدگی رنج می برند. گاهی اوقات ما در زمستان نیاز سگ ها را به محیطی گرم به این علت که بدنشان از خز پوشیده شده است فراموش می کنیم.اما آنها از سرمای هوا و حرکت بر روی پیاده روهای یخ بسته و پوشیده شده از برف، احساس ناخوشایندی پیدا می کنند. شاید حیوانات بهتر از انسان قادر به مقاومت در برابر سرما باشند، اما آنها از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دمای انجماد دچار سرمازدگی و افت حرارت بدن شده که سبب آسیب دیدگی یا مرگ بافت بدن می شود و حیوان را در معرض خطر جدی قرار می دهد.دو واژۀ سرمازدگی و هیپو ترمی (افت حرارت بدن) در واقع معادل هم نیستند ولی می‌توانند در کنار هم برای تمام نژادهای سگ مشکل ایجاد کنند. از عبارت سرمازدگی برای اندام‌های مختلف بدن استفاده می‌شود. افت دمای بدن حالتی است که حرارت بدن سگ از ۳۷٫۲ درجه سانتی‌گراد کمتر شود.

نژادهای در معرض خطر
سگ هایی که در خارج از منزل نگهداری می شوند مخصوصا نژادهایی که دارای جثۀ کوچک هستند، توله ها، نژادهایی که پوشش بدن آنها کوتاه و کم می باشد و سگ های مسن بیشتر در معرض سرمازدگی قرار دارند.
نکته : سگ های باردار و یا سگ هایی که از برخی داروها (آنتی بیوتیک) استفاده می کنند و در شرایط درمانی قرار دارند حساسیت به سرمازدگی در آنها افزایش بیشتری دارد.این گروه از سگ ها هرگز نباید در فصل زمستان که دمای هوا بسیار کاهش می یابد بدون نظارت صاحب در خارج از منزل بمانند و یا به فعالیت مشغول شوند.

نقاط حساس بدن سگ ها به سرما
سرمازدگی در سگ ها اغلب در بخش هایی که از حداقل مو برخوردار هستند ایجاد می شود. که این مناطق عبارتند از: دم، گوش، پد پاها، انگشتان پاها و کیسه های بیضه.به طور معمول جریان خون این نقاط بدن سگ را گرم نگه می دارد. در زمستان هنگامی که این مناطق از بدن به شدت سرد می شوند، رگ های خونی برای حفظ گرمای بدن خود را منقبض می کنند، در این حالت خون کمتری به بافتهای بدن می رسد و در نهایت بدن سرد شده و بافت ها یخ زده و می میرند.در سرمازدگی شدید آب درون سلولی یخ می بندند و در سلول گسترش یافته و منجربه پارگی سلول و ایجاد زخم برروی بدن می شود.
علائم سرما زدگی در سگ ها
بافت سرمازده در ابتدا پریده رنگ، سفید، خاکستری و یا آبی به نظر می رسد و سخت و سرد می شود.در صورت گرم شدن بدن مناطق سرما زده قرمز رنگ می شوند و متورم و دردناک می گردد که می تواند سبب ایجاد تاول و به احتمال زیاد زخم و عفونت شود.در این زمان تنفس و ضربان قلب حیوان آرام می شود و دمای بدن سگ کمتر از ۸/۳۸ سانتی گراد یا ۹۹ درجۀ فارنهایت می رسد و اگر سرمازدگی شدید باشد بافت منجمد شده بسیار دردناک شده و سرانجام می میرد و پوستۀ خارجی بافت به رنگ سفید یا سیاه تغییر رنگ پیدا می کند که در این زمان ممکن است قطع عضو لازم گردد.

سرمازدگی کیسه بیضه : پوست ناحیه سرد و سخت شده و تغییر رنگ پیدا می کند.

سرمازگی گوش : شکل گوش از حالت طبیعی خارج شده (گوش ایستاده حالت افتاده پیدا می کند) و آب از دهان سگ بیشتر از حد طبیعی سرازیر می شود.

سرمازدگی پا و پنجه ها : ترک خوردن پد کف پا درد شدیدی ایجاد می کند و سبب می شود سگ پا را بالا نگه دارد و لنگش در راه رفتن نمایان می گردد و به صورت مداوم پنجه ها را می لیسد.

سرمازدگی دم : شکل ظاهری دم از حالت طبیعی خارج شده و حرکات آن بسیار محدود می شود و سگ رفتاری عصبی مانند گاز گرفتن و جویدن دم نشان می دهد.

همه چیز در خصوص نگهداری و مراقبت از سگ ها در سرمای زمستان

علل سرمازدگی در سگ ها
- قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سرما
- نداشتن لانه ای گرم و دور از وزش باد
- فعالیت بیش از حد معمول در برف
- سرد و مرطوب ماندن بدن سگ

اقدامات اولیه در صورت سرمازدگی
زمانی که علائم سرمازدگی را در سگ مشاهده گردید، بلافاصله حیوان را به محیطی گرم انتقال دهید.به کمک فردی سگ را مهار کرده و میزان هیپوترمی بدن سگ را با دماسنج رکتوم (چرب کردن دماسنج به وسیلۀ وازلین و قرار دادن در مقعد به مدت ۳ دقیقه) مورد بررسی قرار دهید، اگر دمای بدن سگ کمتر از ۸/۳۸ سانتی گراد یا ۹۹ درجۀ فارنهایت باشد به این معنی است که حیوان بیش از حد در معرض سرما قرار گرفته و در حالت اورژانس است و هرچه سریعتر باید به دامپزشکی انتقال داده شود.

کمک های اولیه

اگر سرمازدگی در ناحیۀ گوش و بیضه های سگ صورت گرفته باشد، پارچه یا حولۀ لطیفی را که در آب گرم قرار داده در حالی که آب از آن می چکد بر روی عضو یخ زده به مدت ۲۰ دقیقه قرار می دهید و هر چند دقیقه پارچه را با پارچۀ گرم دیگری تعویض می کنید.اگر مشاهده کردید که تنفس سگ ضعیف یا قطع شده، سریعا با یک یا دو دست دهان سگ را بسته نگاه داشته و به آرامی در حفره های بینی حیوان می دمید و به سگ تنفس مصنوعی می دهید. در زمان تنفس مصنوعی در هر دقیقه ۵_۱۰ تنفس برای سگهای بزرگ و برای سگهای کوچک ۱۰ _۲۰ تنفس در هر دقیقه می دهید و هربار تنفس دادن قفسۀ سینه باید کاملا بالا بیاید و این عمل تا زمان بازگشت تنفس و یا رسیدن سگ به دامپزشکی باید ادامه پیدا کند. در طی مسیر رسیدن به دامپزشکی دمای ماشین باید بالا باشد.
به آرامی مناطق سرمازده را با کمپرس آب گرم (نه آب داغ) به مدت۱۵ تا ۲۰ دقیقه گرم نگهدارید حتی می توانید سگ را در این مدت در وان آب گرم قرار دهید که دمای آب نباید بیشتر از ۷۵ درجه سانتی گراد باشد و در این صورت با یک سشوار بدن سگ را به خوبی گرم کنید. علاوه براین می‌توانید یک بطری حاوی آب گرم که در ملحفه ای پیچیده شده است در کنار و یا روی شکم سگ قرار دهید و یا با استفاده از پتو یا تشک برقی به خوبی بدن حیوان را گرم نگهدارید.

همه چیز در خصوص نگهداری و مراقبت از سگ ها در سرمای زمستان

نکته : از ماساژ دادن و تحت فشار قرار دادن بافت سرمازده باید جدا خودداری نمود. بدن سگ باید به آرامی گرم شود. در موارد سرمازدگی، طی روزهای آینده بدن سگ را مورد معاینه قراردهید و اندام‌های سرمازده را بررسی کنید. در صورتی که نشانه‌ای از تغییر رنگ، سیاه شدگی ملاحظه کردید، حتما حیوان را نزد دکتر دامپزشک ببرید.در تمام موارد یاد شده مراجعۀ فوری به دامپزشک از اولویت بیشتری برخوردار است. دامپزشک هیپوترمی سگ را چک کرده و مناطق آسیب دیده را مورد بررسی قرار می دهد زیرا ممکن است به علت سرمازدگی بافت بدن تاول، ترک و یا زخم شده باشد. سپس برای آنها داروی مسکن و آنتی بیوتیک تجویز می کند. اگر بافت براثر سرمازدگی مرده باشد، منطقۀ مبتلا شده نیاز به قطع عضو دارد. اما معمولا دامپزشکان پیشنهاد می کنند ابتدا درمان صورت گیرد تا بتوانند میزان آسیب را کم کنند. دامپزشک با تجویز آنتی بیوتیک و یا پانسمان ناحیۀ سرمازده درمان را آغاز می کنند که ممکن است چند روز سگ طول درمان و نیاز به مراقبت های ویژه داشته باشد. در این زمان صاحبان برای به حداقل رساندن میزان آسیب های احتمالی توصیه های دامپزشک را باید به دقت انجام دهند.

پیشگیری

- انتخاب مکان مناسب درفصل زمستان برای سگ
در زمانی که دمای هوا ۱۵ درجه سانتی گراد است سگ ها کمتر فعالیت می کنند و دیگر به بازی و گردش نمی پردازند در این زمان باید آنها را در محیطی امن و گرم نگاه داشت و اجازه نداد از منزل خارج شوند چون در این زمان احتمال سرمازدگی برای سگ ها زیاد است.اگر وسیلۀ گرمایشی منزل شما شومینه یا بخاری است حتما باید دارای حفاظ امنیتی باشد، زیرا امکان دارد زمانی که بدن سگ سرد است یا احساس سرما می کند بیش از حد به این مانع گرمایشی نزدیک شود و به طور تصادفی با آنها برخورد کرده پوست، سبیل و بدنش بسوزد.

نکته : سگهای که در خارج از منزل نگهداری می شوند حتما به لانه نیاز دارند تا از سرما و باد و باران در امان باشند و شب نتواند از آن خارج گردند.لانه ای که خارج از منزل برای سگ انتخاب می کنید باید به اندازه ای بزرگ باشد که سگ به راحتی بتواند در آن بنشیند و بخوابد اما نباید بیش از نیاز حیوان بزرگ باشد چون دمای داخل آن پائین بوده و سریع گرم نمی شود. لانه باید ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر از زمین فاصله داشته باشد تا آب باران، گل و برف به راحتی داخل آن وارد نشود و سرما از زمین به کف لانه انتقال نیابد. داخل لانه باید همیشه خشک و گرم بماند، با قرار دادن علف خشک، پوشال، رختخواب سگ، پتو و یا موکتی در کف لانه می توانید مکان بسیار مناسبی در فصل سرد برای سگ خود فراهم سازید.هر بار که سگ وارد لانه می شود می تواند با خود مقدار زیادی رطوبت، برف و گل را به داخل انتقال دهد، به همین علت باید به طور منظم لانه مورد بررسی قرار گیرد و در صورت مرطوب شدن، کف پوش تعویض شود تا از سرد شدن محیط جلوگیری گردد مخصوصا در هنگام شب که دمای بیشتر کاهش می یابد.

لانۀ سگ باید در جهتی مخالف وزش باد بنا شود (جنوب و یا جنوب شرقی) و دارای دری پلاستیکی و متحرک باشد که با ورود و خروج سگ بسته شود. حرکت در پلاستیکی آسانتر است و مدخل ورودی را می پوشاند و از ورود باد و باران در روزهای سرد جلوگیری می کند. بهتر است در لانۀ سگ دماسنجی قرار گیرد تا از میزان برودت دمای داخل لانه اطلاعی دقیق داشته باشید. با قرار دادن بطری آب گرم در بستر سگ به جای قرار بخاری در لانۀ سگ می توانید از خطر احتمالی آتش سوزی و یا سوختگی بدن حیوان جلوگیری به عمل آورید.اگر شما نمی توانید در فصل زمستان سگ را داخل منزل نگهداری کنید، حیوان را به پارکینگ یا پاسیو انتقال دهید و برای سگ لانه ای مشابه توضیحات داده شده فراهم سازید.

همه چیز در خصوص نگهداری و مراقبت از سگ ها در سرمای زمستان

حفاظت از پای سگ از سرمازدگی
همیشه بازی و گردش در برف برای سگ ها و صاحبانشان لذت بخش بوده و هست، آیا این لذت می تواند برای سگ ها مشکل ساز باشد؟ نخستین مشکل، آشکار شدن گلوله های یخی در میان موهای مابین پنجه های سگ می باشد. این مشکل غالباً اتفاق می افتد چرا که گرمای بدن سگ، برف را آب کرده و متعاقباً پنجه های حیوان خیس شده (خصوصاً فاصله میانی انگشتها) و دوباره یخ می زند و برف بیشتری را به خود جذب میکند. به تدریج تودۀ برف بیشتر و بیشتر شده و موجب ناراحتی سگ در حین راه رفتن و سرمازدگی پنجه ها می گردد. این مساله با لیس زدن و جویدن پنجه ها توسط حیوان برای از بین بردن تجمع برف و گرم کردن آنها وخیم تر می گردد.

برای جلوگیری از ایجاد گلوله های یخی باید به صورت مداوم پنجه های سگ را مورد معاینه قرار دهید و موهای بین پد پنجه ها را کوتاه کنید این عمل باعث می شود توده های یخی کمتری دربین پنجه های سگ ایجاد شود. همچنین در فصل زمستان باید ناخن ها را نیز همیشه کوتاه نگهدارید زیرا در زمان راه رفتن ناخن های بلند ترک خورده و یخ در بین فضای خالی ناخن گسترش یافته و می تواند باعث عمیق شدن ترک ها شده و سبب ایجاد درد شدید و حتی خونریزی گردد.مشکل بعدی زمانی است که برف می آید و خیابانها و پیاده روها از برف پوشیده می شوند و شهرداری مناطق برای آب شدن هرچه سریعتر برف و یخ از سنگ نمک و مواد شیمیایی چون ضد یخ ها استفاده می کنند که هر دوی این مواد برای سگ خطرناک است و باعث مسمومیت شدید در حیوان می شود.زمانی که سگها بعد از بازی و جست وخیز بر روی برفها به خانه باز می گردند برای گرم کردن دست و پاها و همچنین پاک کردن توده های یخ و برفی که مابین فرورفتگی های پنجها، باقی مانده مشغول به لیسیدن  آنها می شوند و همین عمل سبب می شود که این مواد شیمیایی را ببلعند و دچار مسمومیت شده و علایم اسهال و استفراغ در آنها نمایان می شود.
همچنین به علت وجود موهایی که بین پنجه های پا قرار دارد همیشه مقداری از این مواد باقی می ماند که سبب ایجاد التهاب، آلرژی (خارش) و خشکی پنجه و بالشتک های کف پای سگ می شوند.حال برای جلوگیری از این موارد صاحبان باید قبل از راه رفتن سگ بر روی یخ و برف موهای بین پنجه ها را کاملا کوتاه کنند علاوه بر کوتاه کردن موهای بین پنجه های پای سگ، در هنگام پیاده روی با حیوان، از نقاطی که نمک پاشی شده اجتناب نمایند. نمک اطراف منزل خود را پاک کرده و اطمینان حاصل نمایند که رسوب نمک بخوبی زدوده و محو شده است.برای آب کردن برف محوطۀ شخصی خود از روشهای دیگری چون پارو کردن برف، شن و ماسه ریزی و یا از مادۀ (de_icer) که ۱۰۰% بدون نمک است استفاده کنند. در صورتی که عدم تماس پنجه های سگ با نمک اجتناب ناپذیر است، بعد از پایان گردش روزانه پاهای حیوان را با یک پارچۀ نرم و مقداری آب نیمه گرم شستشو دهند. البته می توان کل پنجۀ سگ را در ظرف آب نیمه گرمی که کمی شامپوی سگ در آن ریخته شده است قرار داده و به آرامی بین پنجه ها را شستشو داده و سپس با حوله پنجه و فرو رفتگی های کف پا را کاملا خشک کرده و سپس برای جلوگیری از خشک شدن و ترک خوردن بالشتک های کف پا آنها را با وازلین و یا کرم کف پای سگ کاملا چرب کنند.

موی بدن سگ بهترین عایق حرارتی برای حیوان می باشد اما اگر سگ در شرایطی خواص پوشش بدنی خود را در فصل سرما از دست داد، مانند: تراشیده شدن موها به علت نمدگونه شدن و یا جراحی، ضعیف شدن سیستم ایمنی و مبتلا شدن به بیماریهایی که باعث اختلال در رویش موها شده است (مانند: بیماری کوشینگ، کم کاری تیروئید) به طور معمول نیاز به منبع اضافی برای گرما دارد که صاحبان می توانند با پوشاندن یک ژاکت و لباس مناسب زمستانی جایگزین آن کرده و از بدن حیوان در برابر سرمازدگی محافظت به عمل آورد.

 اصول تربیت سگ (قسمت اول)
اصول تربیت سگ (قسمت دوم)
اصول تربیت سگ (قسمت سوم)
اصول تربیت سگ (قسمت چهارم)

اصول تربیت سگ (قسمت پنجم)

سعید سیری

منابع : بر اساس نوشته ای از سرکار خانم رنجبر / تاپ داگ

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image