ورود پرندگان مهاجر زمستان‌گذران به تالابهای استان گیلان

19 آذر 1391, ارسال شده توسط: saeedseery

پرندگان مهاجر زمستان‌گذران وارد تالاب های استان گیلان شدند. به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان گیلان، چند هفته‌ای دیر آمده‌اند، اما بالاخره چند روزی است که تالاب ها و علفزارهای گیلان صداهای «گیس گیس»  گرم بال‌هایشان را می‌شنود و حضورشان نویدبخش آن است که امسال نیز میزبان  دهها هزار قطعه پرنده خواهیم بود. تالابهای بین المللی بندرانزلی، پارک ملی بوجاق کیاشهر و امیرکلایه لاهیجان به همراه سایر تالاب‌های استان از این حیث به خود می‌بالند که علاوه بر اینکه هر ساله میزبان و حافظ جان هزاران قطعه از سفیران صلح و دوستی‌اند، نقش قابل ملاحظه ای در حفظ چرخه اکوسیستم استان، بخشی از اقتصاد مردم محلی و نشاط و تفرج مردم دارند. وت پارس شما را به مطالعه این خبر خوب در ادامه مطلب دعوت می کند.

بر اساس آخرین گزارش محیط‌بانان پارک ملی بوجاق تاکنون حدود ۱۵۰ قطعه غاز خاکستری و آنقوت جهت زمستان‌گذرانی وارد پارک ملی بوجاق شده‌اند و حضور این پرندگان در این زمان برای کارشناسان محیط زیست گیلان  نشانه و شاخصی به عنوان آغاز مهاجرت موج اصلی پرندگان مهاجر آبزی زمستان گذران به استان گیلان است.
سرشماری اخیر در تالاب‌های استان در چند روز گذشته نشان می‌دهد که تاکنون حدود صد هزار قطعه پرنده آبزی، کنارآبزی و خشکی‌زی وارد استان شده‌اند که از جمله آنها می‌توان به قوی فریادکش، غاز خاکستری، آنقوت، سرسبز، خوتکا، فیلوش، نوک پهن، اردک ارده‌ای، گیلار، اردک سرحنایی، اردک بلوطی، اردک سیاه‌کاکل و اردک سرسیاه اشاره کرد و پیش بینی می‌شود تا دهه اول دی ماه تمام جمعیت پرندگان آبزی زمستان‌گذران وارد استان شوند.
در حال حاضر، بیشترین تعداد پرنده آبزی به ترتیب در پناهگاه حیات وحش سلکه صومعه سرا، پارک ملی بوجاق کیاشهر و تالاب امیرکلایه لاهیجان مشاهده شده است.
در سال گذشته در سرشماری پرندگان استان که همه ساله در بهمن ماه همزمان با سراسر دنیا انجام می شود بیش از ۲۰۱ هزار پرنده آبزی و کنار آبزی در استان گیلان شمارش شده بود.
اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان امید دارد تا مردم با فرهنگ و مهمان نواز گیلان همچون گذشته حضور این مخلوقات زیبا را در سرزمین خود پاس بدارند و ضمن ارج نهادن به نقش کلیدی و حساس این جانداران در زنجیره حیات و لزوم حفظ آنها به عنوان سرمایه های ژنتیکی و ذخیره گاه ژنهای تامین حیات سایر موجودات زنده و علی الخصوص انسانها، با حمایت از این نهاده های خلقت، شکر گذار نعمت های بیکران خداوند باشند.

.....................................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

seery@vetpars.com

منبع : دیده بان حقوق حیوانات

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image