پوست و فلس در مارها

26 دی 1391, ارسال شده توسط: saeedseery

بدن تمام مارها با فلس پوشیده شده است.شکل و اندازه این فلس ها بستگی به محل قرار گرفتن آنها بر روی مار دارد.به طور کلی پوست مارها انواع مختلف داشته و وظایف متفاوتی را برعهده دارد . بسیاری از مارها فلسهای بسیار براقی دارند که موجب میشود خیس و لیز به نظر برسند.وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

بسیاری از مارها فلسهای بسیار براقی دارند که موجب میشود خیس و لیز به نظر برسند . در حقیقت اگر به مار دست بزنید معمولا احساس میکنید که خشک و نرم است . اما تمام مارها نرم و براق نیستند برخی از مارها مانند مار مونتپولیه ( Montpellier ) و بعضی مارهای شنزار با مایع روغنی ای که از بینی آنها بیرون می آید فلسهایشان را براق می کنند . دانشمندان نمیدانند که آنها چرا چنین کاری را انجام میدهند .

فلس های محافظ

فلس ها پوسته محافظی را به دور بدن مار تشکیل میدهند . آنها به اندازه کافی سخت هستند که بعضی حشرات نتوانند آنها را گاز بگیرند . نقش دیگر فلس ها در حفاظت و جلوگیری از زخمی شدن بدن مارها در اثر حمله سایر حیوانات است . کارآیی برخی فلس ها نیز هنوز به طور کامل مشخص نشده است ، به عنوان مثال افعی شاخ دار بیابانی ، پشت چشمانش دو فلس مخصوص دارد که مانند دو شاخ کوچک است و دانشمندان مطمئن نیستند که فایده آن چیست .

حفظ آب

وظیفه دیگر فلس ها ، حفاظت از آب بدن میباشد . بعضی از مارها در جاهای بسیار گرم و خشک زندگی می کنند که بیشتر حیوانات دیگر نمی توانند در آنجا دوام بیاورند . مارها می توانند در آنجا باشند زیرا فلسهایشان به آنها کمک می کند رطوبت را درون بدنشان حفظ کنند و بدنشان بیش از حد خشک نشود . مارها هم مانند سایر جانداران ، در صورتی که بدنشان بیش از حد خشک شود ، خواهند مرد .

پوست اندازی در مارها

مارها در طول زندگی خود همینطور که بزرگتر می شوند ، پوست های جدیدی در می آورند . هربار که پوست جدیدی بوجود می آید ، مجبور می شوند که پوست قدیمی را بیاندازند . معمولا پوست را یکدفعه بصورت یک تکه بزرگ می اندازند . تشخیص مار پوست انداخته از روی براقی و شفافیت پوست جدید امکان پذیر است .وقتی که مار قصد پوست اندازی داشته باشد ، رنگ چشمانش به صورت ابری تغییر خواهند کرد . سپس مار با مالیدن پوزه اش به سطح زبر ، تلاش میکند پوست را پاره کند . بعد از پاره کردن پوست ، با وول خوردن سعی میکند که از پوست خارج شود . هنگامی که پوست کنده شد ، داخلش به طرف بیرون می آید . وقتی کل پوست جدا گردید ، مار میتواند دور شود و پوست کهنه و قدیمی را ترک کند .


مار زنگی چیست ؟

انواع مارها

مارهای ایرانی

نظرات

sina در تاریخ 11 بهمن 1391
mamnun az site khubetun.karetuun harf nadareha
سهراب سلیمی در تاریخ 06 مهر 1393
ممنون به خاطر مطالب متفاوت و خوب شما دوستان عزیز سایت وت پارس - سهراب سلیمی
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image