لاک پشت چینی ؛ این حیوان عجیب

29 دی 1391, ارسال شده توسط: saeedseery

دانشمندان اخیراً متوجه شدند که گونه ای لاک پشت چینی وجود دارد که از راه دهان خود ادرار می کند.محققان دانشگاه ملی سنگاپور دریافتند که گونه ای از لاک پشت با نام Pelodiscus sinensis که دارای لاک نرم است، سر خود را درون چاله آب فرو می برد و  زبان خود را تکان می دهد، ولی آب نمی نوشد.شما در خصوص این موجود چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطب دعوت می کند.

لاک پشت چینی

قبلاً مشخص شده بود که این نوع لاک پشت ساختاری شبیه به دستگاه تنفسی در دهان خود دارد که پیش از این گمان می شد به لاک پشت برای تنفس کمک می کند. سوالی که این جا مطرح می شود این است که اگر این لاک پشت ها دارای شش در بدن خود هستند، پس چرا نیاز دارند که برای نفس کشیدن سر خود را زیر آب ببرند؟ برای آشنایی مقدماتی با این موجودات از صفحه ویکی پدیای انگلیسی این موجود ، از اینجا دیدن نمایید.

دنبال کردن ادرار لاک پشت

محققان تصمیم گرفتند چند تا از این لاک پشت های زنده را از بازار خریداری کنند و آنها را برای شش روز در آب نگه دارند. تنها ۶ درصد اوره ادرار –جزء اصلی ادرار حیوان به همراه آب- تولید شده توسط لاک پشت ها به همراه ادرار از پشت آن ها بیرون می ریخت.بعد از این که محققان لاک پشت ها را از آب خارج کردند آنها را در گودالی گذاشتند. لاک پشت ها سر خود را درون گودال فرو کردند و ۵۰ برابر بیشتر اوره ادرار از دهان آنها خارج می شد. اوره از طریق جریان خون آنها وارد دهانشان می شود، به همین خاطر از لحاظ فنی نمی توان آن را ادرار کردن نامید.

لاک پشت چینی

همچنین گروه تحقیقاتی کشف کرد که نوعی ژن خاص در این گونه لاک پشت وجود دارد که پروتئینی تولید می کند که به بیرون ریختن اوره ادرار کمک می کند. این ژن در دهان آنها قرار دارد نه در کلیه شان.این نوع لاک پشت در آب شور زندگی می کند و اگر قرار باشد اوره خود را به روش سنتی –فرایندی که نیازمند مقدار زیادی آب است- خارج کند، نیازمند آب بیشتری برای حفظ آب بدن خود است. به این ترتیب لاک پشت مجبور است که آب شور بیشتری بنوشد تا نمک را در خون خود کاهش دهد، چرا که خزندگان نمی توانند نمک را در ادرار خود خارج کنند. این فرایند تا جایی پیش می رود که آب شور برایشان کشنده می شود.

اما، خالی کردن دهان بدون نوشیدن هیچ آب شوری موجب می شود که این مخلوقات سالم بمانند.همین شاید همین توانایی خارج کردن اوره ادرار از راه دهان به جای کلیه، این نوع لاک پشت ها و سایر لاک پشت های با لاک نرم را قادر ساخته است که در محیط آب شور و دریا به راحتی زندگی کنند.

تحقیقاتی مفید برای سلامت انسان

محققان معتقدند که کشف نحوه خروج ادرار از راه دهان توسط لاک پشت ها، می تواند به انسان هایی که مشکل کلیوی دارند کمک کند. در حال حاضر، افراد دچار مشکلات کلیه مجبورند از دیالیز برای خروج مواد اضافی در جریان خون خود استفاده کنند.بر فرض، اگر مکانیزم خروج اوره ادرار بتواند در دهان بیماران دارای مشکل کلیوی انجام بگیرد، خروج اوره می تواند از طریق شستشوی دهان با آب صورت بگیرد، درست مثل لاک پشت ها.

آشنایی بیشتر

برای آشنایی بیشتر با این موجودات که تا حدود بسیار زیادی در کشورمان ناشناخته مانده اند پیشنهاد می کنیم دو ویدیوی زیر را مشاهده نمایید.

تهیه و تنظیم از سعید سیری

- این مطلب از نشنال جئوگرافیک توسط وت پارس برای شما انتخاب شده است.

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image