آشنایی با نژادهای سگ (قسمت اول : جرمن شپرد)

13 اسفند 1390, ارسال شده توسط: saeedseery

سگ ها دارای نژادهای مختلفی می باشند که هر کدام از این نژادها نیز دارای ویژگی های مخصوصی بوده که این ویژگی ها دلیل استفاده و نیاز صاحب سگ به آنها می باشد.در سری مقالاتی هر کدام از نژادهای سگ ها را معرفی و این ویژگی ها را شرح خواهیم داد.نژاد مورد بحث در این پست جرمن شپرد می باشد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

جرمن شپرد در تمام ایام به دلیل رفتار و ساختار بدنی ممتازش در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرار گرفته است و حتی ویژگی های دفاعی و تربیت های اختصاصی آن نیز به معرض قضاوت گذارده می شود . مهم ترین ویژگی در این نژاد رفتارهای اشرافی ، شهامت و توانایی آموختن رفتارها و فعالیتهای اختصاصی است . اولین ویژگی یک جرمن شپرد خوب قدرت ، چالاکی ، عضلات مناسب و هوشیاری است . رنگ در سگ های جرمن شپرد متفاوت است و تقریباً اکثر رنگها قابل قبول هستند.با این وجود رنگ های خیلی کم رنگ و یا سفید یک دست قابل قبول نمی باشد.

خلق وخو

اغلب بعنوان سگ کار از آن استفاده می شود.به شجاعت و وفاداری شهرت دارد . سگی است جدی و به نظرمی رسد مقداری از هوش خود را از انسان به ارث برده است.استعداد بسیار خوبی در آموختن دارد . آنها خیلی دوست دارند که همیشه نزدیک اعضای خانواده باشند و بلعکس از غریبه ها دوری می جویند .جرمن شپرد سگ اجتماع دوستی است و نباید او را برای مدت طولانی تنها گذاشت.تنها زمانی پارس می کند که لازم باشد.شمه قوی در محافظت و نگهبانی دارد و بهتر است که از سنین پایین به آن آموزشهای اختصاصی داده شود.با حیوانات دیگر کنار می آید و با کودکان بسیار مهربان است . به راحتی می توان آن را برای اهداف گوناگون اعم از سگ گله ، سگ نگهبان ، سگ پلیس ، راهنمای نابینایان ، ناجی و سگ ارتش تعلیم داد.

سگ های گرگی حیواناتی باهوش، چابک، فعال، مطیع، منطقی و مهربان نسبت به صاحب خود بوده ، بی قرار نسبت به آموختن و با کودکان به راحتی ارتباط برقرار کرده و از استعداد تربیت پذیری بالایی برخوردار هستند. سگ های این نژاد شخصیتی ممتاز داشته، با وجود داشتن بی باکی، جسارت و اعتماد به نفس بالا در برخورد با دشمنان، در مقابل صاحب خود بسیار فروتن و مودب هستند. این نژاد به دلیل خصوصیات اخلاقی منحصر به به فردش، برای انجام انواع کارها مورد تعلیم و تربیت قرار گرفته است و در نواحی مختلف جهان به علت جثه قوی، هوش بالا و محاسن اخلاقی استثنایی اش، از آن به عنوان نگهبان، استفاده در جنگ ها، به منظور غریق نجات در رودخانه ها و دریاها، جهت نجات بهمن زدگان در کوه های پر از برف و یا جهت نجات افراد به دام افتاده در آتش سوزی ها و زمین لرزه ها و نیز به عنوان سگ پلیس جهت ردیابی ردپای مجرمین استفاده می شوند. از آنجا که سگ های ماده جرمن شپرد حیواناتی صبور و آرام هستند، از آنها به منظور راهنمایی و هدایت نابینایان نیز استفاده می شود. متوسط طول عمر حیوان در حدود 12 تا 13 سال است.

وزن و ارتفاع

وزن در نرها : (30-40) ک.گ            در ماده ها : (30-40) ک.گ

ارتفاع در نرها : (60-65) س.م           در ماده ها : (55-60) س.م

مشکلات سلامتی

مشکلات کپل (باسن) و آرنج در آنها شایع است بنابراین قبل خرید توله سگ از سلامت والدین نسبت به این بیماری اطمینان حاصل نمایید.بیماری های خونی ، مشکلات هضم غذا ، صرع ، اگزما و کوتاه ماندن اندام قابل ذکر می باشد.

شرایط نگهداری
در داخل خانه آرام است اما یک حیاط بزرگ برای زندگیش مناسب خواهد بود.به برس كشيدن روزانه نياز دارد ، تمرين و تحرك بدني بسيار زياد و بيش از همه نياز به كاري براي انجام دادن دارد.فعالیت و جست و خیز رادوست دارد.گاهی اوقات به تعلیم و آموزش علاقه نشان می دهد و از کشتی گرفتن و مبارزه لذت می برد. ریزش مو در این نژاد خصوصاً در فصل ریزش مو زیاد می باشد . شانه کردن روزانه مناسب است . نباید آنها را زیاد استحمام کرد . شستشوی دو بار در سال کافی است تا از خشک شدن و از بین رفتن روغن طبیعی پوست جلوگیری شود .

تاریخچه

در بین سگهای قدیمی گله و مزارع طی قرون گذشته این نژاد توسعه بسیار زیادی یافته است . ژرمن شپرد توانست از سال 1914 از آلمان به بسیاری از نقاط جهان انتقال یابد .

نام این نژاد در زبان آلمانی Deutscher Schaferhund ، در زبان انگلیسی German Shepherd است.در فرانسه Berger allemande و Chien loup و در زبان ایتالیایی به آن Pastore Tedesco می گویند که تمامی این اسامی به معنی چوپان آلمانی است. این نژاد را با نام آلساتیان نیز می شناسد. در مورد منشا پیدایش این نژاد نظریه های مختلفی وجود دارد و به اعتقاد برخی از پرورش دهندگان، این نژاد نتیجه آمیزش گونه های مختلف سگهای گله آلمانی است و برخی نیز آن را حاصل آمیزش سگ گله با گرگ می دانند. به عقیده برخی محققان، در اوایل دهه 1900 یک افسر شوالیه ارتش آلمان به نام ماکس فون استفان در یک برنامه پرورش سگ، نژادهای مختلفی از سگ های محلی چوپان و نگهبان را ترکیب کرده و این نژاد را بوجود آورده است. ولی به یقین و بدون در نظر گرفتن منشا پیدایش آن، اولین بار در سال 1882 در شهر هانور آلمان، اولین سگ جرمن شپرد با موی بلند به نمایش گذاشته شد و در سال 1889، اولین نمونه مو کوتاه این سگ، با خصوصیات سگ های فعلی این نژاد در عملیات امداد و نجات صلیب سرخ و نیروی پلیس، بعد از جنگ جهانی اول باز می گردد. این سگ، اصالتا یک سگ چوپان است که در طی سال ها نگهداری و پرورش، به قابلیت های عملیاتی زیادی دست پیدا کرده است.

مشخصات ظاهری

از لحاظ ظاهری، حیوانی تنومند با چهره ای مغرور است و هوش و ذکاوت زیادش از نوع نگاه مهربان و در عین حال پر ابهتش به خوبی قابل درک است.میانگین وزن نرها در زمان بلوغ کامل در چیزی در حدود 5/36 کیلوگرم است. وزن حیوانات ماده در زمان بلوغ،بطور میانگین 5/29 کیلوگرم خواهد بود. سگهای این نژاد به طور کلی دارای بدنی نیرومند، عضلانی و متوازن بوده و بین رشد قسمت جلویی و پشتی بدن تعادل چشم نوازی مشاهده می شود. عضلات قوی و استخوان بندی محکمی داشته و دارای پیشانیی کمی محدب قیافه ای استخوانی و قوی هستند که آدمی را تحت تاثیر قرار می دهد. سر حیوان نر مشخصا مردانه و در ماده کاملا زنانه است. چشم ها با اندازه ای متوسط و بادامی شکل، کمی بصورت مایل قرار گرفته و بیرون زده نمی باشد.گوش ها تا سن 4 تا 6 ماهگی و گاهی بیشتر، افتاده و آویزان بوده و بعد از آن به شکل متعادل، ایستاده و راست شده و حالت نوک دار پیدا می کند. گوشها با جمجمه متناسب بوده، در ناحیه قاعده ای پهن شده و به سمت جلو باز است و در زمان دقت و توجه حیوان، حالت ایستاده کاملی به خود می گیرد. پوزه قوی و کشیده بوده و خط فوقانیش موازی با خط فوقانی جمجمه می باشد. بینی سیاه رنگ است و غیر سیاه بودن آن، نشانه وجود ناخالصی نژادی محسوب می شود. گردن قوی، عضلانی و کشیده است و اندازه آن متناسب با سر بوده، فاقد چین خوردگی های شل پوستی می باشد. جدوگاه بلندتر از سطح عقب بوده و دارای شیبی به سمت سطح تراز پشتی می باشد. پشت صاف بوده و بدون هیچ پستی و بلندی، به خوبی رشد یافته و نسبتا کوتاه است. سینه از جناغ شروع شده، کاملا پر است، مستحکم و جا دار بوده، فضای زیادی برای شش و قلب در بر داشته و به سمت پایین و بین پاها امتداد می یابد. دم پر مو است و به شکلی صاف از کپل شروع شده و به سمت پایین می رود و در زمان استراحت حیوان آویزان است. دست ها و شانه ها عضلانی بوده و ران عریض و محکم می باشد.

یک سگ جرمن شپرد، سگی یورتمه رو است و ساختار بدنش طوری تکامل یافته است که نیازهای کاری اش را برطرف کند. راه رفتن یک حیوان اصیل، کشیده، ارتجاعی، زیبا و بدون تقلا، نرم و دارای وزن است که حداکثر میزان راه را با حداقل قدم برداشتن طی می کند. با هماهنگی و توازن به گونه ای حرکت می کند که همانند حرکت ممتد یک ماشین خوب و روان به نظر می آید. راه رفتن معمولی، نرم و مداوم است و با قدرت زیاد بخش پشتی بدن حمایت می شود. در حال یورتمه کامل، بخش پشتی باید محکم موزون باقی مانده، بدون تاب خوردن، پیچ خوردگی، حرکت شلاقی و سوسکی باشد.

پوشش

یک جرمن شپرد ایده آل، پوششی دو لایه، صاف، خشن با طولی متوسط دارد که نزدیک بدن خوابیده است. قسمت های سر همچون بخش داخلی گوش ها و قسمت جلوی صورت، همچنین پاها و پنجه ها با موهای کوتاهی پوشیده شده، ولی گردن دارای موهایی بلند و ضخیم تر است.قسمت پشت دستها و پاها تا حدودی موهای بلندتری دارد که به سمت مفاصل دست و پا کشیده می شود. سگهای جرمن شپرد رنگهای متغیری دارند و بسیاری از رنگ ها در آنها مجاز شمرده می شود. ولی بطور کلی رنگ آنها اغلب مخلوطی از مشکی تا خاکستری به همراه رگه های کرم، بلوطی و طلایی است. رنگهای آبی، جگری و سفید یک دست، از علائم ناخالصی نژادی محصوب می شوند. در ناحیه شکمی، سر و بخش داخلی دست و پاها رنگ پوشش، زرد- خاکستری و یا بلوطی می شود. موی بدن ممکن است بلند و ضخیم باشد.

سر
قوی و بدون زوایای نامناسب است . اندازه آن در تناسب با سایر اعضاء بدن می باشد . درسگ های نر این نژاد سر بطرز مشخص مردانه است . چشم ها دارای اندازه متوسط بادامی شکل که برجسته نبوده و بطرز مختصری مورب قرارمی گیرد.رنگ چشمها تیره است.گوش ها در تناسب با اندازه سر بوده و به سمت جلو باز می شود و در موقع توجه حالت افراشته پیدا می کند .
گردن
قوی و عضلانی و نسبتاً طویل می باشد . اندازه آن در تناسب با سر بوده و فاقد چین خوردگی های سست پوستی است . در موقع توجه یا تحریک سر را بالا و گردن را افراشته نگه می دارد.جدوگاه مرتفع تر از سایر نقاط است و به سمت عقب شیب دارد . پشت قوی و نسبتاً کوتاه است.ساختار کلی بدن به آن جلوه ای عمیق و یکدست می بخشد.جلوی جناغ برآمده است . سینه عمیق است و هیچگاه باریک نمی باشد. بهترین وضعیت گوش حالتی است که در مشاهده از روبرو خطوط مرکزی گوشها موازی با یکدیگر و عمود بر سطح زمین باشند.(سگهایی که دارای گوشهای آویزان و یا بریده شده هستند ارزش نمایشگاهی خود را از دست می دهند).
ستیغ کتف طویل و زاویه ای مورب دارد.بازو بصورت عمودی با کتف مفصل می شود . کتف و بازو به خوبی عضلانی هستند . از هر سمتی که حیوان مورد مشاهده قرار گیرد دست ها عمودی قرارمی گیرند و سطح مقطع استخوان ها بیشتر تخم مرغی شکل است تا گرد.ران ها پهن و از عضلات مناسبی برخوردار می باشند.استخوان ران با ستیغ کتف موازی است و این در حالی است که استخوانهای ساق پا نیز با بازو موازی قرارمی گیرند .
پنجه ها
کوتاه و متراکم و انگشتان منحنی هستند.بالشتک کف پنجه ضخیم و مستحکم است.ناخن ها کوتاه و سیاه رنگ می باشند.دم پرپشت و طول آن تا پشت زانو ادامه می یابد.دم بطور مناسبی با کفل ممزوج می شود و حالتی رو به پائین دارد.در حالت استراحت دم در حالت آویزان و وضعیتی کمی منحنی دارد . (شبیه به شمشیر) در زمان تحریک یا در موقع حرکت حالت انحنا از بین رفته و دم افراشته می گردد . دم های فرخورده از ارزش حیوان می کاهد.

رنگ

رنگ در سگ های جرمن شپرد متفاوت است و تقریباً اکثر رنگها قابل قبول هستند.با این وجود رنگهای خیلی کم رنگ و پریده و یا سفید یک دست قابل قبول نمی باشد.سياه يكدست ، پشت سياه بهمراه طلايي تا خاكستري روشن ، خاكستري بهمراه لكه هاي قهوه اي رنگ .

نکات تربیتی جرمن شپرد

اولین درسی که هر سگ خونگی باید بلد باشد کنترل ادرار و مدفوعش در محیط منزل هست برای آموزش این قضیه ی مهم اول باید صبر و حوصله داشت.در سه ماهه اول زندگی توله ها عمل دفع به صورت رفلکسی غیر ارادی هست پس تنبیه شدید حیوان در چنین مواردی بی فایده بوده و حیوان متوجه علت عصبانیت شما نمی شود.ما از همین زمان برای عادت دادن حیوان به کاری که باب طبع هست استفاده می کنیم.لازمه انجام این کار اینه که شما برنامه تغذیه ای وابسته به زمان برای حیوان داشته باشید.سیستم گوارش سگ ها به این نحو عمل می کند: تخلیه مدفوع بین ۱۰-۲۰ دقیقه پس از تغذیه جدید پس ما ۱۰ دقیقه پس از هر وعده غذایی زمان داریم تا به آموزش بپردازیم.و اگر این آموزش در سن پایین شروع کرده باشیم مشکلمون با این مسئله به راحتی حل می شود.پس از اینکه شما به سگ غذا دادید پس از گذشت ۵ دقیقه آن را به محلی که قرار است آموزش بدهید تا اونجا مدفوع کنه انتقال بدید و صبر کنید تا این عمل انجام بشه در توله ها چون تعداد وعده های تغذیه ای زیاد هست ممکنه این کار تا ۶ بار در روز هم صورت بگیره ولی صبر داشته باشید چون به سختیش می ارزد.

توضیحات

نرهای این نژاد از بدنی عضلانی تر , قوی تر و از استخوان بندی درشت تری برخوردارند.در ماده از بدنی لاغر تر و با استخوان بندی ریزتری نسبت به نر برخوردار است . طرفداران و دارندگان جرمن شپرد , دوست دارند که اشرافیت ، خصوصیت منحصر به فرد و به خصوص چشمان ، فرم گوش ها و هوشیار بودن جرمن شپرد را تحسین کنند.خصوصیت هایی چون هوش حیرت آور , نترس و شجاع بودنشان که به راحتی در صورتشان قابل دیدن هست ، در جرمن شپرد ها بسیار بارز هست.

جرمن شپرد جز نژادهایی است که وابستگی و نزدیکی و صمیمت خاصی نسبت به خانواده اش دارد.این تعبیر ایست که دارندگان این نژاد به آن معترفند.زمانی که جرمن شپرد عاشق کسی شود , با استقبالی همراه با صدای ووو ووو مواجه خواهد شد(این آوازی است که اکثر جرمن شپرد ها برای محبوب های خود می خوانند) و دمی که با سرعت در حال حرکت هست را خواهد دید ، حتی زمانی که صاحبش فقط برای چند دقیقه به بیرون رفته و برگشته باشد.آنها عاشق تمام اعضای خانواده هستند و به تساوی به آنها محبت و از آنها مراقبت می کنند . آنها قادر به تمایز قائل شدن بین دوستان و خانواده اش هستند و اگر دوستی از اعضای خانواده را یکبار به عنوان دوست شناخته باشند , دفعه بعد آن دوست از استقبال جرمن شپرد حیرت زده می شود ، حتی اگر آن دوست را فقط سالی چند بار دیده باشد ، باز با دیدنش او را به یاد می آورد و این مطلب نشان دهنده حافظه فوق العاده جرمن شپرد هست اگرچه شناختن کسی به عنوان دوست اتوماتیک وارانه شکل نمی گیرد و مستلزم برخورد صحیح و آموزش های پایه ای است.
جرمن شپرد می تواند تک صاحبی شود اما این احتمال خطر را برای بقیه افراد به شدت افزایش می دهد. بعضی از متخصصان این نژاد معتقدند که این خصوصیت , خصوصیتی ذاتی و ارثی است , اما عده دیگری معتقدند که این اتفاق زمانی رخ می دهد که سگ در زمانی کودکی اش اجتماعی نشده باشد و به همین دلیل به یک فرد بسیار وابسته می شود ، آنگاه می توان آن را تک صاحبی دانست ( اگرچه به دلایل متعددی دور نگه داشتن نژادهای گارد از انسان ها باعث کاهش قدرت نگهبانی و گاردی سگ می شود و مشکلات دیگری را به همراه خواهد داشت . باید بدانیم که به هر حال مربیان حرفه ای ، پرورش دهنده گان حرفه ای و متخصصین ، همگی معتقدند که اجتماعی شدن هر نژادی با انسانهایی از سنین مختلف , از جنسیت های مختلف , نقش بسیار مهمی را در آینده آن ایفا می کنند .

یکی از مشاغل تاریخی و دائمی جرمن شپرد به عنوان پلیس و مجری قانون بوده است , این شغل به خاطر قدرت حفاظت غریزی بی اعتمادی به غریبه ها میل به انجام کار و هوش و قدرت یادگیری بالای آن هست .در منزلتان جرمن شپرد زمانی که فردی قصد نزدیکی به منزل ملک و ماشینتان را داشته باشد پارس می کند . اگر آن شخص برای جرمن شپرد آشنا و قابل اطمینان باشد صدای پارس متفاوتی آمیخته با شادی ، شور و هیجان را می شنوید.اگر چه اگر آن فرد مزاحم باشد پارس آن تا زمانی که آن فرد محل را ترک کند , ادامه خواهد داشت مگر آنکه شما به آن بگویید : کافیه ، ممنون ! این خصوصیتشان باعث شده که با نژاد آلرت فوق العاده ای روبرو باشید .جایگاه جرمن شپرد در بین سگ های گارد مشخص هست و بطور غریزی از اموال و املاک محافظت می کند و در این امر آنقدر تبحر دارد که جز ۱۰ نژاد برتر سگ های گارد شناخته شده است .
بسیاری از توله های جرمن شپرد پر جنب و جوش هستند و در مواقعی کارهای بامزه ای از آنها سر می زند بعضی از دارندگان آنها تصور می کنند که احتمالا غریزه محافظت در آنها وجود ندارد و یا به هر دلیلی از بین رفته است , بعضی دیگر تمام تلاش خود را می کنند تا نشانه ای از آن غریزه جرمن شپرد در توله اشان بیابند و از هیچ کاری دریغ نمی کنند. متاسفانه این کم اطلاعی و کارهای اشتباهی که برای محک زدن توله اشان انجام می دهند باعث بروز مشکلاتی در آینده برایشان خواهد شد . بسیاری از توله های جرمن شپهرد از ۱۰ تا ۱۴ ماهگی شروع به بروز احساس محافظت می کنند و پس از آن به مرور زمان این احساس و هوشیاری و حس مراقبت آن افزایش می یابد . در این سن , آنها هنوز خام و جوان هستند و هنوز نمی توانند همانند جرمن شپهرد بالگی تصمیم گیری کنند . پس از آن , زمانی که به سن ۱۸ تا ۲۴ ماهگی غریزه محافظ بودن آن به اوج خود می رسد آنگاه هست که صاحبش به سختی خاطرات کارها و شیطنت هایی ‪که در زمان توله بودن , انجام می داده است را به دشواری به یاد خواهد آورد
اگر شما به کوهپیمایی ، دوچرخه سواری و یا ورزش هایی چون دویدن و . . . علاقه مندید و آنها را انجام می دهید و سگ خود را نیز همراه خود می برید ، شکی نیست جرمن شپردتان بسیار خوشحال و سرزنده خواهد بود . آنها سگ هایی هستند که اگر کاری به آنها سپرده شود ، رفتار و برخوردهای بهتری را از آنها خواهیددید .

جرمن شپرد در دسته سگ های متوسط قرار دارد , از بدنی عضلانی و با استخوان بندی نسبتا درشتی برخوردار است .حس بویایی جرمن شپرد بسیار قوی و تیز هست که به سختی می توان آن را درک کرد.در حدی که این نژاد می تواند از حس بویایی خود به عنوان یک شغل بهره ببرد , مانند کشف مواد مخدر و یا . . . , یک جرمن شپهرد تفاوت بین دو ظرف ۷۰ لیتری که در یکی یک قاشق غذا خوری نمک حل شده را با حس حیرت آور بویایی خود تشخیص دهد . نکته ای که این توانایی اش را شگفت آور تر جلوه می دهد , آنست که نمک را می توان تقریبا کاملا بی بو , دانست .
چشمان جرمن شپرد به گونه ای طراحی شده است که او را قادر می سازد در تاریکی , از دید خوبی برخوردار باشد , به گونه ای که تحرکات و حرکات اجسام را به خوبی تشخیص می دهد و قدرت ردیابی آنها را در تاریکی دارد . آنها همچنین درک خوبی از عمق دارند.سگ ها بطور کلی نزدیک بین هستند و به آرامی می توانند تمرکز خود را تغییر دهند . این مسئله حقیقت دارد که سگ ها کور رنگ هستند , اگرچه برخی از آنها ( نه همه آنها ) می توانند بعضی از رنگ ها را ببینند , چشمان آنها به گونه ای طراحی شده است که به وضوح قدرت درک رنگهای ظریف خاکتری را در هنگام شکار در نور کم تشخیص دهند .
سگها حدودا ۶ برابر انسان , قدرت چشایی اشان قوی تر هست , آنها می توانند مزه هایی همچون , شور , شیرین , تلخ و ترش را بفهمند .

جرمن شپرد سگ نسبتا پر انرژی هست , سگی که نیازمند ورزش و پیاده روی روزانه هست . ۵ - ۶ کیلومتر پیاده روی می تواند یکی از ورزشهای مناسب برای جرمن شپهرد های توله و بالغ باشد , اما نمی توان این میزان را برای سلامتی یک سگ بالغ , کافی دانست . راه رفتن سریع ، دویدن ، آوردن توپ پرتاب شده و در کنار دوچرخه دویدن ، ورزشهای مناسبی هستند .

روش حمام کردن
1- فردی را به عنوان کمک انتخاب کنید واز او بخواهید تا حیوان را موقع شستشو محکم نگه دارد. قلاده حیوان را بازکنید وآنرا درداخل وان قراردهید. ازیک دوش دستی جهت پاشیدن آب روی پشت و اطراف بدن حیوان استفاده کنید.
2- مقداری شامپو روی پشت حیوان بریزید و آن را به همه جای بدن حیوان تا پائین پاها بمالید سپس سرحیوان را بشوئید. مراقب باشید که شامپو به داخل چشم سگ نرود. درهنگام شستشو سعی کنید از پنبه یا پارچه کتانی که آن را بوسیله روغن های معدنی نظیر پارافین یا گلیسیرین آغشته گردیده درگوش استفاده کنید و آن را قبل ازاستحمام در داخل مجرای گوش حیوان قرار دهید تا ازنفوذ آب به داخل مجرای گوش جلوگیری شود. وقتی سر سگ خیس می شود اغلب سگ سرخود را به اطراف تکان می دهد و آب را به اطراف پخش می کند.
3- حیوان را بطورکامل با آب بشوئید.از سر شروع کنید به سمت عقب ادامه دهید.آب بدن حیوان را بخوبی خشک کنید. درتابستان دویدن حیوان درهوای آزاد و سپس برس زدن آن برای بسیاری ازسگ ها کفایت می کند اما سگ های موبلند باید با حوله خشک شوند.
4- در زمستان حیوان را با حوله به خوبی خشک کنید ودرجای گرم نگه دارید و گرنه حیوان سرما می خورد. می توانید از سشوار هم برای خشک کردن حیوان استفاده کنید اما باید ابتدا حیوان را عادت دهید تا از صدا و گرمای آن نترسد. سشوار را خیلی نزدیک بدن حیوان نگیرید.

گره های کوچک را می توان با استفاده ازشانه دندانه بازازبین برد. درابتدا باید با استفاده ازشاه دندانه بازوسپس با شانه نرم آنها راشانه کرد. گره های بزرگ را به این طریق نمی توان ازبین برد بلکه ابتدا باید یک شانه را به زیرگره وارد کنید وسپس موی بالای شانه را بالاگرفته بوسیله قیچی کوتاه نمایید.

ویدیوی آموزشی

در این ویدیوی آموزشی شما به طور خلاصه با این نژاد محبوب بیشتر آشنا خواهید شد.


 اصول تربیت سگ (قسمت اول)
اصول تربیت سگ (قسمت دوم)
اصول تربیت سگ (قسمت سوم)
اصول تربیت سگ (قسمت چهارم)

اصول تربیت سگ (قسمت پنجم)
پوستر معرفی نژادهای سگ
پوستر معرفی نژادهای سگ ( قسمت دوم )

.....................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

نظرات

pouya در تاریخ 30 تير 1392
ba salam babat sait by nazireton mamnon etelaate ziady ro baray ma arze kardinh
M در تاریخ 14 مرداد 1392
با سلام می خواستم بدونم یک توله ژرمن شپرد که وقتی بزرگ شد رنگ پوستش مثل رکس باشه و سالم الان قیمتش چنده با تشکر ......................................................... وت پارس : با سلام خدمت شما دوست عزیز. با یه سرچ کوچیک تو گوگل از سایت های معتبر خرید و فروش حیوانات می تونید قیمت انواع نژادها رو پیدا کنید در مدت کوتاهی.
M در تاریخ 17 مرداد 1392
سلام. میشه یکی از بهترین سایت های خرید و فروش سگ رو معرفی کنید؟ممنون میشم.
نیما در تاریخ 26 تير 1393
قیمت یک توله شرمن ماده چه قدر است
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image