چرخه نیتروژن در آکواریوم ها به زبان ساده (پوستر آموزشی)

16 مرداد 1392, ارسال شده توسط: saeedseery

مهم ترین مواد الوده کنند آب را مواد دفعی ماهی ها تشکیل می دهند این مواد مقادیر زیادی از ترکیبات نیتروژن دار را به داخل اب وارد می کنند. ترکیبات نیتروژن دار مهم ترین پارامتر برای اندازگیری کیفیت اب در هر نوع اکواریومی می باشد.از چرخه نیتروژن در آکواریوم ها چه می دانید؟ وت پارس شما را برای درک بهتر این موضوع به مشاهده پوستر آموزشی در ادامه مطلب دعوت می کند.

مهم ترین مواد الوده کنند اب را مواد دفعی ماهی ها تشکیل می دهند این مواد مقادیر زیادی از ترکیبات نیتروژن دار را به داخل اب وارد می کنند. ترکیبات نیتروژن دار مهم ترین پارامتر برای اندازگیری کیفیت اب در هر نوع اکواریومی می باشد. هرچند مواد نیتروژن دار می تواند از راه های دیگری مانند غذادهی بیش از اندازه و یا تخریب بافت های گیاهی و جانوری در اکواریوم ایجاد گردد ولی اصلی ترین عامل ایجاد ان مواد دفعی ابزیان است. نخستین ترکیب نیتروژن دار که به اب وارد می شود امونیاک است ماهی ها می توانند امونیاک را از راه ابشش خود دفع کنند. البته امونیاک در اثر تجزیه مواد الی دیگر هم در اکواریوم ساخته می شود.

امونیاک سمی ترین و خطر ناک ترین ماده نتیروژن دار در هر اکواریوم است و اگر مقدار ان از حد مجاز (نزدیک صفر) بالاتر رود باعث ایجاد مشکل در ماهی ها و تلفات خواهد شد. هرچند امونیاک ماده ی بسیار خطرناکی به نظر می رسد ولی سرعت تجزیه ان هم بسیار بالاست. وظیفه تجزیه سریع امونیاک در هر چرخه نیتروژن بر عهده یکسری از باکتری هاست به نام باکتر های نیتروزموناس این باکتری ها در هر اکواریومی وجود دارند ولی باید توجه داشت که تعداد انها در هنگام شروع به کار اکواریوم جدید بسیار کم است در نتیجه مقدار امونیاک در اکواریوم بالا رفته و باعث ایجاد تلفات در ماهی ها می شود به چنین شرایطی در اصطلاح سندرم اکواریوم جدید(The new aquarium Syndrome) می گویند. پس از انجام فرایند های فوق توسط باکتر یهای نیتروزموناس امونیاک را به ماده ی کم خطر تری به نام نیتریت تبدیل می شود. هرچند نیتریت ترکیب کم خطر تری نسبت به امونیاک است ولی همچنان برای ماهی ها بسیار خطر ناک و کشنده است. این ترکیب نیز توسط گروهی دیگر از باکتری ها به نام نیتروباکتر ها اکسیده خواهد شد.

نکته مهم این است که این ترکیب هم در سندرم اکواریوم جدید می تواند نقش داشته باشد که برای جلوگیری بهتر است از ترکیبات استارتر اب تحاری دارای پرگنه این دو باکتری استفاده کنید. نیترو باکتر ها نیتریت را به نیترات تبدیل می کند که نسبت به دو ماده ی فوق بسیار کم خطر تر است و ماهی ها می توانند مقادیر بالای ان را تا ۱۲ میلی گرم در لیتر را تحمل کنند. نیترات همان ترکیب نیتروژن داری است که گیاهان اکواریومی برای تولید پروتیین های گیاهی به ان نیاز دارند در نتیجه گیاهان نیز با جذب و استفاده از این ماده اب را از وجود این ماده الاینده پاک می کنند. انچه تا اینجا گفته شد چرخه ترکیبات نیتروژن دار به شکل ساده بود. البته این چرخ بسیار پیچیده تر از انچه در اینحا گفته شد می باشد. در ادامه تصویری کامل تر از چرخه نیتروژن در اکواریوم برای شما اماده شده است.

 

نظرات

dr.Vet در تاریخ 05 خرداد 1393
ممنونم واقعا به خاطر مطالب متفاوت و خوب شما. خیلی از مطالب شما استفاده کردم.
تائب زاده در تاریخ 16 مرداد 1392
سلام جالب بود. تشکر
سجاد حسینی در تاریخ 17 مرداد 1392
خیلی خیلی مطلب خوبی بود. ممنون
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image