کمک های اولیه در آزمایشگاه

29 مهر 1391, ارسال شده توسط: saeedseery

بسیاری از افراد بنا به شغلی که دارند با آزمایشگاه سر و کار دارند.آیا شما تا به حال در حین کار آزمایشگاهی دچار حادثه شده اید؟ آیا تا به حال دچار مصدومیت یا مسمویت در آزمایشگاه با مواد شیمیایی شده اید؟ از کمک های اولیه در آزمایشگاه چیزی می دانید؟ در این پست شما با کمک های اولیه در آزمایشگاه آشنا می شوید.وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

بسیاری از دانشجویان رشته دامپزشکی و پزشکی در دروس مرتبط با آزمایشگاه مانند بیوشیمی و کلینیکال پاتولوژی با مواد سوزاننده و خطرناک همچون بسیاری از اسیدها سر و کار دارند.اگر بر اثر بی دقتی و حوادث پیش بینی نشده حادثه ای بر اثر این مواد به وجود آید ، می دانید که از چه کمک های اولیه ایی باید استفاده کنید؟ در این پست به تعدادی از اورژانسی ترین کمک ها در هنگام برخورد با این اتفاقات پرداخته ایم.به امید آنکه هرگز چنین حوادثی برای شما به وقوع نپیوندد.

مواد شیمیایی از طریق زیر باعث ایجاد آسیب و صدمه می شوند:

1 - استنشاق

2 - برخورد با پوست و دهان

3 - بلعیدن

4 - برخورد با چشم

استنشاق

ضایعاتی مانند سوزش گلو ، به واسطه خوردن مایعات آرام بخش گرم درمان می شوند

تماس با پوست و دهان

پاشیده شدن مواد شیمیایی روی پوست با شستن سریع موضع و آب قابل درمان است. البته برای از بین بردن و پاک کردن مواد از آب و صابون استفاده شود.در صورت ایجاد سوختگی ، از پمادهای استریل استفاده شود. پاشیده شدن ماده شیمیایی به دهان توسط شستشو با آب رفع می شود.

بلعیدن

در صورت بلعیدن اسیدهای قوی ، ابتدا توسط آب آشامیدنی و سپس توسط شیر منیزیم آت را رقیق کنید . از بی کربنات سدیم استفاده نکنید چون با تولید گاز سبب ورم معده شده و همچنین می تواند دیواره معده را تخریب و سوراخ کند.

برخورد با چشم ها

آسیب های شیمیایی چشم که توسط یک ماده شیمییای ایجاد شده است ، با شستشو دادن ملایم توسط آب درمان می شوند.

علاوه بر آسیب های گفته شده توسط مواد شیمیایی ، امکان ایجاد آسیب های دیگری مانند آسیب های مکانیکی ، الکتریکی و حرارتی وجود دارد :

- در صورت آسیب دیدگی های مکامیکی مانند بریدگی ها ، شستشو و خشک کردن و پوشاندن محل ضایعه با پماد استریل توصیه می شود.

- بسیاری از خون ریزی ها با فشار محکم در نقطه خون ریزی قابل کنترل هستند.

- بهترین کار در صورت برق گرفتگی و یا شوک الکتریکی ، خاموش کردن منبع الکتریکی یا قطع برق است. از تماس دست برهنه با فرد برق گرفته باید پرهیز کرد. استفاده از دستکش های لاستیکی بهترین کار است.

......................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

منبع : کتاب اصول بیوشیمی دامپزشکی

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image