گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر ایمان معماریان (دامپزشک حیات وحش)

23 اسفند 1394, ارسال شده توسط: saeedseery

ایمان معماریان از هر جهت دامپزشک شناخته شده ایست.چه از حیث تخصصی که در آن فعالیت می کند ، یعنی حیات وحش و چه از لحاظ حواشی رسانه ای.ورودی سال هشتاد دانشکده دامپزشکی تهران دوره های تخصصی خود را در افریقا گذراند و به کشور بازگشت.آنچه در ادامه می آید گفتگوی اختصاصی وت پارس با ایمان معماریان است. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر ایمان معماریان (دامپزشک حیات وحش)

آنچه در ادامه می آید گفتگوی مفصل و اختصاصی امیر خسروشاهی از سایت وت پارس با دکتر ایمان معماریان ، دامپزشک برجسته حیات وحش کشور ایران است.

وت پارس - در وهله اول از فرصتی که در اختیار ما برای انجام این مصاحبه قرار دادید نهایت تشکر را داریم ، طبق روال معمول خودتان را به طور کامل برای خوانندگان ما معرفی نمایید.

پاسخ - من ایمان معماریان هستم.ورودی 80 دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران.هم قبل و هم بعد از اتمام تحصیل مقطع دکترا در دانشگاه تهران ، در کشورهای آفریقای جنوبی ، نامیبیا ، بوتسوآنا ، اسپانیا ، هلند و آلمان دوره های مختلف مقیدسازی ، بیهوشی و بیماری ها حیات وحش رو گذروندم.در برخی از باغ وحش های بزرگ دنیا کار کردم و پس از اون هم به کشور بازگشتم.رزومه بنده هم که در اینترنت به صورت کامل موجوده.

وت پارس - پس با این شرایط وضع مالی بسیار خوبی داشتید.

پاسخ - هیچ کدوم از این جاهایی که رفتم با هزینه شخصی نبوده ، وضع مالیم هم خوب نبوده و الان هم نیست (خنده).همه اون ها ، در واقع جاهایی بوده که اپلای داشتم و پذیرش گرفتم.طبق اون هزینه هایی پرداخت کردند که تونستم برم.

وت پارس - چه شد که دامپزشکی را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب کردید؟

پاسخ - از همون اولین چیزهایی که من به یاد دارم در زندگی ، دوست داشتم که با حیوانات کار بکنم.پدر بنده فارماکولوژیست و استاد دانشگاه بودند.آزمایشگاه های فارماکولوژی هم مملو از حیوون هست.اولین ارتباط من با حیوانات هم اونجا شکل گرفت.به طور کلی بخوام بگم از اولین تفکراتی که در زندگی داشتم که در آینده بخوام چه کاره بشم ، کار با حیوانات حیات وحش بود.در زمان کنکور و پس از اون هم هدفم همین بود.و گرنه پس از کنکور می تونستم هر رشته ای در هر دانشگاهی که بخوام بخونم ، ولی خوب دوست داشتم که در دامپزشکی تحصیل کنم و قصدم ادامه تحصیل در زمینه دامپزشکی حیات وحش بود که در ایران شرایطش فراهم نبود و به همین علت به کشورهای دیگه رفتم.

وت پارس - آیا مخالفت یا موافقتی از سوی خانواده برای تحصیل در دامپزشکی داشتید؟

پاسخ - البته من وقتی که خیلی کوچک بودم پدرم رو از دست دادم.مادر بنده هم داروساز هست و هر دو خواهرم هم پزشکی و دندانپزشکی می خوانند.به همین دلیل مخالفت بسیار شدیدی وجود داشت که دامپزشکی بخونم و البته هنوز هم وجود داره که چرا این رشته رو انتخاب کردم ، ولی خوب این علاقه من بوده و اگر هم صدبار دیگه بخوام انتخاب کنم که چیکاره می خوام بشم دامپزشکی حیات وحش رو بی شک انتخاب می کنم.

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر ایمان معماریان (دامپزشک حیات وحش)

وت پارس - دوران تحصیل در دانشگاه به چه صورت بود؟ به کدوم دروس علاقه داشتید؟

پاسخ - خوب معمولا خیلی از افراد از درس های عمومی بدشون میاد.من هم به همین صورت ، اما به این ترتیب هم نبود که درس های عمومی رو اصلا نخونم.ولی خوب بر خلاف بسیاری از بچه های دانشجو استادانی که سخت گیرتر بودند رو بیشتر دوست داشتم و هنوز هم این اساتید رو دوست دارم.شاید یکی از الگوهام و یکی از استادانی که بسیار بر من تاثیرگذاشتند دکتر بازرگانی هستند که خیلی ها به خاطر کم نمره دادن و سخت گیر بودن به ایشون علاقه ندارند ولی خوب من همیشه اساتید سخت گیر تر و دروس سخت تر رو بیشتر دوست داشتم.بدون شک یکی دیگر از افرادی که بسیار به من کمک کردند دکتر رستمی بودند که باعث شدند به دامپزشکی حیات وحش دید پیدا کنم.زمانی که دانشجو بودم خیلی در دانشگاه می گشتم که افرادی رو پیدا کنم که در خصوص دامپزشکی حیات وحش به من اطلاعاتی بدن و راهنماییم کنند و خوب بالاخره دکتر رستمی بودند که تونستند این دید رو به من در زمینه دامپزشکی حیات وحش بدهند.

تلخ ترین خاطره پایان دوران تحصیل بود

وت پارس - به نظر شما مهم ترین خصوصیاتی که یک فرد برای دامپزشک شدن باید داشته باشد چیست؟

پاسخ - مهم ترین خصوصیت یک دامپزشک این میتونه بشه که اولا به کارش عشق بورزه و کاری که می کنه رو دوست داشته باشه و نکته بعدی هم اینکه در اون زمینه کاریش تا اونجا که میتونه و در توان داره اطلاعات کسب کنه و تلاش کنه.

وت پارس - تلخ ترین و شیرین ترین خاطره دوران دانشجویی شما چیست؟

پاسخ - تلخ ترین خاطره دانشجوییم این بود که دوران دانشجوییم تمام شد.به خاطر دارم ، یک بار به دکتر بازرگانی گفتم که ما جشن فارغ التحصیلی داریم و خیلی خوشحال میشیم حتما برای این جشن تشریف بیارید.ایشون هم خیلی جدی فرمودند که دانشجو هیچوقت فارغ التحصیل نمیشه و این جشن هم جشن دانش آموختگی شماست.ولی خوب برای من تلخ ترین لحظه همین لحظه فارغ التحصیلی یا دانش آموخته شدن بود.شیرین ترین لحظه هم اگر کل دوران دانشجویی رو بخوام بگم این بود که در بین دانشجویان 27 کشور جهان به عنوان دانشجوی برتر و نمونه انتخاب شدم.

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر ایمان معماریان (دامپزشک حیات وحش)

وت پارس - موضوع پایان نامه شما در ارتباط با کدام بخش از رشته دامپزشکی بود؟

پاسخ - موضوع پایان نامه من سنجاب ایرانی بود که کار بسیار سختی هم بود.به علت اینکه در اون زمان دستگاه دیجیتال رادیوگراف وجود نداشت و ما از بیمارستان ها و امکانات انسانی استفاده می کردیم و از هر سنجاب در 37 پوزیشن تصویر رایوگراف تهیه می شد.100 سنجاب و از هر کدام 37 تصویر! و در کنار این مراحل کارهای سونوگرافی ، آناتومی و ... هم بود.

افزایش تعداد دانشکده ها چیزی شبیه شوخی است

وت پارس - به نظر شما مردم با شناخت درستی از رشته ای که در آن تحصیل کرده اید دارند؟

پاسخ - نه متاسفانه ، اصلا.پیش از این خیلی بدتر بود ولی الان یک مقدار شرایط بهتره. با این وجود هنوز هم شناخت خوبی ندارند و شاید بخش از این عدم شناخت تقصیر خود ما دامپزشکان باشه و بخشی دیگر از اون هم به علت این باشه که دامپزشکی زیر نظر وزارت جهاد کشاورزیست و با پزشکی فاصله زیادی گرفته است.مثلا خیلی از افراد تصور می کنند که دامپزشکی لیسانس و فوق دیپلمه و کلا دامپزشکان چیزی حالیشون نیست و بلد نیستند و از این بابت تقصیر خودمونه که خودمون رو اونجور که باید نشون ندادیم.در مجموع امیدوارم که دانشجویانی که بعد از این فارغ التحصیل میشن این دید رو نسبت به رشته دامپزشکی تغییر بدن و نشون بدن که دامپزشکی تا چه حدی اهمیت داره و تا چه حدی رشته ای علمیست.

وت پارس - خوب حتما افزایش تعداد دانشکده ها و فار التحصیلان دامپزشکی نیز در ایجاد شرایط کنونی بی تاثیر نیست.

پاسخ - خوب اون که واقعا چیزه خنده داریه.در حقیقت تو کشورهای خیلی پیشرفته که رفرانس های دامپزشکی رو از اون جا دریافت می کنیم هم یک همچنین تعدادی دانشکده دامپزشکی اصلا براشون قابل درک نیست.هر چه میزان این کمیت بیشتر باشه ، کیفیت افراد کاهش پیدا می کنه.همین الان با افزایش تعداد دانشجوی بالاتر ، میزان کار برای افراد کاهش پیدا می کنه طبیعتا.حتی این افزایش دانشجوهایی که براشون این میزان درس سخت آسون نباشه در دانشگاه های معروف کشور مثل دانشگاه تهران نیز دیده میشه.این باعث میشه بالاخره با این افراد مسامحه ای بشه و این افراد نمره رو دریافت کنند و بیان بیرون و بشه همون شرایطی که مردم فکر می کنند دامپزشکی هیچ چیزی بلد نیست.

وت پارس - شما دوره تخصص حیات وحش را به چه صورتی دریافت کردید؟

پاسخ - به طور کل رزیدنتسی یا تخصص حیات وحش ، فقط در کشورهای امریکا و کانادا وجود داره.شاید الان میزانش بیشتر شده باشه اما اون زمان یادم میاد که زیر ده دانشگاه این تخصص رو ارائه می دادند که هر 2 تا 3 سال یکبار هر کدام از اینها یک رزیدنت می گرفتند.یعنی در حال حاضر در تمام دنیا کمتر از 80 نفر وجود دارند که رزیدنتسی حیات وحش خوندند.سایتی وجود داره که شما رزومه تون رو ارائه میدی ، دانشگاه ها رو بر اساس علایق خودتون رنک می کنید و اون ها نیز شما رو بر اساس رزومه تون رنک می کنند.من 3 بار اپلای کردم که دو بارش کاملا رد شد و بار سوم دانشگاه میسوری تونستم که پذیرش بگیرم که متاسفانه اون زمان از طریق یکی از کشورهای همسایه اقدام کردم ولی ویزای امریکا به بنده داده نشد.پس از اون اپلای افریقا اتفاق افتاد که به افریقا رفتم.تقریبا تمامی دامپزشکان حیات وحشی که در اروپا فعالیت می کنند ، همه شون مانند بنده دوره های حیات وحش رو در کشورهای مختلف گذروندند.یعنی رزیدنت حیات وحش نبودند و به واقعا دوره های مختلف دامپزشکی حیات وحش بوده که گذروندن مث مقید سازی ، بیهوشی و کارهای مختلفی که شامل وایلد و زو میشه ، یعنی هم دوره ها رو در باغ وحش می گذرونید و هم در خود حیات وحش.به این در واقع نمیشه گفت مدرک بورد تخصصی حیات وحش.مدرک بورد تخصصی همون هایی است که در دانشکده های امریکا و کانادا ارائه میشه و بنده اون مدرک رو ندارم.

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر ایمان معماریان (دامپزشک حیات وحش)

وت پارس - آقای دکتر به شخصه با یوتانایز و مرگ آسان موافقید؟

پاسخ - مرگ آسان یا یوتانایز در واقع یکی از راه های درمانی دامپزشکی است.یعنی شما توی خیلی از مراحل درمانی دامپزشکی ، اگر این کار رو انجام ندید  در حق اون حیوان ظلم کردید.شما می دونید که برای این حیوان شانسی متصور نیستی و ادامه زندگیش برای اون به معنی درد و رنج و عذابه و در نتیجه اگر شما اون حیوان رو راحت نکنی ، به عنوان یک دامپزشک مسئول درد کشیدن اون موجود در بقیه زندگیش هستید.چون شمایید که می دونید این حیوان داره درد می کشه و شمایید که می دونید قراره این حیوان درمان نشه.در واقع خود این کار مرحله ای از یوتانایز هست و مرگ آسان دارای قوانین مختلفی است که در اتحادیه باغ وحش های اروپا و ارگان های مربوطه تعاریف خاص خودشون در این زمینه رو دارند که فقط هم مخصوص حیواناتی که عذاب می کشند هم نیست.مثلا حیواناتی که خودشون به عنوان تغذیه استفاده میشن هم در موردشون مرگ آسان باید رعایت بشه.ولی خوب اون بخش که در خصوص حیوانات بیمار هستش که جزو وظایف دامپزشک هست که باید انجام بشه.

وت پارس - شما چه سالی فارغ التحصیل شدید آقای دکتر؟ بعد از اون کار شروع شد؟

پاسخ - من 86 فارغ التحصیل شدم. سال 85 یک دوره در کلاس هایی که اشاره کردم شرکت کردم.در طی سال های 86 ، 87 و 88 هم در این کلاس ها شرکت کردم و پس از اون به کشور بازگشتم.

وت پارس - آیا اگر باز هم به گذشته باز گردید باز هم همین مسیر طی شده را انتخاب می کنید؟

پاسخ - بی شک ... اما این راه رو بهتر میام.من در اون زمینه تخصصی خودم ، سعی کردم به اون چیزهایی که میخوام برسم و رسیدم به غیر از اون یک تیکه ویزا.بعضی وقت ها تصور می کنم جایی نبوده که بیشتر از اون می تونستم درس بخونم و نخوندم اما شاید یه قسمت هایی رو بیشتر تلاش کنم.

با این وجود آینده دامپزشکی را بد می بینم

وت پارس - آینده رشته دامپزشکی در کشور ایران را چگونه می بینید؟ به خصوص در حوزه حیات وحش.

پاسخ - اگر به همین صورت پیش بره بسیار بد.اگر با همین روند جلو بریم ، با این سطح علاقه دانشجویان و با این میزان دانش خیلی آینده رو خوب نمی بینم ، حداقل آینده نزدیک رو خوب نمی بینم.ولی امیدوارم حداقل خود ما دامپزشکان نسبت به رشته دامپزشکی دید خوبی پیدا کنیم و بعد از اون هم بتونیم این دید رو به جامعه انتقال بدیم تا این آینده تیره و تاری که پیش رو داریم رو یک مقدار روشن تر کنیم.

اما در خصوص دامپزشکی حیات وحش. این حوزه به یک علت واضح در کشور ایران وجود ندارد و اون هم این مسئله می باشد که هیچ درآمدی برای اون متصور نیستیم.یعنی اینکه هیچ کس به شما پولی نمیده تا برید و در طبیعت به یک پلنگ رسیدگی کنید.چون قبلا به این صورت بوده ، الان هم اساس تفکر به همین شکل پا گرفته که خوب دامپزشک هست دیگه باید به حیوان رسیدگی کنه و اصلا به این مسئله باید حق و حقوقی داده شود فکر هم نمی کنند.اصلا کسی متصور هم نیست که بله درست این دامپزشک وظیفه اش درمان این حیوانات است ، شغل اش هم هست.یعنی باید از این شغل درآمد کسب بشه.ما کلاس های آموزشی حیات وحشی که برگزار می کنیم 99 درصد شرکت کننده ها دانشجویان هستند ، چون دانشجویان هنوز در جو اون جذابیت بحث دامپزشکی حیات وحش قرار دارند ، ولی خوب وقتی فارغ التحصیل میشن می بینند که پولی از این حوزه در نمیاد ، با خودشون فکر می کنند که درس بیشتر باید بخونن ، کار بیشتر بکنند ، سختی و خطر بیشتری هم تحمل کنند و پولی هم در نیارن. خوب پس این علاقه به مرور از بین میره.زیر ساخت ها و پایه های این مسئله باید توسط ارگان های مربوط مثل سازمان محیط زیست و سازمان دامپزشکی فراهم شود تا دامپزشکان حیات وحش هم در این فیلد فعالیت کنند.در حال حاضر شاید بخش هایی تنها برای تبلیغ ، مثلا بگن آره ما یک روباهی پیدا کردیم و ... که تنها جنبه های تبلیغی دارن فعالیت می کنند اما وقتی بهشون مراجعه می کنید کاری انجام نمیدن.به همین خاطر هست که من که حوزه اصلی کاریم مربوط به حیات وحش هست برای بخش درآمد زایی خودم محبور هستم که کار دام کوچک انجام بدم.

در تلاش برای تکثیر پلنگ ایرانی هستیم

وت پارس - نامه ای سال گذشته از شما در خصوص حواشی مربوط به ورود شیر ایرانی منتشر شد که آن زمان گفتید که با بازگشت به ایران در خصوص آن پاسخ خواهید داد.چه توضیحی در خصوص این نامه و حواشی بعد از آن به خصوص نامه مربوط به اتحادیه باغ وحش های اروپایی دارید؟

پاسخ - در همین لحظه آزمایشات مربوط به شیرهای افریقایی در حال انجام شدن است که این یک مرحله از اون مراحل برنامه ریزی شده برای آوردن شیرهای ایرانی می باشد.آزمایشات که انجام بشه و جواب اون ها ارسال بشه ، پس از اون اتحادیه با وحش های اروپایی تصمیم می گیره که به کشور ما بیاد.در خصوص پلنگ ایرانی هم که اون حواشی ایجاد شده بود توضیح اینه که ما عضو EEP هستیم و بودیم و ایشالله خواهیم ماند ، اگر بتوانی استانداردهای اون ها رو رعایت کنیم. در تلاشیم که بتونیم با همکاری اونها برای نخستین بار پلنگ ایرانی رو در کشور تکثیر هم بکنیم.اما در خصوص بحث اون پلنگ و قلاده چون خواننده های وت پارس بیشتر از دامپزشکان هستند شاید فهم و درکش کمی سهل تر باشه قلاده هیچوقت نمیتونه باعث همچین اتفاقی بشه.مسائل مهمی که تا به حال در کشور اتفاق نیفتاده بود رو در کشور برای پلنگ ها با بودجه بین المللی شروع کردیم ولی برای نخستین بار با یک تیم کاملا ایرانی و مشاوران بین المللی.کار شروع شد و خیلی بهتر از بسیاری از پروژه هایی که آدم های معروفی در سراسر دنیا تو اون دخیل بودند بود.کار بسیار عالی شروع شد و پیشرفت کرد و رسید به مرحله ای که ما خودمون هم پیش بینی می کردیم که یکی از پلنگ هایی که دارای قلاده هست ممکنه که از بین بره و بمیره.حالا به هر دلیلی ، ممکنه که شکار بشه ، تصادف بکنه ، یا تمام اتفاقاتی که برای پلنگ هایی که بدون قلاده هستند پیش میاد.ما بواسطه این قلاده ممکنه که این مسئله رو متوجه بشیم.حالا اتفاقی پیش اومد به نام درگیری داخل گونه ای.یعنی یک پلنگ نر بزرگ ، پلنگ ماده ما که دارای قلاده بود رو بر سر یک شکار کشت.برای نخستین بار در ایران ، یک کالبدگشایی علمی ، سریع و دقیق روی لاشه انجام شد. کاری که تا به حال متاسفانه روی هیچ گونه حیات وحشی و یا بهتر بگم روی هیچ کدوم از گوشتخوران بزرگمون انجام نشده بود.خیلی سریع انحام شد و خوشبختانه در اون زمان یکی از اساتید بین المللی هم در ایران حضور داشتند و بدون هیچ مخفی کاری و با توجه به تاریخچه حیوان به این نتیجه رسیدیم که  درصدی از مرگ پلنگ های ماده به واسطه درگیری با پلنگ نر اتفاق می افته ، چیزی که افریقایی ها هم تحقیقاتی در این زمینه انجام داده بودند و به رقم 43 درصد رسیده بودند اما ما در کشورمان نیازمند تحقیقات بیشتری برای مقایسه هستیم.و این چیزیست که شاید خیلی از طرفداران حقوق حیوانات دوست ندارند قبول کنند که بله ، دخالت انسان یک درصد از مرگ و میرها رو ایجاد می کنه ، ولی این جمعیت به صورت طبیعی هم به نحوی کنترل میشه و یک سری از تلفات و مرگ و میرها هم بدون دخالت انسان و کاملا طبیعی اتفاق می افتد و این هم یک نمونه از اون بود. این کارهایی که ما انجام میدیم مانند قلاده گذاری در حقیقت یکی از فوایدش درک این اتفاقاته و باعث میشه واقعیت ها رو بشناسیم و با درک واقعیت ها بهتر می تونیم این گونه ها رو محافظت کنیم.و خوب حرف های غیر علمی مثل اینکه این بچه بوده و رشد کرده و ... زده میشه.خوب کاملا معلومه که حیوان بالغه و صفحات رشد به صورت کامل این موضوع رو نشون میدن و این ها مواردی هستش که دامپزشکان بهتر می تونن بفهمن.این مواردی که بیان میشه بیشتر شبیه شوخی ایه و جایگاه علمی نداره.افرادی که تندروتر هستند می گویند که ورود به طبیعت باید انجام نشه و این ورود به معنای دخالت هست و ... این افراد کلا درکی از محیط زیست ندارند.چون که حیات وحش و محیط زیستی که از اون سودی به دست نیاد بدون شک نابود میشه.چون این محیط زیست و حیات وحش داره با جاده و کارخونه و .... رقابت می کنه. پس باید درآمدزا و سود ده باشه.اگر شما نتونی بگی که من از این هم برای شما سود در میارم ، دولت دلیلی برای حفاظت از اون نمی بینه و به جای اون کارخانه می سازه.حتی توریست هم باید وارد اون منطقه بشه و ببینه و باید از اون درآمدزایی داشت ، چه برسه به کارهای تحقیقاتی که بسیار بسیار واجبه.محقق اگر وارد زیستگاه نشه ، تحقیق بر روی حیوانات انجام نشه و واقعیت درک نشه ، چطور میشه خطرات رو درک کرد؟چطور میشه جلوی آسیب ها رو گرفت؟

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر ایمان معماریان (دامپزشک حیات وحش)

وت پارس - در حال حاضر بحث درآمدی و مخارج از طریق NGO ها انجام میشه یا دولت؟

پاسخ - دولت که متاسفانه در این زمینه ها کاری انجام نمیده و درآمدی هم وجود نداره.هزینه ها از سوی ارگان های مریوط بین المللی تامین می شوند.

دنیا به این رسیده است که باغ وحش باید باشد

وت پارس - شما مبحث رو مطرح نمودید با عنوان باغ وحش خوب. در حالی که فعالان حقوق حیوانات به طور کل با اصل قضیه مشکل دارند.نظر شما در این خصوص چیست؟

پاسخ - اینکه باغ وحش باید باشه چیزیست که همه دنیا بهش رسیدند و تا حدی هم به اون رسیدند که Public Zoo یا باغ وحش های عمومی ساخته شدند که در اون ها از مردم ورودی گرفته نمیشه.با هزینه ارگان های بین المللی مانند اتحادیه اروپا ، سازمان ملل ، ایالت های خود امریکا و حتی مالیات خود برای حفظ اون باغ وحش بدون اینکه درآمدی از اون کسب بشه ، خرج میشه.حالا باغ وحش هایی که بنگاه های اقتصادی هستند و درآمد دارند بحث شون جداست.این باغ وحش ها حفظ می شوند چون که ارزش اون ها در زمینه های مختلف درک شده.مهم ترین پایه حفاظت ، باغ وحش ها هستند.اون عده ای از مردم عادی که متخصص نیستند ، به زیستگاه های حیات وحش نمی روند و درکی از محیط زیست ندارند رو در باغ وحش هاست که می تونیم با این مسائل آشنا کنیم و به قولی فرهنگ سازی کنیم.باغ وحش هست که ذهن اون ها رو به سمت حیات وحش میبره و کاری می کنه که اون ها متوجه حیات وحش واقعی بشن و بدونند که این حیات وحش نیاز به کمک داره.به طور کلی فرهنگ سازی یکی از اهداف باغ وحش هاست که خوب جای دیگه ای هم نمیشه به اون رسید.این ارتباط نزدیک مردم با حیوانات و حیات وحش در هیچ جایی به این صورت اتفاق نمی افته و شما می تونید از این پتانسیل برای آشنا کردن مردم با حیوانات ، مسائل حیات وحش و بحث حفاظت استفاده کنید. نکته بعدی اینه که به طور کلی پایه گذار بحث دامپزشکی حیات وحش باغ وحش ها بودند و بعد از اون گسترش پیدا کرد.بحث دیگه هم مسئله حفظ برخی از گونه هاست که نمونه هایی هم وجود داشته که باغ وحش ها تونستند گونه هایی که در طبیعت از بین رفتند یا آسیب دیدند رو به طبیعت برگردونند که کار بسیار سختیه که نیاز به تحقیقات و فعالیت های گسترده داره ولی بحث حفظ ژن ، یکی دیگر از وظایف باغ وحش هاست که از جمله وظایف انکار ناپذیر شمرده میشه ولی حالا ما به این دلایل مفید ، آیا از حیوانات سو استفاده می کنیم؟ این مسئله یک راهکار داره برای آدم هایی که تخصصی نگاه نمی کنند و خودشون رو به جای اون حیوان قرار میدن.مثلا اینجور تصور می کنند که مثلا اگر من جای این پلنگه بودم دوست داشتم امروز بعد از ظهر خرید برم هایپراستار.چون حالا نمی تونه بره این پلنگ ناراحته.ولی این دیدگاه اشتباهیه.چون نیازهای گونه های مختلف با همدیگر تفاوت داره.یعنی نیاز من انسان با پلنگ متفاوته ، پلنگ با خرگوش و به همین ترتیب همه حیوانات با هم.پس خیلی نباید باهاشون همذات پنداری کرد.از اون ها هم که نمیشه سوال پرسید که شما خوشحالی یا ناراحت.یک راهکاری علم نوین دامپزشکی حیات وحش پیش پای ما قرار داده با عنوان روش های پرخاشگرانه سطوح هورمونی حیوانات.قبلا این روش ها به این صورت بود که حیوانی را بیهوش می کردند ، ازش نمونه خونی تهیه می شد و مثلا سطح کورتیزول حیوان اندازه گیری می شد که ببینیم حیوان دارای استرس هست یا نه که این روش یک نکته منفی داشت و آن هم این بود که خود اون بیهوشی استرس زا بود و نمی شد حدس زد که این استرس از بابت اون بیهوشی و مراحل طی شده ایجاد شده یا از شرایط زندگی خود حیوان.ولی این روش های جدید به ما کمک می کنه که این میزان هورمون ها رو در شرایط مختلف ، در فواصل متفاوت بدون هیچ دخالتی اندازه گیری کنیم.همه این موارد به ما کمک می کنه که بدون اینکه از حیوان بپرسیم خوبی یا بدی ، خوشحالی یا ناراحتی به درک این موضوع برسیم که آیا این شرایط مورد پسند حیوان هست یا نه و اینکه رضایت مندی تا چه حدی است از وضعیت موجود.این نشون میده که اگر جایگاه مناسب با فراهم کردن تمام نیازهایی که اون حیوان دارد ایجاد شود ، میتونه سطح استرسی حیوان پایین باشه ، حتی پایین تر از طبیعت.این اصلا به این معنی است که ما یا هر باغ وحشی اجازه داره بره و حیوانی رو از طبیعت جدا کنه و در باغ وحش قرار بده و بگه این در اینجا خوشحال تره.این تنها نشان می دهد که ما از حیوانات باغ وحشی که در باغ وحش ها تکثیر می شوند و تولید مثل می کنند ، هیچ گاه سو استفاده نمی کنیم برای نشان دادن اهمیت حیات وحش واقعی.این ها در این جایگاه ها وضعیت خوبی دارند چه بسا استرس پایین تری هم دارند.شاید برخی بگویند که مثلا فلان حیوان 90000 متر در طبیعت قلمرو دارد و شما اینجا 1000 متر جا براش تعیین کردید ، ولی به این نکته دقت نمی کنند که آن حیوان اون 90000 متر رو برای چه چیزی نیاز دارد؟ شما اگر به اون حیوان غذاش رو بدی ، جفتش رو هم در کنارش قرار بدی ، نر دیگری هم در اون فضا حضور نداشته باشد ، خیلی راحت از اون فضای ایجاد شده توسط شما در آرامش استفاده می کنه و غذاش رو مصرف می کنه و تکثیر پیدا می کنه.در هر صورت مقایسه این دو فضا شاید کار خیلی جالبی نباشه.

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر ایمان معماریان (دامپزشک حیات وحش)

وت پارس - حیوانات باغ وحش چگونه انتخاب می شوند و در باغ وحش ها قرار می گیرند؟

پاسخ - یک زمانی باغ وحش های کل دنیا ، مثلا زمانی بیش از صد سال پیش ، به این صورت بود که همه از طبیعت شکار می شدند و باغ وحش ها هم وضعیت مناسبی نداشتند ولی هم اکنون در خصوص تمامی گونه ها طول عمر در حیوانات باغ وحش بیشتر از حیوانات طبیعت است.تکثیر هم در خصوصشون انجام میشه و در نتیجه هیچ باغ وحش استانداردی حق گرفتن حیوان از حیات وحش رو ندارد مگر اینکه اون حیوان خاص توان زندگی در حیات وحش رو نداشته باشه مانند پلنگی که سن خیلی خیلی بالایی داشته باشد یا حیواناتی که نقص عضو دارند.تکثیر هم تحت شرایط خاص انجام می گیرد و اجازه قاطی کردن ژنتیکی هم وجود ندارد.

وت پارس - ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید. و صحبت پایانی شما برای خوانندگان وت پارس

پاسخ - چون مخاطبین رسانه شما رو بیشتر دامپزشکان تشکیل می دهند ، امیدوارم یک روزی برسه که به دامپزشکی حیات وحش هم به اندازه سایر شاخه های علم دامپزشکی توجه بشه و در ضمن این توجه فقط برای تخریب افراد دیگر یا برای تبلیغ و نشون دادن خودمون نباشه و صرفا این توجه برای کمک به حیات وحش کشور ایران باشه.

- گفتگو از امیر خسروشاهی / وت پارس

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر پیام محبی

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر غلامرضا مصباح

گفتگوی اختصاصی وت پارس با سپهر سلیمی

نظرات

pajuhandeh در تاریخ 05 فروردين 1395
باسلام اززحمات شما سپاسگزارم.واقعا سایت بی نظیری دارید
نیکصالحى در تاریخ 05 فروردين 1395
سلام از زحمات شما ممنون ، واقعا سایت مفیدىه توى این یک سالى که وت پارس میخونم واقعا استفاده کردم.
سیامک در تاریخ 05 فروردين 1395
از مدیریت سایت و همکارانشون به خاطر پدید آوردنه این سایت کامل که جای بهتر شدنم داره ممنونم.
نگین در تاریخ 05 فروردين 1395
معماریان واقعا باغ وحش از نظرت ای خوبیییییییه؟؟؟؟ متاسفم برات
وحید در تاریخ 05 فروردين 1395
با سلام.با تشکر از سایت پر محتواتون.می خواستم یک خواهش ازتون داشته باشم.لطفا تعداد مصاحبه ها رو بیشتر کنید
ALI.KH در تاریخ 05 فروردين 1395
سلام، لازم میدونم بابت تمامی زحماتی که تا حالا کشیدید ازتون تشکر کنم و بابت وب سایت بسیار خوبتون تبریک بگم. مسلما جا برای بهتر شدن دارید اما تا همین جای کار هم بهترین سایت دامپزشکی ایران هستید.
فرزانه در تاریخ 06 فروردين 1395
ممنون از اینکه با دکتر معماریان مصاحبه کردید و تشکر و قدردانی از دکتر معماریان بابت زحماتی که برای حیات وحش کشورمان میکشند
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image