گفتگوی اختصاصی وت پارس با مهندس فرشید فهیم

25 خرداد 1395, ارسال شده توسط: saeedseery

شاید بسیاری از بینندگان تلویزیون وی را با برنامه سلامت باشید می شناسند.اما سابقه کار اجرای مهندس فرشید فهیم به سال ها پیش باز می گردد.کاردانی دامپزشکی خواند و دوست داشت در مقطع دکترا دامپزشکی را ادامه دهد اما شرایط به گونه دیگری رقم خورد.وت پارس هم اکنون به گفتگو با مهندس فرشید فهیم نشسته است. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

گفتگوی اختصاصی وت پارس با مهندس فرشید فهیم

آنچه در ادامه می آید گفتگوی مفصل و اختصاصی سعید سیری از سایت وت پارس با مهندس فرشید فهیم ، مجری مشهور صدا و سیما و دارای مدرک کاردانی دامپزشکی و مهندسی علوم دامی می باشد.

وت پارس - در وهله اول از فرصتی که در اختیار ما برای انجام این مصاحبه قرار دادید نهایت تشکر را داریم ، طبق روال معمول خودتان را به طور کامل برای خوانندگان ما معرفی نمایید.

مهندس فرشید فهیم - فرشید فهیم هستم متولد 14 شهریور 47 اهل گیلان خاصه رشت و لاهیجان 15 سال است که مجری شبکه سه سیما هستم.

وت پارس - چه شد که دامپزشکی را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب کردید؟

مهندس فرشید فهیم - بعد از دیپلم در رشته کاردانی دامپزشکی دانشگاه آزاد واحد رشت قبول شدم و چون دانشکده افسری هم قبول شده بودم تصمیم گرفتم به رشته دامپزشکی برم و بتونم تا مقطع دکترا ادامه بدم اما نشد و بصورت ناپیوسته مهندسی دامپروری رو ادامه دادم و وارد جهاد سازندگی شدم و مشغول به کار در عرصه های برگزاری جشنواره های بخش غیر کشاورزی.ولی همیشه علاقمند بازیگری بودم که بصورت اتفاقی به عرصه اجرا رو آوردم.

وت پارس - آیا مخالفت یا موافقتی از سوی خانواده برای تحصیل در دامپزشکی داشتید؟

مهندس فرشید فهیم - برای تحصیل در دامپزشکی نه ولی برای دانشکده افسری چرا.خدابیامرز پدرم میگفت تو الان عاشق لباس افسری و دیسیپلینش هستی ولی اگه تونستی 2 سال تو پوتین سربازی دوام بیاری اونوقت میتونی 30 سال تو لباس افسری هم دوام بیاری.واقعادرست میگفت!!

وت پارس - دوران تحصیل در دانشگاه به چه صورت بود؟به کدوم دروس علاقه داشتید؟

مهندس فرشید فهیم - تو دانشگاه علاقمند دروس عملی و آزمایشگاهی و کشتارگاهی بودم بیشتر اجرایی هارو دوست داشتم تا تئوری و کلاسی رو.

گفتگوی اختصاصی وت پارس با مهندس فرشید فهیم

وت پارس - دوران بعد از تحصیل و شروع دوران کاری شما چگونه بود؟ آیا بلافاصله دوران کاریتان شروع شد؟

مهندس فرشید فهیم - من بعداز دوره کاردانی رفتم سربازی و اواخر دوره سربازی ازدواج کردم و همون موقع هم تو مقطع ناپیوسته مهندسی دامپروری قبول شدم اماهمزمان با تحصیل تو کارخانه چایسازی هم کار میکردم تو مازندران و بعد از اتمام تحصیل اومدم تهران و در جهاد سازندگی کارمو شروع کردم.

وت پارس - از نحوه رفتار آشنایان با شما به عنوان یک دامپزشک راضی هستید؟

مهندس فرشید فهیم - الان که خیلی سالها هست که از دامپزشکی دورم چون علاوه بر اجرای برنامه در شبکه سه مسوول روابط عمومی معاونت ترویج سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی هم هستم وکارم ارتباطی با رشته تحصیلیم نداره ولی چون سالها برنامه سلامت باشید رو در شبکه سه اجرامیکردم خیلی ها فکر میکنن پزشک هستم.

وت پارس - به نظر شما مهم ترین خصوصیاتی که یک فرد برای دامپزشک شدن باید داشته باشد چیست؟

مهندس فرشید فهیم - علاقه به کار دامپزشکی،جثه مناسب برای این کار،ولی خیلی کم مردم با این شغل و خطراتش و زحماتش و اهمیتش آشناهستن برای همین کمتر جوونا علاقمند این رشته برای ورود به دانشگاه هستن چون درامد شغله که میتونه علاقمندی رو ایجاد کنه.

وت پارس - تلخ ترین و شیرین ترین خاطره دوران دانشجویی و کاری شما چیست؟

مهندس فرشید فهیم - تلخترین از دست دادن دوست دوران هم خدمتیم که اهل کرمان بود شهرام اسدزاده و شیرین ترین خاطره دوران تحصیلم وقتی با همسرم تازه ازدواج کرده بودیم و مشهد بودیم مادرم تماس گرفت گفت برای ادامه تحصیل دانشگاه قبول شدی.

وت پارس - با تمامی تفاسیر و گذر از تمام این سال ها ، اگر باز هم به گذشته باز می گشتید همین مسیر را طی می کردید؟ باز هم دامپزشک می شدید؟

مهندس فرشید فهیم - اگه در مقطع دکترا بودم و با کارم ارتباط داشت حتما ولی چون مسیر کاریم از دامپزشکی دور شد ،نه حتما در رشته ارتباطات و مخاطب شناسی و حتی روانشناسی ادامه تحصیل میدادم.

وت پارس - جامعه دانشجویی دامپزشکی ایران را چگونه می بینید؟ انگیزه و پشتکار دوران قبل را در این دوره هم می بینید؟

مهندس فرشید فهیم - خوبه تلاش جامعه دامپزشکان ایران ولی خیلی کمه برای دیده شدن و تبیین اهمیت این رشته شغلی که چقدر باسلامت مردم در ارتباطه من حتی میگم از رشته های پزشکی هم اهمیتش بالاتره چون اگه سلامت دام و فراورده های دامی تامین بشه سلامت انسان تضمینه پس قبل از اینکه انسان به پزشک نیاز داشته باشه برای جلوگیری از مصرف محصولات سالم دامی به یک دامپزشک نیاز داره و این نشانه اهمیت برتر این رشته هست که باید سازمان دامپزشکی و نظام دامپزشکی از طریق رسانه ها بیشتر اطلاع رسانی کنه و اونم با هزینه خوب.

وت پارس - دامپزشکان از نظر شما امنیت شغلی دارند؟

مهندس فرشید فهیم - بنظرم نه ندارن باید به دامپزشکی در بخش خصدصی بهاداده بشه نه بخش دولتی اونوقت میشه گفت با افزایش درامد دامپزشکان در بخش خصوصی تضمینی برای امنیت شغلی وجود خواهدداشت.

وت پارس - به نظر شما دروسی که در حال حاضر در دانشگاه های ما به عنوان دامپزشکی تدریس می شوند به روز و مطابق با سرفصل های جهانی هستند؟

مهندس فرشید فهیم - واقعا نمیدونم چون خیلی سالها هست که از این رشته تحصیلی دور شدم و اجازه بدین بدون اطلاع به این سوال جواب ندم.

گفتگوی اختصاصی وت پارس با مهندس فرشید فهیم

وت پارس - در طول تمام این سال ها بهترین و بدترین خبری که در مورد رشته خودتان شنیدید چه بود؟

مهندس فرشید فهیم - بدترین خبر این بود که خانم هانمیتونن دامپزشک بشن چون برام عجیب بود یعنی برای درمان حیوانات کوچک و خانگی خانمها نمیتونن تاثیر گذار باشن و یا آزمایشگاههای دامپزشکی نیاز به خانمهای دامپزشک و کارشناس این بخش نداره؟!!!اما بنظرم الان میتونن در بعضی رشته ها ی مرتبط قبول بشن و همکار این بخش باشن که خبر خوبیه.

وت پارس - آیا حق مطلب در مورد اصحاب دامپزشکی به خصوص پیشکسوتان ادا شده است؟

مهندس فرشید فهیم - خیر چون اگه اداشده بود اینقدر جوونای امروزی از این رشته مهم تحصیلی فراری نبودن بنظرم احترام مسجد رو باید متولیش بجا بیاره .دامپزشکان خودشون باید احترام شغلشون و اهمیتش رو تو جامعه و مجامع علمی معرفی کنن.

وت پارس - از نظر شما آیا فضای مجازی اهمیتی در شناساندن رشته دامپزشکی دارد؟

مهندس فرشید فهیم - میتونه داشته باشه ولی نه برای عموم مردم اگه به حیوانات خانگی بپردازه و اطلاعات دامپزشکی در این عرصه رو از سایر کشورها هم ترویج و تبلیغ کنه میتونه موثر باشه.

وت پارس - چه شد که به صدا و سیما وارد شدید؟

مهندس فرشید فهیم - سال 78 بود که در شبکه باران یه سریال به نام آوایی از دور دست رو بازی کردم و بعد از اون مجری برنامه آیینه روستا در شبکه استانی شدم وقتی دوباره به تهران برگشتم تو برنامه های تولیدی گروه تلویزیونی جهاد اجراداشتم و سال 83 در شبکه سه سیما تست گویندگی و اجرادادم که قبول شدم و با برنامه طعم زندگی برنامه های زنده من در این شبکه که عاشقشم شروع شد و تا امروز که مسابقه جدول رو اجرا میکنم تو این شبکه پر مخاطب افتخار همکاری رو دارم.

گفتگوی اختصاصی وت پارس با مهندس فرشید فهیم

وت پارس - آیا دامپزشک بودن شما و تحصیل در این رشته باعث شد تا برنامه ویژه ای را در این خصوص به صدا و سیما پیشنهاد نمایید؟

مهندس فرشید فهیم - به صورت مستقیم که نه ولی یکسال در شبکه بازار مجری برنامه مجله کشاورزی بودم که جسته و گریخته به اهمیت دامپزشکی پرداختیم و چون علاقمند دامپزشکی هستم ویژه تر تو برنامه هام بهش پرداختم کاری که ازدستم بر میومد برای تبیین اهمیت این رشته شغلی بعمل آوردم.حتی تو برنامه سلامت باشید شبکه سه به موضوع بیماریهای مشترک اشاره میکردم . تو مناسبت های روز دامپزشکی و برگزاری همایش های مرتبط اطلاع رسانی میکردم.

وت پارس - چرا رشته دامپزشکی به این حد در صدا و سیمای ایران مهجور است؟ نوعی نگاه بی تفاوتانه نسبت به دامپزشکی وجود دارد.آن را تایید می کنید؟

مهندس فرشید فهیم - بله وجود داره ولی بنظرم نه رییس صدا و سیما و نه مدیران گروهها دامپزشک هستن که به این موضوع اهمیت بدن. باید سازمان دامپزشکی و نظام دامپزشکی و جامعه دامپزشکان بی وقفه از مدیران رسانه بخواهند امیدوارم باراه اندازی مجدد برنامه مجله کشاورزی در شبکه آموزش به این موضوع هم ویژه پرداخته بشه ضمن اینکه باید برای معرفی دامپزشکی غیر مستقیم و در برنامه های نمایشی و مسابقات تلویزیونی پرداخته شود.

وت پارس - شما مسئولیت روابط عمومی معاونت ترویج کشاورزی را برعهده دارید. چه اقداماتی در دوران مسئولیت شما انجام پذیرفت؟

مهندس فرشید فهیم - من تازه چند ماهه که این مسوولیتو پذیرفتم ولی خب ارتباط کارم بیشتر با فعالیتهای ترویجی هست و قطعا اگه در مورد دامپزشکی هم برنامه هایی در ترویج سراسر کشور صورت بگیره به نحو احسن اطلاع رسانی می کنم.

وت پارس - ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید. و صحبت پایانی شما ...

مهندس فرشید فهیم - ازشما ممنونم و از همکارانتون و به ویژه مخاطبان سایت وزین وت پارس امیدوارم با اطلاع رسانی شما روز به روز اهمیت این رشته شغلی مهم برای همگان روشن بشه و علاقمندان این رشته تحصیلی از انتخاب خوبشون پشیمون نشن.باتبلیغی که من برای دامپزشکی کردم پسر یکی از همکارام این رشته رو انتخاب کرد و در حالی که میتونست پزشکی هم قبول بشه ولی رفت و دامپزشکی رو برای تحصیل انتخاب کرد الانم خیلی راضیه امیدوارم کارش پردرامد باشه که بعدها برام دعای خیر بخواد نه اینکه نفرینم کنه.

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر پیام صالحی

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر ایمان معماریان

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر پیام محبی

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر غلامرضا مصباح

نظرات

یک دوست در تاریخ 16 تير 1395
با سلام و ضمن تشکر از مصاحبه خوبی که با ایشان انجام دادید، ضمن احترامی که برای جناب مهندس فهیم عزیز و همکاران محترم سایر رده های دامپزشکی قائل هستم، چند نکته را خدمتتان عرض می کنم: 1- شما چندین بار ایشان را در این مصاحبه، "دامپزشک" خطاب نمودید. کلمه "دامپزشک" برای افرادی به کار می رود که حداقل دارای مدرک دکترای عمومی دامپزشکی باشند و صحیحش این بود که ایشان را "کاردان دامپزشک" یا "تکنیسین دامپزشک" خطاب می نمودید. 2- پرسیدن سوالات تخصصی در خصوص دامپزشکی از ایشان که دارای مدرک کاردانی دامپزشکی هستند، بسیار عجیب بود! از قبیل: مهمترین خصوصیاتی که یک فرد باید برای دامپزشک شدن داشته باشد؛ جامعه دانشجویی دامپزشکی ایران را چگونه می بینید؛ آیا دامپزشکان امنیت شغلی دارند؛ ایا دروس تدریس شده در دانشکده های دامپزشکی به روز و مطابق با سرفصل های جهانی هستند و ... فارغ از اینکه ایشان حتی یک روز در حوزه دامپزشکی کار نکرده اند، چنین سوالاتی را حتی شایسته نیست از یک فرد دارای دکترای عمومی دامپزشکی پرسید، بلکه باید از اساتید باتجربه این حوزه و پیشکسوتان و متخصصین رشته دامپزشکی سوال نمود. 3- یکی دیگر از نکاتی که نشان دهنده دوری کامل ایشان از حوزه دامپزشکی است و عجیب ترین نکته این مصاحبه محسوب می شد، این جمله ایشان بود: "بدترین خبری که در این سال ها شنیدم این بود که خانم ها نمی توانند دامپزشک شوند"!! حقیر چند ماه پیش پس از چندین سال برای کاری به دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران مراجعه نموده بودم، حقیقتاً فضایی که در راهروهای دانشکده دامپزشکی مشاهده نمودم، مرا به یاد دانشکده های پرستاری انداخت، حال چگونه ایشان چنین می فرمایند، بنده بی اطلاعم! 4- نکته کوچکی است که در مصاحبه های شما مشاهده کرده ام و فرصت را غنیمت شمرده و این نکته را هم خدمتتان عرض می کنم: نوشتن متن مصاحبه بصورت محاوره ای و به کار بردن عباراتی همچون "نمی تونم"، "نداره"، "قبول بشن" و ... عیناً در داخل متنی که در نهایتاً ارائه می شود، از نظر اصول حرفه ای خبرنگاری صحیح نمی باشد، بلکه باید بصورت رسمی مثلاً "نمی توانم"، ندارد"، "قبول شوند" و ... ویراستاری شوند. در هر صورت ضمن خسته نباشید، برایتان آرزوی موفقیت می کنم.
محمد امین در تاریخ 17 تير 1395
گفت و گوی خوب و جالبی بود به نظرم کلمه سالم در متن اشتباه تایپیه قبل از اینکه انسان به پزشک نیاز داشته باشه برای جلوگیری از مصرف محصولات سالم دامی به یک دامپزشک نیاز داره
HamiReza در تاریخ 22 تير 1395
بسیارررررررر فوق العاده بود.ممنون
سانی در تاریخ 22 تير 1395
ممنون از وت پارس عزیز و گرامی بابت این مصاحبه خوب
رضا محمد زاده در تاریخ 22 تير 1395
شما سایت بسیار خوبی هستید. چه قدر گفتگوهای خلاقانه و خوبی دارید. مصاحبه با پیام صالحی هم عالی بود
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image