گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر علی تقی پور

08 فروردين 1397, ارسال شده توسط: saeedseery

از اوایل دهه هشتاد به عنوان استاد رشته دامپزشکی در دانشگاه مشغول به کار شد. هم اکنون پس از طی سال های متمادی یکی از محبوب ترین استادان رشته دامپزشکی به شمار می آید که صدها دانشجو دانش دامپزشکی را از او فرا گرفته اند.خودش را عاشق این رشته می داند. وت پارس هم اکنون به گفتگو با دکتر علی تقی پور نشسته است. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

دکتر علی تقی پور دامپزشک

آنچه در ادامه می آید گفتگوی مفصل و اختصاصی دکتر سعید سیری از سایت وت پارس با دکتر علی تقی پور ، دامپزشک و استاد دانشگاه در رشته دامپزشکی می باشد.

وت پارس - در وهله اول از فرصتی که در اختیار ما برای انجام این مصاحبه قرار دادید نهایت تشکر را داریم ، طبق روال معمول خودتان را به طور کامل برای خوانندگان ما معرفی نمایید.

دکتر علی تقی پور - به نام ایزد یکتا ، من هم خدمت شما و همه خوانندگان محترم سلام عرض می كنم.بنده علی تقی پور متولد ٢٨ ديماه ١٣٥٣ در شهر اهواز هستم.

وت پارس - چه شد که دامپزشکی را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب کردید؟

دکتر علی تقی پور - از همان سن و سالي كه اغلب پسر بچه ها دوست دارند كه پليس يا خلبان شوند، من به حیوانات, طبابت وشغل معلمی علاقه داشتم كه خوشبختانه و به لطف خداوند، خانواده و اساتيد بزرگوارم هر دو آرزوی من در اين مورد محقق گرديد , در واقع دامپزشکی برای من فقط یک شغل نیست یک عشق است. البته خاطرم هست که در حدود سالهای ۱۳۶۷ یا ۱۳۶۸ سریالی با عنوان قدم به قدم پخش می شد که زندگی شخصی و کاری دامپزشکی به نام دکتر ترنر را روایت می کرد این سریال برای من بسیار بسیار جذاب بود و شاید دکتر ترنر هم در این میان نقش بسزایی داشت.

وت پارس - آیا مخالفت یا موافقتی از سوی خانواده برای تحصیل در دامپزشکی داشتید؟

دکتر علی تقی پور - نه تنها هيج مخالفتی وجود نداشت بلكه تشويق و ترغيب بنده از جانب پدر و مادرم كه هر دو از دانشگاهيان علوم پزشكی بودند در روند تحصيل و فعاليت من بسيار تاثيرگذار بود.

وت پارس - دوران تحصیل در دانشگاه به چه صورت بود؟به کدوم دروس علاقه داشتید؟

دکتر علی تقی پور - دوران تحصيل در گذشته سختی های خاص خود را داشت ، دسترسی به منابع بخصوص در رشته دامپزشكی كه در آن دوران رشته ای مهجور و ناشناخته بود بسيار مشكل بود ولی انگيزه قوی تری در دانشجويان وجود داشت. علاقه من از همان دوران نوجوانی كار در زمينه بيماری های حيوانات خانگی ، اگزوتيك و حيات وحش بود كه طبيعتا در دوران دانشجويي نيز تمركز بيشتر من بر روي مطالب مربوط به اين حوزه ها قرار داشت ، اگر چه كه از دروس ديكر هيچگاه غافل نبودم و هنوز هم اعتقاد دارم كه دامپزشك عمومی بايد قابليت كافی در مورد مباحث مختلف بالينی داشته باشد. جانورشناسی , فیزیولوژی , كلينيكال پاتولوژی ، تصويربرداری ، فارماكولوژی ، پاتولوژی ، بيماری های داخلی دام های كوچك و بزرگ و جراحی دروس مورد علاقه من محسوب مي شوند.

دکتر علی تقی پور دامپزشک

وت پارس - دوران بعد از تحصیل و شروع دوران کاری شما چگونه بود؟ آیا بلافاصله دوران کاریتان شروع شد؟

دکتر علی تقی پور - شايد از بخت من در زمان تحصيل بنده علاقه مندی نسبت به بخش دام های كوچك چندان در بين دانشجويان به چشم نمی خورد و همين باعث شده بود كه بنده يكه تاز فعاليت های دانشجويی در زمينه حيوانات خانگی باشم. برخی از دروس دام های كوچك منحصر به ارايه سمينار توسط بنده بود و به همين دليل بين اساتيد و كلينسين های بخش خصوصي شناخته شده بودم ، در اين جا جا دارد از اساتيد بزرگی كه بدون هيچ گونه چشم داشتی و بی دريغ در آن دوران باعث رشد قابليت های علمی و بالينی بنده شدند ياد كنم.
جناب آقای دكتر روح الامين ، جناب دكتر بركتين ، مرحوم آقای دكتر ستوده ، مرحوم استاد دكتر ايلخانی ، جناب آقای دكتر شريفی ، آقای دكتر مشهدی رفيعی , جناب دكتر شيرانی ، جناب دكتر جمشيدی ، آقای دكتر ملماسی , جناب دکتر کبیر و استاد بزرگم جناب آقای دكتر هوشنگ كميلی كه نه تنها استاد بنده در علم دامپزشكی هستند كه همانند پدری مهربان و دلسوز به بنده درس زندگی دادند.
به همین دلایلی که عرض شد بلافاصله پس از فارغ التحصیلی  بنده شروع بکار بالینی نمودم و در واقع دوران کاری من از همان دوران دانشجویی شروع شد.

وت پارس - از نحوه رفتار آشنایان با شما به عنوان یک دکتر دامپزشک راضی هستید؟

دکتر علی تقی پور - در پاسخ به این سوال باید خدمت شما عرض کنم که به نظر شخصی بنده برخورد دیگران با هر فردی به شخصیت و منش فرد بر می گردد نه به شغل و تحصیلات و مقام و البته که رفتار و برخورد نزدیکان و آشنایان همیشه پر از لطف و مهربانی بوده است.

وت پارس - به نظر شما مهم ترین خصوصیاتی که یک فرد برای دامپزشک شدن باید داشته باشد چیست؟

دکتر علی تقی پور - مهمترین خصوصیت برای یک دامپزشک بالینی در درجه اول عشق و علاقه و در درجه بعد برخورداری از استعداد و توانایی تجزیه و تحلیل موقعیت های و چالش های تشخیصی و درمانی است و کلید اصلی موفقیت فقط مطالعه مطالعه و مطالعه است و صدالبته صفات ارزشمند انسانی مانند صداقت , شرافت , ادبیات مقبول , خوشرویی و … نیز نه تنها در این حرفه که در همه حرفه ها از عوامل موفقیت هستند.

دکتر علی تقی پور دامپزشک

وت پارس - تلخ ترین و شیرین ترین خاطره دوران دانشجویی و کاری شما چیست؟

دکتر علی تقی پور - خاطرات دوران دانشجویی همگی شیرین بوده اند به جز سفر آخرت پدرم که در آن دوران بوقوع پیوست و بالطبع تلخ ترین خاطره آن دوران محسوب می شود. بهترین خاطرات دوران فعالیت بالینی من هر باری است که به یک تشخیص درست در مورد یک بیمار دست پیدا می کنم و بدترین خاطرات دوران فعالیت کاری من هر باری است که بنا بردلایل اخلاقی , پزشکی و کمبود امکانات علمی ویا تکنیکی بیماری از دست می رود.
همینطورآشنایی با همسرم از مهمترین و بهترین اتفاقات دوران کاری من محسوب می شود.

وت پارس - با تمامی تفاسیر و گذر از تمام این سال ها ، اگر باز هم به گذشته باز می گشتید همین مسیر را طی می کردید؟ باز هم دامپزشک می شدید؟

دکتر علی تقی پور - بله و صدها و هزاران بار بله , قطعا همینطور خواهد بود و با قاطعیت می گویم که بهترین انتخاب زندگی من دامپزشکی است.

وت پارس - جامعه دانشجویی دامپزشکی ایران را چگونه می بینید؟ انگیزه و پشتکار دوران قبل را در این دوره هم می بینید؟

دکتر علی تقی پور - شکل جامعه دانشجویی به شدت تغییر پیدا کرده چرا که شیوه زندگی و حتی فرهنگ عامه نیز متفاوت شده است. تعداد فارغ التحصیلان در همه رشته ها در کشور به شدت زیاد و با بازار کار نامتناسب است و همین موضوع یکی از دلایل مهم بی انگیزه بودن در دانشجویان می شود زیرا که آینده شغلی مناسبی را پیش رو نمی بینند , همینطور مدرک گرایی از دیگر معضلاتی است که باعث می شود جوانان برای به دست آوردن یک مدرک تحصیلی بدون علاقه و اشتیاقی نسبت به آن بهترین سالهای زندکی خود را صرف کنند. دسترسی به بهترین منابع علمی و ارتباط با بهترین مراکز علمی جهان به شدت آسان شده ولی انگیزه دانستن و تلاش برای دانستن روز بروز کمرنگ تر می شود وگرنه جوانان امروز بسیار هوشیارتر هستند و با مهارت های تکنیکال و تسلط بر تکنولوژی و زبان های مختلف دنیا از جوانان پیشین بسیار جلوتر هستند ولی انگیزه و پشتکار کمتری دارند که دلایلش ذکر شد.
البته که معتقدم جوانان در این روند هیچ تقصیری ندارند و مسائل و مشکلات زندگی مدرن و امروزی باعث تغییردر نگرش و تربیت فرزندان شده و به نظرم والدین , مسئولین و جامعه باید وقت بیشتری را برای این سرمایه های پاک ملی قرار دهند.

وت پارس - به نظر شما دروسی که در حال حاضر در دانشگاه های ما به عنوان دامپزشکی تدریس می شوند به روز و مطابق با سرفصل های جهانی هستند؟

دکتر علی تقی پور - خیر به هیچ عنوان دروس دانشگاهی ما با آنچه در عمل و بعد از فراغت از تحصیل برای یک دامپزشک نیاز است مطابقت ندارد , بخش اعظمی از دروس بخصوص دروس بالینی اصلا کفایت آنچه که نیاز پایه یک دامپزشک است را نمی کند , باید در نظر داشت که اگرچه دروس علوم پایه و مواردی چون بهداشت و پرورش و بهداشت مواد غذایی و … برای دامپزشک لازم است ولی با توجه به اینکه دامپزشکی همانطور که از اسمش مشخص است رشته ای بالینی است نباید تعدد دروس فوق باعث کاهش تعداد و کیفیت واحد های دروس بالینی باشند.در واقع در آموزش امروز دامپزشکی دروس بالینی به شدت مهجور هستند. بطور مثال با توجه به نیاز فراوان و همینطور افزایش بسیار زیاد دامپزشکان بخش دامهای کوچک آیا فقط دو واحد بیماری های داخلی دامهای کوچک کفایت می کند؟؟؟؟؟
و یا اینکه هیچ واحد درسی یا سرفصلی در مورد بیماری های حیوانات اگزوتیک و حیات وحش در دوران تحصیل دامپزشکی عمومی وجود ندارد و مثلا بنده یا اساتید محترم در دانشکده های دیگر در دوران کارورزی بدون سرفصل مشخص برخی موارد را اگر فرصت باشد آموزش می دهیم. البته برنامه آموزشی جدیدی مدون شده که تا حدی این مشکلات را حل کرده است ولی هنوز اجرایی نشده.

دکتر علی تقی پور دامپزشک

وت پارس - در طول تمام این سال ها بهترین و بدترین خبری که در مورد رشته خودتان شنیدید چه بود؟

دکتر علی تقی پور - بهترین خبر تشکیل جامعه دامپزشکی دام های کوچک و همینطور رشد و توسعه و شناخت دامپزشکی در بین اقشار جامعه بواسطه فعالیت همکاران عزیز در بخش دامهای کوچک بوده و اگر هم خبر بدی بوده چون سعی می کنم هر چیز بدی را یا فراموش کنم و یا به جوانب مثبتش فکر کنم به یاد نمی آورم.

وت پارس - آیا حق مطلب در مورد اصحاب دامپزشکی به خصوص پیشکسوتان ادا شده است؟

دکتر علی تقی پور - به نظر بنده پیشکسوتان و اساتید نقش بسیار بسیار مهمی در ارتقاء دامپزشکی این مرز و بوم داشته اند و هیچ کدام انتظار تقدیر و تشکر نداشته و ندارند ولی این وظیفه ماست که دچار نسیان و فراموشی در قبالشان نشویم, در فرهنگ کهن ما مقام استاد و پیشکسوت همیشه اولی بوده است ولی خوب امروزه همانطور که در جایجای رفتار و سکنات جامعه ما تغییراتی به واسطه جهانی شدن و نفوذ تفکرات و سایر فرهنگ ها پیش آمده به نظر می رسد که دیگر نباید انتظار مراعات آداب پیشکسوتی و استادی به شکل پیش از این را داشت که البته جای تاسف دارد ولی کاملا قابل درک است. به هرجهت به نظر من احترام و تقدیر از بزرگان باعث بالارفتن جایگاه این رشته و تک تک افراد شاغل در این پیشه خواهد شد.

وت پارس - از نظر شما آیا فضای مجازی اهمیتی در شناساندن رشته دامپزشکی دارد؟

دکتر علی تقی پور - متاسفانه در جامعه وقتی از فضای مجازی صحبت می شود همیشه یک دیدگاه منفی و موضع گیرانه در قبالش وجود دارد.فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به نظر من مفیدترین دستیافت نرم افزاری بشر در سالهای اخیر بوده است.ارتباط ساده با بهترین اساتید ومنابع علمی دنیا , دستیابی به به روزترین مقالات و تغییرات منابع , مشاهده جدیدترین تکنیک های بالینی و جراحی توسط برترین اساتید دنیا و … که سابق بر این برای دست یافتن به هرکدام باید به گوشه ای از دنیا سفر می کردیم از مزایای فضای مجازی است. همچنین شبکه های اجتماعی باعث شده تا ارتباطات بین اقشار مختلف جامعه راحت تر باشد و همینطور متقاضی با عرضه کننده خدمات راحت تر آشنا شود. صدالبته که استفاده از این امکانات نیاز به قدرت تفکر, تعقل و همینطور بلوغ فکری دارد و ممکن است مباحث و مطالب گمراه کننده ای هم وجود داشته باشد که در این موارد”شنونده باید خود عاقل باشد“ مصداق پیدا می کند. باید به جامعه آموزش داده شود که فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مثل یک ورزشگاه بزرگ و پر از افراد گوناگون با نظرات گوناگون و تخصص های مختلف است اگر موردی در این ورزشگاه به گوشمان خورد که جذاب بود باید ببینیم که آیا گوینده در این زمینه تخصص دارد یا خیر و بعد خودمان تجزیه و تحلیل و مطالعه داشته باشیم, بسیار تفاوت وجود دارد بین مطلبی که توسط یک فردناشناس ( که البته می تواند خود را به جای کس دیگری و با اهداف متفاوتی معرفی کرده باشد) در شبکه های مجازی به راحتی تایپ و به اشتراک گذاشته می شود با نشریه یا کتابی که شناسنامه مدون دارد و توسط متخصص امر و در یک انتشارات معتبر به نشر می رسد. علاوه بر دسترسی آسان تر به منابع که ذکر شد, شبکه های اجتماعی نیز نقش بسیار موثری در شناساندن دامپزشکی به اقشار مختلف جامعه داشته اند.

وت پارس - تدریس در دانشگاه را از چه زمانی آغاز کردید؟ تدریس به دانشجویان چه حال و هوایی دارد؟

دکتر علی تقی پور - بنده از بهمن ماه سال ۱۳۸۳ افتخار معلمی و فعالیت در کنار اساتید و کارکنان محترم دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج را دارم و در طول این سالها بخاطر موهبت فعالیت در راستای آموزش جوانان عزیزکه سرمایه های راستین این مرز و بوم هستند خدا را شاکر هستم.فعالیت در کنار جوانان انسان را جوان نگاه میدارد و چه از لحاظ روحی و چه از نظر علمی باعث تازه تر شدن می شود.

وت پارس - آیا این تدریس در به روز نگه داشتن خود شما نیز تاثیر داشته است؟

دکتر علی تقی پور - البته مطالعه و بروز نگاه داشتن اطلاعات در زمینه تخصصی همیشه از مهمترین دغدغه های بنده است و قبل از شروع شغل معلمی هم سعی می کردم روزانه بخش مشخصی از زمان را به مطالعه منابع روز اختصاص دهم و صدالبته فعالیت دانشگاهی نیز مزید بر علت شده و دانشجویان بنده گواه هستند که مطالب درسی در ترم های بعد همیشه با تغییرات کوچک و بعضا بزرگی همراه است که به دلیل مقالات یا انتشار کتب جدید هستند.

دکتر علی تقی پور دامپزشک

وت پارس - موضوع پایان نامه شما در ارتباط با کدام بخش از رشته دامپزشکی بود؟

دکتر علی تقی پور - پایان نامه دوره عمومی بنده در مورد بررسی علل آلوپسی (ریزش مو) در گوشتخواران و پایان نامه تخصصی بنده مقایسه چند رژیم دارویی و تکنیک درمانی در درمان استئومیلیت و شاخص های تشخیصی آن بوده است.

وت پارس - نظر شما در خصوص افزایش تعداد دانشکده های دامپزشکی در ایران چیست؟ آیا این مسئله تاثیر مثبت خواهد داشت یا منفی؟

دکتر علی تقی پور - تحصیلات و برقراری امکان تحصیل برای تمام افراد جامعه نه تنها مفید است بلکه به نظر من از وظایف مهم سیستم آموزشی حاکم بر هر کشوری است اما به شرطی که به دو مورد توجه داشته باشیم اول آنکه فرهنگ مدرک گرایی را در جامعه کم رنگ کنیم, در این سال ها دانشجویانی داشته ام که در ورزش, موسیقی, فعالیت های اقتصادی و غیره بسیار موفق و علاقه مند بوده اند اما خانواده به ایشان اجبار کرده بود که بروید دکتر بشوید بعد هرکاری خواستید بکنید و این جوانان بهترین سال های عمرشان را که می توانستند صرف رشته مورد علاقه شان کنند را در دانشکده دامپزشکی گذراندند. دوم اینکه متناسب با بازار کار باید متخصص تربیت شود چرا که فرد تحصیل کرده انتظار بهره برداری از سال هایی که با هزار و یک سختی تحصیل کرده را دارد و نتیجه این می شود که با انبوه فارغ التحصیلان شغل مناسبی نمی یابند و سرخورده می شوند. چه بسیار دانشجویانی که در دانشکده های تازه تاسیس یافته دیده ام که بسیار فعال و با انگیزه هستند و حیف است که استعدادشان هدر رود و چه بسیار دانشجویان بهترین دانشکده های قدیمی تر که بواسطه اجبار خانواده و یا عدم قبولی در پزشکی به دامپزشکی روی آوردند و در آینده هم علاقه و حساسیتی به رشته تحصیلی خود نخواهند داشت. بنابراین به نظر بنده حقیر اتخاذ سیاست مناسب جهت فرهنگ سازی, شناسایی نیاز جامعه , تامین فرصت شغلی و کم کردن دانشکده های دامپزشکی ولی افزایش کیفیت آنها می تواند کارگشا باشد.

وت پارس - شما به عنوان سرپرست تیم دامپزشکی معالج ببرهای باغ وحش تهران فعالیت نموده اید.تجربه کار با حیوانات حیات وحش چگونه است؟ در مسیر کاری شما تجربه متفاوتی بود؟

دکتر علی تقی پور - بله خوشبختانه این افتخار که در کتار تیمی مرکب از بهترین های ایران در این زمینه کار مفیدی انجام دهیم نصیب شد. موفقیت در کار بالینی به نظر من همیشه مرهون داشتن یک تیم خوب است که در آن روزها نیز تیم بسیار بسیار خوبی در کنارم داشتم که باعث شد بیماری تشخیص داده شده و از آن مهمتر برای اولین بار در باغ وحشآزمون های تشخیصی  که در آن دوران جدید بود روی حیوانات صورت گرفت و مواردی روشن شد که در پیشگیری وقوع مجدد برخی از بیماری ها تا به امروز موثر بوده است. البته در این جا لازم میدانم که از همه پرسنل آن روز و امروز باغ وحش و بخصوص تیم دامپزشکی که همیشه راهنما وهمدل  بوده و علمی عمل می کنند تشکر ویژه داشته باشم. کار با حیوانات حیات وحش و باغ وحش ملزومات و توانایی های علمی و تکنیکی خاصی را می طلبد که علی رغم مشکلات بسیاری که دارد همیشه جذاب و دوست داشتنی است زیرا که این گونه از حیوانات به طبیعت خود نزدیک تر هستند و از نظر اپیدمیولوژیک , تشخیص , قضاوت های بالینی و تصمیم گیری و روش های درمانی توانایی های خاصی را از دامپزشک طلب می کنند.

دکتر علی تقی پور دامپزشک

وت پارس - شما به عنوان یک فعال بخش خصوص ، بزرگ ترین مشکلات بخش خصوص رشته دامپزشکی را در چه می دانید؟

دکتر علی تقی پور - به نظر بنده نبود وحدت رویه و نگرش واقع بینانه و نگاه بالینی به این رشته در مقامات دولتی تصمیم گیرنده دردامپزشکی و همینطور نبود همدلی, انتخاب روش های نامناسب رقابت و ترجیح دادن مصلحت فردی به مصالح جمعی در بین همکاران شاغل در این حرفه مهمترین مشکلات دامپزشکی امروز ایران هستند.

وت پارس - با تشکر از شما به دلیل وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر سید جاوید آل داود

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر هومن ملوک پور

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر آذین توکلی

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر محمد ملازم

گفتگوی اختصاصی وت پارس با مهندس فرشید فهیم

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر پیام صالحی

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر ایمان معماریان

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر پیام محبی

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر غلامرضا مصباح

نظرات

علی در تاریخ 09 فروردين 1397
عالی بوددددددد
ناشناس در تاریخ 09 فروردين 1397
با تشکر فراوان از سایت وت پارس بابت این گفتگوهای خوب. عالی بود
رضا در تاریخ 09 فروردين 1397
سلام دم دکتر تقی پور گرم حال کردم. انسان به تمام معنا
سرود در تاریخ 09 فروردين 1397
دکتر تقی پور استاد فوق العاده و قابل ستایشی هستند. خیلی خوشحالم که تونستم مدتی شاگرد ایشون باشم
دکتر دامپزشک در تاریخ 09 فروردين 1397
مصاحبه جالبی بود.ایشون افتخار جامعه دامپزشکی کشور هستن.
هادی در تاریخ 09 فروردين 1397
با تشکر از وت پارس بابت این مصاحبه. واقعا انسان موثری هستند
مجتبی محمدزاده در تاریخ 09 فروردين 1397
تبریک شما افتخار جامعه دامپزشکی هستین
دکتر امینی در تاریخ 09 فروردين 1397
بی نظیرن آقای دکتر. زنده باشی دکتر جان
صبا در تاریخ 09 فروردين 1397
واقعا دکتر تقی پور همتا ندارن. نه در اخلاق و نه در تدریس. محشره این مرد
دامپزشک بخش خصوصی در تاریخ 09 فروردين 1397
چقدر ایشان دوست داشتنی هستند. از ایشان چیزهای فراوانی یاد گرفتم 🌼🌼
فریدی در تاریخ 20 مهر 1397
بهترین و مهربانترین و دلسوزترین انسان . و پزشک سگ کوچگ من آهو خانم هستند . بهترین تشخیص ...بهترین درمان و توجه را از ایشان دیدم. پیگیر درمان درست و به موقع هستند. شخصیتی والا که هر انسان فهمیده ایی آنرا فورا در میابد. با تشکر از ایسان و ارزوی سلامتی و تندرستی را برایشان دارم.
سروش در تاریخ 06 آبان 1397
با تشکر از مطلب عالی متاسفانه امروز دکتر هوشنگ کمیلی از استادان دکتر تقی پور به رحمت خدا رفتند . روحشان شاد و یاد این استاد عزیز گرامی
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image