احكام شرعی درباره ی نگهداری از حيوانات از نگاه آیت الله مکارم شیرازی

12 اسفند 1390, ارسال شده توسط: saeedseery

پاكيزه گی و مراقبت و نگهداری از حيوانات درهر دين و آيينی شرايط و حكم شرعی مخصوص به خود را دارد.در اين پست تعدادی از سوال های پرسيده شده در زمينه نگهداری از حیوانات خانگی را آماده كرده ايم كه حكم شرعی اين سوال ها توسط آيت الله مكارم شيرازی مرجع تقليد بزرگ شيعه ، پاسخ داده شده اند. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می كند.

 

 قابل ذکر است که تمامی مواردی یاد شده اعم از سوالات و پاسخ های ذکر شده از سایت شخصی آیت الله مکارم شیرازی استخراج شده است.

 - نگهداري سگ از نظر اسلام

سؤالى كه بنده مطرح مى سازم سؤاليست كه براى اكثر هم رشته اى هاى خودم يعنى رشته دامپزشكى مطرح است و آن اين است كه چرا على رقم اين كه ما در احاديث و كتب اسلامى همواره شاهد بيان اين مطلب بوده ايم كه ما بايد در كنار مخلوقات خدا و با مهربانى كردن با آنها زندگى كنيم و در مورد سگ اين مطلب چه در رساله حضرت امام(ره) و چه در بسيارى از منابع شرعى عنوان شده، در كشورمان برخوردهايى عليه سگداران انجام مى گيرد؟ و آيا اين برخوردها از نظر شرعى مورد تأييد است؟ البته ممكن است چنين تصوّر شود كه نگهدارى سگ تنها وسيله اى است جهت تفريح و شايد اين مطلب فراموش شده است كه خداوند در هيچ موجودى پس از انسان به اندازه سگ قدرت درك احساس دوستى و دوست داشتن را قرار نداده است و همان طور كه ما مسلمانان معتقديم هر نيازى كه در يك موجود وجود دارد قطعاً پاسخى برايش وجود دارد و در مورد اين حس سگ پاسخى به جز ارتباط برقرار كردن با يك انسان (البته بر اساس احكام اسلامى) موجود نيست، آيا اگر ما اين مسئله را فراموش كنيم در حقيقت قوانين الهى را فراموش نكرده ايم آيا اگر به مبارزه با عشقى كه خداوند در نهاد يك جاندار زبان بسته قرار داده است بپردازيم دچار معصيت نشده ايم؟

سگ براى مقاصد مختلف از قبيل پاسبانى خانه و گله و براى شكار و همچنين مقاصد پليسى مى تواند مورد استفاده قرار بگيرد. ولى از آنجا كه موجود آلوده اى است و ممكن است بيمارى هاى مختلفى را به انسان منتقل سازد از آنچه به صورت فرهنگ سگ بازى غربى ديده مى شود جلوگيرى كرده است. در عين حال اسلام اجازه نمى دهد حتّى سگ هاى ولگرد را آزار كنند مگر اين كه به صورت خطرى درآيند. غذا دادن به آنها نيز كار خوبى است.


- نگهداری از سگهای پرورشی

ميخواستم ببينم آيا نگهداري از سگهاي پرورشي كه داراي شناسنامه هستند و واكسيناسيون مي شوند داراي ايراد ميباشد؟

چنانچه فايده اي از قبيل پاسباني خانه و گله و صيد و مانند آن داشته باشند مانعي ندارد


- نگهداری سگ در خانه

همراه داشتن سگ در ماشين و خيابان، و نگهدارى آن در خانه، كه نوعى تقليد از بيگانگان است، چه صورت دارد؟

اين كارها شايسته مسلمانان با شخصيّت نيست، و از جهات شرعى مشكلات زيادى ايجاد مى كند.


- حکم شرعی نگهداری حیوانات

آيا براى نگهدارى از حيوانات منعى وجود دارد؟ اگر فايده اى بر نگهدارى حيوان مرتّب نباشد، يا صرفاً براى زيبايى، يا صداى خوش آن باشد، (مثل قنارى، يا مرغ عشق، يا مانند آن) نگهدارى از آن چه حكمى دارد؟

نگهدارى حيوانات مانعى ندارد. ولى سزاوار است افراد با ايمان هدفى از آن داشته باشند ، هر چند استفاده از زيبايى و صداى خوش آنها باشد. در ضمن بايد اين امر به اسراف كارى منتهى نشود.


- نگهداری از حیوانات برای تفریح

امام صادق(عليه السلام) در حديثى معروف مى فرمايد: «شايسته است انسان وقت خود را به چهار قسمت تقسيم كند، سپس توصيه مى كند كه يكى از آن چهار قسمت صرف تفريح شود.» اين موضوع نشان مى دهد كه تفريح براى يك انسان، خصوصاً براى جوانان لازم است، و باعث مى شود كه ديگر وظايف خود را بهتر انجام دهد. نگهدارى از حيوانات كه در عين تفريح داراى جنبه هاى علمى و تحقيقى درباره دنياى آفرينش، تقويت روحيه محبّت، و نيز نظاره و دقّت بر عجايب خلقت و قدرت خداوند متعال مى باشد، به نظر جنابعالى چگونه است؟

نگهدارى حيوانات براى اهدافى كه در بالا ذكر شد، نه تنها مانعى ندارد، بلكه فوايد معنوى و مادّى نيز دربردارد. ولى طورى باشد كه منتهى به اسراف يا آزار حيوانات نشود.


- هزینه های نگهداری حیوانات

نگهدارى از حيوانات ماهانه مبلغى هزينه در پى دارد، مانند دانه اى كه براى قنارى يا طوطى مى خرند، يا كاهو يا سبزى كه براى خرگوش، خريده مى شود. چنين هزينه هايى چه حكمى دارد؟

اين هزينه ها مادامى كه به اسراف منتهى نشود، ايرادى ندارد.


- نگهداری سگ با رعایت مسائل شرعی

اگر محيط زندگى سگ خارج از اتاق باشد، مثلا در حياط، يا باغ، يا پشت بام، خانه اى برايش بسازند، و مسائل مربوط به طهارت و نجاست را مراعات كنند، نگهدارى از آن چه حكمى دارد؟

اگر پاكى و نجاست رعايت شود، و بودن آن حيوان در خانه فايده اى داشته باشد، مانعى ندارد. ولى روشى را كه غربى ها در مورد سگ دارند، اسلام هرگز نمى پسندد.


- عدم تفاوت حکم انواع سگ

معروف است كه «تازى» (سگ شكارى) در احكام نجاست و طهارت با سگهاى ديگر تفاوت دارد. شايد دليلش اين باشد كه ـ طبق آنچه در تاريخ آمده ـ اعراب (پس از اسلام) از رفت و آمد تازى به خيمه ها ممانعتى نمى كردند، و تازى حقّ داشت در خيمه با آنها بخوابد، و آن را هديه اى از سوى خدا مى دانستند. آيا تفاوتى ميان تازى و ساير سگها در نجاست مى باشد؟

تفاوتى از اين جهت ميان سگها نيست، و معمولا مسلمانان از سگ ها براى سه منظور استفاده مى كردند: پاسبانى خانه، پاسبانى باغ، و پاسبانى از گلّه. و در كتب فقهى ما درباره اين سه نوع سگ بحث شده، و به عنوان «كلب الحارس» و «كلب الماشيه» و «كلب الحائط» از آنها ياد شده است.


- فضولات حیوان همستر

آیا فضولات حیوان همستر پاک است یا خیر؟

فضولات آن نجس است.


- پر حیوان حرام گوشت

اگر در ظرفی پَر حیوان حرام گوشت و یا تیغ جوجه تیغی افتاده باشد (منظور قسمتی از بدن آن حیوان است که در آن روح نیست) خوردن محتویات آن ظرف چه حکمی دارد؟
اگر آن پر یا تیغ قبلا آب کشیده شده باشد و در ظرف بیافتد خوردن مایع در آن ظرف چه حکمی دارد؟

این اجزاء نجس نیست.


- نگهداری سگ های خانگی

حکم نگهداری سگهای خانگی چیست؟ حکم نگهداری آن در حیاط خانه چیست؟ (با توجه به اینکه سگهای خانگی تربیت شده هستند و از مدفوع خود نمی خورند)

هرگاه سگ ها برای پاسبانی منزل باشند مانعی ندارد ولی برای سرگرمی و همزیستی اشکال دارد.


- ادرار و مدفوع قورباغه

آیا مدفوع و ادرار قورباغه پاک است؟

بول و مدفوع هر حیوان حرام گوشت که خون جهنده دارد نجس است.


- فضله لاک پشت

آيا فضله لاک پشت پاک است؟

فضله لاک پشت پاک است هرچند احتیاط آنست که از آن اجتناب کنند؛ ولی بول آن نجس است.


- نگهداری خرگوش در خانه

آیا خرگوش را می توان به عنوان حیوان خانگی در آپارتمان نگهداری کرد؟ و آیا فضولاتش نجس است؟ آیا موی بدن خرگوش نماز دارد؟ و آیا عرق بدنش اشکالی ندارد؟

فضولات آن نجس است و موی بدن و عرق آن نماز ندارد.

نظر یک مرجع درباره حکم قصاص محیط‌بانان

آسیب به جنگل حرام است

سایت شخصی آیت الله مکارم شیرازی

....................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

نظرات

رزاقی در تاریخ 06 آبان 1391
مطلب جالبی بود دستتون درد نکنه
مهدی در تاریخ 15 آبان 1391
سلام زیباست موفق باشید
الناز در تاریخ 01 آذر 1391
خواندم و هیچ نفهمیدم که چه دردی از من به دوا می کند
حسین در تاریخ 12 مرداد 1392
اگر سگ درباغچه روی سبزی خوابیده باشدبعد ازسه چهارروزآبیاری شده وکاملا آفتاب خورده حکمش خوردنش چیست
نیلوفر در تاریخ 02 مهر 1392
خداروشکر که بالاخره به جوابم رسیدم...اینجوری خانوادم احتمالا ممکنه اجازه بدن که از یک توله سگ توی حیاط خونه هم برای پاسبانی و هم برای نجات جان خود سگ نگهداری کنم...!((((اگر محيط زندگى سگ خارج از اتاق باشد، مثلا در حياط، يا باغ، يا پشت بام، خانه اى برايش بسازند، و مسائل مربوط به طهارت و نجاست را مراعات كنند، نگهدارى از آن چه حكمى دارد؟ اگر پاكى و نجاست رعايت شود، و بودن آن حيوان در خانه فايده اى داشته باشد، مانعى ندارد. ولى روشى را كه غربى ها در مورد سگ دارند، اسلام هرگز نمى پسندد.)))) ممنون بابت مطلبتون
رضا در تاریخ 16 اسفند 1392
چه حيواني در خانه نكهدا ري كنيم
حسین در تاریخ 18 فروردين 1393
اخه مگه خرگوش چی داره که میگین نجسه و موی تنش نماز نداره؟؟؟
AHMAD در تاریخ 10 ارديبهشت 1393
سلام شنیدم که خرگوش یکطرفش نجسه میخواستم ببینم درسته اما در روایات آمده که فقط سگ و خوک نجسن چرا میگن خرگوش هم نجسه در صورتیکه سگ خرید و فروشش کاملا قانونی نیست اما خرگوش در همه جا خرید و فروش میشه ممنون میشم اگه جوابشو سریع بهم بگین با تشکر از شما و زحماتی که میکشین.
وت پارس در تاریخ 25 مهر 1393
با سلام و احترام خدمت همه مخاطبان سایت وت پارس. از همه شما بابت سوالاتی که پرسیدید و نظراتی که در خصوص این پست داشتید ممنونیم. با یک تشکر بسیار ویژه از دکتر لطفی زاده عزیز بابت پاسخ دقیق به شبهه یکی از دوستان. امیدواریم که همه از این پست نهایت استفاده را کرده باشند.
دکتر محمد لطفی زاده در تاریخ 25 مهر 1393
بسمه تعالی با سلام و احترام به همگان در خصوص مطلبی که یکی از دوستان فرمودند عرض می شود که خرگوش نجس نیست و فقط مدفوع آن نجس است. نجاست حیوانات فقط به سگ و خوک محدود می شود. اما اینکه می گویند موی بدن خرگوش یا گربه نماز ندارد یعنی اگر موی بدن آنها در لباس نمازگزار باشد نماز او باطل است و درست نیست به دلیل نجاست نیست. یک حکم کلی داریم که موی بدن حیوانات حرام گوشت باطل کننده نماز است و این مسئله از این حکم پیروی می کند. ضمناً دوستداران حیوانات خوب است کتاب مفاتیح الحیات آیت الله جوادی آملی بخصوص فصل حیوانات آن را مطالعه نمایند. در آنجا نظر اسلام درباره نگهداری و برخورد با حیوانات بخصوص اینکه چه حیواناتی مناسب است نگهداری شود و خواص نگهداری آن چیست بیان شده است. موفق باشید
هما در تاریخ 07 آبان 1393
باسلام من یه خرگوش دارم که همیشه تو باغچه میشینه و برای مدفوع هم به توالت میره خواستم ببینم نگهداریش مجازه یا غیر مجاز از نظر اسلام با تشکر از شما
سارا در تاریخ 23 اسفند 1393
سلام من چند ماهی هست که میخوام همستر بخرم و بابام نمیذاره چون میگه نجس هست و اگه توی خونه نگهش دارم خونه هم نجس میشه و نمیشه توش نماز بخونیم من میخوام بدونم که واقعا" اینطوری هست یا نه
امیر در تاریخ 12 خرداد 1394
با ارض سلام و خسته نباشید خدمت شما.من دوتا بچه گربه در خیابان پیدا کردم که تک و تنها بودند و مدرشان را پیدا نکردم اونارو آوردم خونه.دکتر هم معاینه شون کرده و واکسیناسیون شدن نگه داری از اونا اشکالی داره؟
d در تاریخ 29 خرداد 1394
با سلام و خسته نباشید ببخشید حکم شرعی پرورش و فروش (گربه و سگ ) چیست ؟ البته دوراز خانه این کار انجام میگیرد.
مهدیار در تاریخ 17 مرداد 1394
سلام و خسته نباشید ببخشید احکام سگ در اسلام در مورد خود سگ هست یا سگسانان (مثل گرگ روباه ...) به عنوان مثال میتوان از گرگ جهت محافظت از خانه یا شکار استفاده کرد ؟؟ یا احکام گربه در اسلام مخصوص گربه هست یا گربه سانان ( شیر پلنگ یوز پلنگ) به عنوان مثال میشود یوز پلنگ را در باغ یا ویلا نگهداری کرد
مرتضی در تاریخ 20 مهر 1394
ممنون از تلاشتون. خوب بود اما بهتر بود حیوانات دیگری رو هم می پرسیدید تا بدونیم چی بهتره از نظرشون. متشکرم.
مسعود در تاریخ 12 آذر 1394
باسلام میخواستم بدونم اینکه میگن خرگوش بد یمن است و نحسی میاره درست است یا نه یا اصلا حدیثی در این مورد نقل شده است یا نه
امیر در تاریخ 17 ارديبهشت 1395
آیا فضله جوجه تیقی نجس است یا نه؟
neda در تاریخ 16 آبان 1395
دعا میکنم وارد بهشت بشم.بعدش از خدا بخوام یه سگ یه گربه یه خرگوش بهم بده که روزو شب باهاشون باشم. آخه خدا نوکرتم ولی ناموسن فازت چیه میگی موی خرگوش زبون بسته نجسه و نماز نداره.یا سگ به اون ملوسی نجسه.ای خدا عشق این حیوانات رو لااقل از دلم بیرون کن.فدایی داری داداچ😕
رستا در تاریخ 24 ارديبهشت 1397
سلام. مرسی بابت مطالب مفیدتون. لطفا در مورد نگهداری از خرس هم بگین. من می خام یه خرس چاو چاو هدیه بگیرم. اما نمی دونم خرس تا چه اندازه ای نجس هست. مثل سگ هستش یا مثل گربه؟ مو و عرقش چطوری هست. یا نفسش. فضولاتش که معلومه نجسه. اما در مورد مو و عرق و آب دهانش لطفا بگین. ضمن اینکه خرسی که من می گیرم در حال حاضر بی سرپرسته و شرایط نگهداری ازش وجود نداره. نمی تونه تو طبیعت بمونه و به باغ وحش هم اعتمادی نیست. ضمن اینکه من هم به دلیل تنهایی زیاد و زندگی تو شهر دور و غریب نیاز به یه حیوان حس می کنم که تو خونه ازش نگهداری کنم و موجب سرگرمی و شادیم بشه. همینطور سرگرمی و شادی بچه هام. مرسی لطفا به ایمیلم پاسخ بدین.
مهدي مطوري در تاریخ 26 خرداد 1397
من می خوام بدونم همستر با خودش جن يا انرژی منفی میاره يا نه?
khan در تاریخ 10 خرداد 1397
سلام.من یک معلول هستم و قصد نگهداری سگ آموزش دیده مخصوص معلولین دارم که همراهم باشه.آیا این اشکالی نداره؟؟اگه خود سگ داخل خونه همراهم باشه ولی دستشویش بیرون اشکالی داره؟؟
امیر مرادیان در تاریخ 11 آبان 1397
سلام متشکر.
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image