مردی برای تمام فصول (زندگی نامه استاد دکتر حسن تاجبخش)

12 اسفند 1390, ارسال شده توسط: saeedseery

چهره ای است ماندگار.دانشمندی چند ساحتی است.تخصصش در رشته های مختلف باعث شده که حتی کتاب های علمی اش نیز برای همه قابل فهم باشد و ساده. این نوشته داستان زندگی مردی است که دامپزشکی نوین ایران بسیار به او مدیون است. وت پارس شما را به مطالعه داستان زندگی دکتر حسن تاجبخش در ادامه مطلب دعوت می کند.


دکتر حسن تاج‎بخش در دوم آبان ماه 1316 در تهران، محله امام زاده یحیی(ع) متولد شد. پدرش از کارشناسان وزارت کشاورزی سابق و مادرش بانویی خانه دار بود که بیشترین تأثیر ایمانی و فرهنگی را بر او گذاشت.

استاد تحصیلات دوره ابتدایی را در دبستان راستی به پایان رساند و در سال 1329 برای تحصیلات متوسطه به دبیرستان علمیه رفت و سرانجام از دبیرستان مروی دیپلم گرفت. پس از آن در سال 1355 با شرکت در کنکور دانشکده دامپزشکی، قبولی در این رشته و طی این دوره، در سال 1340 از دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران دانش‎آموخته شد. وی در دی ماه همین سال با عنوان افسر وظیفه، به خدمت سربازی رفت و طی شش ماه دوره طب نظامی را گذراند؛ در آن مدت صبح ها مسئول بازرسی بهداشت مواد غذایی پادگان بود.

پس از آن به مدت یک سال صبح ها در آزمایشگاه میکروب‎شناسی اداره دامپزشکی فعالیت داشت و بعدازظهرها در دپارتمان میکروب‎شناسی دانشکده دامپزشکی فعالیت می‎نمود. در سال 1342 پس از پایان دوره سربازی، در امتحان دستیاری دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران شرکت کرد و از شهریور ماه همان سال به عنوان دستیار میکروب‎شناسی انتخاب شد. در سال 1343 با استفاده از بورس دولت فرانسه، برای اخذ تخصص میکروب‎شناسی و ایمنی شناسی، بیماری‎های گرمسیری و باکتریهای بی‎هوازی به فرانسه عزیمت نمود و مدتی در آزمایشگاه دانشکده دامپزشکی و انستیتو پاستور لیون فرانسه به تحقیق مشغول شد و دو سال نیز در انستیتو پاستور پاریس دوره‎های تخصصی میکروب‎شناسی و ایمنی‎شناسی را گذراند و در هر دو زمینه در بین تمام دانشجویان با رتبه ممتاز فارغ التحصیل و شاگرد اول شد.


وی همچنین در انستیتو پاستور پاریس در سرویس شیمی میکروبی، در مورد نقش ایمنی‎زایی و آنتی‎ژن‎های تیموس تحقیق نمود و در سال 1346 برای خدمت به مردم، به وطن بازگشت. سال 1347 کتاب «ژنتیک باکتری‏ ها» را تالیف کرد که در آن زمان نقطه عطفی در علم جدید و ناشناخته ژنتیک در ایران بود؛ در همین سال‎ها به مقام استادیاری گروه میکروب‎شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و سه سال بعد به درجه دانشیاری ارتقاء یافت.                                                                        

دکتر تاج بخش در سال 1350 با سرکار خانم شهلا ساح دانش‎آموخته و شاگرد اول رشته حقوق دانشگاه تهران ازدواج نمود که ثمره این پیوند، علی تاج‏بخش فوق لیسانس مهندسی است. استاد در سال 1355 به دعوت دانشگاه بریستول برای مدت یکسال در آزمایشگاه میکروب‎شناسی دانشکده دامپزشکی انگلستان به تحقیق پرداخت که نتیجه آن دو مقاله پژوهشی و ابتکاری وی در زمینه تهیه واکسن‎های موثر بر ضد سالمونلا دابلین بود؛ وی در سال 1355 ره توشه علمی خود را برای داوری به نقد هیأت ممیزه دانشگاه گذاشت و در نتیجه در سن 39 سالگی به عنوان استاد میکروب‎شناسی و ایمنی شناسی دانشگاه تهران برگزیده شد. دکتر تاج بخش قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، چند سالی عضو شورای عالی تحقیقات دانشگاه و شورای بورس‎ها بود و پس از انقلاب نیز مدتی عضو هیأت ممیزه دانشگاه تهران گردید. وی از سال 1356 عضو شورای انتشارات دانشگاه تهران بوده است. دکتر تاج‏بخش در سال 1358 به عنوان استاد ممتاز دانشگاه تهران شناخته شد و در سال 1369 نیز به عنوان استاد نمونه دانشگاه‏های ایران انتخاب گردید. وی از سال 1370 تاکنون به عنوان عضو برجسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با این نهاد همکاری دارد.

دکتر تاج بخش از سال 1369 تا 1373 عضو هیأت امنای دانشگاه‎های جنوب غربی کشور و در سال‏های 1377 تا 1384 عضو هیأت امنای پژوهشگاه‎های مختلف علم و ادب ایران بوده است. وی از معدود اساتیدی است که در حوزه های متنوع میکروب‎شناسی، ایمنی‎شناسی، دامپزشکی، طب سنتی، تاریخ علم و ادبیات فارسی صاحب نظر است. دکتر تاج بخش سال ها عضو هیأت تحریریه مجله‎های «دامپزشکی»، «سلامت» و «جامعه دامپزشکان» بوده و چند سالی نیز در مقام دبیر مجله دانشکده دامپزشکی خدمت کرده و به مدت چهار سال از اعضای مشاوران عالی کتابخانه ملی ایران بوده است.

علاقه استاد تاج بخش به شعر و ادب و عرفان باعث شده که دوران جوانی در انجمن‎های مختلف ادبی مانند: دانشکده صائب و غیره شرکت کرده و خود نیز اشعاری سروده و عرضه نموده است. وی پس از بازگشت از فرانسه، در شمار فراوانی از کنگره‏های ایرانی و بین المللی حضور یافته و با عناوینی چون؛ سخنران، استاد مدعو، عضو هیأت علمی، دبیر و رئیس کنگره، همواره حضوری فعال داشته است.

دکتر تاج بخش در سال 1381 از سوی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به پاس عمری تلاش علمی به عنوان چهره ماندگار برگزیده و معرفی شد. از این دانشمند فرزانه، 13 عنوان کتاب (تألیف، ترجمه و تصحیح) به چاپ رسیده و بیش از 150 مقاله نیز به زبان فارسی، فرانسه و انگلیسی در نشریات معتبر داخلی و خارجی منتشر شده است.

استاد حسن تاج بخش دانشمندی چند ساحتی است، تخصص ایشان در میکروب‎شناسی، ایمنی‎شناسی، دامپزشکی، تاریخ پزشکی و دامپزشکی ایران، تصحیح متون پزشکی و نیز احاطه‏ای که به زبان و ادب فارسی دارد، آثارش را در عین پیوستگی موضوع، متنوع و پر جاذبه ساخته است. آثار تخصصی و علمی استاد تاج بخش پس از چند دهه هنوز هم مرجع و کتاب درسی دانش پژوهان رشته‏های پزشکی و دامپزشکی برخی از دانشگاه‎های کشورمان است. سه اثر گرانسنگ او، با تاریخ بیمارستان های ایران از آغاز تا عصر حاضر، تصحیح الاغراض الطبیه و المباحث العلائیه» اثر سیداسماعیل جرجانی و نیز «تاریخ دامپزشکی و پزشکی ایران»، آثاری مرجع و دایره المعارف گونه‏اند که در آنها استاد با نگاهی تمدنی به مجموعه میراث علمی – فرهنگی دانشمندان ایرانی در زمینه‎های گوناگون پزشکی، داروسازی و دامپزشکی نگریسته است. در ادامه آثار نوشتاری ایشان کتاب‏های استاد تاج بخش را به جز سه کتاب «کلسترول خون و تغییرات آن در زمان آبستنی»، ترجمه کتاب «اصول ایمنی‎شناسی پزشکی» و تاریخ پزشکی ایران به زبان انگلیسی به ترتیب تاریخ انتشارات به اختصار و به ترتیب کتاب ها، مقالات به زبان فارسی و مقالات در مجلات علمی بین المللی عرضه خواهیم کرد که امید است مورد بهره برداری مخاطبان قرار گیرد.

مهمترین آثار ایشان عبارتند از :

ژنتيك باكتري ها

بيماري شناسي عمومي

بيماري هاي حيوانات آزمايشگاهي

اصول ايمني شناسي بنيادي

باكتري شناسي عمومي

سير تحول علم در اسلام و ايران ( فارسي و انگليسي )

تاريخ دامپزشكي و پزشكي ايران دوران اسلامي

شرح حال دکتر تاجبخش در كتاب هاي نام آوران دانش پزشكي انگلستان

نام آوران دانش دامپزشكي و پزشكي امريكا

نام آوران دانش كشاورزي و دامپزشكي انگلستان

تاريخ بيمارستانهاي ايران از آغاز تا عصر حاضر

الاغراض الطبيه و المباحث العلائيه ( تصحيح و تحقيق سيد اسماعيل جرجاني )

تاليف حدود 150 مقاله تحقيقي به زبانهاي فرانسه ، انگليسي و فارسي در مجلات معتبر بين المللي ايران و كشورهاي اروپايي

نگاهی به زندگی دکتر آرتور گایتون + ویدیو

.....................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

 منابع : اردلان آنلاین - حکیم مهر - ویکی پدیا - آفتاب ایمان

نظرات

رضا عباسی در تاریخ 09 مهر 1393
سلام. امیدواریم خدا سایه این استاد بزرگ را از سر ما کم نکند که دامپزشکی ایران بسیار به او مدیون است. با تشکر از سایت خوب وت پارس
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image